Bilgi Güvenliği Teknolojileri Bölümünün Amacı Nedir ?

nefeskesen06

Katılımcı Üye
18 May 2018
509
1
TEŞKİLAT

Günümüzde neredeyse hepimiz önemli bulduğumuz tüm verileri teknolojik aletlere kaydediyoruz. Tüm bilgiler bu cihazların içerisinde hapsolmakta. Bilgi güvenliği teknolojisi de işte tam bu sırada ihtiyacımız olan bu bilgi,belge,verilerin güvenliğini sağlama; oluşabilecek güvenlik problemlerinin önüne geçmek amacıyla uzman elemanlar yetiştirmeyi amaçlar.

Peki Bilgi Güvenliği Teknolojileri Eğitimi Nasıl Verilmektedir ?

Bilgi güvenliği adından da anlaşılacağı üzere genel olarak bilgisayar temeli üzerine kurulmuş hatta bilgisayar kullanımı sebebiyle ortaya çıkmış bir müessesedir. Bu sebepledir ki, ofis yazılımları, işletim sistemleri, ağlar, veri tabanlığı güvenliği gibi dersler okutulmaktadır. Önlisans düzeyinde (2yıllık) bir program olan bilgi güvenliği teknolojisinden ilgili mühendisliklere dikey geçiş hakkı tanınmıştır.

Bilgi Güvenliği Teknolojileri Bölümünü Okumak için Beceriler ve Yetenekler Nasıl Olmalıdır ?

Teknikerlik de sonrasında dikey geçiş sınavından başarılı olunması sonucu olunabilecek mühendislikler de sayısal yetenek arayan bölümlerdir. Sayısal yetenek içerisinde yalnızca matematiksel işlem yapma kabiliyeti barınmaz; problem çözme becerisi, çözüm üretebilme, analitik düşünce de gerektirir. Bunların yanında duygusal zeka adı verebileceğimiz hayal gücü, tasarım yeteneği, dikkat, özen ve sabır da sahip olunması gereken çok önemli detaylardır.

Son düzenleme:

REVO*

Uzman üye
25 Ara 2010
1,359
2
Bilgi güvenliği teknikeri olmak istiyorum umarım olurum tercihimi yaptım. Eline sağlık.

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,553
840
Semerkant
Ellerine sağlık ama kenarlarda

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.