Albert Einstein'ın Atatürk'e mektubu

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,348
1,371
K E R K Ü K
Ekselansları,

OSE Dünya Birliği'nin şeref başkanı olarak, Almanya'dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye'de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler , Almanya'da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe , bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler , yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi , birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları , hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla , hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum.

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan

Prof. Albert Einstein

NPOFli.jpg

Dönemin başbakanı İsmet Önünü 9 Ekim günü mektubu milli eğitim bakanlığına gönderdi, İsmet İnönü'nün el yazısıyla alt kısımlarda ve yan kısımlarda küçük notlar bulunuyordu "Bunları bu günkü şartlara göre kabul etmeye imkan yoktur!". yazıyordu.

Teklif ilk aşamada kabul edilmedi, ancak bu olay Mustafa Kemal Atatürk'ün kulağına gider ve Almanya'da ki bilim adamları Türkiye'ye çağırılır.

awALd9.jpg

1949 yılında Prof. Dr. Münir Ülgür’ün Albert Einstein ile konuşurken Albert şu ifadeleri kullanır, "Siz biliyor musunuz, dünyanın en büyük liderine sahipsiniz" 1933 Üniversite Reformu sırasında Atatürk'ün, kendisinin de Türkiye'ye gelmesini istediğini söyledi ve "Arkadaşlarım hep oradaydı ama burada imkânlar çok fazla olduğu için burayı tercih ettim"

PQrYUE.jpg

n1AQxo.png

Eğer bir gün, sözlerim bilime ters düşerse, bilimi seçin.

-Mustafa Kemal Atatürk

Moderatör tarafında düzenlendi:

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,343
150
New World
Merhaba,

Bu güzel konuya benden de şöyle bir katkı gelsin;

Alman bilim insanları Türkiye'ye gönüllü gelip çalışmaya başladıklarında Türk Bilim Tarihi ve üniversiteler yeniden yapılanmaya ve çağdaş felsefe ilminin tayin ettiği "Sistematik Düşünme Yetisi"ne kavuşmuş oldu. Bu sayede Türk Üniversiteleri bir çok alanda bilimsel atılımlar gerçekleştirdi. Örneğin Türk Arkeoloji Enstitüsü Atatürk'ün önderliğinde 1934 Yılında kurulmuş oldu.

Saygılar,

Son düzenleme:

Apropos

Yeni üye
15 Şub 2021
5
0
Gerçekten inanılmaz bir vizyon. Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Ama ufak bir öneride bulunmak istiyorum: Böyle hassas bilgilerin altına kaynak gösterebilirseniz daha iyi olur. İnsanlar kaynağa gidip teyit edip daha fazla araştırma yapabilirler.

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,348
1,371
K E R K Ü K
Gerçekten inanılmaz bir vizyon. Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Ama ufak bir öneride bulunmak istiyorum: Böyle hassas bilgilerin altına kaynak gösterebilirseniz daha iyi olur. İnsanlar kaynağa gidip teyit edip daha fazla araştırma yapabilirler.

asılsız şeyleri paylaşmıyorum,
RMipoP.jpg

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/einsteindan-ataturke-dramatik-mektup-17233146
https://www.turkishnews.com/tr/cont...usunuz-dunyanin-en-buyuk-liderine-sahipsiniz/
Apropos

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,343
150
New World

Merhaba,

Aktardığımız bilgilerin ayrıntılı kaynağı aşağıda ki linkler de mevcuttur.

Bilginize,

Link 1 ==> TTK

Link 2 ==> Wikipedia

Link 3 ==> Muazzez İlmiye Çığ Kitapları "Atatürk Düşünüyor"

Son düzenleme:

'Halaskâr

Kıdemli Moderatör
4 Ara 2020
1,176
1,062
Midgard
Canım benim yaa. O’nun ismi her geçtiğinde hüzünlenir ve ağlamak isterim. Böyle bir öndere sahip olmak bir ayrıcalıktır..

Ghost Killer

Harici Saldırı Timleri Koordinatörü
13 Ocak 2019
11,318
7,706
Bir daha böyle bir lider gelmez.. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

konu için teşekkürler eline sağlık.

oBugraReis

Moderatör
12 Ocak 2021
2,236
1,372
(nowhere) in
Ekselansları,

OSE Dünya Birliği'nin şeref başkanı olarak, Almanya'dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye'de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler , Almanya'da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe , bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler , yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi , birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları , hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla , hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum.

Prof. Albert Einstein

NPOFli.jpg

Dönemin başbakanı İsmet Önünü 9 Ekim günü mektubu milli eğitim bakanlığına gönderdi, İsmet İnönü'nün el yazısıyla alt kısımlarda ve yan kısımlarda küçük notlar bulunuyordu "Bunları bu günkü şartlara göre kabul etmeye imkan yoktur!". yazıyordu.

Teklif ilk aşamada kabul edilmedi, ancak bu olay Mustafa Kemal Atatürk'ün kulağına gider ve Almanya'da ki bilim adamları Türkiye'ye çağırılır.

awALd9.jpg

1949 yılında Prof. Dr. Münir Ülgürün Albert Einstein ile konuşurken Albert şu ifadeleri kullanır, "Siz biliyor musunuz, dünyanın en büyük liderine sahipsiniz" 1933 Üniversite Reformu sırasında Atatürk'ün, kendisinin de Türkiye'ye gelmesini istediğini söyledi ve "Arkadaşlarım hep oradaydı ama burada imkânlar çok fazla olduğu için burayı tercih ettim"

PQrYUE.jpg

n1AQxo.png

-Mustafa Kemal Atatürk
Atam İzindeyiz...

30 Kas 2021
122
56
root@wortex
Ekselansları,

Prof. Albert Einstein

NPOFli.jpg

awALd9.jpg

1949 yılında Prof. Dr. Münir Ülgürün Albert Einstein ile konuşurken Albert şu ifadeleri kullanır, "Siz biliyor musunuz, dünyanın en büyük liderine sahipsiniz" 1933 Üniversite Reformu sırasında Atatürk'ün, kendisinin de Türkiye'ye gelmesini istediğini söyledi ve "Arkadaşlarım hep oradaydı ama burada imkânlar çok fazla olduğu için burayı tercih ettim"

PQrYUE.jpg

n1AQxo.png

-Mustafa Kemal Atatürk
bu büyüklük öyle bir büyüklüktür ki. adı konamaz... huzur içinde yat büyük komutan.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.