Bilgi Güvenliği Teknolojisi Okunur Mu?

Razinax

Üye
6 Eyl 2022
53
23
Eğer Bilgisayar Mühendisliği Okuyabilirsen oku 4 yıllık ama unutma mutlaka 4 yıllık olsun 2 yıllık değil.Yani ben pek tavsiye etmiyorum.
Bilgi Güvenliği Teknolojileri bölümü 2 yıllık bir önlisans programıdır. Bu bölümün kuruluş amacı ise bölümü seçen öğrencilerin çalışacakları yerlerdeki bilgi güvenliğini sağlayabilecek şekilde sektöre kazandırılmasıdır.

Kurumsal bilgi güvenlik sistemlerini analiz eder, tasarlar ve uygular. Bilgi güvenliği yönetim standartlarının uygular, denetler ve bunları belgelendirir. Bilgi sistemlerinin güvenlik açıklarını belirler ve güvenliği güçlendirir.

http205

Üye
25 Eyl 2022
193
52
Eğer Bilgisayar Mühendisliği Okuyabilirsen oku 4 yıllık ama unutma mutlaka 4 yıllık olsun 2 yıllık değil.Yani ben pek tavsiye etmiyorum.
Bilgi Güvenliği Teknolojileri bölümü 2 yıllık bir önlisans programıdır. Bu bölümün kuruluş amacı ise bölümü seçen öğrencilerin çalışacakları yerlerdeki bilgi güvenliğini sağlayabilecek şekilde sektöre kazandırılmasıdır.

Kurumsal bilgi güvenlik sistemlerini analiz eder, tasarlar ve uygular. Bilgi güvenliği yönetim standartlarının uygular, denetler ve bunları belgelendirir. Bilgi sistemlerinin güvenlik açıklarını belirler ve güvenliği güçlendirir.
Peki bu bölüme gidersem siber güvenlik uzmanı olabilir miyim? Bölümde siber güvenlikle alakalı dersler gördüm. Google'da araştırdığımda.(Zaten dgs ile bilgisayar mühendisliğine tamamlamak gibi bir hedefim var.)

Razinax

Üye
6 Eyl 2022
53
23
Peki bu bölüme gidersem siber güvenlik uzmanı olabilir miyim? Bölümde siber güvenlikle alakalı dersler gördüm. Google'da araştırdığımda.(Zaten dgs ile bilgisayar mühendisliğine tamamlamak gibi bir hedefim var.)

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?​

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü öğrencileri 4 dönemlik eğitim hayatları boyunca siber güvenlik, matematik ve daha birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

• Siber Güvenliğe Giriş,
  • Bilgi Teknolojilerine Giriş,
  • Sayısal Analiz ve Algoritmalar,
  • Web Programlama Altyapıları,
  • Veri Tabanları ve SQL Dilleri,
  • Güvenlik Olay Yönetimi,
  • Çoklu Programlama Dili,
  • Bilgi Güvenliği Yönetimi,
  • Güvenlik Ürünleri Yönetimi,
  • Güvenlik Ürünleri İzleme,
Başta olmak üzere, birçok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Bilgi Güvenliği Teknolojisi Önlisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi öğrencileri için DGS sınavı ile geçebilecekleri birçok 4 yıllık lisans bölümleri aşağıdaki listede belirtilmiştir.

• Yazılım Mühendisliği,
  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği,
  • Bilgisayar Bilimleri,
  • Bilgisayar Mühendisliği,
  • Meteoroloji Mühendisliği,
  • Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği,
  • Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği,
  • Endüstri Mühendisliği,
  • Uzay Mühendisliği,
  • Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri,
  • Matematik-Bilgisayar,
  • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri,
  • İstatistik,
  • İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri,
  • Fizik,
  • Fizik Mühendisliği,
  • Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri,
  • Bilişim Sistemleri Mühendisliği

http205

Üye
25 Eyl 2022
193
52

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?​

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü öğrencileri 4 dönemlik eğitim hayatları boyunca siber güvenlik, matematik ve daha birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

• Siber Güvenliğe Giriş,
  • Bilgi Teknolojilerine Giriş,
  • Sayısal Analiz ve Algoritmalar,
  • Web Programlama Altyapıları,
  • Veri Tabanları ve SQL Dilleri,
  • Güvenlik Olay Yönetimi,
  • Çoklu Programlama Dili,
  • Bilgi Güvenliği Yönetimi,
  • Güvenlik Ürünleri Yönetimi,
  • Güvenlik Ürünleri İzleme,
Başta olmak üzere, birçok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Bilgi Güvenliği Teknolojisi Önlisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi öğrencileri için DGS sınavı ile geçebilecekleri birçok 4 yıllık lisans bölümleri aşağıdaki listede belirtilmiştir.

• Yazılım Mühendisliği,
  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği,
  • Bilgisayar Bilimleri,
  • Bilgisayar Mühendisliği,
  • Meteoroloji Mühendisliği,
  • Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği,
  • Endüstri Mühendisliği,
  • Uzay Mühendisliği,
  • Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri,
  • Matematik-Bilgisayar,
  • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri,
  • İstatistik,
  • İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri,
  • Fizik,
  • Fizik Mühendisliği,
  • Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri,
  • Bilişim Sistemleri Mühendisliği
Sağolun bilgilendirme için iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.