Android Uygulama Geliştirme - 1

H3llC0me

Üye
17 May 2018
63
1
Merhaba herkese, bu yazımda Android programlama nedir ve nasıl yapılır temel düzeyde anlatmaya çalışacağım.

Mobil programlamaya yeni başlayan ya da başlamak isteyen arkadaşlar için bu yazımız bir ön bilgilendirme niteliğinde olacak.

Öncelikle Android nedir’den başlayalım;

Android, Google ve Open Handset Allience tarafından geliştirilmiş bir mobil işletim sistemidir.
Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve herkesin uygulama geliştirmesine olanak sağlar.
Temelde Linux tabanlı olan Android için uygulama geliştirmek yeni başlayanlara zor gelse de ilerleyen safhalarda işler biraz kolaylaşacaktır.

Eğer temel anlamda test etmek isterseniz, Android uygulama geliştirirken kod yazımını en alt seviyeye indirmiş olan uygulamalar mevcut. Örneğin MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology)
geliştirmiş olduğu AppInventor yazılımını araştırabilirsiniz.

Android uygulamaları Google Play store üzerinden veya apk dosyası olarak paylaşım yapan sitelerden indirebilirsiniz.

Android işletim sistemi beş kısımdan oluşur.

Çekirdek: Linux kernelidir. Güvenlik, hafıza yönetimi, süreç yönetimi, ağ yığınları ve sürücü modellerini içerir.

Android Runtime: Sanal makinedir. Dalvik Sanal Makinesini de içerir.

Kütüphaneler: Veritabanı kütüphaneleri, web tarayıcı kütüphaneleri, grafik ve arayüz kütüphanelerini içerir.

Uygulama Çatısı:
Uygulama geliştiricilere geniş bir platform sunan kısımdır.

Uygulama Katmanı: Doğrudan Java (programlama dili) ile geliştirilmiş uygulamaları içerir.

Nasıl Android uygulama geliştiririm?

Öncelikle Android geliştirmede sıklıkla kullanılan Android Studio kurarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Android_studio_3_1_screenshot.png

Android Studio Google’ın çıkarmış olduğu bir yazılımdır. Bu yazılımı kurarak ilk adımı atmış oluyorsunuz. Kurulum yapıldıktan sonra geliştirme ortamının hazırlanması adına Android Studio içinde bir sanal cihaz oluşturmanız gerekiyor. Ama dilerseniz ikinci bir yöntem olan kendi Android telefonunuzda da debug işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısımları ikinci yazımızda detaylıca anlatacağım.

Bu yazımda temel anlamda Android nedir konusunda temel bir girizgâh yapmış oldum.

İlerleyen günlerde serinin yeni yazıları ile karşınızda olacağım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.