Adım Adım Asp.Net.Mvc

ibanez75612

Katılımcı Üye
21 Nis 2012
506
1
IIS

asp-net-mvc.jpg

Adım Adım Asp.Net.Mvc

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere Asp.Net.Mvc'yi temel olarak gösteren seri halinde konular yazdım ve bu konuları tek parça halinde tek konuda birleştirip paylaşmaya karar verdim ve bu seri 16 konudan oluşmaktadır ve bu konuların her birinin projeleri konu içerisinde github'da bulunmaktadır.
3dQumE.png

Not

Konular Github Üzerinde paylaşılmıştır Konu başlıklarına tıklayarak konulara gidebilirsiniz konu içerisinde örnekler ve projeler ile anlatım yapılmıştır hemen hemen her konunun projesi bulunmaktadır ve bu projeler açık kaynak olarak paylaşılmıştır.

3dQumE.png

İlk Olarak Hakim Olmanız Gereken Konular

Temel C#

Temel SQL (Bilmiyorsanız bile üzerinden geçtim)

Temel Html Css Js

3dQumE.png

Konular Ve Açıklamaları

download.jpg

> Koleksiyonlarda Liste Kullanımı

Asp.Net Mvc'de Genel Olarak Koleksiyonlar Çok Fazla Kullanılmaktadır Adım Adım Mvc Konusunda Başlamadan Önce Biraz Koleksiyonlar İle Isınıp Hem EntityFramework hemde bir tık daha ileri olan C#'a giriş yapmış oluyoruz.

3dQumE.png

images.png

> Sql Kavramı

Bu konuda Temel Olarak Sql Server dan ve temel kullanılan Query (sorgular) ve Insert Update Delete İşlemlerinden bahsedip unutanlar için tekrar yeni öğrenmek isteyenler için ise bir başlangıç yapabileceği bir konu.

3dQumE.png

entity-framework-dot-ryt.png

> Entity Framework

Sql kavramlarını öğrendikten sonra aklınıza bu komutları .Net tarafında nasıl kullanırız gibi bir soru geliyorsa bu konuda bu sorunun cevabını bulacaksınız ve ayrıca neden koleksiyon konusu var sorusununda cevabını bulabilirsiniz.

3dQumE.png

asp-net-mvc.jpg

> Asp.Net.Mvc Temel

Bu konuda Asp.Net.Mvc'nin temel yaşam döngüsü Postback nedir ? hangi platformlarda çalışır Asp.Net.Mvc bir yazılım dili midir yoksa teknoloji midir ? Mvc hiyeraşisi nedir nasıl çalışır gibi soruların cevaplarını bulup Mvc hiyeraşisine hakim olacaksınız.

3dQumE.png

images.png

> Viewbag Kullanımı

Bu Konuda Asp.Net.Mvc ile küçük verileri nasıl veri taşırız ve View da gösteririz sorusunun cevabı oluyor.

3dQumE.png

post-800x453.jpg

> Asp.Net Mvc'de Html Formu Post Ettirmek

Bu Konuda html olarak tasarladığımız form'un Post yöntemi ile database'e kaydetme işlemini öğreneceğiz.

3dQumE.png

figure-model-view-view-model-swift-1.jpg

> Asp.net Mvc'de Model İle Get İşlemleri

Get işlemini ilk olarak Viewbag ile gördünüz ancak çok büyük boyutlu sorgular çekip bunları nasıl daha hızlı bir şekilde View'a aktaracağınızı görebileceğiniz bir konu.

3dQumE.png

download.png

> Session Kullanımı

Session küçük çaplı verilerin tutmak için kullanılır ve bizde genel olarak içeri aldığımız (login) kullanıcıların kim olduğunu bilmek ve onları içeride yaptığı işlemleri yönetmek için kullanırız yazıda bu konulara erişebilirsiniz.

3dQumE.png

cookie.jpg

> Cookie Kullanımı

Cookie kullanıcıların tarayıcılarında saklayabileceğimiz temp türünde datalardır. bu konuda Cookie hakkında daha fazla detaya ve kullanımına erişebilirsiniz.

3dQumE.png

68747470733a2f2f692e6962622e636f2f716b48505270712f312e6a7067

> QueryString Kullanımı

Bu konumuzda Sayfalar arası veri taşıma yollarından en kolayı olan QueryString yöntemini öğrenebilirsiniz.

3dQumE.png

dropdown.png

> Html Helper İle DropDown Kullanımı

Bu konumuzda dropdown'un Asp.Net.Mvc tarafında nasıl kullanıldığını anlattım bu konu bir konuya bağlantılıda olabilirdi ancak 1-2 kritik alan olduğundan bu konuyu ayrı yazmak istedim.

3dQumE.png

entity-type.jpg

> Custom Model Kullanımı

Daha öncesinde Viewbag ve Modeli gördük bunun esprisi ne derseniz tek seferde birden fazla veri atıyorsanız ve bu verilerde farklı farklı tablolardan geliyorsa custom model oluşturup içerisini doldurup kullanabileceğiniz bir yöntem detayları konuda mevcut.

3dQumE.png

68747470733a2f2f692e6962622e636f2f375258787871572f332e6a7067

> Html Helper Nedir Kullanımı

Bu konuda html içerisinde C# disiplininden dışarı çıkmamak için kullanacağımız html kodlarını C# ile yazmaya öğreneğiz.

3dQumE.png

68747470733a2f2f692e6962622e636f2f36423957524a322f352e6a7067-800x296.jpg

> Partital View

Bu konuda layout'tan bağımsız düz bir sayfaya veri aktararak layout'u zenginleştirmek ve dinamik hale getirmek için neler yapabileceğimizi öğreneceğiz.

3dQumE.png

68747470733a2f2f692e6962622e636f2f47736a33435a442f372e6a7067-640x327.jpg

> Layout Giydirme İşlemi

Bu konuda sitemizi nasıl canlı ve tatlı bir tasarıma oturtacağımızı ve html bir temayı nasıl giydireceğimizi öğreneceğiz.

3dQumE.png

area.jpg

> Area Kullanımı

Area bir klasör altında projenizi aynı model view controller yapısına sahip bir şekilde yönetmek için kullanılır 2 kişilik projelerde alanları izole etmek için kullanılabilir bu konuda area'yı detaylarıyla öğrenmiş olacağız.

3dQumE.png

Bu konuda katkıları ve yardımlarından dolayı KeyLo99'a ve tüm Ar-ge Tim Ekibine teşekkürlerimi sunarım.

k3~

Özel Üye
5 Eki 2015
2,980
21
ibanez'in bu çalışmada emeği büyük, ben sadece fikir ve düzenleme konusunda destek oldum. Yazılarda anlaşılmayan veya değiştirilmesini istediğiniz bir yer olursa ibanez'e iletebilirsiniz. Ayrıca GitHub reposu da contribution'lara açıktır.

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
95
İstanbul
Aklımda bulunan birçok soruya yanıt verdi kariyer manasındada öyle ama mvc zor geldi biraz en iyisi web formdan devam edeyim.Konu çok kapsamlı olmuş çok saolun.
Web form için aklınızda fikir vardır umarım,Örneğin textbox özellikleri veyahut html tagları gibi gibi zaten anlayan anladı.Web formu mutlaka Bekliyorum

Sevgilerimle...

ibanez75612

Katılımcı Üye
21 Nis 2012
506
1
IIS
Aklımda bulunan birçok soruya yanıt verdi kariyer manasındada öyle ama mvc zor geldi biraz en iyisi web formdan devam edeyim.Konu çok kapsamlı olmuş çok saolun.
Web form için aklınızda fikir vardır umarım,Örneğin textbox özellikleri veyahut html tagları gibi gibi zaten anlayan anladı.Web formu mutlaka Bekliyorum

Sevgilerimle...

Merhaba ,

Aslında aklım da buradan sonra bir tık daha ilerisi olan Asp.Net.Core.Mvc konusunu anlatmak var Webform artık eski Vb.Net gibi düşün iş yapılır mı yapılır ama daha yeni ve iyisi varken event yapısından kurtulmanı öneririm. Çok meraklıysan buradaki session cookie gibi konular orada da çalışıyor orada da html helperlar var syntax farkı var sadece belki ilerleyen zamanda bir şeyler yapabiliriz 2 senedir Asp.Net Web Form yazmıyorum ve çok fazla da yazmadım 1 sene kadar yazdım yeni teknolojileri takip etmeni öneririm.

Pentester

Özel Üye
8 Eyl 2016
1,646
996

Sevgilerimle...
Web form kullanmış biri olarak söylüyorum, gayet kolay bir yapısı var. Hazır kontrolleri ile hızlıca ortaya bir şeyler çıkıyor. Ama viewstate olayı can sikan bir olay. Ve sistemi de yavaşlatabiliyor. Profesyonel anlamda çalışılmayacaksa, freelance çalışılacaksa kullanılsın yeterli ama, artık sektörde bitti denebilir.

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
95
İstanbul
Web form kullanmış biri olarak söylüyorum, gayet kolay bir yapısı var. Hazır kontrolleri ile hızlıca ortaya bir şeyler çıkıyor. Ama viewstate olayı can sikan bir olay. Ve sistemi de yavaşlatabiliyor. Profesyonel anlamda çalışılmayacaksa, freelance çalışılacaksa kullanılsın yeterli ama, artık sektörde bitti denebilir.

Peki neyi önerirsiniz?(++++++)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.