Apple Silicon işlemcili Mac’lerde Windows desteği olmayacak

Laurange

Kıdemli Üye
22 Ağu 2017
3,149
1
Bakü
Apple-Silicon-i%C5%9Flemcili-Maclerde-Windows-deste%C4%9Fi-olmayacak-747x420.jpg


Apple’ın WWDC20‘de Intel işlemcilerinden Apple Silicon‘a geçileceğini duyurmasının ardından Mac’lerde Windows desteği konusunda endişe edilmeye başlandı.

Mac’lerde Windows desteği sona erebilir
Apple ve Intel arasındaki ortaklık sayesinde kullanıcılar Mac ekosistemine bir adım daha yaklaşıyordu. Böylece Bootcamp ile Mac’lerine, Windows yüklenebiliyordu. Ancak pek yakında bu durum değişecek gibi görünüyor.

Apple’ın 2006 yılında işlemci olarak Intel‘i tercih etmeye başlamasıyla Windows’un Mac platformuna tanışması için önü açıldı. Ancak ARM tabanlı Mac dönemi ile Windows kullanmaktan hoşlanan Mac kullanıcıları için bu düzen değişecek gib görünüyor. İşlemci desteğinden açısından macOS’un dışına çıkılabilmek kısa vadede pek mümkün görünmemesiyle birlikte Microsoft’un desteği ile bu problem geride kalabilir. Ayrıca Windows 10 kullanan Mac kullanıcılarının da azımsanamayacak kadar olduğunu da gözden kaçırmamakta fayda var. Bu açıdan bakıldığında Microsoft bu kitleyi kaybetmek istemeyecektir.

Mac kullanıcıları, VMWare gibi sanallaştırma programlarıyla bu konuyu geride bırakabilir ancak işlemci değişikliği nedeniyle stabil bir kullanım sunacak gibi görünmüyor. Bir başka deyişle teknik bakımdan Windows’un ARM işlemcili Mac’lerde kullanılması mümkün görünmüyor. WWDC20‘de BootCamp yazılımından bahsedilmemesi de bu ihtimali güçlendiriyor.

Kaynak
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.