Bilgisayar Güvenliği

Asterixs

Katılımcı Üye
7 Kas 2021
503
263
O'nun kalbine giden yolda.
modtht_12.webp

Merhaba arkadaşlar ben Asterixs bu konumda bilgisayar güvenliğini anlatacağım.

IjE5JRsG.jpeg

Bilgisayar Güvenliği
cz858sa.jpeg

Elektronik ortamlarda verilerin veya bilgilerin saklanması ve taşınması esnasında bilgilerin bütünlüğü bozulmadan, izinsiz erişimlerden korunmasıdır.
indir_20.jpeg

DUFyMvezkiJ.jpeg

Bilgisayar Güvenlik Tehditleri
cz858sa.jpeg

Bilgisayarınızın normal işleyişini engelleyebilecek olası tehlikelerdir. Günümüz çağında, dünya dijitalleşirken siber tehditler sürekli artmaktadır. En zararlı bilgisayar güvenliği türleri şunlardır:
Keylogger; Kullanıcı klavyesi tarafından yapılan tüm tuş vuruşlarının kaydını tutar.
Virüsler; Kullanıcının bilgisi olmadan kullanıcının bilgisayarına yüklenen kötü amaçlı bir programdır.
Bilgisayar Solucanı; İnsan etkileşimi olmadan kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalayabilen bir yazılım programıdır. Buradaki potansiyel risk, bilgisayarınızın sabit disk alanını kullanmasıdır, çünkü bir solucan büyük hacimde ve büyük bir hızla çoğalabilir.
Rootkit; Bir bilgisayara varlığını aktif olarak gizlerken sürekli ayrıcalıklı erişim sağlamak için tasarlanmış bir bilgisayar programıdır.
Botnet; Bilgisayar virüsü kullanan bir bilgisayar korsanı tarafından erişimi ele geçirilmiş internete bağlı bir grup bilgisayardır.
E-dolandırıcılık; Kimlik avcıları, güvenilir bir kişi veya işletme kılığına girerek, sahte e-posta veya anlık iletiler yoluyla hassas finansal veya kişisel bilgileri çalmaya çalışırlar.

Güvenlik Duvarı
cz858sa.jpeg

Bilgisayara gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek bilgisayar ağına yetkisiz bağlanmaya çalışan kişilerin erişim yapmasını sağlayan yazılım ve donanım türleridir. Ağ güvenliği için ağ güvenlik duvarı programları kullanılır. Bu programlar ağı dış saldırılara korumakla beraber ağ trafiğinide kontrol ederler. Bilgisayarınızda denetim masası ardından sistem ve güvenlik kısmından güvenlik duvarını etkinleştirebilirsiniz.
firewall-01-1200x426.jpg

IjE5JRsG.jpeg

Spam Filtresi
cz858sa.jpeg

Gelen e-postalar bir süzgeçten geçirtilir istenilmeyen e-postaları tespit ederek gelen kutusuna düşmesi engellenir. Spam olarak işaretlenen e-postalar istenmeyen kutusunda/spam klasöründe belli bir süre tutulduktan sonra kaldırılır.
indir-2_4.jpeg

DUFyMvezkiJ.jpeg

Yamalar ve Güncellemeler
cz858sa.jpeg
Güvenlik yaması programdaki güvenlik açıklarını kapatır. Güncelleme ise işletim sistemini/programı en son sürümde tutar. Yazılımlarda ve programlarda bazen açıklıklar tespit edilir. Dışarıdan gelen saldırılar bu açıklardan üzerinden bilgisayara/sisteme sızabilmektedir bu açıkları kapatmak için güncellemeler yapılır. Yapılan bu güncelleme ile fark edilen bu açıklar kapatılır.
indir-1_2.jpeg

IjE5JRsG.jpeg
Casus Yazılımlardan Korunma Yolları
cz858sa.jpeg
e7c6xnc.jpeg
Casus yazılımlar bilgisayarınızda, tabletinizde veya cep telefonunuzda yaptıklarınızla ilgili bilgileri haberiniz olmadan kaydeden bir yazılım türüdür. Bu tür yazılımlardan korunmak için sistemlerimizde yüklü olan anti-virüs programları bazen yetersiz kalabilmektedir onun için kendimiz anti-virüs indirip çalıştırabiliriz.
images_1145.jpeg

DUFyMvezkiJ.jpeg

Açılır Pencere Engelleyiciler
cz858sa.jpeg
e7c6xnc.jpeg

Arama sırasında istenmeden kullanılan pencerelere açılan pencereler denir. Bunlardan kurtulmak için google web mağazasında/kullanılan anti-virüs programlarında eklentiler mevcuttur. Bu eklentiler istenmeden açılan pencerelerin açılmasını engelleyerek biz kullanıcıları rahatsız etmelerine engel olurlar.

IjE5JRsG.jpeg

Anti-virüs Yazılımları
cz858sa.jpeg

Bilgisayara bulaşmış/bulaşmaya çalışan virüsleri bulup temizleyen programlardır. Bu program bilgisayarlarımızı zararlı virüslere karşı koruyarak kişisel bilgilerimizin çalınmasını/paylaşılmasını engeller. Anti-virüs yazılımları verilen izinler doğrultusunda gerekli sistem güncelleştirmelerini de yerine getirebilmektedir.
indir-3_3.jpeg

DUFyMvezkiJ.jpeg

Kaynak 1: Kaynak 2; Bilgisayar Güvenliği nedir? Bilgisayar Güvenliğine Giriş - Bilişim Profesyonelleri
TürkHackTeam tasarımlarının kaynağı: https://www.turkhackteam.org/konular/uye-kullanimina-acik-konu-gorselleri-ayrac-buton-vs.2020266/ Grafik ve tasarım ekibimize teşekkür ederiz. @'Mirliva

modtht_12.webp

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,162
57
Ankara
Selamlar,

konu biraz yavan kalmış gibi geldi bana, yani bilgisayar güvenliği denilmiş ancak daha çok bilinen zararlı yazılım türleri belirtilmiş. Onun haricinde konu çok fazla renkli olmuş, şu anda bu mu daha çok moda bilmiyorum fakat biraz göz yoruyor gibi geldi. Büyük bir süredir zararlı yayılma yöntemi mesela phishing, bundan da bahsedebilirdiniz ya da maldoc kavramından ve bundan korunmak için neler yapılabilir vs.

Ancak yine de ellerinize sağlık.

Asterixs

Katılımcı Üye
7 Kas 2021
503
263
O'nun kalbine giden yolda.
Selamlar,

konu biraz yavan kalmış gibi geldi bana, yani bilgisayar güvenliği denilmiş ancak daha çok bilinen zararlı yazılım türleri belirtilmiş. Onun haricinde konu çok fazla renkli olmuş, şu anda bu mu daha çok moda bilmiyorum fakat biraz göz yoruyor gibi geldi. Büyük bir süredir zararlı yayılma yöntemi mesela phishing, bundan da bahsedebilirdiniz ya da maldoc kavramından ve bundan korunmak için neler yapılabilir vs.

Ancak yine de ellerinize sağlık.
Fikirlerin için teşekkür ederim. Phishing hakkında forumda içerikler bulunuyor onun için konu olarak açmak istemedim. Bilgisayar güvenliği olarak virüslere yer vermemin nedeni güvenlikle ilgili bir problemde karşımıza direkt olarak virüslerin gelmesidir buna da dikkat çekmek istedim. Daha önceki konularım bu kadar fazla renkli değildi bunda denemek istedim nasıl olacak diye anlaşılan biraz göz yorucu olmuş belirttiğin için teşekkür ederim. İyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.