Alevilik hakkında merak edilenler

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0
İlk olarak aleviliğin tanımını yapayım:
Allah'a kul, Hz.Muhammed'e (s.a.v) ümmet, Hz.Ali'ye (r.a) talip soyuna taraf ehlibeyt yolunda olanlardır. Hz.Ali dahil kendi soyundan gelen Hz.Mehdi'de son bulan 12 İmam'ın yani ehlibeytin tarafındadır. Ayrıca mezhep değildir.Biz İslamiyetin özüyüz denmiştir. İbadet evleri yüz yıllardır meydan evleridir. Yani şuan cemevi olarak şekillenen yapılardır. Sünni kardeşlerimizin mescidi camii bizimde cemevidir denmiştir.

Kısa bir tanım olsun dedim arkadaşlar burda sizden merak ettiğiniz soruları yöneltmenizi istiyorum. Bilgim dahilinde genel olarak merak edilen soruları en doğru şekliyle yanıtlamaya çalışıcam.

Bir de alevilikte Allah Muhammed Ali üçlemesi vardır. Bazen denk geliyorum haşa hz aliye onlar peygamber diyor böle bir şey varmı gibi saçma bir soru sormazsanız iyi olur.

Son düzenleme:

SorgulayanAdamMustafa

Katılımcı Üye
10 Şub 2015
625
0
Din hocamız söylemişti. Tam olarak hatırlamıyorum fakat şöyle dedi aleviler bir adamın önünde secde ediyorlar dedi ve bunu söyleyen din hocamda boş birisi değil o da 13 yıl imamlık yapmış bilgili birisi ve Allah'dan başka kimsenin önünde secde edilmez diyor.

Fayso

Katılımcı Üye
12 Nis 2014
753
0
FaysoCity
Din hocamız söylemişti. Tam olarak hatırlamıyorum fakat şöyle dedi aleviler bir adamın önünde secde ediyorlar dedi ve bunu söyleyen din hocamda boş birisi değil o da 13 yıl imamlık yapmış bilgili birisi ve Allah'dan başka kimsenin önünde secde edilmez diyor.

Adamın önünde secde edilmez. Namaz kılış şekilleri biraz farklıdır. Sunnilikte "imam" alevilikte "şeyh". Şeyh eşliğinde secde edilir.

Gauloran

Moderasyon Tim Lideri
7 Tem 2013
8,362
928
Blackwell Academy
Aleviliğin çok farklı görüşleri vardır.Aleviler de kendi aralarında ayrılmışlardır.Bazısı 3 Halifenin halifeliğini kabul etmez sadece Hz.Ali (r.a) halifeliğini kabul ederler.Bazısı sadece görüş olarak Hz.Ali (r.a)'nin Muaviye tarafından haksızlığa uğradığını ve diğer sahabelerden üstün olduğu görüşündedir.Aslında Alevilik Hz.Ali 'nin tarafında Sıffin savaşına giden sahih müslümanlara denir.Daha sonra alevilerden ve muaviyenin ordusundan bir grup ayrılmış ve sapmış mezhep Hariciler oluşmuştur.

Bazısı Aleviliğin Hz.Ali (r.a) 'yi sevmek olduğunu düşünür.Çok farklı görüşler vardır.Genelleme yapılamaz

Fayso

Katılımcı Üye
12 Nis 2014
753
0
FaysoCity
Hz Ebu bekir, ömer ve osman için düşünceniz nedir.

Alevi din adamlarına göre değişim görülmektedir. Her siyasette, her dinde, her teoride olduğu gibi. Bazı aleviler "Bekir, Ömer ve Osman" isimlerini çocuklarına koymazlar. Sebebi Hz. Ali'ye yanlış yaptıklarını düşünmeleridir.

RevengeN

Üye
1 Ocak 2015
95
0
Benim düşünceme göre alevileri iki gruba ayırırım. Birisi gerçek alevilerdir ki yaptığınız tanıma uyan ehlibeyt taraftarıdır. Diğer grupda fesatçıdır. Dikkat ettiyseniz cemevine gittiğinizde orada gerçek alevi olmayanların yüzlerinden nur kalkmış. Hepsi bir tuhaf olmuş. Yine eminim ki Hz.Ali kabrinden kalksa ilk olarak bu yalancı alevileri kılıçtan geçirir.

SorgulayanAdamMustafa

Katılımcı Üye
10 Şub 2015
625
0
Adamın önünde secde edilmez. Namaz kılış şekilleri biraz farklıdır. Sunnilikte "imam" alevilikte "şeyh". Şeyh eşliğinde secde edilir.

Hoca aynen şöyle dedi beni cemevine ***ürdüler bir adam varmış onun önünde secde ediyorlarmış. Belki adama secde olsun diye etmiyorlardır Allah ile aracı olarak o adamın önünde secde ediyorlardır fakat hiçbir insanın Allah ile aracı birisi olamaz bunu Kur'an okuyarak anlarız. Yani şimdi sen Alevilik de cemevinde kimsenin önünde secde etmiyorlar mı diyorsun?

Fayso

Katılımcı Üye
12 Nis 2014
753
0
FaysoCity
Hoca aynen şöyle dedi beni cemevine ***ürdüler bir adam varmış onun önünde secde ediyorlarmış. Belki adama secde olsun diye etmiyorlardır Allah ile aracı olarak o adamın önünde secde ediyorlardır fakat hiçbir insanın Allah ile aracı birisi olamaz bunu Kur'an okuyarak anlarız. Yani şimdi sen Alevilik de cemevinde kimsenin önünde secde etmiyorlar mı diyorsun?

Burda hocanız yalan söylemiştir. Alevi olmayan kişiler cemevlerine giremez. Yani daha doğrusu geçirilmez. Namazları gizlidir. Farklı mezhep ya da namazı öğrenmeyen aleviler geçemezler. Allah ile aracılık kimse yapmamaktadır. Şeyh kılınıcak sureyi söyler, namaza gelen muminler kılar. Hatta şunu da söyleyeyim, namazın hiç bir yerinde secde edilmemektedir. Sadece bir sürede kafalar eğilir ve sürede "Sadece Allah'ın karşısında boyun eğeriz" cümlesi geçer. Tam olarak cümlenin türkçe mealini yapamadım, arapça da bazı kelimelerin türkçede anlamları bulunmuyor.

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0

alevilikte benim kabem insandır denir. bu yüzden cemde orta alan 12hizmet için boştur etrafında bütün insanlar yüzyüze bakar ve birbirine secde eder ama mesela cenazeler kabeye göre defin edilir.

Son düzenleme:

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0
Hz Ebu bekir, ömer ve osman için düşünceniz nedir.

halife olarak kabul edilmez sebebi ise Hz. Muhammed'in Ali'yi seven beni sever beni seven ALLAH'ı sever ben kimin velisi isem Ali de onun velisinin sözleri ve yine peygamber efendimiz konuşma yaparken bir kişinin Ya Muhammed senden sonra biz kime biat edeceğiz dendiğinde Hz. Ali'nin elini kaldırmıştır.Ama diğer bekir ömer osman peygamber hasta ne dediğini bilmiyor diyerek peygamber efendimizin cenazesi yapıldığı sırada Ebu bekiri halife ilan etmiştir ve Hz Ali tek başına peygamber efendimizi yıkadıktan sonra cenazesini kaldırmıştır.

Son düzenleme:

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0
Aleviliğin çok farklı görüşleri vardır.Aleviler de kendi aralarında ayrılmışlardır.Bazısı 3 Halifenin halifeliğini kabul etmez sadece Hz.Ali (r.a) halifeliğini kabul ederler.Bazısı sadece görüş olarak Hz.Ali (r.a)'nin Muaviye tarafından haksızlığa uğradığını ve diğer sahabelerden üstün olduğu görüşündedir.Aslında Alevilik Hz.Ali 'nin tarafında Sıffin savaşına giden sahih müslümanlara denir.Daha sonra alevilerden ve muaviyenin ordusundan bir grup ayrılmış ve sapmış mezhep Hariciler oluşmuştur.

Bazısı Aleviliğin Hz.Ali (r.a) 'yi sevmek olduğunu düşünür.Çok farklı görüşler vardır.Genelleme yapılamaz

alevilik ve bektaşilik sadece anadoluya hacı bektaşın yolundan gidenlere özgü kavramlardır diğer Arap ülkelerinde olanlar caferidir

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0
Benim düşünceme göre alevileri iki gruba ayırırım. Birisi gerçek alevilerdir ki yaptığınız tanıma uyan ehlibeyt taraftarıdır. Diğer grupda fesatçıdır. Dikkat ettiyseniz cemevine gittiğinizde orada gerçek alevi olmayanların yüzlerinden nur kalkmış. Hepsi bir tuhaf olmuş. Yine eminim ki Hz.Ali kabrinden kalksa ilk olarak bu yalancı alevileri kılıçtan geçirir.

her köyden itte çıkar yiğitte asimile olmuş dilsiz şeytan olmuş insanlar elbette olabilir ama asıl aleviler ele dile bele sahip çıkandır bir örnek vermek isterim. yanlış hatırlamıyorsam 93 te Hacı Bektaş ilçesinde suçlu olmadığı için hapishane kapatılmıştır.

Germiyan'

Kıdemli Üye
4 Mar 2009
2,217
1
halife olarak kabul edilmez sebebi ise Hz. Muhammed'in Ali'yi seven beni sever beni seven ALLAH'ı sever ben kimin velisi isem Ali de onun velisinin sözleri ve yine peygamber efendimiz konuşma yaparken bir kişinin Ya Muhammed senden sonra biz kime biat edeceğiz dendiğinde Hz. Ali'nin elini kaldırmıştır.Ama diğer bekir ömer osman peygamber hasta ne dediğini bilmiyor diyerek peygamber efendimizin cenazesi yapıldığı sırada Ebu bekiri halife ilan etmiştir ve Hz Ali tek başına peygamber efendimizi yıkadıktan sonra cenazesini kaldırmıştır.

Doğru olmak gerekirse Sahabenin içinde en çok hz. ali efendimizi seviyorum çünkü şeceat ve kahramanlık yönünden en üstün o ama haleflik meselesine gelecek olursak sahabelerinin her birerinin müctehid olduğunu düşünüyorum ve halifelik kavramının sadece haşimoğullarına ait bir kavram olduğunu düşünmüyorum. Peygamberimizin zamanında halifelik sırasının nasıl olacağına peygamberimiz işaret etmiş (kuba mescidi yapılırken) zaten.

soruma gelecek olursak;
Sünni müslümanların birçok büyük alimi var ama alevi alim duymadım yada ben okumadım. Var mı böyle alimler?

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0
Doğru olmak gerekirse Sahabenin içinde en çok hz. ali efendimizi seviyorum çünkü şeceat ve kahramanlık yönünden en üstün o ama haleflik meselesine gelecek olursak sahabelerinin her birerinin müctehid olduğunu düşünüyorum ve halifelik kavramının sadece haşimoğullarına ait bir kavram olduğunu düşünmüyorum. Peygamberimizin zamanında halifelik sırasının nasıl olacağına peygamberimiz işaret etmiş (kuba mescidi yapılırken) zaten.

soruma gelecek olursak;
Sünni müslümanların birçok büyük alimi var ama alevi alim duymadım yada ben okumadım. Var mı böyle alimler?

şimdi müslümanlık anadoluya gelene kadar ali taraftarı alimler horasanda ama Anadolu da ilk olarak Hoca Ahmet Yesevi sonra Hünkar Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal, Abdal Musa, Yunus Emre, Mevlana Celaleddin Rumi en büyük önderler hikmet ve ilim sahibi Allah dostu kişilerdir.

Germiyan'

Kıdemli Üye
4 Mar 2009
2,217
1
şimdi müslümanlık anadoluya gelene kadar ali taraftarı alimler horasanda ama Anadolu da ilk olarak Hoca Ahmet Yesevi sonra Hünkar Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal, Abdal Musa, Yunus Emre, Mevlana Celaleddin Rumi en büyük önderler hikmet ve ilim sahibi Allah dostu kişilerdir.

Ahmet yesevinin alevi değil, bektaşileri etkilediği kadar nakşileride etkilemiştir. Bu şahısların hepsi düşünce adamı benim öğrenmek istediğim nokta bu değil usul ve fıkıh ilminde ileriye giden var mı? Sünnilerden farklı ibadet şekilleri ve bunun delilleri nelerdir?

cesiceyms

Katılımcı Üye
12 Mar 2013
543
0

ismini yazdığın alevi alimlerini daha bilmeyenler var arkadaşım.

burada ismi geçen alimlerin hikmetlerini ve ne kadar ilim irfan sahibi olduklarını

bi araştırsın arkadaşlar .

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0
Ahmet yesevinin alevi değil, bektaşileri etkilediği kadar nakşileride etkilemiştir. Bu şahısların hepsi düşünce adamı benim öğrenmek istediğim nokta bu değil usul ve fıkıh ilminde ileriye giden var mı? Sünnilerden farklı ibadet şekilleri ve bunun delilleri nelerdir?

öncelikle ibadet şekli için ilk olarak Hz. Muhammed'in (s.a.v) mihracta kırklara uğramasını bir araştırıp okumanı tavsiye ederim. Sazın meydanın ve diğer geleneklerin ise orta Asya türklerinden gelen gelenek ve görenekler olduğunu bilmeni isterim. Bunların hepsini harmanlayarak şuanda yapılan cem ibadetinin hala içinde ufak tefek eksikler var kime ait olduğu ise bizzat Hünkar Hacı Bektaş Veli nin kendi yaptırdığı dergahta yanındaki dervişleriyle birlikte gerçekleştirdiği ibadet şeklidir. Anadolu ya giden dedeler ve babalar yani önderler bu dergahta eğitim görmüş ve insanlara önderlik yapmıştır.

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0
ismini yazdığın alevi alimlerini daha bilmeyenler var arkadaşım.

burada ismi geçen alimlerin hikmetlerini ve ne kadar ilim irfan sahibi olduklarını

bi araştırsın arkadaşlar .

aynen öyle kardeş malesef hem düzgün tek seferde her şeyi anlatan kaynak yok hem de asıl sorun bizim millette araştırma merak etme işin aslını sorgulama yok varsada bi kalıpta kalıp etrafa bakmıyorlar.

ozanreyizzz

Yeni üye
25 May 2013
29
0

ilimde en ileri insanlar bunlardır zaten ama sen direk büyük yazılı kaynaklar istiyorsun malesef osmanlı zamanında binlerce yazılı kaynak yakılmış ve harap edilmiştir. örneğin İstanbulda şahkulu dergahının kütüphanesi dolu iken tamamı yok edilmiştir ve dergah yıllar sonra kendini toplamış yeni kaynaklar yazmış toplamıştır kendi sitesinden tarihini araştırabilirsin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.