Apple A12 Bionic'i İnceleyelim

Jaime Lannister

Deneyimli Moderatör
1 Ara 2020
2,846
191
Casterly Rock
Merhaba TurkHackTeam üyeleri bugün Apple A12 Bionic'i inceleyeceğiz.

qludCv.png

YHOrwJ.gif

qludCv.png


1sn03nx.


Apple A12 Bionic, (SoC) üzerinde 64-bit ARM tabanlı bir çiptir. Apple, iki yüksek performanslı çekirdeğin Apple A11'lerden %15 daha hızlı ve %50 daha enerji verimli olduğunu ve dört yüksek verimli çekirdeğin A11'lerden %50 daha az güç kullandığını belirtiyor. 7 nm düğüm üzerine inşa edilen bir çiptir.

Apple A12 SoC, 2,49 GHz hızında çalışan Vortex adlı iki yüksek performanslı çekirdeğe ve Tempest adlı dört enerji verimli çekirdeğe sahip Apple tasarımı 64-bit ARMv8.3-A altı çekirdekli bir CPU'ya sahiptir. Vorteks çekirdekleri 7 genişlikte kod çözme süperskalar tasarımıdır, Tempest çekirdekleri ise 3 genişlikte kod çözme süper skalar tasarımdır. A11'in Mistral çekirdekleri gibi, Tempest çekirdekleri de Apple'ın Apple A6'daki Swift çekirdeklerini temel alıyor.

5f8hc6w.


A12 ayrıca Apple tasarımı dört çekirdekli grafik işleme birimini (GPU) A11'den %50 daha hızlı grafik performansıyla entegre ediyor. A12, Apple'ın "Yeni Nesil Sinir Motoru" olarak adlandırdığı özel sinir ağı donanımı içerir. Bu sinir ağı donanımı sekiz çekirdeğe sahiptir ve saniyede 5 trilyona kadar 8 bit işlem gerçekleştirebilir. A11'in Neural Engine'inin aksine, üçüncü taraf uygulamalar A12'nin Neural Engine'ine erişebilir.

A12, 6,9 milyar transistör içeren bir tüketici ürününde ilk kez sevk edilen 7 nm FinFET işlemi kullanılarak TSMC tarafından üretildi. A12'nin kalıp boyutu 83.27 mm2'dir ve A11'den %5 daha küçüktür. iPhone XS ve XS Max'te 4 GiB LPDDR4X bellek ve iPhone XR, iPad Air (2019), 5. nesil iPad mini ve iPad'i (2020) kullandı. Desteklediği ARMv8.3 komut seti, bellek bozulması, Jump-Oriented-Programming ve Return-Oriented-Programming gibi istismar tekniklerini azaltan işaretçi kimlik doğrulaması biçiminde önemli bir güvenlik geliştirmesi getiriyor.

kupe9ot.


ISP

A12, kamerayla ilgili uygulamalar için Apple'ın görüntü sinyali işlemcisini (ISP), kod adı Petra'yı içerir. ISP'nin daha hızlı derinlik motoru ve gelişmiş bir video işlemcisi sağladığı söyleniyor.

qludCv.png


A12X

Apple H11G olarak da bilinen ve kod adı Aruba olan A12X Bionic, Apple tarafından 2018'in sonlarında A10X'in halefi olarak tanıtılan bir çip üzerinde 64-bit sekiz çekirdekli bir ARM mobil sistemidir.

TSMC 7 nm sürecinde üretilen ve 10 milyardan fazla transistörü entegre eden A12X, dört küçük Tempest yüksek verimli çekirdeğin yanı sıra dört büyük Vortex çekirdeğine sahiptir. Apple, tek çekirdek performansının A10X'ten %35 daha hızlı olduğunu, artan çekirdek sayısının ise çok çekirdekli performansı %90'a kadar iyileştirdiğini iddia ediyor. Sekiz çekirdeğin tümü aynı anda çalışabilir.

A12X, A10X'in iki katı performans sunduğu söylenen Apple tasarımı bir grafik işlemciye sahiptir ve Apple'ın nöral işlemcisi ilk kez bir A_X serisi çipte görülür.

9okqn4p.


8BfzfS111434df5fdd155e.md.png

zcIPpR.gif
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.