Adli Bilişim Eğitim Seti Devam Uygulamaları

'PedroDavis

Kıdemli Üye
24 Haz 2015
2,336
190
112
Bir olay durumu sonucu kullanılamaz hale gelmiş ve artık normal şartlar altında kurtarılamaz olarak görülen verilen geri getirilmesine Veri Kurtarma diyoruz.

Farklı bir ifade ile, bir medya aygıtının sakladığı bilgilerin elde edilemeyecek hale geldiğini düşünebiliriz ama aynı zamanda elde edilebileceğini de düşünebiliriz.

Medya aygıtı demişken neleri kast ettiğimi de belirtmeyi unutmayayım kafa karışıklığına sebep olmasın

Misal SD Kart, USB Disk, HDD, CD-DVD vesaire, vesaire.

Bilginin önemli olduğunu iyice idrak edebildiğimiz bir dönemdeyiz.

Bunun yanı sıra bu dönemde bilginin depolanması, muhafaza edilmesi, işlenmesi ve elde olmayan sebepler yüzünden kaybedilmesi durumunda bilgiye tekrar erişebilmek de çok önemlidir.

Bu yüzden Adli Bilişim setleri, Adli Bilişim yazılımları oldukça önem taşımaktadır.

Artık açtığım konuların herkesin kafasında bir şeyler oluşturduğunu düşünüyorum

Bu makalede ise diğer makalelerimde olduğu gibi bahsi geçen bilgilerin kaybedilmesi halinde bu bilgilere tekrardan nasıl erişim kazanabiliriz onu göreceğiz.

Bizlere bu makalemizde yardımcı olacak yazılım PhotoRec'tir.

Ücretsiz ve açık kaynak kodlanmış Forensic yazılımlarından PhotoRec'i, dijital medyaların üstünde (hafıza kartları, sabit diskler ile ilgili imaj alınması gereken durumlarda, sabit diskler, CD veya DVD vesaire) bilgi kurtarma amaçlı kullanacağız.

Yazılımın güncel sürümünü

Kod:
[url]https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec[/url]

Adresinden elde edebilirsiniz.

PhotoRec uygulaması aşağıdaki sistemler üzerinde çalışabilir.

ÖNEMLİ DİPNOT:

PhotoRec’in günümüzde Linux’a ait uyumlu bir arayüzü yok.

Bu yüzden yazılımı komut satırı yardımı ile kullanıyoruz.

Yazılım, ilk yürütmede sisteminizde bulunan disk kısımlarını ve çıkarılabilir depolama bölümlerini listeler.

Komut satırında aşağı-yukarı yön tuşlarının yardımı ile bilgi kurtarma işlemi yapacağınız disk bölümünün üstüne gelip Enter ile devam edebilirsiniz.

Görselde de vereceğim zaten.

l4Op7.png

Hemen akabinde sizi aşağıdaki ekran karşılayacaktır.

Bu ekranda daha önceden seçmiş olduğunuz diskin içindeki bölümleri göreceksiniz.

Bölüm listesinden tarama işlemi için bir bölümü seçebilir veya sağ kısımda bulunan (Whole disk) işlemi ile tüm diski tarayabilirsiniz.

l47t2.png

Hatta bu kısımda (File Opt) sekmesi ile hangi tarzda ki dosyaların taranacağını da seçebilirsiniz.

Yapacağınız işlemden en iyi sonucu almak istiyorsanız bu sekmeyi kullanın derim.

Dosya tarzları seçmek için klavyemizdeki sağ ve sol yön tuşları ile (File Opt) üstüne geliyoruz ve hemen ardından Enter ile ilerliyoruz.

Bu kısımda sizleri bir çok dosya tipi karşılayabilir bu kafanızı karıştırmasın, burada "S" harfi ile dosyaların solunda bulunan X(ÇARPI) işaretlerini kaldırabilirsiniz.

Ardından kurtarma işlemi yapmak istediğiniz dosya tarzları için aşağı ve yukarı yön tuşları ile üstüne geleceğiz ve X tuşuna basacağız.

İşlem yapacağınız dosyayı da seçtiğinize göre B tuşu ile seçimlerinizi kaydedebilirsiniz.

Kayıt işleminden sonra Q tuşu ile geldiğiniz ekrana dönüş sağlayıp işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

l4LVf.png

Akabinde karşılaşacağınız ekranda tarama yapacağınız dosyanın sistem türünü seçmeniz gerekli.

Diyelim ki işlem yapmak istediğiniz dosyalar Linux sistemli ise ext2/ext3.. kısmını seçmeniz gerekli.

Ama işlem yapacağınız dosyalar USB, Windows Disk Bölümü tarzı ise ikinci seçenek ile ilerleyebilirsiniz.

l4Y4W.png

Sonraki bölümde ise, işlem yapılacak dosyaların hangi bölüme geri yükleme yapılması istediğimizi belirleyeceğiz.

Sol yön tuşu ile diğer üst dizinleri görebilir, istediğimiz herhangi bir klasörü seçebiliriz.

Benim tavsiyem kurtarma işlemi yapacaksanız kurtaracağınız verileri taradığınız diskin bölümü haricinde bir yere kaydetmeniz olacaktır.

Çünkü aynı işlemden sonra elde edeceğiniz veriler taradığınız diskten alındığı için oraya kaydedilmesi kurtaracağınız bir çok veriye zarar verebilir.

l4zsR.png

Ben işlemlerim için Downloads klasörünü seçtim.

Siz de işlem yapmak istediğiniz klasörü seçip klasörün üstüne gelip C tuşuna basacaksınız.

Böylelikle taramayı başlatmış bulunuyoruz.

İşlemler sürdürülürken bir yandan hangi dosya türünden kurtarma yapıldığı da listelenir.

Bu işlem, işlem yapılacak disk büyüklüğüne ve taranacak dosyanın türlerine göre uzun bir zaman alabilir.

Ben fazla sürmemesi için az dosya seçtim ve şimdi kurtardığımız dosyalara göz atacağız.

l4tu8.png

İşlem bittikten sonra recup_dir isimli dosyaya işlem yapılan dosyalar gelecektir.

l8wts.png

İşlemin uzamaması için yalnızca text dosyaları ile ilgili kurtarma yaptım sonuçta bu bir öğretmeye dayalı anlatım.

l8U3y.png

Verdiğim son görselde de görülebildiği şekilde işlemler sonrası text dosyaları bana ulaştı.

Yazılımın kullanımı son derece basitti umarım ben de anlaşılır bir şekilde aktarabilmişimdir.

Bir sonra ki makalemde görüşmek üzere.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.