"Bellek (Hafıza) Ölçü Birimleri"

314Kachu

Üye
8 Eyl 2009
228
167
Seni seçtim 3.14Kachu

Herkese merhaba,​

Bilgisayarda bilgi ve veri saklanabilen ortamlara "bellek" denir. Bilgilerin depolanacağı birimlerin ne kadar bilgi saklayabileceği bellek kapasiteleri ile ölçülür. En küçük bellek kapasite adı "Bit" ’tir.​

"BYTE = 8 bit" ' e eşittir. Bilgisayarların tanıdığı harf, rakam ve özel karakterlerden her biri hafızada "1 baytlık" yer kaplar. Yani her bir harfi "1 veya 0" ' dan oluşan 8 karakterlik(bitlik) karşılığı vardır.​

BİT

Binary Digit

1 Bit

BYTE​

1 Byte =​

8 Bit​

KB​

1 Kilobyte =​

1024 Byte​

MB​

1 Megabyte =​

1024 Kilobyte​

GB​

1 Gigabyte =​

1024 Megabyte​

TB​

1 Terabyte =​

1024 Gigabyte​

PB​

1 Petabyte =​

1024 Terabyte​

EB​

1 Eksabyte =​

1024 Petabyte​

ZB​

1 Zettabyte =​

1024 Eksabyte​

YB​

1 Yottabyte =​

1024 Zettabyte​

Faydalı olması dileği ile.​

Saygılar.​

alexandre20

Katılımcı Üye
13 Tem 2022
867
677
bugün de bilgilendik teşekkürler elinize sağlık 10/10 bir konu olmuş, özellikle teknik detaylarını açıkladığınız kısmı beğendim, bu konu üni'de elektrik-elektronik bölümünde 8 haftada anlatılıyor, siz bir konuda özetlemişsiniz çok iyi olmuş.

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,375
1,985
Dinlenmede.
Java ile ilgili konuların yüzeysel değilde detaylı anlatılması
Doğru ve anlaşılır anlatılmasından yanayım.
Java konuları kaynak ve kod yapısı ile paylaşılması ilgi çeker ve anlamaya kolaylık saglar.
Kolay gelsin.
Bu arada ben java dedim ama C ve ek diller de eklenebilir ama ben yaygın olanindan söz ettim.

Android projesi
Mqtt arasında bir köprü kurmam gerekti.

Öğeler, AddByte (işaretsiz 8 bitlik sayı [0..255]), AddWord (işaretsiz 16 bitlik sayı [0..65,536]) veya AddDWord (işaretsiz 32 bitlik sayı [0..4,294 . 967.296]) eklenebilir. AddWord ve AddDWord için MsbFirst özelliği , baytların diziye eklendiği sırayı ( Byte Order ) belirler. Append yöntemini kullanarak başka bir bayt dizisinin içeriğini diziye ekleyebilirsiniz .
Fill işlevi , diziyi belirtilen sayıda ve belirtilen değere sahip öğelerle doldurur . InsertByteAt işlevi , belirtilen konuma bir bayt ekler . Diğer elemanlar bir konum geriye kaydırılır. RemoveByteAt belirtilen konumdaki baytı siler. Aşağıdaki baytlar ileri kaydırılır. SetByteAt işleviyle bir bayt değiştirilebilir .
Clear işlevi , bayt dizisindeki tüm öğeleri siler.
Ardışık okuma, ReadByte , ReadWord veya ReadDWord işlevleri kullanılarak yapılır . MsbFirst özelliği ayrıca bayt sırasını da belirler . ReadIndex özelliği , bir sonraki okunacak dizideki konumu belirler . Belirli bir noktada okumak için ReadIndex de buna göre ayarlanabilir. Kullanılabilir özelliği , kaç baytın hala okunabileceğini gösterir.
ToString yöntemi , dizinin içeriğini iki basamaklı onaltılık sayılar dizisi olarak döndürür . ToHex , bir bayt, kelime veya çift kelimeyi onaltılık gösterimine dönüştürmek için kullanılabilir. HexPrefix özelliği , onaltılık sayının önüne hangi karakter dizisinin ekleneceğini belirler . Varsayılan değer "0x"tir.

Java:
    /**
     * Event indicating that the contents from the file have been read.
     *
     * @param text read from the file
     */
    @SimpleEvent(description = "Event indicating that the contents from the file have been read.")
    public void AfterFileRead() {
        // invoke the application's "GotText" event handler.
        EventDispatcher.dispatchEvent(this, "FileRead");
    }

/**
     * Specifies the default scope for files accessed using the File component. The App scope should
     * work for most apps. Legacy mode can be used for apps that predate the newer constraints in
     * Android on app file access.
     *
     * @param scope the default file access scope
     */
    @DesignerProperty(editorType = PropertyTypeConstants.PROPERTY_TYPE_FILESCOPE, defaultValue = "App")
    @SimpleProperty(userVisible = false)
    public void DefaulFiletScope(FileScope scope) {
        this.scope = scope;
    }

/**
    * Indicates the current scope for operations such as ReadFrom and SaveFile.
    *
    * @param scope the target scope
    */
    @SimpleProperty
    public void Scope(FileScope scope) {
        this.scope = scope;
    }

@SimpleProperty
    public FileScope Scope() {
        return scope;
    }
}

314Kachu

Üye
8 Eyl 2009
228
167
Seni seçtim 3.14Kachu
Java ile ilgili konuların yüzeysel değilde detaylı anlatılması
Doğru ve anlaşılır anlatılmasından yanayım.
Java konuları kaynak ve kod yapısı ile paylaşılması ilgi çeker ve anlamaya kolaylık saglar.
Kolay gelsin.
Bu arada ben java dedim ama C ve ek diller de eklenebilir ama ben yaygın olanindan söz ettim.

Android projesi
Mqtt arasında bir köprü kurmam gerekti.

Öğeler, AddByte (işaretsiz 8 bitlik sayı [0..255]), AddWord (işaretsiz 16 bitlik sayı [0..65,536]) veya AddDWord (işaretsiz 32 bitlik sayı [0..4,294 . 967.296]) eklenebilir. AddWord ve AddDWord için MsbFirst özelliği , baytların diziye eklendiği sırayı ( Byte Order ) belirler. Append yöntemini kullanarak başka bir bayt dizisinin içeriğini diziye ekleyebilirsiniz .
Fill işlevi , diziyi belirtilen sayıda ve belirtilen değere sahip öğelerle doldurur . InsertByteAt işlevi , belirtilen konuma bir bayt ekler . Diğer elemanlar bir konum geriye kaydırılır. RemoveByteAt belirtilen konumdaki baytı siler. Aşağıdaki baytlar ileri kaydırılır. SetByteAt işleviyle bir bayt değiştirilebilir .
Clear işlevi , bayt dizisindeki tüm öğeleri siler.
Ardışık okuma, ReadByte , ReadWord veya ReadDWord işlevleri kullanılarak yapılır . MsbFirst özelliği ayrıca bayt sırasını da belirler . ReadIndex özelliği , bir sonraki okunacak dizideki konumu belirler . Belirli bir noktada okumak için ReadIndex de buna göre ayarlanabilir. Kullanılabilir özelliği , kaç baytın hala okunabileceğini gösterir.
ToString yöntemi , dizinin içeriğini iki basamaklı onaltılık sayılar dizisi olarak döndürür . ToHex , bir bayt, kelime veya çift kelimeyi onaltılık gösterimine dönüştürmek için kullanılabilir. HexPrefix özelliği , onaltılık sayının önüne hangi karakter dizisinin ekleneceğini belirler . Varsayılan değer "0x"tir.

Java:
    /**
     * Event indicating that the contents from the file have been read.
     *
     * @param text read from the file
     */
    @SimpleEvent(description = "Event indicating that the contents from the file have been read.")
    public void AfterFileRead() {
        // invoke the application's "GotText" event handler.
        EventDispatcher.dispatchEvent(this, "FileRead");
    }

/**
     * Specifies the default scope for files accessed using the File component. The App scope should
     * work for most apps. Legacy mode can be used for apps that predate the newer constraints in
     * Android on app file access.
     *
     * @param scope the default file access scope
     */
    @DesignerProperty(editorType = PropertyTypeConstants.PROPERTY_TYPE_FILESCOPE, defaultValue = "App")
    @SimpleProperty(userVisible = false)
    public void DefaulFiletScope(FileScope scope) {
        this.scope = scope;
    }

/**
    * Indicates the current scope for operations such as ReadFrom and SaveFile.
    *
    * @param scope the target scope
    */
    @SimpleProperty
    public void Scope(FileScope scope) {
        this.scope = scope;
    }

@SimpleProperty
    public FileScope Scope() {
        return scope;
    }
}
Öneriniz için teşekkür ederim komutanım. Dikkate alacağım. Java öğrendiğimde daha faydalı bilgiler paylaşabileceğim inşallah.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.