Android Soru-Cevap Konusu

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,376
1,985
Dinlenmede.

MERHABA ARKADAŞLAR
Forumda ŞAHSIMA özel PM atan ve Soru soran cok arkadaşımız var
Rahatsız oldugumdan degil sadece aynı soruyu soran 2 3 kişi oluyor
en azından konu altında TOPLU CEVAP vermiş olurum.

ANDROİD sadece ANDROİD hakkında
sorularınız sıkıntılarınız olur ise
bu konu başlıgı altına yazınız
ben cevap vermekde geç kalsam dahi
illa birileri cevap verir.

Belirtmem gereken konu
aksam saat 7 den sonra cevap yazacagim.
bilginiz olsun

Teşekür ederim THT

Moderatör tarafında düzenlendi:

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,376
1,985
Dinlenmede.
ANDROİD SÜRÜMLERİ NELERDİR ?

Android 1.0 | 23 Eylül 2008
Android 1.1 | 9 Şubat 2009
Android 1.5 ( Cupcake ) | 30 Nisan 2009
Android 1.6 ( Donut ) | 15 Eylül 2009
Android 2.0 ve 2.1 ( Eclair ) | 29 Ekim 2009
Android 2.2 ( Froyo ) | Mayıs 2010
Android 2.3 ( Gingerbread ) | Şubat 2011
Android 3.0 ( Honeycomb ) | Şubat 2011
Android 4.0 ( Ice Cream Sandwich ) | Ekim 2011
Android 4.1 ( Jellybean ) | Temmuz 2012
Android 4.2 ( Jellybean Plus ) | Ekim 2012
Android 4.2.2 ( Jellybean Plus ) | 11 Şubat 2013
Android 4.3 ( Jellybean ) | 24 Temmuz 2013
Android 4.4 ( Kitkat ) | 31 Ekim 2013
Android 5.0 ( Lollipop ) | 3 Kasım 2014
Android 5.0.1 ( Lollipop ) | 2 Aralık 2014
Android 5.0.2 ( Lollipop ) 19 Aralık 2014
Android 6.0 ( Marshmallow ) | 29 Mayıs 2015
Android 7.0 ( Nougat ) | 18 Mayıs 2016
Android 7.1 ( Nougat ) | 22 Ağustos 2016
Android 8.0 (Oreo) | 17 Mayıs 2017
Android 9.0 (Pie) | 20 Ağustos 2018
Android 1.0

Android 1.0 ilk yayınlanan android sürümü olma özelliğini taşımaktadır. 23 eylül 2008 tarihinde yayınlanmıştır. İlk olarak HTC Dream model cep telefonunda kullanılmıştır. Wifi, bluetooth, kamera, youtube ve çeşitli ayarlar gibi özelliklere sahiptir.

Android 1.1

Bu sürüm google tarafından 9 şubat 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür. İlk sürümde bulunan mevcut hataları gidermeyi ve yeni API geliştirmelerini işletim sistemine eklemeyi amaçlamaktadır.

Android 1.5 Cupcake

30 Nisan 2009 tarihinde Google tarafından yayınlanmıştır. Animasyon özelliği, picasa, kamera iyileştirmeleri ve widget araçları gibi çeşitli yenilikler android sürümü olan 1.5 cupcake ile eklenmiştir. Bu sürüm ile beraber Google android sürümlerine kod adı vermeye başlamıştır. ( Cupcake )

Android 1.6 Donut

15 Eylül 2009 tarihinde piyasa sürülmüştür. Bu sürüm ile beraber işletim sisteminin ekran çözünürlük desteği yükseltilmiştir. Galeride çoklu seçim ile silme işlemi yapabilme, android marketi, sesli arama ve daha iyi çözünürlük kalitesine sahip kamera yazılımı gibi çeşitli yenilikler eklenmiştir.

Android 2.0 ve 2.1

Android 2.0 ve 2.1 Eclair sürümü google tarafından 29 ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm ile beraber android işletim sistemi daha özelleştirilebilir bir hale gelmiştir. HTML 5 desteği ve özelleştirilebilir klavye ayarları gibi çeşitli iyileştirmeler android sürümüne eklenmiştir.

Android 2.2 Froyo

Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan bu android sürümü ile beraber google işletim sistemine 720p HD ekran çözünürlük desteği, flash player 10.1 desteği ve bluetooth yenilikleri gibi özellikleri işletim sistemine eklemiştir.

Android 2.3 Gingerbread

Şubat 2011 tarihinde yayınlanmıştır. Bu sürüm android cihazlara multitouch ( çoklu dokunma ) özelliği kazandırmıştır. Bu sürümde daha yüksek ekran çözünürlük desteği ve çoklu kamera gibi çeşitli yeni özellikler eklenmiştir.

Android 3.0 Honeycomb

Bu sürüm Google tarafından sadece android tabletlere özel olarak geliştirilmiştir. Mobil cihazlarda pek kullanılmamıştır. Android 2.3 Gingerbread ile benzer tarihlerde tanıtılmıştır.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Bu sürüm artık android cihazların Dünya üzerinde çok yaygın bir hale geldiği sürümlerden bir tanesidir. Ekim 2011 yılında yayınlanan bu sürüm ile beraber NFC özelliği ile kablosuz dosya transferi ve yüz tanıma gibi çeşitli fonksiyonlar yeni işletim sistemine eklenmiştir.

Android 4.1 Jellybean

Bu sürüm şuan günümüzde halen milyonlarca cihazda kullanılan popüler bir android sürümüdür. Temmuz 2012 de tanıtılan android 4.1 jellybean ile beraber aynı anda iki uygulamayı açma özelliği ve Butter Project ( daha akıcı android deneyimi ) gibi çeşitli özellikler android işletim sistemine dahil edilmiştir.

Android 4.2 Jellybean

Ekim 2012 de yayınlanan bu android sürümü ile artık kaydırarak yazı yazma özelliği klavyelere eklenmiş ve 360 derece panoramik fotoğraf desteği, çoklu kullanıcı desteği gibi önemli bazı yenilikler bu sürüm ile beraber android dünyasına kazandırılmıştır.

Android 4.2.2 Jellybean

11 Şubat 2013 tarihinde yayınlanan bu güncelleme ile android 4.2 jellybean sürümünde bulunan ısınma ve cihazın kitlenmesi gibi çeşitli önemli hata düzeltmeleri yapılmıştır. Kararlılık ve performans iyileştirmeleri içeren ufak ara sürüm güncellemesidir.

Android 4.3 Jellybean

24 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanmıştır. Bu sürüm ile beraber android cihazlara OpenGL 3.0 desteği eklenmiş ve bu sayede cihazların oyun performansında ve grafiklerde önemli bir iyileştirilme yapılmıştır. Akıllı buletooth özelliği ile diğer cihazlara bağlanma konusunda iyileştirmeler yapılmıştır.

Android 4.4 Kitkat

Dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip işletim sistemi sürümlerinden bir tanesidir. Bu sürüm oldukça stabil ve sorunsuz olan sürümlerin başında gelmektedir. 31 ekim 2013 tarihinde yayınlanmıştır. Bu sürüm ile beraber android işletim sisteminin ram kullanımı azaltılmış ve ART sanal makine özelliği deneysel olarak nexus cihazlara sunulmuştur.

Android 5.0 Lollipop

Google tarafından 3 kasım 2014 tarihinde yayınlanan ve android işletim sisteminin o karanlık arayüzünün beyaz hale geçtiği büyük android sürüm güncellemesidir. Şuan günümüzde milyonlarca cihaz üzerinde android 5.0 lollipop sürümü bulunmaktadır. Bu sürüm ile beraber artık android işletim sistemi Dalvik yerine tamamen ART ile çalışır bir hale gelmiştir ve 64 bit işletim sistemine sahip cihazlarda performans artışı sağlanmıştır.

Android 5.0.1 Lollipop

2 aralık 2014 tarihinde sunulan bu güncelleme ile google 5.0 lollipop sürümünde bulunan mevcut hataları gidermek ve cihazların stabilite performansını arttırmayı amaçlamıştır. Ara sürüm güncellemesidir.

Android 5.0.2 Lollipop

19 aralık 2014 tarihinde yine google tarafından android cihazlarda yer alan hataları gidermek ve performans iyileştirmeleri sağlamak amacıyla piyasaya sunulan bir mobil işletim sistemidir.

Android 6.0 Marshmallow

29 mayıs 2015 tarihinde ortaya çıkmıştır. Android 5.0 lollipop sürümünün devamıdır. Bu sürümde bir çok yeni API geliştirmeleri yapılmış ve arayüzde ufak tefek değişiklikler yapılmıştır. Daha akıcı ve daha yüksek hız sunan bir arayüz geliştirilmiştir. Kullanıcılar için çeşitli arayüz sadeleştirmeleri yapılmıştır.

Android 7.0 Nougat

Güncel android sürümleri arasında en son olarak android nougat sürümü çıkmıştır ve 18 mayıs 2016 yılında ortaya çıkmıştır. Şuan en güncel sürümü ise 7.1.1 nougat olarak geçmektedir. Bu sürüm ile beraber wifi bluetooth vb gibi çeşitli kısayollar bildirim çubuğuna direkt olarak eklenmiştir. Arayüz üzerinde daha fazla değişiklik yapılmıştır. En güncel linux kernelini kullanmaktadır.

Google bütün işletim sistemi güncellemelerin de linux kernel çekirdek sürüm güncellemeleri yapmıştır.

Android 8.0 Oreo

Artık, Bildirimler erteleme ve "kanallar" olarak bilinen konu tabanlı gruplara toplanabilirdi Android "O" ile beraber Resim içinde Resim Özelliğide gelmiş oldu. Özel bir zil sesi, alarm veya uyarı sesi eklemek basitleştirildi. "Ayarlar" uygulaması, beyaz bir temaya ve farklı ayarların derin kategorizasyonuna sahip tamamen yeni bir tasarıma kavuşmuş oldu.

Android 9.0 Pie
Maxicep takip ettiğim mobil platformundan alıntıdır

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,376
1,985
Dinlenmede.
bana telefonda hangi uygulamaların işlemci harcadığını gösteren ve onları kapatabilme imkanı sunan bir program verir misin

Bize
Telefon marka ve modeli
İslemcin android sürümün
Kullandığın cihaz "API"ni ve son olarak
Kaç gb ve ram
Kısacası cihaz hakkında teknik bilgi paylaşirsan yardimci olmaya çalışalim arkadaşım.

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,376
1,985
Dinlenmede.
Kingroot u araştırsana basit birşey.
Çünkü roota müsait bir cihaz ve ayrica rootlu daha kolay daha rahat olur.

Root hakkında bilgi edinmeyi unutma bugün değil ise ileride belki ihtiyacin olabilir bu tarz bilgilere merak duymak iyidir.

Toolbrowser

Uzman üye
10 Tem 2021
1,064
649
42
Selamlar üstadım. Çok faydaya yönelik bir konu açmışsın. Ekran görüntüsü üzerinde yazılar photoshop harici aynı fontla incele sekmesi ile değiştirilebilirmi. Pc de hangi uygulamayı yüklesen mausta sag tik yaptiginda ince sekmesi acilabilir. Bu ozellik neden android telefonlarda yok. Android telefona otg ara kablosuyla maus bagladigimizda mausa sag tik yapsak neden bu sag tikta sil kopyala yapistir veya inceleme sekmesi yok. Bunu aydinlatirsaniz sevinirim. Çok onemli gordugum bir konu icerisindeyim. Uzun zaman oldu bu konuyu arastirdim pek birsey bulamadim

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,376
1,985
Dinlenmede.
hiç rom veya root atmadım

Greenify veya Titanium Backup
Titaniumu pek kullanmadım ancak Greenify vazgecemedigim uygulamalar arasındaydı. Samsung S3mini de Fifayı donmadan online oynarken arkadaşım Galaxy S5 ile çıldırıyordu cidden arada fark yaratabiliyor Greenify tabi rootlu cihazlar için.

senin için geliştirici şeceneklerinden
ram kullaniminı kısıtlamakta bir şeçenek olabilir ama kontrolu nasil saglarsin orası düşünceli çünkü ram ile geliştirici şeçeneklerinde oynamak beklemedigin tepkisizlikler alabilirsin.

hatirladigim kadariyla 6 piyasaya Marshmallow ile sürülmüştü.
sen bir şecenekleri degerlendir sonuç alacaksin.

illerin beyi

Katılımcı Üye
2 Mar 2021
971
92
Greenify veya Titanium Backup
Titaniumu pek kullanmadım ancak Greenify vazgecemedigim uygulamalar arasındaydı. Samsung S3mini de Fifayı donmadan online oynarken arkadaşım Galaxy S5 ile çıldırıyordu cidden arada fark yaratabiliyor Greenify tabi rootlu cihazlar için.

senin için geliştirici şeceneklerinden
ram kullaniminı kısıtlamakta bir şeçenek olabilir ama kontrolu nasil saglarsin orası düşünceli çünkü ram ile geliştirici şeçeneklerinde oynamak beklemedigin tepkisizlikler alabilirsin.

hatirladigim kadariyla 6 piyasaya Marshmallow ile sürülmüştü.
sen bir şecenekleri degerlendir sonuç alacaksin.
şimdi, rom veya root atmak için yedek almam gerekiyor bu konu da dallanıp budaklanıyor bana önce yedek sorunumu çözmen gerek telefonumun nasıl tamamen yedeğini alırım ? (resim video vs ben aldım)

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,376
1,985
Dinlenmede.
hocam telefona bi format atmak istiyorum ama oyun hassasiyet ve konturol ayrlarımın gitmesini istemiyorum bunu nasıl sağlarım hangi depolama uygulaması ile sağlıya bilirim telefon root suz

Android/Data
Android/Obb
Dosya yöneticisinden özelliklen Android/Data içerisindeki dosyanı alıp bir buluta yükle ve apk cıkartıcı bir uygulama indirip "PlayStore" apk cıkar onuda yükle.

İşin bittiginde aynı dosyaları tekrar aynı klasörler içerisine at ve apk yükle.
Sorun yaşamazsın ayarların gitmez

Onurmemo77

Yeni üye
29 Mar 2020
3
0
Merhaba, android telefonumun ip adresinin İnternet geçmişini nasıl sorgularım, örneğin 1 sene önce örneğin Facebooka bu ip adresi ile girildimi girilmedi mi girildi ise o saatte hangi ip adresi ile girildi bunu nasıl sorgularım bu geçmişi nasıl görürüm? Teşekkür ederim.

illerin beyi

Katılımcı Üye
2 Mar 2021
971
92
Kingroot u araştırsana basit birşey.
Çünkü roota müsait bir cihaz ve ayrica rootlu daha kolay daha rahat olur.

Root hakkında bilgi edinmeyi unutma bugün değil ise ileride belki ihtiyacin olabilir bu tarz bilgilere merak duymak iyidir.

şimdi, rom veya root atmak için yedek almam gerekiyor bu konu da dallanıp budaklanıyor bana önce yedek sorunumu çözmen gerek telefonumun nasıl tamamen yedeğini alırım ? (resim video vs ben aldım)
sorum hala çözülmedi ++

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.