Bilgisayar Önerisi Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Anarchey

Yeni üye
20 Nis 2021
41
2
Washington,
Merhaba dostlar bir kaç haftaya PC almayı düşünüyorum lakin bu PC işlerinden hiç anlamıyorum yani anakartı iyi mi, ram yeterli mi falan. Anlayan arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim.

Linux kullanırken veya oyun oynarken bana sorun çıkarmasın yeter.

İnchehesaptan şöyle bir pc gördüm rami 16 GB a yükseltmeyi düşünüyorum bütçem 5-6 k arası. Sizinde tavsiye ettiğiniz PC ler varsa yorum kısmına link bırakabilirsiniz.

Le Chiffre

Katılımcı Üye
4 Ocak 2006
890
55
word.exe
Merhabalar;

Öncelikle şimdiden hayırlı olsun :). 5-6k arasına alabileceğiniz uygun bir kasa bence. Belki ram biraz yetmeyebilir dediğiniz gibi onu 16GB'a çıkarmanızı bende tavsiye ederim. YouTube üzerinden de bakabilirsiniz 5000TL'ye bütçe dostu kasalar gibisinden video çeken içerik üreticileri mevcut ancak kıyasla geneli performans olarak aynı oluyor. 5600'e bence alınır neden mi şuan piyasa biliyorsunuz miningciler sağolsun yüksek haliyle. Özellikleri incelediğimde de gayet fiyat/performans olarak duruyor yani sizi üzmez.

Saygılarımla, güle güle kullanın.

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,620
905
ZYZZ
Merhaba.
İlk sorum full set mi alacaksınız yani monitör, klavye, mouse, kulaklık vb. Bunlar olacak mı?
Eğer full set arıyorsanız o bütçeye önerebileceğim sistem;
İşlemci: İ5 9400F
Ekran kartı: NVDİA GT 1030
Ram: 16(8*) Gammix 3000-3200
Ana kart bunlarla uyumlu MSİ H4 B4 modelleri olabilir.
500-600w kasa bütçenize göre. Monitör 144hz olabilir. Kulaklık vb. rampage 300-400tl arası ful seti var onlardan alabilirsiniz.

Full set aramıyorsanız zaten daha iyi bir sistem toplayabilirsiniz sadece kasa olarak. Çünkü monitörün 1500-1800k kadar fiyat diğer ekipmanlar 200-300 desek bunları çıkarınca daha iyi olur.

Arslan'

BM DİREKTÖRÜ
7 Nis 2020
2,269
3,457
Eğer uzun vadede kullanmak istiyorsan, işlemciyi i5 - 10400F yapabilirsin, anakart işini görecektir lakin mini ATX olduğu için m.2 portu bulunmamakta ama bu kullanmanıza engel değildir. Ram belleği çift kanal olacak şekilde 2X8 yaparsan sistemin daha uzun ömürlü olur, ha dersen ki şuan imkanım yok daha sonra alayım, tabi ki sonradan da alabilirsin ama şimdi alman daha mantıklı piyasamız malum, ekran kartı RX550 piyasada ekran kartı olmadığı için orta seviye bir modele yer verilmiş, işini görecektir. Ssd değiştirmene gerek yok kingston zaten sağlam marka, okuma yazma değerleri normal, kasada gayet güzel önünde ızgara var hava tahliyesi güzel olacaktır. Harddisk mutlaka eklemelisin 1TB işini görecektir.

8 Nis 2020
213
32
Merhaba.
İlk sorum full set mi alacaksınız yani monitör, klavye, mouse, kulaklık vb. Bunlar olacak mı?
500-600w kasa bütçenize göre. Monitör 144hz olabilir. Kulaklık vb. rampage 300-400tl arası ful seti var onlardan alabilirsiniz.

Full set aramıyorsanız zaten daha iyi bir sistem toplayabilirsiniz sadece kasa olarak. Çünkü monitörün 1500-1800k kadar fiyat diğer ekipmanlar 200-300 desek bunları çıkarınca daha iyi olur.
GT 1030'un yanında 144hz monitör almak saçmalık olur çünkü o ekran kartıyla o kadar yüksek fps alınamayacağı için monitöre boşuna fazla para verilmiş olur. Oyun için işlemciyi biraz düşürüp ekran kartını yükseltmek daha iyi olur diye düşünüyorum.

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,620
905
ZYZZ
GT 1030'un yanında 144hz monitör almak saçmalık olur çünkü o ekran kartıyla o kadar yüksek fps alınamayacağı için monitöre boşuna fazla para verilmiş olur. Oyun için işlemciyi biraz düşürüp ekran kartını yükseltmek daha iyi olur diye düşünüyorum.
GT 1030'un valorant da 200, League of legends 420, CS Go 150fps verdiğini biliyor muydunuz? Oynanılan oyunlara göre değişir. Günümüz popüler fps oyunlarında bütçe dostu yeni nesil oyunları dahil oynatan ekran kartı

Oyunlarda sıkıntı yaratmasın demiş yeni nesil oyunları dahil açan bir ekran kartı. Ayrıca 5k bütçem var demiş RTX GTX bir ekran kartı takarsak bütçe yetmez. Amd rx 550 ler çok çok fazla ısınıyor...

Son düzenleme:

Anarchey

Yeni üye
20 Nis 2021
41
2
Washington,
Merhabalar;

Öncelikle şimdiden hayırlı olsun :). 5-6k arasına alabileceğiniz uygun bir kasa bence. Belki ram biraz yetmeyebilir dediğiniz gibi onu 16GB'a çıkarmanızı bende tavsiye ederim. YouTube üzerinden de bakabilirsiniz 5000TL'ye bütçe dostu kasalar gibisinden video çeken içerik üreticileri mevcut ancak kıyasla geneli performans olarak aynı oluyor. 5600'e bence alınır neden mi şuan piyasa biliyorsunuz miningciler sağolsun yüksek haliyle. Özellikleri incelediğimde de gayet fiyat/performans olarak duruyor yani sizi üzmez.

Saygılarımla, güle güle kullanın.
Teşekkürler hocam tavsiyeleriniz için.
Merhaba.

Monitör klavye vs bunlar bende var sadece PC yoktu onuda tamamlayacağim tavsiyeler için teşekkürler.

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,620
905
ZYZZ
Özelleştir kısmından bir Ram daha taktırabilirsin.
AMD işlemciler çok ısınıyor diyorlar hiç kullanmadım ama çevremde kullananlar o yönde. İşlemci intel yapılabilir.
Bu sistem güzeldir zaten monitör vb. var diyorsun güzel bir sistem alırsın.
İnternetden almak sorun çıkarabiliyor kimi zaman bunu göz önünde bulundurun, fiziksel tercih etmek pahalıya patlayabilir ama media markt'a gidip bütçenize göre fikir alabilirsiniz daha çok satma odaklı olurlar ama bütçenize göre güzel sistem öneriler.

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,363
1,403
K E R K Ü K
amd kimseye önermedim önermemde ben amd 5 işlemci kullandım önceki kasamda,
googleye giriyoruz çat diye 70 dereceye çıkıyor, cs go giriyoruz 2 el rek girelim 3. raund'ta ızgaraya dönüyor işlemci.
iki kasadada adam akıllı soğutucu göremedim.
alacaksan altta verdiğimi al sıvı soğutucu v.s ekletirsin sonradan.

Anarchey

Yeni üye
20 Nis 2021
41
2
Washington,
Özelleştir kısmından bir Ram daha taktırabilirsin.
AMD işlemciler çok ısınıyor diyorlar hiç kullanmadım ama çevremde kullananlar o yönde. İşlemci intel yapılabilir.
Bu sistem güzeldir zaten monitör vb. var diyorsun güzel bir sistem alırsın.
İnternetden almak sorun çıkarabiliyor kimi zaman bunu göz önünde bulundurun, fiziksel tercih etmek pahalıya patlayabilir ama media markt'a gidip bütçenize göre fikir alabilirsiniz daha çok satma odaklı olurlar ama bütçenize göre güzel sistem öneriler.
amd kimseye önermedim önermemde ben amd 5 işlemci kullandım önceki kasamda,
googleye giriyoruz çat diye 70 dereceye çıkıyor, cs go giriyoruz 2 el rek girelim 3. raund'ta ızgaraya dönüyor işlemci.
iki kasadada adam akıllı soğutucu göremedim.
alacaksan altta verdiğimi al sıvı soğutucu v.s ekletirsin sonradan.
Teşekkürler tavsiyeler için bunları düşüneceğim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.