Araba Hacklermek

ramizah

Katılımcı Üye
28 Ağu 2015
892
4
Dünya
ARABA HACKLEMEK

Değerli THT Üyeleri Şimdiden Diyorum Bunları DW Türk Forumun'dan Buldum ''ALINTI''
İlgimi çektiği için paylaşma gereği duydum.

Giriş

Araçların her gün yeni teknolojiler ile donatılıyor yükseltilen donanımları hepimiz sıkça kullanır olduk.
Bazı filmlerden ilham alarak bir arabayı nasıl hackleriz ondan bahsedelim biraz.

http://i.hizliresim.com/VaAjrB.png

Araba hala normal manuel anahtar kullanırken, yeni teknolojiler ile yeni otomatik sensör anahtarlar çıkmaya başladı ve bunun yanında bir çok zaafiyeti ve güvenlik açığını beraberinde getirdi.

Uzaktan kumanda
http://i.hizliresim.com/Wk4jDQ.png

Arıza (Chip SMC918-4)
http://i.hizliresim.com/o32JOR.png

Sorun

Şimdi bu kumanda ile veri yakalayıp nasıl arabayı açarız diye bunu tartışacağız. Bu işlemi ucuz donanımlar kullanarak yerine getirebilirsiniz.

Saldırı

1. Veri almak

Saldırmak için sinyal ve araba ile uzaktan gönderilen sinyal çözümlemek için kullanılan yazılım almak için hizmet veren bazı donanımlar vardır. Burada bir Elonics çip E4000 veonun spektrum görmek için uygulama SDRsharp kullanarak DVB donanım kullanıyorsunuz.

DVB çip Elonics E4000
http://i.hizliresim.com/bDjPVj.png

Donanım ve yazılım yüklü SDRsharp ile hazırladığımız donanım ile uzakda bulunan veri sayfasını intertte bulmak çok zordur.Geçici bir çözüm olarak sinyal bulmaya çalıştık,Uzaktan arabaya aktarılan veriyi analiz ettik. ''SDRsharp spektrum (Push Button kilidi)''

Ne zaman arabanın üstüne Kilit düğmesi uzaktan basılı tutarsak yukarıdaki resimde bir spektrum şekli oluşur.
SDRsharp spektrum
(Push kilidini Button)

Ben unlock düğmesine basınca arabada yukarıdaki resimdeki pektrum görüntüsünü oluşturuyor.
Yukarıdaki her iki resimleri farklı bir spektrum var. Bunun nedeni kilit düğmesine bastığınızda, kilidi aç düğmesi basılı tuttuğumuzda, uzaktan sinyal gönderir ,
415.094.805khz veya 415.094805 Mhz frekansında gönderir. Kabaca göstermek gerekirse aşağadıki detaylı veri bizi aydınlatmış olacak. ''Ham veri iletimi.''

1. Araba kilidi açamk için komut gönderilir.
2. DVB arabaya uzaktan kumandayla gönderilen verileri alır.
3. Sahte veri (FAKE DATA) gönderme.
Arabadan uzak gönderilen bilgi verileri aldıktan sonra veri gönderen bir aygıtı oluşturmak için fikrim var. Ama bizim sorunumuz o uzaktan kumanda ile kullanılan frekanslar Chip’le bulmak zor olmasıdır. ''Çizimde, sahte veri gönderme,''

1. Araba kilidini açmak için veri gönderilir.
2. Araç yanıt verir uzaktan kumandadan kilidini kilitlemek ve açmak için emirlere uyar.
3. DVB arabaya uzaktan kumandayla gönderilen ham verileri çeker.
4. DVB arabaya sahte veri gönderir.
5. Araç yanıt verir kilidini açmak ve kilitlemek için DVB ‘nin emirlerine uyar.

Sonuç :

Frekansları kullanarak çok ucuz donanımlar ile arabaların hacklenebileceğini gösterdik her geçen gün teknolojiler yenilensede zaafiyetler bitmeyecek gibi.

yusaozdemir

Katılımcı Üye
7 Ocak 2016
402
0
Konya
Kardeşim Bu Konuyu Açmak Biraz Garip Yani Hırsızlık Değilde Bir Arkadaşımızı Deli Edebiliriz
Arabadan cıkıp kilitlediginde kilidi acarsin gicik olur yani baskada bi kullanim alani bulamdim

ramizah

Katılımcı Üye
28 Ağu 2015
892
4
Dünya
zaten konunun başında belirttim ilgimi çektiği için sizlerle pazlaşmak istedim çok iştiyorsanız konuyu silebilirim

MrBrosher

Katılımcı Üye
11 Ara 2015
360
0
Bunla Pek Mümkün Olcağını Sanmıyorum Ama Son Model Arabaların Dijital Sistemlerinin Hacklendiği Doğrudur Ama Son Teknoloji Bir Donanım Araçta Türk Firmalarında Yok Sanırım ?

Lapricon

Uzman üye
13 Şub 2016
1,591
0
Medine
Arabanin Teyp ini mi calacaksiniz ne yapacaksiniz ? Bu apacik hirsizlik THT vatansever hackerlardan olsusan bir ailedir bizler hirsiz degiliz !!!

oMyViper

Katılımcı Üye
11 Ara 2015
368
0
araba hacklemek bence baya zor hatta imkansiz bile denilebilir belki 50 yil sonra olabilir :D

21 Şub 2012
83
1
Olmayacak şey yoktur . Arabaların sistemleri de değişiyor tabii ki açıkları olacaktır , konu için teşekkürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.