Algoritma Nedir? Bölüm 2

Öncelikle sizlerden özür dilerim bir önceki gün konu atamadım bugün de biraz eksik olacak af buyurun...
Şimdi konumuza geçelim..

Öncelikle nerede kalmıştık.
Akış diyagramları/şemaları.

Untitled.png

• Başlatma ve Durdurma: Başlatma sembolü bir akış diyagramının en üstünde bulunur. Durdurma sembolü de aynı şekilde gösterilir ve oda akış diyagramının en altında bulunur.
  • Giriş Diyagramı: Kullanıcıdan veri almak için kullanılır.
  • Süreç Diyagramı: Herhangi bir işlemi ifade etmek için kullanılır. Özellikle değişken tanımlama, değişkene değer atama yada hesap yapmak için kullanılır.
  • Karar Verme Diyagramı: İçerdiği duruma göre akışın belirlenmesi için kullanılır.
  • Gösterim Diyagramı: Ekrana çıktı vermek için kullanılır.

AKIŞ ŞEMASI ÇİZMEK İÇİN KULLANABİLECEĞİMİZ UYGULAMALAR
| Draw.io=Ücretsiz |
| Visio=Ücretli |

Ben örneklerde Draw.io'yu kullanacağım.

Untitled.png

İlk önce basit örnekler ile basit bir örnek ile başlayalım. Basit bir alarm diyagramı. Şimdi bir de hem algoritma hemde diyagram yapalım.

→ 2 sayının ortalamasını alan bir programın algoritmasını yapalım.

1.Adım: Başla.

2.Adım: A sayısını oku.

3.Adım: B sayısını oku.

4.Adım: (A+B)/2 sayısını ekrana yaz

5.Adım: Son

→ 2 sayının ortalamasını alan bir programın akış diyagramını yapalım.

Untitled.png

Bir küçük bir tane daha yapalım;

Algoritma:

1.Adım: Başla.

2.Adım: X sayısını oku.

3.Adım: Y sayısını oku.

4.Adım: X>Y mi? Evet ise 5. adıma git. Hayır ise 6.adıma git.

5.Adım: S=X*Y olarak ata 7.adıma git.

6.Adım: S=X+Y

7.Adım: S Ekrana yaz

8.Adım: Son

Diyagram:

Untitled.png

KABA KOD

Programcılar sıklıkla algoritmaları, YALNIZCA İNSAN GÖZÜNE YÖNELİK ŞEKİLDE tanımlamak isterler. Bu tanımlar BİR BİLGİSAYAR PROGRAMI yada BİR AKIŞ DİYAGRAMI DEĞİLDİR. Daha çok yapılandırılmış bir metin tanımıdır. Bu tanımlar veri yapısını yada algoritmanın üst düzey analizini kolaylaştırır. Bu tanımlar KABA KOD (Psude Cod) olarak adlandırılmaktadır. Kaba kodun eş değer bir gerçek yazılım kodu parçasından daha küçük olduğuna dikkat edelim. Ek olarak kodun anlaşılması ve okunması kolay olması demektir.

EKRANA YAZ

Birden n'e kadar olan sayıları ekrana yazalım algoritmanın kaba kodlarını yazalım.
Algoritma: Ekrana yaz(n)
Giriş: Limit değerini temsil eden sayı (n)
Çıkış: Yok
n değerini oku
i←n
while i≤ n
i ekrana yaz
end while

Toryy

Kıdemli Üye
16 Tem 2021
2,630
1,647
Bunu 6. Sınıfta mı görmüştüm ne
En sinir olduğum konuydu 😄
Elinize sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.