Apple'ın Hikayesi

kurtdereli

Uzman üye
19 Tem 2020
1,086
242
-Türkistan-
Merhaba Arkadaşlar Bugün sizlerle Apple'ın hikayesinin inceleyeceğiz hız kesmeden başlıyalım...
Apple'ın Hikayesi
Steve Jobs 1972 yılında Steve Wozniak ile tanışıyor Jobs o zaman Bir Atari Firmasında oyun geliştiricisi Wozniak ise HP Firmasında yarı zamanlı çalışan bir mühendis 1972 yılında bir şekilde beraber oluyorlar ve bir araya geliyorlar ve bilgisayarlar konusunda fikirlerini yarıştırıyorlar 1970'li yıllarda PS'nin altın çağıydı 1970'ten önce bilgisayarlar sadece profesyonel bir makina iken 1970'ten sonra insanların evlerine ve ofislerine girmeye başladı.Jobs ile Wozniak bu pazardan pay almak istediler ve kendi bilgisayarlarını yapmak istediler 1975 yılında ilk olarak kendi bilgisayarlarını yapmak istediler macOS işletim sistemini yaptılar.Sonra 1976 yılında resmi olarak Apple firmasını kuruldu ama kuruldu deyince aklınıza fabrikalar falan gelmesin Jobs'un evinde kuruldu şirketin üretim merkezi evinin garajıydı ve bilgisayar yapıp satıyorlardı garajda sonra o meşhur logo ısırılmış elma logosu ortaya çıktı.1977 yılında Apple 1 bilgisayarını yaptılar ve Apple 1 bilgisayarından sadece 200 tane ürete biliyorlar çünkü

dediğimiz gibi fabrikaları yok.Ordan burdan topladıkları parçalar ile yapıyorlar ve bu 200 tane bilgisayarı zamanla satıyorlar ve satarkende epey başarılı oluyorlar hemen arkasından Apple 2 bilgisayarını tasarlıyorlar ve Apple 2'de yine çok başarılı oluyorlar ve artık çok para kazandıkları için garajda değilde fabrikalarını artık kurmaya başlıyor.

1980 yılında artık hedeflerini büyütüyorlar ve IBM'e kafa tutuyorlar ve Apple 3 ile artık resmen IBM'e karşı çıkıyorlar ve Apple 3'te bazı küçük hataları olan bir bilgisayar bazı modellerde bazı ısınmalar çıkabiliyor.

Genelde Apple 3 çok başarılı oluyor ve aynı yıl Apple halka arz ediliyor ve sadece 1 gecede apple büyük bir şirket haline geliyor ve elde ettikleri kazancın etkisiyle yeni şeyler geliştirmeye devam ediyorlar ama Jobs hayatının en kötü kararını alıyor ve diyor ki artık biz bu kadar büyük bir şirketi yönetemeyiz diyor ve bu şirkete daha büyük daha profesyonel yöneticiler alalım şirketi onlar yönetsin biz geliştimesini yapalım diyor.1983 yılında şirketin
yönetimi profesyonelleşiyor işte hissedarlar CİO'lar falan o formata giriyorlar.İşte o formata girince Jobs ile yönetim kurulu sürtüşmeye başlıyor O dönemde Apple çok başarılı bir firma ama şöyle bir şey var Apple'ın ürünleri hem rakiplerine göre daha pahalı hemde daha sınırlı sayıda üretiliyor , şimdi yönetim kurulu buna karşı fiyatları kıralım daha fazla üretelim fakat Jobs buna karşı çıkıyor diyorki bizi başarılı kılan şey farklı olmamızdır.Artık Yönetim kurulu Jobs ile devam edemeyeceğini söylüyor Yönetim kurulu Wozniakı'da ikna ediyor ve ve Jobs 1985 yılında şirketten kovuluyor ve Jobs'da şirketler kuruyor pes etmiyor ama Jobs ayrıldıktan sonra Apple için aynı şeyleri söylememiz mümkün değil fakat Apple oyunlarını başka firmalarla oynamaya karar veriyor öyle olduğu zamanda rakipleri hep daha üstün olmayı başarıyorlar daha iyi yazılımlar daha iyi donanımlar falan derken Apple iyice sıradanlaşıyor daha geri düşmeye başlıyor özellikle 1995 yılında Windows'un çıkışı ile Apple ölüm darbesi anlamına geliyor
çünkü Windows 95 tüm bilgisayarlarda kullanılmaya başlıyor.İnsanlar artık Mac almayı bırakıyor ve sadece Windows işletim sisteminin bilgisayarlarını kullanmaya başlıyorlar hem ev kullanıcı hemde profesyonel kullanıcı artık Apple'dan uzaklaşmaya başlıyor firmanın durumu çok kötüye gidiyor 1996-97 gibi artık Apple batıcak Apple'ı Japonlar satın alıcak gibi muhabbetleri yapıyorlar.O dönemde şirket Jobs'un kapısını çalıyor ve Jobs'ta kabul ediyor ama tek bir şartla şirketin CIO 'su ben olucam ve ben ne dersem uygulanacak diyor ve 1997 yılında şirketin başına CIO olarak dönüyor 1990'ların sonuna doğru çok harika bilgisayarlar çıkartıyorlar ve firma tekrar yükselişe geçiyor 2000'li yılların başına geldiğimizde Jobs şöyle bir şey düşünüyor, bu iş bilgisayarla olmaz bizim biraz daha yeniliklere girmemiz lazım diyor 2000'li yılların başı Dijital müziklerin patlama yaptığı dönem Jobs burdaki performans'ı görüyor biz olaya adımımızı atalım diyor.2001 yılında ilk MP3 çalarını ortaya çıkarıyor artık kaset devri İpod
devri başlıyor diyor MP3 çalarınıda yasal hale getiriyor kendi mağazalarında dijital müzikleri kopya olarak satıyor işte 10$ vererek bütün albümü alabiliyorsunuz isterseniz 1$ dolar vererek tek tek şarkılar alabiliyorsunuz ve herkes İpod almaya başlıyor 2003 yılında ilk çevrimiçi İTunes mağazası açılıyor.Apple için artık İpod yeni bir gelir kaynağı olmaya başlıyor artık Dijital müzik tarafında Apple bir dev haline geliyor.2005'ten sonraki dönemlerde akıllı telefon konsepti oluyor ve telefon artık sadece konuşmak için değil oyun oynamak içinde kullanılmaya başlıyor Jobs bu trendide görüyor ve 2006 yılında şirketin ilk kendi telefonunu yapacağını söylüyor ve Apple'a diyorlar ki sen bu işi bilmiyorsun Nokialar falan var gelişemezsin diyorlar ama 2007 yılında ilk iphone çıktı yer yerinden oynadı oldukça sıra dışı bir tasarım bildiğimiz gibi ön taraf sadece ekran altta sadece bir yuvarlak tuş var oldukça organik ve hoş bir tasarım derken işler böyle oldukça büyüyor ve Apple bu şekilde işlerini büyütüyor.

Evet Arkadaşlar Bugün sizlerle Apple'ın Hikayesini inceledik bir dahaki konumda görüşmek üzere sağlıcakla kalın..

Son düzenleme:

WASDci

Katılımcı Üye
11 Ağu 2018
411
1
Eline Emeğine Sağlık
Yazı tipi çok renkli
Biraz daha sade olabilir

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.