Arduino İle Karanlığa Duyarlı Led Yapmak

Rozz

Uzman üye
19 Ağu 2019
1,391
45
Merhaba bu konumda sizlere başlıkta gördüğünüz üzere "Arduino İle Karanlıkta yanan led yapmayı" yani birnevi
"Arduino ile gece lambası" yapmayı göstereceğim.

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri sayalım:

1- 1 Adet Arduino uno
2- 2 Adet Led
3- 3 Adet Direnç (bir tanesi kahverengi-siyah-turuncu renk kodlu, diğer ikisi turuncu-turuncu-kahverengi renk kodlu)
4- 1 Adet LDR Sensörü (Işık Sensörü)
5- 8 Adet Jumper Kablo (Erkek-Erkek)
6- 1 Adet BreadBoard

İlk Önce masaya "breadboard" ile "arduinomuzu" yerleştirelim.

4G82Wz.png

Şimdi etraftakı ışık seviyesini bir şekilde algılayıp arduinoya göndermemiz gerekli bunun için ben "LDR" yani "Işık Sensörünü" tercih edeceğim.
Şu şekilde montajlayalım.

ilk önce sensörümüzü breadboard üzerine monte edelim, sağ bacağına Kahverengi-Siyah-Turuncu direncimizin bir ucunu bağlayalım,
direncimizin hemen altına arduinonun 1. analog pinine gidecek (Işık derecesini bildirecek) olan jumper kabloyu bağlayalım,
direncimizin bir ayağı boşta kaldı onuda breadboard üzerindeki ortak gnd pinine bağlayalım, son olarak LDR sensörümüzün sol bacağı boşta
kalmıştı onuda breadboarddaki ortak 5V pinine bağlayalım. LDR sensörün kısaca çalışma prensibinden bahsetmem gerekir ise ışık şiddetine göre
arduinonun analog pinine giden enerjiyi kısıtlayan bir direnç. Bu arada ben arduinonun 5V ve GND pinini breadboard'a dağıttım kafa karışıklılığı
olmaması açısından burdan belirteyim.

Ortaya şöyle bir görüntü çıktı.

fA2fJ4.png

Şimdi sıra geldi ışık 500 değerinden küçük olduğunda devreye girecek ledlerin montajına.

ilk önce rengi fark etmezsizin 2 adet led yerleştiriyoruz ben kırmızı mavi kullanacağım,
bu ledlerin ayaklarının uzunluklarına dikkat edin "uzun olan bacak + kısa olan bacak -'dir."
Şimdi bu söylediğim işlemleri hem mavi hemde kırmızı lede uyguluyoruz.
kırmızı ledin + kutbunu arduinodaki 10 pinine, mavı ledin + kutbunu ise arduinodaki 9 pinine bağlıyoruz.
geriye 2sininde + kutbu kalıyor kalan 2 direncimizin (Turuncu-Turuncu-Kahverengi) bir ayağını ledin 1 ayağına bağlıyoruz,
dirençlerin kalan 1 ayaklarını breadboarddaki ortak - kutbuna bağlıyoruz. direnç kullanmamızın amacı ledleri yakmamamızdır
eğer direnç kullanmazsak direnç patlar ve birdaha kullanılmaz hale gelir, dirençler yapısı gereği üzerinden geçen yük akışını
hafifletir (renk kodlarına göre yani ohm'larına göre).

Ortaya Şöyle Bir Görüntü çıkıyor.

OaQ1Sc.png

Devremiz hazır şimdi sıra kodlamasında, mblock kodlarımız şu şekilde.

WGz2CO.png

Arduino içinde şu şekilde kodlarımız var:

Kod:
#include <Arduino.h>
#include <Wire.h>
#include <SoftwareSerial.h>

double angle_rad = PI/180.0;
double angle_deg = 180.0/PI;

**** setup(){
    pinMode(A0+1,INPUT);
    pinMode(9,OUTPUT);
    pinMode(10,OUTPUT);
}

**** loop(){
    if((500) > (analogRead(A0+1))){
        digitalWrite(9,1);
        digitalWrite(10,1);
    }else{
        digitalWrite(9,0);
        digitalWrite(10,0);
    }
    _loop();
}

**** _delay(float seconds){
    long endTime = millis() + seconds * 1000;
    while(millis() < endTime)_loop();
}

**** _loop(){
}

(yıldızlarda VO/İD yazıyor..)

Fritzing Dosyası: https://mega.nz/file/xnIkXKTS#zZUCNjGzK1rUJ_f_0INTQMDuC4adrRdoOP5idDl2ZYg
Fritzing VT: https://www.virustotal.com/gui/file...453684790bc34411e15907d60db5d2f914f/detection

Mblock Dosyası: https://mega.nz/file/QjRWlKYT#Smtn5GzJTx6r11B0xx6dMTSPAIYQzoefWYryRNVTauA
Mblock VT: https://www.virustotal.com/gui/file...49ad3d114fa8a1172ed2526a8eff74cbe55/detection

Konumuz bu kadardı devremizin son hali şu şekildedir. :)

zMK70H.jpg

Son düzenleme:

0x1D

Kıdemli Üye
23 Nis 2020
2,652
78
MARS
Bunu yapmak ve arduinoya başlamak için ne satın almamız gerekir ve linkleri bırakır mısınız ? Mesela 16 yaş üstü için

0x1D

Kıdemli Üye
23 Nis 2020
2,652
78
MARS
https://www.robotistan.com/arduino-setleri-1

şurdan kendi bütçene göre bir set seçebilirsin, 100tlden fazla olursa zaten işinide görür.
benim tavsiyemi sorarsan lazım oldukça parçaları temin etmeni önerirdim ve üst postta verdiğim seti satın aldıktan sonra.

Teşekkür ederim o zaman ben üstteki seti alayım dediğiniz gibi lazım oldukça parçaları alırım. Tekrardan teşekkür ederim

ve güvenilir midir o site ?

Rozz

Uzman üye
19 Ağu 2019
1,391
45
Teşekkür ederim o zaman ben üstteki seti alayım dediğiniz gibi lazım oldukça parçaları alırım. Tekrardan teşekkür ederim

ve güvenilir midir o site ?

Güvenilir elektronik ile ilgili nam salmış bir site hatta youtube kanalıda olması lazım ordanda arduinoyu öğrenebilirsin.

Edit: sitesi olan site robotistandi şaşırmışım ,öğrenmek istersen robotistana bakabilirsin.

Hobidevrede parçalar için güvenli bir sitedir.

Son düzenleme:

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
Hızlı öğreneceğimi düşünüyorum. Bana uzun süre yetecek işimi görecek bir set var mı ? En azından 1 sene

Arduino kedi-köpek gibidir ilgi ister para ister. Ha dersen "ben bi arkadaşa bakıp çıkıcam" o halde denildiği gibi 100tl lik 200tl lik setler işini fazlasıyla görür bikaç sensör alır takılırsın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.