Adwords Reklam Optimizasyonu İçin Öneriler //therealbugra

The Coηq

Uzman üye
30 Tem 2019
1,791
45
Merhaba TürkHackTeam Ailesi

Bugün sizlere Adwords Reklam Optimizasyonu İçin Öneriler vereceğim.

Adwords Reklam Optimizasyonu İçin Öneriler

Adwords oluşturduğunuz internet sitesinin reklam tanıtımını ve pazarlamasını yapmanıza yardımcı olan bir Google platformudur. Ancak Adwords’ü kullanmak sadece üyelik açıp web sitenize reklam tanıtım vermek değildir. Sitenize eklediğiniz reklam tanıtımları devamlı olarak kontrol etmeli ve düzenli şekilde reklam tanıtımların gösterildiğinden ve optimize olduklarından emin olmalısınız. Optimizasyon kontrollerini düzenli ve itinalı bir biçimde yapmazsanız reklam tanıtım için harcadığınız bütçenin büyük bir bölümünü boşa harcamış olursunuz ve reklam tanıtım tıklamalarından iyi değil performanslar elde edersiniz.

1- Belirlenen Kampanyaların Harcaması

Web sitenizdeki Adwords reklam tanıtım kampanyalarınızı oluşturduğunuz ilk günün hemen ertesi günü yapmanız gerekli olan ilk şey bu kampanyaları kontrol edip belirlediğiniz bütçenin harcama durumu ne durumda incelemelisiniz. Eğer belirlediğiniz günlük bütçe henüz bütünüyle harcanmadıysa reklam tanıtım kampanyalarınızda bir sıkıntı var demektir. Eğer böyle bir durum yaşarsanız yapmanız gerekli olan şeyler;

K
ampanyanız için belirlediğiniz arama kelimeleri tekrar gözden geçirmeli ve gerekiyorsa eklemeler yapmalısınız. Ne kadar fazla anahtar kelime daima o kadar çok gösterim mânasına gelmeyebilir hatta kampanyanıza olumsuz etkisi dahi olabilir.
Anahtar kelimeleriniz sitenizi özetleyecek nitelikte olmalıdır. Eğer alakasız anahtar kelimeler belirlediyseniz yeteri kadar gösterim almamanız çok doğal bir sonuçtur.
Tüm bunları yaptığınız takdirde web sayfanız daha büyük kitlelere ulaşabilecek. Bu sayede görüntülenme ve tıklanma oranlarınızı artırmış olacaksınız.

2- Başka Bölgelerden Alınan Tıklamalar

Örnek vermek gerekirse Antalya’da hizmet sunan bir işletmeniz bulunuyor. Bu şu demek oluyor web site reklam tanıtımlarınız sadece Antalya’da gösterilmesi gerekmektedir. Eğer durum böyle değil ise reklam tanıtımlara boşuna para harcıyorsunuz diyebiliriz. Peri bu durumun olmasını nasıl engelleyebilirsiniz? Adwords paneline giriş yaptıktan sonra kampanya ayarlarına girip yer seç dedikten sonra işletmeniz hangi şehirde bulunuyor ise ilgili bölgeyi seçiyorsunuz. Eğer güncel kampanya durumunuzun hangi bölge veya bölgeler de yer aldığını görmek istiyorsanız istatistikler kısmına gelerek bölge başlığı altından görebilirsiniz. Sonuç olarak hizmet vermediğiniz bölgeler için reklam tanıtım vermeyip, sadece hizmet verdiğiniz bölgelere verirseniz, en az maliyet ile en yüksek ciro elde etmeniz mümkün olacaktır.

3- Negatif Anahtar Kelime Kullanımı

Negatif anahtar kelimeler Adwords reklam tanıtım optimizasyonunu olumsuz yönde etkileyen belki de en önemli unsurlardan birisidir. Dolayısıyla muhakkak düzenli bir biçimde negatif anahtar kelime düzenlemesi yaparak siteniz ile alakası olmayan kelimeleri negatif anahtar kelimeler listesine eklemelisiniz. Örnek vermek gerekirse spor haberleri yapan bir site için magazin, burç, moda tarzı anahtar kelimeler kullanırsanız Adwords kampanyalarınız ciddi anlamda olumsuz etkilenecektir. Bunlara ilave olarak şunu belirtmek isteriz ki ara sıra çok fazla tıklanma Google sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir nasıl mı? Şöyle ki eğer bu tıklamları yapan kişiler sizin müşterileriniz değil ise, yani sitenizle alakası olmayan aramalar sonucu sizin sitenize eriştiyse bu sitenizin esas kitlesini Google sıralamalarında gerilerde kalmanız sonucu pasifize edecektir.

4- Tıklanma Oranının Yetersizliği

Adwords reklam tanıtımlarınızın tıklanma oranı kampanyalarınız için belirlediğiniz günlük harcama miktarı ile direk olarak ilgilidir. Google reklam tanıtım sıralamalarını belirlerken iki şeyi esas olarak baz alır bunlardan biri Adwords’te belirlediğiniz anahtar kelimelerinizin kalite puanı diğeri ise Adwords üzerinden belirlediğiniz kampanya harcamalarınızdır. Yani ya anahtar kelimelerinizi gerçekten çok iyi belirmeli ya da reklam tanıtım kampanyalarınıza çok ciddi miktarda paralar yatırmalısınız.

5- Reklam Gruplarındaki Harcamalarda Oluşan Dengesizlik

Farz edelim ki reklam tanıtım kampanyanızın altında 10 adet reklam tanıtım grubu oluşturdunuz fakat bir tane reklam tanıtım grubu diğerlerinden daha ön plana çıkarak kampanyalara ayırdığınız bütçenin dengesiz bir şekilde dağılmasına sebebiyet veriyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gerekli olan öne çıkan reklam tanıtım grubunu başlı başına farklı bir kampanya olarak yeniden başlatmak ve diğer kampanya gruplarından ayırmaktır. Böylece diğer reklam tanıtım gruplarının çalışmasına fırsat tanımış olursunuz. Şunu unutmamalısınız ki reklam tanıtım gruplarına ayırdığınız bütçenizin harcaması ne kadar eşit bir biçimde dağıtılırsa Adwords reklam tanıtım performansınız o oranda artacaktır.

Saygılarımla therealbugra

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.