Bilgisayarınız da bulunan SMB Açığını Kapatın!

LeenHD

Yeni üye
10 May 2020
27
0
iu

SMB Nedir?
SMB kavramının karşılığı "Server Message Block" açılımından oluşan [FONT=Liberation Serif, serif]bilgisayar ve sunucu arasında iletişimi sağlayan[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]bir network protokolüdür.[/FONT]

[FONT=Liberation Serif, serif]Kullanıldığı Alanlar[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]OSI modelinin Uygulama katmanında çalışan [/FONT][FONT=Liberation Serif, serif]SMB[/FONT][FONT=Liberation Serif, serif], dosya paylaşımlarına erişmede, ağ, yazıcı ve çeşitli bağlantılarda kullanılır. Hedef bilgisayara SMB protokolünden exploit ve çeşitli yazılımlar kullanarak sistem erişimi kazanıp truva atı, fidye virüsü gibi zararlı yazılımlar ulaştırılabiliyor.[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]
[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]Bu Açıktan Etkilenen Ülkeler[/FONT]
En çok zarar gören ülkelerden biri olarak Rusya öne çıkıyor. Ülkede bankalar, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı ile devletin demiryolları gibi kamu kurumlarının etkilendiği bildiriliyor. Saldırı sayısı açısından Rusya’yı Tayvan ve Ukrayna takip ediyor. [FONT=Liberation Serif, serif]WannaCRY yazılımının bu açıktan faydalanarak sisteme bulaştığı biliniyor.[/FONT]

[FONT=Liberation Serif, serif]Bulaştığı İşletim Sistemleri[/FONT]
Windows Xp
Windows Vista
Windows 7
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10
Windows 10.1
[FONT=Liberation Serif, serif]
[/FONT]

[FONT=Liberation Serif, serif]Ek Olarak[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]Açık 2017 yılında Windows sistemlerine gelen güncelleme(bknz:[/FONT]MS17-010: Security update for Windows SMB Server[FONT=Liberation Serif, serif]) ile kapatıldığı biliniyor. Default olarak yeni Windows kurulumların da kapalı olarak geldiği biliniyor fakat sisteminiz de bu protokol halen açık olabilir. Aşağıda ki aktaracağım şekilde kontrol edebilir açık ve kullanmıyor iseniz kapatabilirsiniz.
[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]Açığı Kapatmak İçin Yapmanız Gerekenler[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]Windows bilgisayarınızın arama kısmına ulaşıp - Windows özelliklerini aç veya kapat - SMB 1.0/CIFS Dosya Paylaşım Desteği tik'i kaldırmak gerekiyor. [/FONT][FONT=Liberation Serif, serif]- Daha sonra tamam diyerek bekleyiniz ayarlar uygulanacaktır [/FONT][FONT=Liberation Serif, serif]- gelen ekran da sistemi yeniden başlatmanız istenecektir. - Yeniden başlattıktan sonra işlem tamamdır.[/FONT]

[FONT=Liberation Serif, serif]Güvenli Bilgisayar İçin;[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif][FONT=Liberation Serif, serif]Malwarebytes kullanın.(Sadece tarama işlevi yeterli)[/FONT][/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]Crack yapılmış yazılım kullanmayın.
[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]Açık kaynak alternatif yazılımlar kullanın.[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]Bilinçli bir kullanıcı olun.[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif]Bilgisayarınıza gelen güncellemeleri yapın.[/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif][FONT=Liberation Serif, serif]Sandboxie kullanın.(bknz:Sandboxie)[/FONT][/FONT]
[FONT=Liberation Serif, serif][FONT=Liberation Serif, serif]
[/FONT]
[/FONT]

[FONT=Liberation Serif, serif][FONT=Liberation Serif, serif]// Bazı kısımlar alıntıdır.
[/FONT]
[/FONT]

Son düzenleme:

Sheldon

Katılımcı Üye
13 Ocak 2018
939
140
-
hop üniv. sınıfında deneyeceğim var mı bu zaafiyet diye teşekkürler açık benimde kapamayı senden öğrendim eyw

LeenHD

Yeni üye
10 May 2020
27
0
hop üniv. sınıfında deneyeceğim var mı bu zaafiyet diye teşekkürler açık benimde kapamayı senden öğrendim eyw
Gelen Microsoft güncellemesi ile açık kapatıldı konu da paylaştım. Yine de tedbir olması için kapatılmasını tavsiye ediyorum. Youtube da smb açığı olan sistemlerin nasıl exploit edildiğine dair videolar bulunmakta forum üyelerine zaman kaybı olmaması açısından eklemedim. İsteyen üyelerin daha detaylı araştırma yapması önemle savunulur.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.