Akıllı Ev Hacklemek Hakkında Tartışalım | SiberAlp

SiberAlp

Üye
24 Haz 2016
125
0
Merhaba.
Bu aralar sıkça saçma reklamlarla karşımıza çıkan "Akıllı Ev Sistemleri" hakkında konuşulmasının yararlı olacağını düşündüm. Bu akıllı ev sistemi kullanan kişilerin de ne gibi önlemler alınmasıgerektiğiyle ilgili fikir edinmesini sağlayacaktır.
Ben en kolay yöntemi ortaya atarak tartışmayı başlatıyorum. Not: Bu yöntemi komşunuzda denemenizi tavsiye ederim.(Bilgi edinmek sizi yormasın :) )
Yöntem: Akıllı ev sahibi kişinin telefonu hacklenir. Bu işlemden sonra biraz bu sistem hakkında bilgi toplayın. (Nasıl çalışır?, şifresi var mı? Vb.) Gerisi çocuk oyuncağı. Uyarı: Milletin eviyle oynamayın, yangın bile çıkar :) Deneme amaçlı küçük oynamalar yapıp komşunuza lafı ağzından alabileceğiniz sorular sorun, başardığınızı anladığınız anda evinizde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.​
*Telefondan yazdım, konu ileride görsel olarak düzenlenecektir. Kusura bakmayın.

Plut0

Katılımcı Üye
31 Tem 2016
727
1
5dimensional
Eğer Wi-Fi ile IoT tarzı bir şey var ise, ağa bağlanıp paketleri dinleyip analiz edip rahatlıkla eğlenebilirsiniz.
Ve ya, komşunuzu uyurken (akşam yatakta ne yapıyorsa artık) izleyebilirsiniz, ne kadar özel bilgi var ise çekebilirsiniz...

Ucuz ev sistemlerinde EMP(Electromagnetic-Pulse) koruması yoktur, yani bir EMP aleti tasarlayıp komşunuzun evinin elektriğini kesebilirsiniz, ve ya hırsızlık için de kullanabilirsiniz alarmlar vs. çalışmaz.

karazafer_

Kıdemli Üye
11 Ağu 2009
2,267
4
System32
eğer internet üzerinden erişim var ise modeme sızmak daha mantıklı olablir. modem şifresini kırabilir yada isteyebilrsiniz. sm size kalmış. aynı sistemi ben rasp. ile yaptım kndi evimde. modem arayüzüne sızıp local ip öğrenilirse belki bişeyler yapılabilir. çoğu zaten web arayüzlü oluyor. en azından benimki öyle

Plut0

Katılımcı Üye
31 Tem 2016
727
1
5dimensional
eğer internet üzerinden erişim var ise modeme sızmak daha mantıklı olablir. modem şifresini kırabilir yada isteyebilrsiniz. sm size kalmış. aynı sistemi ben rasp. ile yaptım kndi evimde. modem arayüzüne sızıp local ip öğrenilirse belki bişeyler yapılabilir. çoğu zaten web arayüzlü oluyor. en azından benimki öyle

Çoğu akıllı ev internet değil App(uygulama) arayüzlüdür.
Yani, local ip adresini bilsen bile, senin yaptığın gibi bir IoT sistemi olan kişi RPi'a bağlanmak için SSH kullanmak zorunda kalır -ki şifresini bilmiyor-..
Yani, direk RPi'dan çıkan paketleri dinleyip, ulaşılan yerde o paketlere göre ne yapıldığını öğrenip, RPi yerine biz paket gönderirsek, ulaşılan yer bizim gönderdiğimiz paketlere göre işler..
Böylece keçkıd.

karazafer_

Kıdemli Üye
11 Ağu 2009
2,267
4
System32
Çoğu akıllı ev internet değil App(uygulama) arayüzlüdür.
Yani, local ip adresini bilsen bile, senin yaptığın gibi bir IoT sistemi olan kişi RPi'a bağlanmak için SSH kullanmak zorunda kalır -ki şifresini bilmiyor-..
Yani, direk RPi'dan çıkan paketleri dinleyip, ulaşılan yerde o paketlere göre ne yapıldığını öğrenip, RPi yerine biz paket gönderirsek, ulaşılan yer bizim gönderdiğimiz paketlere göre işler..
Böylece keçkıd.

hiç birşey imkansız değil :D

SiberAlp

Üye
24 Haz 2016
125
0
Bilgiye erişen arkadaşlar iletişimde olursa bir şeyler yaparız. Sistemin erişim izni olan yerleri de araştıralım ki neler yapabiliyormuşuz bir bakalım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.