AngularJs Nedir ? Nasıl Öğrenilir ? Nereden Öğrenilir ?

cyber knight

Katılımcı Üye
30 Ağu 2021
710
437
Root@Cyberknight
dziosxv.png

Merhaba Değerli Türk Hack Team Takipçileri
Bugün Sizler İle Angular Nedir Ne değildir Bunu Öğreneceğiz Hadi Başlayalım
1200px-Angular_full_color_logo.svg.png

5aE7rL.png

Framework Nedir İlk Olarak Bununlan Başlayalım :
Web projelerinde Kullanılan tüm bileşenleri içeren ve bu bileşenleri paket haline getirip sunan bir yapıya framework denir.

5aE7rL.png

Angular Nedir Ve Tarihi :
Angular google tarafından geliştirmiş olan bir javascript dilidir. Bu dil 2009 yılında kütüphanesi yazılmaya başlanmış olup 2010 yılında ilk defa angularjs adında bir web sitesi yayınlanmıştır 2016 yılında yazılımcılar tarafından popüler olmaya başlanmış olup maalesef angularjs kötü bir adım atarak javascript dili yerine typescripte geçmiş olmaktadır ve bu değişiklikten sonra yapılan sitenin uzantısıda .io olarak değiştiriliyor.
Günümüzde ise angularjs hala kullanılmaktadır.

5aE7rL.png

TypeScript vs JavaScript Arasındaki Fark Nedir ? :
Javascript yaklaşık olarak 1990'larda çıkmış olan ve hala günümüzde kullanılan popüler yazılım dillerinden birisidir.. Bu dilin çıkış sebebi ise dinamik,güçlü, güzel bir web sitesi tasarlamak için yapılmıştır.
o zamanlar u dil çıkmadan önce Html ve css İle tasarlanan web sayfalarında yeterince ilgi görmüyordu bunun üzerine javascript dili çıkınca birçok kullanıcı rahatlığa ulaşarak her işini javascript üzerinden görüyordu ama bir süre sonra javascript günümüze ayak uyduramadığı için typescript ortaya çıkmıştır.

5aE7rL.png

Spa Nedir ? :
Yapılan bir web sitesi devamlı olarak sürekli güncelleyen dinamik bir uygulamadır.

5aE7rL.png

Progressive Web Uygulamaları (PWA) :
Bu tanımın kısa ve öz bir şekilde özetleyecek olursak eğer tüm alanlar için tek bir framework, bazı kütüphaneler ile çoğu işletim sisteminde ve web alanlarında Kullanılmaktadır.

5aE7rL.png

Two-Way Data Binding (Çift Yönlü Veri İletişimi) :
İki cihazın arasında gerçekleşen giden ve gelen iki veriden oluşan iletişime çift yönlü veri iletişimi denir.

5aE7rL.png

Bağımlılık Enjeksiyonu ve Birim Testi Nedir ? :
Bu yapı yazılan uygulamanın geliştirilmesinde ve test edilmesinde yardımcı olur eskiden yazılan kodları test etmek zordu bu yüzde yazılımcılar maalesef biraz isyan ediyordu bunu için Bağımlılık Enjeksiyonu ve Birim Testi tasarlanmıştır Bu sistemin çalışma mantığıda şudur fake,sahte etiketler kullanılarak test edilir.

5aE7rL.png

Angular Js Ön Uç'mu Yoksa Arka Uçmu ?
Angular bir web dili olduğu için ön uçtur.

5aE7rL.png

Filtrelemeler Nedir ? :
Angular projemizdeki en üst katmana ulaşmadan önce kullanılan veri işleme yöntemidir fltrelemede gereksiz verileri kolaylıkla filtreler ve kullanıcıların görmesini engeller

5aE7rL.png

Ön Uç Arka Uç Kavramı Nedir ? :
Ön uç yazılımlar ile web sitesini ön yüzünü tasarlarsın arka uç ise web sitesinin arka yüzünü tasarlarsın yani bu ne oluyor şu şekilde örnek vericek olursak bir buton yaptınız diyelim html ile veya css ile bunu çalıştırmanız için arka yüzde C# Kullanmalısınız.

5aE7rL.png

Angularjs Öğrenmek zormu ? :

Anguları öğrenmek için javascript bilmeniz yeterli olacaktır temel düzey bile olsa enazından mantığını kavramış olursunuz

5aE7rL.png

Pojo Nedir ? :
Pojo diğer bir adıyla Plain old Java object kullanım amacı ise bir java nesnesidir

5aE7rL.png

Angularjs'i Diğer Framework'ler ile karşılaştırırsak Eğer ? :
* Diğer Frameworklere göre daha hızlı da esnektir
* Test edilebilir bir kod yapısı vardır
* Bilgisayar ve mobil cihazları destekler

5aE7rL.png

Angular Js'i Nerelerden Öğrenebiliriz

5aE7rL.png

Udemy :
UDEMY_3_BBqgfmP.png

Udemy üzerinden angularjs eğitimi alabilirsiniz gerçekten güzel anlatımları var çoğu kursunu ve sistemini çok beğeniyorum udemy'nin anlatımlarını önerebileceğim bir kursu şöyle bırakıyorum dilerseniz bakabilirsiniz;
* Angular ile Sıfırdan İleri Seviye Web Geliştirme

5aE7rL.png

Youtube :

7ceedfbf866111e0aa521414d9fafd284ae12851.jpeg

Youtube üzerindeki bir çok hoca bulunmaktadır ayrıca hepside ücretsiz bir şekilde eğitim alabilirsiniz udemye para vermek istemiyor iseniz o size kalmış youtube üzerindeki bir eğitim setinide bırakıyorum dilerseniz bakabilirsiniz gerçekten iyi anlatımı var.

*

5aE7rL.png

FreeCodeCamp :

FreeCodeCamp_logo.png

Bu platform tamamen ücretsiz olup her türlü yazılım dilleri anlatan bir platformdur linkinide aşağıda bırakıyorum dilerseniz bunada bakabilirsiniz

* Learn to Code — For Free — Coding Courses for Busy People

5aE7rL.png

Konumu Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim
İyi Günler İyi Forumlar Dilerim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.