Bilgisayar ağları yütfen yardımmm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HyperHacker

Katılımcı Üye
19 Ağu 2007
517
2
samsun
arkadaşlar ben 2 leptop 1 masa üstü bilgisayarı birbirine baglayıp oyun oynamak istiyorum. masa üstüyle 1. leptopu kablo ile bağladıktan sonra 2. leptopu kablosuz bağlıoya bilirmiyim ??
lütfen yardım ededin şimdeden teşekkürler

strawberry

Adanmış Üye
28 Ocak 2007
6,759
48
Laptopla PC bilgisayarı bağlamak için birkaç yol mevcut;

1. Sadece dosya alışverişi için Bluetooth'u kullanabilirsin. Laptopta Bluetooth varsa , PC ye de Bluetooth takarak iki bilgisayar arasında basit bir ağ kurabilirsin.

2. Laptopta Ethernet vardır. Pc de de varsa iki bilg. arasında ağ kurabilirsin. Fakat, bu ağ kablosunun içersinde 8 tane kablo var. İki bilgisayar arasında ağ kurmak için için kablo sıralaması farklıdır. Yani ,Switch kablosu değil , Cross bağlantı kablosu olması gerekiyor.

3. Switch yada HUB yardımıyla ağ kurabilirsin. Sadece Switch ve ektra 3 tane ağ kablosu kullanırsın.

Gelelim soruna : kablo bağlı olduğu halde "kablo bağlı değil" mesajı , o kablonun ağ kurma için uygun bir kablo olmadığı (2 de anlatılan) veya uçların temas etmediği anlamına gelir.

Sana tavsiyem , ki bilgisayarda da ethernet varsa, tek bir kabloyla ağ kurman. Fakat ağı kurarken Cross bağlantı kablosu kullanman gerekiyor.

Cross Kablo Bağlantı Şeması:

1. UÇ : tb-t-yb-m-mb-y-kb-k
2. UÇ : yb-y-tb-m-mb-t-kb-k

t=turuncu
y=yeşil
m=mavi
K=kahverengi
b=beyaz

RJ45 konnektörleri alt tarafından baktığınızda soldan-sağa doğru dizilişleridir.

Kolay gelsin...

HyperHacker

Katılımcı Üye
19 Ağu 2007
517
2
samsun
çok saol bilgilendirdigin için ben yapmak istedigimi anlatıyım. 3 arkadaş birleşip oyun oynuyacaz bende masa üstü, digerlerinde de laptop var 1 laptotu kablo ile masa üstüne bagladıktan sonra diger laptopu bu ağa koblosuz dahil edebilirmiyim ? ve nasıl
şimdiden teşekkürler +rep

3333

Emektar
27 Ara 2005
3,212
47
Little Town.
wireless ile yapabilirsin belki ama bnn için snn pcinde wireless alıcı werici olması lazım onn değeri de 80 90 ytl sanırım gir biraz kablo al daha güzel veri hızınız daha güzel olur .

ruzg@r

Katılımcı Üye
16 Ocak 2008
291
7
THT Forumları
routerlada yapabilirsin sanırım bu istediğini fakat kablosuz değil hepsi kablolu bağlantı olur hızında güzel olur strawberry'nin de dediği gibi routeri aldıktan sonra rj45 kablolarla bağlantı kurabilirsin bende tam bilmiyorum bu söylediklerimden yola çıkarak araştırmanı öneririm kolay gelsin...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.