Anakart 7 Problem 7 Çözüm [Resimli Anlatım]

RageUnseen

Kadim Üye
29 Ağu 2015
6,714
3
İstanbul
10796621627442.jpg
Merhabalar bugün sizlere çok sorulan ve cevap aranılan temel anakart sorunlarına çözüm sunacağım,konuyu okuduktan sonra,eğer beğendiyseniz yorum atmayı ve beğeni bırakmayı unutmazsanız sevinirim,iyi okumalar.TANITIM- İlk olarak Anakart(MotherBoard) Nedir?* Anakart bilgisayarın en önemli parçasıdır nitekim anakart olmasa, sahip olduğumuz donanımları aktif edip kullanmamızın
tek yolu anakarttan geçmektedir. Örnek vermek gerekirse,bir insan için kalbi ne ise bir bilgisayar için de anakart o dur.
Anakart parçanız ne kadar güncel ve ne kadar güçlü ise bilgisayar donanımları bir o kadar modern olup bir o kadar da çalışmaları
daha verimli olur. Tek bilgisayar da olmamakla beraber elektronik bir çok cihaz da donanımların olumlu yönde çalışması için,anakart yani
"MotherBoard" gereklidir.

5lbPcA.png


- Anakart(MotherBoard) Ne İşe Yarar?* Bilgisayar da aktif kullanılan donanımların performansını etkin hale getirir.
* Donanım ve bileşenler arası bir iletişim kurar.
* Bilgi akışını sağlar.
* Kasa için de bulunan donanımların uyum içerisin de çalışmasına yön verir.
* Bios yani donanım parçaları arasında köprü görevi gören donanım sayesin de işlem yürütür.SORUNLAR* Örnek sorunlara geçmeden önce Anakart neden sıkıntı yaratır? veya İlk sıkıntıyı anakartta mı aramalıyız? bunun bilincin de olmamız gerekli. İlk olarak çıkan hataları tam olarak araştırıp bilmek daha sonra donanımlara sırasıyla göz atmamız gerekli ki donanımlar da sıkıntı olmadığını öğrenince anakart da problem aramaya başlayalım,nitekim onlarca parça bulunmakta anakart içerisin de her biri problemli veya sorunlu olabilir. Eğer diğer donanımlar da sorun bulamadıysanız gelin anakart sıkıntısı olduğu durumda çıkan sorunlara ve çözümlere göz atalım.


Sorun 1: Bilgisayar Açılış Sorunu'nun ÇözümüÇözüm 1: Böyle bir sorunun nedeni yukarıda da bahsettiğim gibi ilk olarak anakartta değil de, diğer donanımlara göz atmamız gerekli. Bunun asıl nedeni ise bilgisayar kendini online bir hale getirirken kendine bağlı olan bütün donanımlara güç verir, ve hepsini bir kontrole sokar,bir problem yok ise Hard Disk Boot işlemiyle bilgisayar kendini başlatır,eğer başlatmaz ise sorunu anakartta değil,diğer donanımlar da arıyoruz.

5lbPcA.png


Sorun 2: Bilgisayarın Kendi Kendini Açma SorunuÇözüm 2: Bunun en temelen nedeni BİOS ayarlarıdır,ilk olarak BİOS Advanced ayarlarını açmamız gerekli,bunun için bilgisayar açılırken(Sisteme ve Markaya Göre Değişir) "F1" veya "F2" tuşlarına basılı tutuyoruz, eski bilgisayarlar da ise "Ctrl + Alt + F3" veya "Ctrl + Alt + INSERT" tuşu. BİOS Advanceda girdikten sonra "Moden Ring Resume" > "Disable" yapıyoruz.

5lbPcA.png


Sorun 3: Sesli Veya Yazılı Hata MesajıÇözüm 3: Bilgisayarı "fişinden çekin" ve elektrik olmadığına emin olun daha sonra "kasanın kapaklarını açın" (Eğer kasanız garanti kapsamın da ise bu çözümü yapmanızı önermem,garantiden çıkar) daha sonra BİOS pilinin yanın da bulunan "BİOS jumper"'ı bulun, (Nasıl bir şey olduğunu görsel de göstereceğim) bultuktan sonra jumperı "farklı bir porta takıp" bilgisayarı "tekrardan fişe takıp" çalıştırın, fanlar aktif hale geldiğin de ise bilgisayarın tekrardan "elektirik bağlantısını kesip" BİOS Jumperı eski bulunduğu porta "geri takın". Sorunlar devam eder ise yukarı da belirttiğim gibi başka donanımlar da sıkıntı vardır. Kesin çözüm için "teknik servise" başvurun.

5lbPcA.png


Sorun 4: Harici Donanımların TanımlanmamasıÇözüm 4: Bu sorun genel de bilinçsiz bilgisayar toplayanların başına gelmekte, anakart "hdd, ram, ekran kartı" gibi diğer harici donanımları görmüyor ise bu sorun ortaya çıkmakta, bunun birden çok çözümü var. İlk çözüm ama ayrıca bir sorun olan anakart girişleri ile uyumlu bir donanım almamanızdan kaynaklı olmakta eğer örnek veriyorum aldığınız RAM DDR3 ise anakart da DD4 Ram kabulu varsa bu tamamen uyumsuz olacaktır ve anakart bunu tanımlamayacaktır, uygun donanımları tercih ediniz. Bir diğer çözüm ise "Güç Kaynağının" diğer donanımlara yeteri kadar watt iletip iletmediği araştırılmalıdır. Eğer sorunlarınız bunlara rağmen devam ediyor ise "donanımların sürücüleri" güncellenir, "BİOS" en baştan alınarak güncellenir, alınan donanımlar daha başka bir (MotherBoard) da denenir.

5lbPcA.png


Sorun 5: BİOS Açılışında Ayar ResetlenmesiÇözüm 5: Bu sorunun genel nedeni anakart üstünde bulunan BİOS pilinin bitmesinden kaynaklanıyor,gelin çözüme geçelim.
İlk olarak bilgisayarımızın "elektrik bağlantısını kesiyoruz" ardından "kasa içini" açıp anakart üzerinde ki "BİOS" pilini "yerinden çıkartıyoruz"
yerine yeni bir tane "BİOS Pili Takıyoruz" ve bilgisayarımızı elektirikle buluşturup "BİOS Ayarlarını" tekrardan yapıp kullanmaya devam ediyoruz.

5lbPcA.png


Sorun 6: Görüntü Gelmeme SorunuÇözüm 6: Bu sorunun iki nedeni olabilir. İlk nedeni bilgisayar giden "VGA veya HDMI" kablolarında veya ekran da bulunan "VGA ve HDMI" girişlerinde sıkıntı vardır,başka bir bilgisayarda denenip devamında yenisi alınmalıdır. İkinci nedeni ise "processor" yani işlemciyi saran mosfetler var. Bu mosfetler anahtarlama ve güç dengeleme yapmaktadır, ek olarak işlemci ve ram'e giden soketlerde elektiriği süzer. Bu durumda mosfetler'in "sökülüp" tekrardan geriye "takılması" bir çözümdür.

5lbPcA.png


Sorun 7: Bilgisayarın Kilitlenme SorunuÇözüm 7: Bu sorun genel de anakartın ömrü tükenmiş bilgisayarlarda baş göstermekte, bunun sebebi yazılımsal veya donanımsal bir sorundur.. Diğer işlemlerde de olduğu gibi bilgisayarınızın "güç bağlantısını kesin" ardından kasanın "içini açın" akabin de anakarta bağlı olan tüm kabloları ve anakartın power supplye(Güç Kaynağı) bağlantısı olan bütün kablolarını kontrol edin ve sıkıntılı olan kablo varsa ya yerine oturtun ya da giriş yerlerini değiştirin. Eğer bu çözüm işe yaramaz ise son çare olarak "anakartınızı değiştirme" gereğinde bulunmalısınız.


5lbPcA.png
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.