Bilgisayarı İlk Gün ki Haline Çevirme !

S0N4K

Uzman üye
24 Haz 2016
1,267
180
root
Selam arkadaşlar , hoş geldiniz öncelikle . Son zamanlarda oyunların yenilenmesiyle beraber bilgisayarların "eski" unvanını kazanması artışa geçti . Ben de sıkıntı çekiyordum fakat size vereceğim taktiklerin hepsini yaptım ve şuan sıkıntısız bir şekilde devam ediyorum.

1 - Bilgisayarı donanımsal olarak temiz tutma ;
Öncelikle kasa ise içini açalım . İşlemci , ekran kartı fanlarının içerisini iyice temizleyelim , aman diyim su felan değil süpürge makinesi ve fırça yardımı ile . Termal macunu yenileyelim . Ram'leri soketinden çıkarıp , temizleyip geri soketine oturtalım . Laptop ise arka kapağını açın ! DİKKAT , LAPTOP GARANTİNİZ VARSA AÇMAYIN GARANTİNİZ OTOMATİK SONLANDIRILIR ! kapağını açtıktan sonra fanı temizleyin ve geri vidalayın.

2 - Yazılımsal temizlik ; Öncelikle cmd açıyoruz ve aşağıda ki komutları sırasıyla giriyoruz. Sistemde ki hataları tarar , disk birleştirme yapar ve dns önbelleği temizler.

chkdsk /r /f

sfc /scannow

DISM.exe /Online /Cleanup-image /RestoreHealth

cipher/w:c

ipconfig /flushdns

Komutlarımızı yazdık ve bir diğer adıma geçiyoruz . " temp " ve " %temp% " temizlemesine . Bu dosyaların içinde açtığınız her klasörün gereksiz verileri kalmaktadır ve bu veriler işlemciyi bunaltır.
Çalıştır ( Windows + R ) > temp > Açılan klasördeki her şeyi sil .
Çalıştır ( Windows + R ) > %temp% > Açılan klasördeki her şeyi sil.
CCleaner adlı programı yükleyin , genel bir temizlik yapın.
Yerel Disk C: Sağ tıklayın ve biçimlendirme yapın , korkmayın dosyalarınız silinmez .
Temp dosyalarını her girişinizde silerseniz rahat edeceksiniz

BİLGİSAYAR ISINIRSA KASAR ;
1 - Vantilatör tarzı hava üfleyen bir şey varsa kasa kapağını açın ve içine doğru tutun .
2 - Kasa kapağını hiç kapatmayın ki hava giriş ve çıkışı rahat ve ferah olsun .
3 - Boşta duran işlemci fanını usb kablo ile bağdaştırın ve kendinize soğutucu yapın . ( İsteğe bağlı )

Arkadaşlar Tamamen kendi yazımdır , işinize yaradıysa ne mutlu bana . Bir teşekkürü hor görmeyin :yaho1

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.