Arch Linux Nedir/Anarchy Installer ile Arch Linux kurmak.

Nonantiy

Global Moderatör
28 Haz 2020
2,007
1,104
Kayseri

İyi Günler Türk Hack Team Ailesi.
Bugün Arch Linux nedir nasıl kurulur ona bakıcağız.
85122852_111906333720779_5096475757564133376_n.png

Arch Linux Nedir?
Arch Linux, x86-64 işlemcili bilgisayarlar için bir Linux dağıtımıdır. Arch Linux, KISS ilkesine bağlıdır ve basitlik, modernite pragmatizm, kullanıcı merkezliği ve çok yönlülüğe odaklanmıştır. İşeletim sistemi ailesi Unix-Liketır. Simdi yukarıda bahsediğim KISS ilkesini şu sekilde açıklıyım. Keep It Simple Stupid. Yani "Basitleştir Şunu Aptal" demektir. Linux tecrübesini kanınızda aktıran bir Linux dağıtımıdır.

Arch Linux Kurallım

Arch Linux manuel kurmak yerine Anarchy installer ile kuracağım. bu linkten Anarchy installera ulaşabillirsiniz.

unknown.png

Karşımıza böyle bir kısım geliyor ben İngilizceyi seçiyorum.

unknown.png
Ardından önümüze klavyenin dilini seçicemiz bir kısım açılıyor.

unknown.png

Önümüze Arch Linuxu indirecekmisiniz kısmı geliyor simdi "Yes" derseniz diski siler ve Arch Linuxu kurmaya başlar.

unknown.png

Bu kısımda "Dowloand & Rank New Mirrors" tıklıyoruz.

unknown.png

Bu kısımda ise size en yakın sunucuyu seçmenizi tavsiye ederim daha hızlı indirmesi için.

unknown.png

Simdide lokasyonunuzu ayarlamanızı istiyor.

unknown.png

Hemen ardından'da zaman dilimini.

unknown.png

Şimdi işe alt bolgenizi istiyor.

unknown.png

Simdi disk bölüm ayarlarını yapmanızı istiyor. Eğer ilk defa kurucaksanız ve bilginiz yoksa ben "Auto Partition Drive" kurmanızı öneririm.

unknown.png

Ardından kendi diskinizi seçin.

Bundan sonrasını hızlı geçiyorum önemli kısımları belirleticeğim.

unknown.png

EXT4 seçiyorum

unknown.png

"Yes" diyoruz.

unknown.png

Ardından "Write-Changes" tıklıyoruz.

Bundan sonra ekliyecekleriniz size kalmıştır.İyi günler diliyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.