0'dan XenForo Altyapılı Forum Kurmak !

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,458
Shibuya
logo.png

0'dan XenForo Altyapılı Forum Kurmak !

Bir forum kurmak istiyorsanız güncel temalarıyla ve eklentileriyle bana göre XenForo tercihlerinizin ilk sırasında yer almalıdır. Vbulletin altyapısının ne kadar güvenilir ve geçmişe dayanan köklü bir forum altyapısını olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta şuanda bu yazımı okuduğunuz TurkHackteam.org'da vbulletin altyapısı kullanılarak oluşturulmuş, özel bir tema giydirilerek hazırlanmıştır. XenForo'ya nazaran daha köklü bir forum altyapısı olsada panel görünürlüğü, işlevselliği sebebiyle XenForo'yu tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Geliştiricilerinin ve kullanıcıların yorumlarına göre gelişmiş bir SEO altyapısıyla gelen XenForo bu açıdan diğer rakiplerini geri planda bırakmaktadır. XenForo altyapılı bir forum kurmak istiyorsanız bu konu o konu diyebiliriz.
:)

QaLThe.png

XenForo Nedir ?

Yukarıda vbulletin'den bahsetmiştim, vbulletin'in en iyi ve en eski yazılımcılarından olan Kier Darby ve Mike Sullivan tarafıdnan geliştirilen Xenforo PHP dilinde yazılmıştır. Yapımında kullanılan kütüphane Zend Framework kütüphanesidir. Bu nedenle optimize edilmiş ve seo dostu bir altyapıdır. Tema ve eklentileriyle dikkat çeken xenforo altyapısını kullanan web sitelerin sayısı gün gün artıyor ayrıca vbulletinden xenforoya geçmek kolay olduğu için vbullletinden sıkılmış web site sahipleri xenforo yönünde artış göstererek geçmeye devam ediyor. Xenforo da tema yapımı vbulletine göre daha zor olmasına rağmen, günümüzde bihayli fazla tema bulunmakta. Şuanda Vbulletine rakip olarak gösterilecek bir forum altyapısı olan xenforo'yu kullanmak için 140 $ gibi bir fiyata lisans satın almanız gerekiyor ancak kırılmış olarakda Google da kısa bir arama ile bulmanız mümkün.

BA546Q.png

Neden XenForo ?

SEO ve optimizasyon yönünden fazlalıklarından arındırılmış bir tema olduğunu yukarıda zten belirtmiştim bunun haricinde xenforo, diğer forum altyapılarının eksikliklerine, fazlalıklarına, eksilerine bakarak oluşturulmuş forum altyapısıdır. Bunun haricinde forum üzerine oluşturulmuş web site sahipleri en çok database yani veritabanı boyutundan şikayetçidir, veritabanı yeni üye geldikçe, yeni konu açıldıkça veya yeni mesaj yazılınca boyutu artmaya ve bu nedenle web siteniz yavaşlamaya başlar. Yorum yazdığınızda bu yorumun tam olarak veritabanına işlenmesi uzun sürüyorsa bu veritabanının kabardığının göstergesidir. Örneğin; 10 Bin mesaj,üye ve konu bulunan ama xenforo ile oluşturulan bir web sitesinin veritabanı ortalama 200 MB tutacaktır. Bunlar haricinde diğer artı yönleri;

>>> XenForo forum yazılımda SEO için ek olarak bir işlem yaptırmanız veya eklenti kullanmanıza gerek yoktur, buda sizi ek masraflardan kurtarır.

>>> XenForo altyapısını kullanan bir web site sahibiyseniz üyelerle iletişime geçme, puanlama sistemi vb. sistemlerin web site yöneticisine göre oluşturulduğu görürsünüz yani xenforo yönetici taraflı yetkilendirmeler ile desteklenmiştir.

>>> Responsive olarak oluşturulmuş bir forum altyapısıdr yani tüm cihazlar için ekran uyumu bulunmaktadır yine xenforo için oluşturulmuş temalarda responsive olarak karşınıza gelecek ve sizi bu maaliyetten kurtaracaktır.

>>> Stabil, sorunsuz ve yenilikçidir.

>>> Ek olarak eklentiye ihtiyaç duymadan kullanıcılarınıza duyuru gönderebilirsiniz.

>>> Kullanıcılarınız kullandığı internet tarayıcısından web siteniz için bildirimlere izin verdiyse cihaza bildirim göndermeniz mümkün.

pMQ7vf.png

XenForo Altyapılı Web Sitesi Kuralım !!!

XenForo altyapısı ile bir web sitesi oluşturmak için ilk önce alan adı ve hosting hizmetimizin olması gerekmektedir. Başlayalım !

0sxe7c.png

Alan Adı Alımı

Bir web sitesi oluşturmak için öncelikli olarak bir alan adı almamız gerekmektedir. Alan adımızı web sitemizin içeriğine uygun, arama sonuçlarında daha çok aratılan kelimelerden olması daha iyi olacaktır. Örneğin ben teknoloji üzerine bir forum kuruyorsam ''teknolojiforumu'' isminde bir alan adı almam bilinirliği, akılda kalıcılığı ve arama sonuçları için benim yararıma olacaktır. Ben alana adı alımı için şuanda güncel, ucuz bir şirket olan xxx firmasını tercih ediyorum.

1. Adım: Alan adı alacağımız firmanın web sitesine girdikden sonra alan adı al veya benzer isimlerde menüde bölüm olacaktır oraya girdikten sonra almaya karar verdiğimiz alan adını sorguluyoruz ve alan adı kimse tarafından alınmamışsa seç ve devam et gibi buton göreceğiz ona basıyoruz. Bizden hesap oluşturmamızı veya varolan hesaba giriş yapmamızı söyleyecektir benim hesabım olduğu için ben direkt olarak giriş yapıyorum

ZwPkpj.png

5aE7rL.png

2. Adım: Yeni açılan sayfada bizi hosting seçimi karşılıyor ben hosting seçimimi farklı bir firmadan yapacağım bu nedenle hosting istemiyorum butonuna tıklıyorum. NS kısmı çıkacaktır direkt devama tıklıyorum. Burada dikkat etmeniz husus XenForo altyapısının stabil çalışması için özel gereksinimlere ihtiyaç duymasıdır bu nedenle hosting almadan önce alacağınız firmaya xenforo kullanacağınızı bu nedenle hosting almanız gerektiğini belirtin. Onlar size uygun paketi söyleyecektir.

dXoIys.png

5aE7rL.png

3. Adım: Alan adımı satın almak için devam et butonuna tıkladıktan sonra kart ile satın alacağımdan kart bilgilerimi girerek satın alıyorum. Burada dikkat etmeniz gereken husus ''whois koruması'' bilgilerinizin gizlenmesini sağlar bu nedenle whois korumasına her zaman ihtiyaç vardır.

Xicbhb.png

5aE7rL.png

pwPByT.png

Hosting, Barındırma Hizmeti Alalım

XenForo için hosting seçiminde dikkatli olunmalı. Genellikle XenForo hosting yerine VDS veya VPS hizmetlerinde stabil çalışmaktadır ancak XenForo için firmalar özel bir hosting paketi oluşturabiliyor. Aşağıdaki özellikleri size barındırma hizmeti verecek firmaay sorunuz, XenForo kullanacağınızı belirtiniz. Size en uygun paketi sunacaklardır.

1. PHP: 5.2.11+
  2. MySQL: 5.0+
  3. PHP extensions: MySQLi, GD (with JPEG support), PCRE, SPL, SimpleXML, DOM, JSON, iconv, ctype
  4. PHP safe_mode off

1. Adım: Ben VDS hizmeti satın alacağım firmaya sordum ve VDS xenforo için en uygun hizmetlerinden olduğunu söylediler, VDS hizmetinde dikkat edeceğiniz husus konumu. ''Web sitemin hangi ülkede yükselmesini istiyorum?'' sorusunu kendinize sorun. Çoğu webmaster ülkenin SEO konusuna etki etmediğini söylesede Google web sitenin arama sonuçlarında çıkması için kullandığı barındırma hizmetinin konumuna da bakmaktadır. Bütçeme ve projeme uygun paketi seçtikten sonra satın al butonuna basıyorum. Hesabınız yoksa oluşturmanız veya mevcut hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.

WtCq6w.png

5aE7rL.png

2. Adım: Açılan sayfada hostname,ns1,ns2,sunucu parolamı eklenti ve seçenekler alanından VDS işletim sistemini, kontrol panelimi, ip adresimi ve diğer ek seçenekleri seçtikten sonra devam et butonuna tıklayarak ücreti ödüyorum ve aldığımız VDS hizmetimiz başlatılıyor.

XSTHYA.png

w1sLoq.png

5aE7rL.png

FuzEjv.png

Alan Adımızı Aldığımız Barındırma Hizmetine Bağlayalım

Ben VDS hizmeti aldığım ve kontrol paneli olarak plesk panel kurduğum için manuel olarak NS yani Nameserver adreslerini oluşturmam gerekmekte (Sizde satın aldıysanız aşağıdaki adımlardan sonra plesk panel ns oluşturma başlığına bakınız) ancak xenforo için oluşturulmuş hosting paketi aldıysanız firmanın size verdiği 2 adet name server adresini aşağıdaki adımları uygulayarak alan adınıza uygulayabilirsiniz.

1. Adım: Alan adı aldığımız firmanın web sitesine başta oluşturmuş olduğumuz hesap ile girerek alan adlarım >> aldığımız alan adının yanında bulunan ''yönet'' butonuna tıklıyoruz.

MUaaOY.png

5aE7rL.png

2. Adım: DNS yönetimi bölümüne geldikten sonra hosting hizmeti aldıysak firmanın verdiği 2 adet NS adresini sol bölüme giriyoruz. Benim gibi VDS hizmeti aldıysanız sunucunun NS adreslerini sağ bölüme sunucu ip adresiyle beraber giriyoruz. NS adreslerinin tam olarak yerine oturması 24 saat sürmektedir yani dosya yükleme vs. işlemlerinizi 24 saat sonra yapınız.

bLkyEs.png

5aE7rL.png

Sizde benim gibi VDS hizmeti almış ve plesk panel kurdurmuşsanız aşağıdaki işlemleri yapınız. İlk olarak aldığınız alan adını eklemeniz gerekmektedir.

Plesk Panel’de Yeni Alan Adı Ekleme

JHpuEz.png

Plesk panel vds ve kendi sunucularında web sitelerini barındıran kişilerin kullandığı hosting yönetim panelidir. Plesk panel ile web sitelerimizin ve sunucumuzun durumunu kolaylıkla yönetebilmekteyiz.

1. Adım: Plesk panelimizde oturum açarak şağıdaki resimde görünen butona tıklıyoruz.

tXIvoO.png

5aE7rL.png

2. Adım: Yukarıda ''Alan adı ekleyin'' Butonuna bastıktan sonra tescillediğimiz alan adını aşağıdaki resimde yer alan alan adı bölümüne yapıştırıyoruz. Daha sonra aşağıda yer alan web sitemizin dosyalarının yer alacağı konumu belirlememiz gerekmekte. Yeni bir konum belirlemeden direkt olarak web sitenize bağlayarak oluşturulan alan istiyorsanız ''Yeni web alanı oluştur' Seçeneğini seçtikten sonra farklı bir ip adresi tanımlayacaksak onu seçiyoruz. Yoksa paylaşılan, sunucunuzun ip adresini kullanabilirsiniz. FTP ve SSH bağlantıları için kullanacağımız kullanıcı adı ve şifresini yazdıktan sonra aşağı inerek tamam tuşuna tıkladığımızda Plesk panelimize başarıyla alan adımızı eklemiş oluyoruz.

QeRsOn.png

5aE7rL.png

ErJ90Q.png

Plesk Panel'de Name Server Oluşturma

Şimdi alan adımızı başarılı bir şekilde Plesk panelimize kayıt etmiş bulunuyoruz. Sunucumuzla alan adımızı birbirine bağlamak için name server oluşturmamız gerekiyor.

1. Adım: Bunun için Plesk panelimizin ana sayfasına döndüğümüzde, eklediğimiz alan adının göründüğünü göreceğiz. Üzerine tıklayınca yeni bir alan açılacak. Buradan ''Barındırma ve DNS'' Bölümüne gittikten sonra ''DNS ayarları '' seçeneğine tıklıyoruz.

vCyg4W.png

5aE7rL.png

2. Adım: Görselde yer alan ''Kayıt ekleyin'' butonuna tıklıyoruz.

B7nsy9.png

5aE7rL.png

3. Adım: Kayıt ekleyin butonuna tıkladığımızda name server eklemek için açılan bir pencere çıkıyor. Burada kayıt tipi alanımız A olarak kalırken, Alan adı bölümümüze ns3 yazıyoruz ve en son olarak aşağıdaki İP ADRESİ yazılı alana plesk panelimize, sunucumuza giriş yaparken kullandığımız ip adresini yapıştırıyoruz ve tamam diyoruz.

w7Z8om.png

5aE7rL.png

4. Adım: Tekrardan aynı işlemi tekrarlıyoruz. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken şey bir önceki işlemde ns3 yazdığımız kısma ns4 yazıyoruz. Diğer kısımlar 3. Adım ile aynı. Daha sonra tekrardan kayıt ekle butonuna basarak, bu sefer Kayıt tipi alanını NS olarak seçiyoruz. İP adresi bölümünü boş bırakarak, name server alanına 3. Adımda oluşturmuş olduğumuz Name server adresini bu şekilde yazıyoruz;

0eRX7X.png

Tamam dedikten sonra bizi tekrardan atacak. Buradan Kayıt ekleyin butonuna tıklıyoruz.

kTIf9Q.png

5aE7rL.png

5. Adım: Daha önceden ns3 yazdığımız alanı ns4 olarak değiştirip tamam butonuna tıklıyoruz.

GXLq2B.png

5aE7rL.png

6. Adım: Açılan sayfada değiştirdiğimiz name server adreslerinin kayıt olması için güncelle butonuna tıklıyoruz.

01cmEV.png

İşlemlerimiz başarıyla tamamlandı ve bize ''DNS bilgileriniz güncellendi'' Şeklinde çıktı verdi. Name server adreslerimizi aşağıdaki gibi oluşturduk;

ns3.siteismi.com
ns4.siteismi.com

JpsQP4.png

Şimdi alan adı aldığınız firmanın alan adı yönetim paneline giderek, yukarıdaki name server adreslerini yazarak direkt olarak domain ve sunucunuzu birbirine bağlayabilirsiniz.

UzPYD9.png

Veritabanı Oluşturalım

XenForo'nun çalışması için veritabanına ihtiyacımız var. Veritabanını C-panel de Mysql veritabanı sihirbazından kurabilirsiniz. Sizde benim gibi Plesk panel kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek veritabanı oluşturabilirsiniz.

1. Adım: Alan adımın olduğu bölüme gelerek '' Veritabanı Ekle'' Butonuna tıklıyorum.

1cqWhM.png

5aE7rL.png

2. Adım: Açılan sayfada veritabanı adımızı, kullanıcısını ve şifresini girerek mavi renkli tamam butonuna basıyoruz daha sonra ayrıcalıklar sekmesi açılacaktır, hepsine izin veriyoruz ve veritabanımızı başarıyla oluşturmuş oluyoruz.

Y8DqJN.png

5aE7rL.png

VAtYci.png

XenForo Dosyamızı Ana Dizinimize Yükleyelim

XenForo yazılımını indiriniz internette kopya şeklinde (w+arez vb.) ücretsiz olarak xenforo vardır, oralardan küçük bir arama ile elde edebilirsiniz. Satın almak isterseniz orjinal bir xenforo, 160 $ gibi bir fiyata denk gelecektir.

1. Adım: Plesk panelimize giriş yapıyoruz ve alan adları bölümüne gelerek dosya yöneticisine giriyoruz.

xrBuKu.png

5aE7rL.png

2. Adım: Dosya yöneticisine girdiğimizde sol üst menüde mavi renkli artı simgesine tıklıyoruz açılır menü olarak yükle yazısı çıkacaktır. Ona tıklıyoruz ve xenforo dosyamızı seçerek aç butonuna tıklıyoruz ve dosyamızı yüklüyoruz.

6vwchw.png

yDzf2Q.png

5aE7rL.png

3. Adım: Yüklenen XenForo dosyamızın üstüne tıklayarak ''Dosyaları çıkart'' yazısına tıklayarak şuanda olduğumuz ana dizine xenforo dosyalarını çıkartıyoruz.

iQja7p.png

2uCser.png

5aE7rL.png

4. Adım: Dosyaları çıkarttığımızda ''Upload'' isimli bir klasör çıkacaktır. Daha önce yüklediğimiz .zip uzantılı xenforo dosyamızı siliyoruz ve upload isimli klasörün içerisine giriyoruz.

h1M5Bf.png

5aE7rL.png

5. Adım: Klasörü açtığımızda XenForo'nun dosyaları ile karşılaşıyoruz. Hepsini seçerek taşı butonuna basıyoruz.

JjVrNn.png

Taşıma için dizin belirtmemiz gereken yer açılacaktır. Ana dizinimizin üstüne 1 kere tıklayarak tamam butonuna basıyoruz ve XenForo dosya yükleme işlemimiz tamamlanmış oluyor. İstersek upload klasörünü silebiliriz.

vc3SFC.png

5aE7rL.png

s8rQL6.png

Hosting Taraflı İşlemlerimiz Bitti, Sıra Geldi Tam Anlamıyla Kuruluma !!

Alan adımızı ve barındırma hizmetimizi aldık, veritabanımızı ayarladık, xenforo dosyamızı ana dizinimize yükledik. Sıra geldi forumumuzun diğer ayarlarını ayarlamaya.

1. Adım: Alan adımıza giderek xenforo kurulmuşmu kontrol etmiştik. Kurulmuşsa aşağıdaki resimdeki ekran gelecektir. Buradan ''Begin installion'' butonuna basıyoruz.

h30HuF.png

5aE7rL.png

2. Adım: Açılan sayfada bizden oluşturmuş olduğumuz veritabanı bilgilerini istemekte. MySQL server kısmı localhost olarak kalsın ayrıca port kısmıda 3306 olarak kalması gerekmektedir. MySQL user name alanına oluşturmuş olduğumuz veritabanı bağlı kullanıcı adını giriyoruz. MySQL database name kısmına oluşturmuş olduğumuz veritabanı ismini yazıyoruz ve save config butonuna tıklıyoruz.

asuGQ7.png

5aE7rL.png

3. Adım: Save config butonuna bastıktan sonra veritabanı bilgilerinin config dosyasına işlenmesi için yeni bir alan açılacaktır. Buradan ''contine'' butonuna tıklıyoruz.

RVQM8I.png

Contine butonuna tıkladığımızda aşağıdaki resimdeki alan gelecektir. Tüm yaptığımız işlemlerin doğru olduğundan, kuruluma hazır olduğumuzdan bahsetmektedir. Begin installion butonuna basıyoruz.

Dc1iDN.png

5aE7rL.png

4. Adım: Gerekli diğer ayarlar xenforo tarafından yapıldı. Yaklaşık bu işlem 1-5 dakika arasında değişmektedir. Kurulum yapılınca yeni açılan sayfada karşımıza admin (yönetici) bilgilerini oluşturacağımız alan geliyor. Buradan klasik; Username alanı kullanıcıa adımız, password kısmı şifremiz ve e-mail kısmı e-posta adresimiz. Bunları doldurduktan sonra create administrator butonuna tıklıyoruz.

neIjZx.png

5aE7rL.png

5. Adım: Bu adımda board tiitle bölümünden web site adımızı, board URL'den url adresini, contact e-mail adress bölümünden forum iletişim adresimizi, Home page URL bölümünden ana sayfa URL'mizi belirtiyoruz. Default olarak bırakabilirsiniz, web site başlığı hariç. Daha sonra aşağıda anonim server istatistikleri gönderilsinmi kutucuğu mevcut. İsterseniz işaretleyebilirsiniz. size kalmış bir kutucuk. Ben işaretleyerek ''setup options'' butonuna basıyorum.

n0Jzmp.png

Ve... Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi kurulum işlemimiz başarılı bir şekilde tamamlandı. Enter your control panel butonuna basarak kontrol panelimize gidebiliriz.

BjdzVf.png

5aE7rL.png

L8PubB.png

XenForo Tema Değiştirme, Tema Nasıl Yüklenir ?

Öncelikle bu işleme başlamadan kullanmış olduğumuz xenforo sürümüne uygun yapılmış bir temamız olması gerekmektedir. Google'da ''brivium xenforo 2.1 theme'' şeklinde veya direkt olarak ''Xenforo 2.1 free Themes'' şeklinde arama yaparak xenforo teması bulabiliriz. Buradaki husus sayı yazan yer bizim xenforo sürümümüz bu nedenle arama yaparken size uygun xenforo sürümünü yazarak arama yapınız. Benim kurduğum xenforo sürümü 2 olduğu sebebiyle bu şekilde arama yaptım. Xenforo temaları için bakabilirsiniz: https://tik.lat/iP57k Ben yukarıdaki siteden siver isimli xenforo temasını seçtim.

1. Adım: Yukarıdaki bahsettiğim web sitesinden silver isimli temayı seçtim. Web sitesine üye olarak, giriş yapıyorum ve seçtiğim temanın yanında yer alan ''Download now'' butonuna basıyorum ve temam iniyor.

vF4ArZ.png

5aE7rL.png

2. Adım: İndirmiş olduğum klasörü sağ tık yaparak klasöre çıkart diyorum. Rar ve ve farklı dosya biçimlerini açmak için bilgisayarınızda winrar ve zip programı kurulu olursa daha iyi olacaktır.

QqYVb7.png

5aE7rL.png

3. Adım: Ayıklamış olduğumuz klasörün içerisine girdiğimizde tema ismi karşılıyor o klasöre çift tıklıyoruz ve işimize yarayacak upload ve XML klasörlerini karşımızda görmekteyiz. Upload isimli klasörün içerisine giriyoruz.

T1EPMW.png

5aE7rL.png

4. Adım: Upload isimli klasörün içerisinde bizi js ve styles klasörleri karşilamakta. Şimdi filezilla programını açarak FTP yoluyla web sitemize bağlanarak ana dizine geliyoruz.

lqkmFw.png

5aE7rL.png

5. Adım: Ana dizinimize girdiğimize göre upload isimli klasörün içerisindeki dosyaların ikisinide (js ve styles) seçerek ana dizinimize yüklüyoruz.

YYI4MK.png

5aE7rL.png

6. Adım: Şimdi web sitemize gidiyoruz ve yönetici kontrol paneline (siteismi.com/admin.php) giriş yaptıktan sonra sol bölümde aşağıda yer alan ''Appearance, styles'' yazısına tıklıyoruz.

wWD3LI.png

5aE7rL.png

7. Adım: Açılan sayfadan sağ üst köşeden ''İmport'' butonuna tıklıyoruz ve dosya seç kısmı açılıyor buradan indirmiş olduğumuz temanın XML klasöründe yer alan xml uzantılı tema dosyamızı seçiyoruz ve aç diyoruz daha sonra diğer ayarları olduğu gibi bırakarak import tuşuna basıyoruz, temamız yükleniyor.

WTaltd.png

5aE7rL.png

8. Adım: Temamızı yükledik ancak aktif konuma gelmesi gerekmektedir. Aktif konuma gelmesi için temalarım bölümünde yer alan temamızın yanında bulunan daire butonuna basıyoruz ve temamız aktif hale geliyor.

DUOOpv.png

PfESC9.png

5aE7rL.png

jzcLRj.gif

XenForo Forum Türkçeye Nasıl çevirilir?

Türkçe bir forum kurmak istiyorsanız xenforo altyapısını kullanan web sitenizi Türkçeye çevirmeniz gerekmektedir. Dil dosyasının telif içerdiği sebebiyle paylaşmıyorum ancak Google'da ''Xenforo 2.1 Türkçe Dil Dosyası'' şeklinde aratarak bulabilir ve herhangi bir siteden indirebilirsiniz fakat indirdiğiniz sitenin güvenilir olduğundan emin olunuz. Shell veya herhangi bir zararlı kod içerebilir. 2.1 yazan kısıma sizin xenforo sürümünüzü yazarak aratınız.

1. Adım: Xenforo yönetim panelimize (siteadınız.com/admin.php) giriş yaptıktan sonra appearance kısmından languages yazısına tıklıyoruz.

w1Ec31.png

5aE7rL.png

2. Adım: Language bölümüne girdiğimizde sağ üst köşede yer alan ''import'' butonuna basıyoruz.

hYIDJa.png

5aE7rL.png

3. Adım: Açılan sayfanın dosya seç bölümüne tıklayarak indirmiş olduğumuz xenforo türkçe dil dosyasını seçiyoruz ve import butonuna basıyoruz. Yükleme işlemi yaklaşık 1-5 dk arasında değişecektir, yüklenene kadar sayfada kalıyoruz.

p1HD3y.png

5aE7rL.png

4. Adım: Yükleme işlemi tamamlandığına göre languages kısmına Tükçe seçeneği gelecektir. Türkçe (TR) yazısının yanında yer alan daire şeklindeki kutucuğu seçiyoruz ve çeviri işlemimiz tamamlanıyor.

AyMntt.png

3Eygz0.gif

XenForo Forum Altyapısını Başarılı bir şekilde kurduk ve gerekli olan bazı ayarları tamamladık.

3Eygz0.gif

Son düzenleme:

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,620
904
ZYZZ
1 ) Başlığı görür görmez dedim bu bizim VATANİÇİN ya :D

2 ) Yine geç yüklendi çaktırma :)

Ellerine sağlık, Müsait olamadım pazar girelim PUBG :d

'Bertuğ

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,867
610
Eline emeğine sağlık gerçekten çok güzel bir konu olmuş detaylıca :)

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,458
Shibuya
Ellerinize sağlık. Hem görsel destekli hem de detaylı uzun bir konu olmuş. :))

Teşekkürler hocam :):

Elinize emeğinize sağlık

Teşekkür ederim :yardimsever

1 ) Başlığı görür görmez dedim bu bizim VATANİÇİN ya :D

Klasik oldu galiba artık :bilgili

2 ) Yine geç yüklendi çaktırma :)

:)::dusunceli

Ellerine sağlık

Teşekkür ederim :yardimsever

Eline emeğine sağlık gerçekten çok güzel bir konu olmuş detaylıca :)

Vay be, böyle güzel konular çok yok forumda. Ellerine sağlık :))

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,458
Shibuya
VATANİÇİN Enfes konu. Elinize sağlık. Arşive ekledim. sınavlar geçsin mutlaka deneyeceğim. :)

Teşekkür ederim :yardimsever mümkünse açtığınız forumu reklamlar (Google ADS, Forum banner gibi) ile desteklerseniz güzel yerlere gelebilir. Hatta yeterli bütçeniz varsa THT'ye bile reklam vermenizin mümkün olacağını düşünüyorum. Örneğin, Günümüzde soru cevap tarzı yardım forumları çok fazla tutmaktadır.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.