Apple'ın Yeni Sanal Gerçeklik Gözlüğü: Apple Vision Pro!

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,309
4,721
a3b2jeo.png

Giriş

Merhaba bu konumda Apple markasının çıkarttığı yeni sanal gerçeklik gözlüğü olan Apple Vision Pro'yu tanıyacağım.
Apple ilk olarak bu gözlüğü dün yayımladıkları etkinlik olan "WWDC 2023 one more thing" etkinliğinde gösterdi.

Screenshot-2023-06-05-at-3.01.14-PM-400x220@2x.jpg

(resim alıntıdır.)

Ayrıca Apple, etkinlik sırasında bu gözlüğün "şimdiye kadarki en gelişmiş kişisel elektronik cihaz" olduğunu da söyledi.
(the most advanced personal electronic device ever)

Etkinliğin videosu için: TIKLA
(Apple Vision Pro'nun tanıtımının başladığı zaman: 01.20.32)

wwdc-2023-vision-pro-1.jpg

(resim alıntıdır.)

Cihaz Fiyatı

Apple yeni geliştirmiş olduğu ve 2024 senesinde çıkartacağı sanal gerçeklik gözlüğü için şu anda 3499$ dolar istiyor.
Türkiye'de ise güncel kura göre vergisiz fiyat 75.000 tl olarak gözükmekte.

wwdc-2023-vision-pro-price.jpg

(resim alıntıdır.)

Apple Cihazları ile Senkron Çalışma

Apple Vision Pro'nun en iyi özelliklerinden biriside kesinlikle gözlüğün, diğer Apple cihazlar ile senkron şekilde çalışmasıdır.
Bu sayede Apple cihazlarınızı gözlüğünüze yansıtabileceksiniz.

Yani bir tarafta toplantı yapabilir.

wwdc-2023-vision-pro-4.jpg

(resim alıntıdır.)

Başka bir tarafta film izleyebilirsiniz.

gwhhslo.png

(resim alıntıdır.)

Veya Safari ile internette gezebilirsiniz.

apple-vision-pro-safari.jpg

(resim alıntıdır.)

Disney Uyumluluğu

Apple Vision Pro, benim için belki de en önemli özelliği Disney ile işbirliği içinde olmaları.
Bu sayede Disney içeriklerini Apple Vision Pro'nun muhteşem atmosferiyle birlikte yaşayabileceğiz.

(Tanıtım videosu)

El ve Ses ile Kontrol

Apple Vision Pro, üzerinde bulunan sensörler ve kameralar sayesinde el ve ses ile de kontrol edilebilecek bir şekilde bizleri karşılıyor.

70t3zqz.png

(resim alıntıdır.)

Ses Sistemi

Apple Vision Pro, üzerinde bulunan kulaklık kısmı sayesinde izlediğiniz içeriğin ses kalitesi her zamankinden iyi, canlı ve gerçekçi olacak.

burym7q.png

(resim alıntıdır.)

Cihaz Özellikleri

İşletim sistemi

Apple Vision Pro, Apple'ın ilk uzamsal işletim sistemi olan "visionOS" işletim sistemi ile birlikte geliyor.

app_store__ge30nsef8xui_large.jpg

(resim alıntıdır.)

Yıllık WWDC konferansında duyurulan visionOS, Apple tarafından "mekansal hesaplama için temelden tasarlanmış ilk işletim sistemi" olarak tanımlanıyor.
Mekansal hesaplama, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimleri için tercih ettiği bir kavramdır.
Mimari olarak da, visionOS, MacOS ve iOS ile ortak temel yapıları paylaşıyor ve Apple Vision Pro üzerinde etkileşimli görselleri işlemek içinde "gerçek zamanlı alt sistem" kullanıyor.

apps_selection__d5oucgbrc5me_large.jpg

(resim alıntıdır.)

Saydam Cam

Apple Vision Pro'nun diğer muadillerinden ayıran belki de en önemli özelliği saydam camıdır.

around_you__bfdlxkwczahe_large.jpg

(resim alıntıdır.)

Bu cam diğer sanal gerçeklik gözlüklerinin aksine kafaya takıldığında dünya ile bağlantınızı kesmez ve etrafı görmenize olanak sağlar.
Bu sayede siz bir işin ortasındayken, yanınıza gelen birini görebilirsiniz.

Sensörler

Apple Vision Pro, 12 kamera, 5 sensör ve 6 mikrofon içermektedir.
Bu sensörlerden gelen verileri ise yeni işlemcisi ile 12 milisaniye içinde işliyor.

Apple-Vision-Pro-WWDC-16.jpeg

(resim alıntıdır.)

apple-vision-pro-cameras-sensors.png

(resim alıntıdır.)

Batarya

Apple Vision Pro'nun harici bataryası, kullanıma bağlı olarak 2 saate kadar kullanımı destekler ve şarj edildiğinde tüm gün boyunca kullanılabilir.

20230606-applevisionpro-feat.jpg

(resim alıntıdır.)

Çözünürlük

Apple Vision Pro, içinde bulundurduğu 23 milyon piksel sayesinde 4k dan bile daha iyi bir çözünürlük sağlıyor.

rs58foo.jpg

(resim alıntıdır.)

Apple Vision Pro Tanıtım Videosu

Kapanış

Okuduğunuz için teşekkürler, sizlerde bu yeni teknoloji hakkındaki fikirlerinizi yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.
İyi forumlar.​

SP

Kıdemli Üye
29 Eki 2018
2,689
555
Vision Pro ile bir teknoloji çağı kapandı ve diğeri başladı. Gerçekten harika bir teknoloji. Artık oturduğun her şeyi bir VR gözlük ile yapacaksın düşünsene. Fiyat konusuna girmek istemiyorum.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,309
4,721

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,309
4,721

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.