bilgisayara uzaktan kısa devre

sila007

Yeni üye
4 Ocak 2023
7
3
Merhaba ben 1. sınıfım çok bilgim yok açıkçası bir yerde okudum az önce bilgisayara uzaktan kısa devre yaptırmanın mümkün olabileceğini söyleyen kişiler var. Anlamadığım şey kısa devre elektrikle alakalı olan bir şey uzaktan bunu yapabilecek virüs gerçekten var mı?

Gauloran

Global Moderatör
7 Tem 2013
8,125
610
local
teoride malware ile overheatinge yol açabilecek şeyler yapılabilir ki bu da dahili bileşenlere fiziksel anlamda zarar verebilir ancak bu nadir olur genelde bu iş için yapılmış bir malware gerçekten fiziksel olarak zarar vermek yerine sadece crash verdirtir eski sistemlerde açıklar daha fazlaydı mesela 90 öncesi monitörlerde yenileme hızına yönelik bir koruma bulunmuyordu değiştirdiğin zaman yanabiliyordu şimdi modern bilgisayarlarda cpu'ya full load yaptırıp soğutma sistemini devre dışı bırakıp bir şeylerin olmasını beklemek gibi durumlar var yani modern bilgisayarlarda pek beklentin olmasın

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,458
831
Merhaba öncelikle kısa devre dediğimiz olay elektriğin istemediğimiz bir rota izlemesidir.
anakartlar ve diğer devre elemanları kısa devrelere karşı defalarca kontrol edilir, programsal olarak bir kısa devre mümkün olmasada bilgisayarı aniden kapatıp açabilirsin.

Uzaktan bağlanıp kapalıyken bilgisayarın açılabildiğini biliyorum, hatta bir arkadaşın bu konuyla ilgili bir makalesini okumuştum. ( belki merak edersin diye linki burda ) Ama diğer söylediğin yani kısa devre olayı için bileşen yazılımlarına dahi sızsan zor. Gerçi yapılmamış birşey değil ama yapıldığı tarih biraz daha eski günümüzden. Bu sorduğun konuyu ismi lazım olmayan bir dizide görmüş olabilir misin?

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,760
506
24
Praise The Fool
Bir cihazın kendi kendisine kısa devre yapması pek mümkün gibi durmuyor, muhtemelen uzaktan hiçbir şeye kısa devre yapamazsın. Akım arttırarak cihazı yakabilirsin belki, tabi bu da zaten elektriğin akışını kontrol eden bir cihaz varsa onun üzerinden olabilir. Askeriyede, araştırmalarda bir sürü ek donanımla birlikte çalışan sistemler var. Bazı donanımlar direk elektriğin gücünü kontrol ediyor, soğutma sistemlerini kontrol ediyor vs. Tarihte bu tarz sistemlere saldıran yazılımlar oldu tabi ama devlet destekli genelde. Örneğin Stuxnet spesifik bir donanım için yazılmış bir virüstü, donanım zaten sistemin kendisini kontrol ediyor doğal olarak zarar verecek değerleri değiştirip zarar verebilmişti.

Zero Days diye bir belgesel var izleyebilirsin.

sila007

Yeni üye
4 Ocak 2023
7
3
teoride malware ile overheatinge yol açabilecek şeyler yapılabilir ki bu da dahili bileşenlere fiziksel anlamda zarar verebilir ancak bu nadir olur genelde bu iş için yapılmış bir malware gerçekten fiziksel olarak zarar vermek yerine sadece crash verdirtir eski sistemlerde açıklar daha fazlaydı mesela 90 öncesi monitörlerde yenileme hızına yönelik bir koruma bulunmuyordu değiştirdiğin zaman yanabiliyordu şimdi modern bilgisayarlarda cpu'ya full load yaptırıp soğutma sistemini devre dışı bırakıp bir şeylerin olmasını beklemek gibi durumlar var yani modern bilgisayarlarda pek beklentin olmasın
Anladım tesekkur ederim:)
Uzaktan bağlanıp kapalıyken bilgisayarın açılabildiğini biliyorum, hatta bir arkadaşın bu konuyla ilgili bir makalesini okumuştum. ( belki merak edersin diye linki burda ) Ama diğer söylediğin yani kısa devre olayı için bileşen yazılımlarına dahi sızsan zor. Gerçi yapılmamış birşey değil ama yapıldığı tarih biraz daha eski günümüzden. Bu sorduğun konuyu ismi lazım olmayan bir dizide görmüş olabilir misin?
yok sosyal medyada yorumlarda insanlar tartısırken aaklıma takıldı:)
Bir cihazın kendi kendisine kısa devre yapması pek mümkün gibi durmuyor, muhtemelen uzaktan hiçbir şeye kısa devre yapamazsın. Akım arttırarak cihazı yakabilirsin belki, tabi bu da zaten elektriğin akışını kontrol eden bir cihaz varsa onun üzerinden olabilir. Askeriyede, araştırmalarda bir sürü ek donanımla birlikte çalışan sistemler var. Bazı donanımlar direk elektriğin gücünü kontrol ediyor, soğutma sistemlerini kontrol ediyor vs. Tarihte bu tarz sistemlere saldıran yazılımlar oldu tabi ama devlet destekli genelde. Örneğin Stuxnet spesifik bir donanım için yazılmış bir virüstü, donanım zaten sistemin kendisini kontrol ediyor doğal olarak zarar verecek değerleri değiştirip zarar verebilmişti.

Zero Days diye bir belgesel var izleyebilirsin.
tesekkur ederim bakacagım mutlaka:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.