Çözüldü Android Cihazlarda Gizlenmiş Resimleri (Başına .(Nokta) konularak) PC'den Nasıl Görebilirim ?

teksari

Yeni üye
20 Şub 2021
7
0
Herkese merhaba iyi formlar dilerim, arkadaşlar elimde bir android cihaz var. Bu cihaz mahkemeye delil olarak sunulmuş. Ben de Bİlirkişilik yapmaktayım bu sebeple bu telefon bana verildi. İçerisinde bayağı fotoğraf ve video var. Bu fotoğraf ve videoları benim yazılı bir hale getirmem lazım. Fakat bunlar kullanıcı tarafından sanırım bir uygulama kullanılarak her fotoğrafın isminin başına .(nokta) konularak gizlenmiş. Telefonun dosya yöneticiisinden baktığım zaman görebiliyorum. Ama USB ile telefonu PC'ye bağladığım zaman PC'nin android cihazı bir media aktarım cihazı olarak görmesinden dolayı mantıken başına nokta konularak uzantısı değişen bu fotoğraflara pc'den ulaşamıyorum. Bu android cihazın hafızasına harici bir bellek gibi ulaşmam mümkün müdür acaba şayet bu şekilde ulaşabilirsem bellekte yer alan bütün verileri görebilirim. ilginiz için teşekkür ederim cihazı önümüzdeki hafta içi mahkemeye teslim etmem lazım uzun zamandır araştırıyorum bu konuyu, formda buna benzer bir konu buldum fakat çözülmüş diye kilitlenmiş ama nasıl çözüldüğü anlatılmamış yardımlarınızı dört gözle bekliyorum.

Herkese tekrardan kolay gelsin, sorunumu çözdüm ve çözüm yolunu da sizinle paylaşmak istiyorum, özellikle buradan ByZehirx'e çok teşekkür ederim yardımcı olduğu için.
Gelelim çözüm yoluna, bir çok uygulama denedim fakat başarılı olamadım. Son olarak "MoboPlay for Android" isimli bir uygulama buldum, bu bu uygulama sayesinde PC'ye bağlanan Android cihaz MTP bağlantısıyla bağlanmış olsa bile dosya dizinine erişmeme izin verdi. Bahsettiğim fotoğraflar Sdkart dizini içinde bulunan Storage/emulated/0 dizinin altında yer alıyormuş, ayrıca telefonda SD Kart olup olmaması önemli değilmiş, telefonun depolama dizini dediğim gibi sdkart dizinin altında yer alıyormuş, ben sadece system dizinin altına bakıyormuşum. Yani bir android cihazın dosya dizinine ulaşım sağlamak için bu yönetimi kullanabilirsiniz. Dosya uzantısı farketmeksizin cihaz içerisinde yer alan bütün dosyalara erişim sağlayabiliyorsunuz. Herkese iyi forumlar dilerim, bilgi paylaştıkça güzeldir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.