Bilişim Suçları Detaylı Anlatım

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,405
1,494
K E R K Ü K
kdJXGK.jpg

Özel Hayatın Gizliliği Suçu

Sanık, diyelimki sizin telefonunuza trojan attı ve bilgilerinizi aldı götürdü mail hesaplarınıza güvenlik ihlali mesajları ardı ardına geliyor hesaplarınıza erişim sağlayamıyorsunuz ve anladınız telefona birisi saldırıyor. savcılığa, başsavcılığa başvurdunuz diyelim bu adam hangi kanunlardan ceza yiyecek biliyormusunuz? işte bu gün onları öğreneceğiz.

TCK md. 134/1 ve md.134/2’de suçun basit ve ağır hali olmak üzere iki ayrı fıkrada düzenlenmiştir.

TCK md. 134/1’de ilk cümlede 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenebilmektedir. Suçun basit şekli işlenirken ses veya görüntü kaydedilmesi halinde ceza 2 misline çarptırılıp 2 yıldan 6 yıla kadar cezası istenebilir.

Suçun basit şekli için örnek vermek gerekirse, bir kimsenin sosyal medya hesabını çalmak 1 yıldan 3 yıla kadar hapis, görüntüleri, yazışmaları kaydetmek 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına uygun görülebilir.

pekala adam diyelim sizin görüntüleriniz, mesajlarınız ile sizi tehdit ediyor o zaman kaç yıl yiyecek gelin birde ona bakalım.

üstte belirtiğim üzere TCK md. 134/2 yani ağırlaştırılmış şekilde cezaya çarptırılır.

Şahıs, hem ses ve görüntüleri kayda alır hem de ifşa ederse, burda TCK md. 134/1 ve 134/2’de tanımlanan iki farklı suç oluşur. Failin her iki suçtan ayrı ayrı cezalandırılması gerekir. yani TCK md. 134/1 de 2 yıl cezaya uygun görülüyor, şantaj suçu ise TCK md. 134/2 ağırlaştırılmış cezası 4 yıl oluyor şahıs ayrı ayrı hükümden toplam 6 yıl hapise mahkum tutuluyor.

Şahıs, sizin hesabınızı çalıp yazışmalarınızı medya, yayın, internet ile yani toplumun erişebileceği bir yerede paylaşırsa TCK md. 134/2'ye 2 defa çarptırılıyor. şöyle oluyor 134/1 + 134/2 + 134/2 = şahısın ceza sayısı, ortalama 10-11 yıllık yatarı oluyor lakin bu paylaşımın cezası 2 yıldan 5 yıla hapis olarak istenmekte TCK md. 134/2 de yani şöyle oluyor "1-4 + 2-6 + 2-5" gene aynı suçlardan ayrı ayrı cezalandırılıyor.

Peki indirim kimleri kapsamaktadır? md. 132 ile 138 arasındaki suçlarda indirimde etkin pişmanlık yasası sadece kredi kartı çalmak, dolandırıcılık, maddi zarar verme suçlarında kullanılabilmektedir o da failin, mağdurun zararını karşılaması ile gerçekleşmektedir. 2/3 ile 1/2 oranında indirim suçun büyüklüğüne göre uygun görülebilir.
TCK md. 132 ile 138 arasında adli para cezası, işlenen bir suça karşılık hapis cezasıyla birlikte veya tek başına uygulanabilen bir yaptırım türüdür. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun hapis cezası, belli koşullarda adli para cezasına çevrilebilir (yaş, hastalık, çocuk sahipliği v.s).

diyelim şikayeti geri çekeceksiniz. polise, savcılığa gidip şikayeti geri çekerseniz dava düşer, ancak tekrar dava açamasınız o şahısa.

Bilişim Suçlarında Yasak Programlar Kullanılması

Bu programlar çoğunlukla güvenlik ile alakası olmayan, sadece zarar veren programlardır, nedir bunlar mesela trojan, rat, keylogger, çeşitli virüsler v.s bunları yaymak, satmak, programlamak bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

atılan virüsle bilgiler fotoğraflar yazışmalar kaydedilip paylaşılırsa üstte işlediğimiz konudaki gibi ayrı ayrı cezalandırılır "md.245/A + md. 134/1 + 2x md. 134/2" gibi.

Bilişim Sistemlerine Girme Suçu

bu konu üstteki ile bağlantılı olduğu için büyük başlık açmaya gerek duymadım.
uzaktan veya yakından fiziki bir şekilde bağlanma suçudur.

Ağ üzerinden virüsler , truva atı (trojan), macro virüsü, solucanlar gibi kullanılarak veya sistemin açık kapıları zorlanarak giriş yapılabilir. Bilgisayar veri ve sistemlerine yapılan izinsiz giriş, aynı zamanda, “bilgisayara tecavüz”, “kod kırma” ya da “bilgisayar korsanlığı” olarak da tanımlanmaktadır.
yani kısacası izinsiz bağlanıp, hareket etmek, mağdurun rızası olmaksızın girmesi de suç oluşturuyor.

bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir (basit şekil için ceza budur.)
Bilişim sistemine girme fiili nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur (TCK m.243/3).
“Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme” suçundan cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle beraat hükmü kurulması hukuka aykırıdır (Yargıtay 8.CD - K: 013/25987).
TCK md. 244 bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır
sistemdeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.244/2).

şimdi olay şuna varıyor sen trojanı sokuyorsun sisteme fotoğrafları kamuya açık alanda paylaşıyorsun sosyal medya forum siteleri v.s
buradan özel hayatın gizliliği devreye gidiyor 1-3 yıl hapis istemi + tck 244/2 ağırlaştırılmış yani her suçtan ayrı ayrı yargılanıyorsun anlayacağınız ağır maddelerde ek bir suç daha işlerseniz suçun üstüne bir suç daha eklenir 2-3-4-5-6 artık kaç tane işlemişseniz hepsinden ayrı ayrı hüküm giyersiniz. birisinden beraat edersiniz ancak diğerlerinden beraat edemezsiniz olay böyle.

Yargıtay Kararları

UgcEJ9.jpg

Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu

Şikayetçiye ait hotmail adresine hukuka aykırı olarak giren ve yeni şifre oluşturup katılanın erişimini engelleyerek e-mail adresini kullanan sanığın eylemine uyan TCK md.244/2 uyarınca “bilişim sistemini engelleme, erişilmez kılma, bozma, verileri yok etme veya değiştirme” suçundan cezalandırılması gerektiği gözetilmeden yazılı şekilde yasal ve yeterli olmayan gerekçeyle beraatına hükmolunması kanuna aykırıdır (Yargıtay 8. Ceza Dairesi Karar: 2014/15833).

Facebook ve Email Bilişim Sistemine Girme Suçunda İspat

Şikayetçiye ait ……@hotmail.com internet adresine ve Facebook hesabına sanık tarafından şifrelerinin kırılması yoluyla girilerek kullanılamaz hale getirildiği iddiasıyla açılan davada, sanığın E-Mail-Facebook hesaplarına giriş yapıldığının tespit edildiği belirlenmiş ancak girişin engellediği iddia edilmişse de, buna ilişkin bir tespite rastlanmadığı ve ayrıca şikayetçinin mahkeme huzurunda verdiği “Olay tarihinde Facebook hesabıma erişim sağlayamadım. Şifremin kırılarak girildiğini tespit ettim. Bununla ilgili olarak her ne kadar sanığın IP numarası üzerinden bağlantı yapıldığı tespit edilmiş ise de T…. benim nişanlımdır, yakında da evleneceğiz, bu eylemi T……‘ın gerçekleştirdiğini düşünmüyorum. Bunu yapması için bir neden yoktur, benim şifrelerim zaten T….’da vardı. Benim hesabıma bu şekilde her zaman girebilirdi. Onun IP numarasından bağlantı yapılması bu nedenle normaldir. Şikayetimden vazgeçiyorum.” şeklindeki ifadesi karşısında; sanığın, şikayetçinin rızası dışında giriş yaptığına ilişkin delil bulunmadığından, beraati yerine yetersiz gerekçeyle mahkumiyetine karar verilmesi hukuka aykırıdır (Yargıtay 8. Ceza Dairesi - Karar: 2015/24705).

Kişisel Web Sitesi Bilişim Sistemine Girme Suçunun İspatı

Sanığın kullandığı bilgisayar üzerinde usulünce imaj alma işlemi yapılarak sonucunda çıkan veri bütünlük (hash) değerlerinin tesbit edilmemiş bulunması, IP numarasının kullanılan bilgisayarı göstermeyip internetle olan bağlantıyı göstermesi, sanığın bilgisayarlarında yapılan incelemede, bu bilgisayar kütüğünden m…-k12.com adresine bağlantı yapıldığının tespit olunamaması “hack” proğramına rastlanmasının şikayetçiye ait siteye müdahele edildiğini göstermeyeceği, kesin delil bulunmadan varsayımlarla hüküm kurulamayacağı cihetle tebliğnamedeki beraat kararının bozulması düşüncesine katılınmamıştır (Yargıtay 8. Ceza Dairesi - Karar: 2013/25428).

Bilişim Sistemine Girme, Şantaj ve Özel Hayatın Gizliliğini İhlal

Sanığın katılanın telefon hafıza kartını bir şekilde ele geçirip facebook şifrelerini de kırarak bu hesabı kullanmaya başlayıp elde ettiği fotoğrafları facebooktan yaymaya başlayacağını söyleyerek kendisiyle görüşmeye devam etmesi için kendine ait telefondan katılana ait telefona gönderdiği “elimde görüntülerin var, bunları yayınlayacağım”, “faceteki resimleri beğenmediysen değiştireyim mesela oteldeki faturayı ya da seni s… görüntüleri koyayım”, “Nazillideyim gel görüşelim yoksa orayı başınıza yıkarım haber bekliyorum”, “benim sana yaptığım masrafı yollamazsan 29 Nisan gecesi Anemon Otelde kaldığımızı belgeleyen faturayı bütün Nazilli’ye, eşine, ailesine yollarım, kesinlikle haber bekliyorum en geç yarına” gibi mesajların içerikleri ve tüm dosya kapsamına göre, sanığın şantaj suçu, bilişim sistemine girme suçu ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarını işlediği anlaşılmakla, TCK’nın uyarınca tüm suçlar açısından ayrı ayrı cezalandırılması gerekirken, yerinde olmayan gerekçelerle beraat hükümleri kurulması hukuka aykırıdır (Yargıtay 4. Ceza Dairesi - Karar: 2015/24755).

Kişisel Verileri Başkasına Verme veya Ele Geçirme ile Bilişim Suçu Arasındaki Fark

Bankanın ATM cihazına banka ve kredi kartları bilgilerini kopyalamak için sistem kuran, ancak ihbar edilmeleri neticesinde herhangi bir kartın kopyalamasını yapamadan yakalanan sanığın eyleminin TCK md.136 gereği “kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçunu oluşturduğu gözetilmeden, yazılı şekilde 244/2-3. maddeleri uyarınca “sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirmehüküm kurulması” suçundan ceza verilmesi kanuna aykırıdır (Yargıtay 8. Ceza Dairesi - Karar: 2014/17639).

Dolandırıcılık, Hakaret gibi suçları ve nasıl şikayet edildiğini önceki konumda anlatmıştım
Önceki Konuma Gitmek İçin Tıkla!
İyi forumlar dilerim

Patroclus

Yeni üye
27 Şub 2021
25
0
yaklaşık 2-3 ay kadar önce mailimi çalıp telegram grubunda paylaşan elemanı şikayet etmiştim. hapis cezası aldı ancak para cezasına çevrildi, miktarı tam hatırlamıyorum ama sanırım 11 bin lira falandı. ayrıca bu kişilere maddi manevi tazminat davası açabiliyorsunuz. siber şube çoğu şeyi tespit edebiliyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.