Böyle bir mantık nasıl sizce?

Lederheld

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
922
4
Çok basitçe ve aptalca olabilir ulke ekonomisi hakkında yeteri kadar bilgim olmadigi icin boyle bir mantık sunuyorum cocuk gibi de oldu biraz aciklama benim tarzjm boyle takmayin :D neyse mantık şu

İnternet uzerinden kazançlarımızı yabancı siteler uzerinden saglayip dolar ile odeme alip tl'ye cevirmek ulke ekonomisini kalkindirir ve doları dusurur mu?

Ya da tamamen Türk sirketlerle calisip gelir elde etmek dolari dusurur ve ulkemizi kalkindirir mi?

Corle0ne

Yaşayan Forum Efsanesi
25 Haz 2016
9,593
501
StPetersburg
senin dışarıdan satın aldığın ürün Türk üretimi değilse istediğin kadar yırtın dolar düşmez

RAM_Hacker

Katılımcı Üye
3 Ara 2017
308
5
/>
Bunu tam bilmiyorum ancak doğru olduğundan emin değilim, belki düşürüyordur belki yükseltiyordur ama çok bir faydası da olmayabilir.
Asıl büyük Türk şirketleri yurt dışındaki firma ya da kurumlarla anlaşmalar yaparsa ve bu anlaşmalar ve firmalar çoğalırsa bunun ülke ekonomisine faydası olur.

Lederheld

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
922
4
Bunu tam bilmiyorum ancak doğru olduğundan emin değilim, belki düşürüyordur belki yükseltiyordur ama çok bir faydası da olmayabilir.
Asıl büyük Türk şirketleri yurt dışındaki firma ya da kurumlarla anlaşmalar yaparsa ve bu anlaşmalar ve firmalar çoğalırsa bunun ülke ekonomisine faydası olur.

Ulkemizdeki firmalar buyume odakli calismiyorlar, kazanc odakli calisiyorlar onun icin bu digerine gore daha dusuk olasilikli. Bkz. Link.tl servisi, bilmemnebank..

EmreSlgn

Katılımcı Üye
14 Ocak 2018
540
1
Mars
Bu plan işe yaramaz.

Bence artık kabullenin.Ülke olarak önümüze geçtiler.Zaten son 20 yıldır önümüze geçmişlerdi.Şimdi iyice farkı gömdüler.

Bu internette 3-5 dakika düşünülüp "Aaa böyle bir fikir geldi.Doları düşürür mü acaba ?" cümlesi ile bitemez.Cidden siyasal veya askeri bir sorun olması gerekli Amerika da.

Lederheld

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
922
4
Bu plan işe yaramaz.

Bence artık kabullenin.Ülke olarak önümüze geçtiler.Zaten son 20 yıldır önümüze geçmişlerdi.Şimdi iyice farkı gömdüler.

Bu internette 3-5 dakika düşünülüp "Aaa böyle bir fikir geldi.Doları düşürür mü acaba ?" cümlesi ile bitemez.Cidden siyasal veya askeri bir sorun olması gerekli Amerika da.

Ben inaniyorum ki Türkiye belki biz gormeyecegiz ama mutlaka cocuklarimiz,torunlarmizin zamaninda dunya lideri olacaktır.

xdeadprox

Uzman üye
17 Mar 2018
1,225
1
Evden
Ulkemizdeki firmalar buyume odakli calismiyorlar, kazanc odakli calisiyorlar onun icin bu digerine gore daha dusuk olasilikli. Bkz. Link.tl servisi, bilmemnebank..

Şimdi Atatürk olacaktı en gelişmiş ülke bizdik dostum be ...
Borumuz var başka ülkelerde olsa çok para kazanırlardı ...
Maalesef değerlerimi bilemiyoruz ve dolar artıyor ciddi olarak söyleyeceğim;
Diğer ülkeler bizi kıskanıyor, senin dediğinde doğru firmalar hiç bir şekilde bilinçli çalışmıyorlar tamamen kendi kazançlarına yönelik çalışmalar ...
Ülke başkanlarına göndermem yok bu arada

Lederheld

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
922
4
Şimdi Atatürk olacaktı en gelişmiş ülke bizdik dostum be ...
Borumuz var başka ülkelerde olsa çok para kazanırlardı ...
Maalesef değerlerimi bilemiyoruz ve dolar artıyor ciddi olarak söyleyeceğim;
Diğer ülkeler bizi kıskanıyor, senin dediğinde doğru firmalar hiç bir şekilde bilinçli çalışmıyorlar tamamen kendi kazançlarına yönelik çalışmalar ...
Ülke başkanlarına göndermem yok bu arada

Ulkede herkesin anlayisi şu; fabrikaya gideyim askeri ucretle gunde 8 saat harcıyayım, emekli olayım yeter anlayisi var ulkemizin genelinde. Kim istemez daha yuksek maas? Ama biliyorlar ki yuksek maas icin cok calismak gerekiyor. Birseyler basarmak, sıradan islerle baskalarini zengin ederiz kendimizi degil. Kisaca tembel oldugumuz soylenebilir bu konuda

xdeadprox

Uzman üye
17 Mar 2018
1,225
1
Evden
Ulkede herkesin anlayisi şu; fabrikaya gideyim askeri ucretle gunde 8 saat harcıyayım, emekli olayım yeter anlayisi var ulkemizin genelinde. Kim istemez daha yuksek maas? Ama biliyorlar ki yuksek maas icin cok calismak gerekiyor. Birseyler basarmak, sıradan islerle baskalarini zengin ederiz kendimizi degil. Kisaca tembel oldugumuz soylenebilir bu konuda

Benim babam kaç sene taşeron firmalarda çalıştı (15yıl)
Sonunda formen oldu yalnız zaten işe emekli olmak için girilmez mi ?
Yani her girişin çıkışıda vardır.

Preceptinn

Katılımcı Üye
30 Tem 2016
346
0
-İnferno
Üretmemiz lazım !
Almanya 2. dünya savaşında yaptıkları tanklara bakın bide bizim yaptıklarımıza(!)
Ülkenin fabrikalara,uçak sanayi,araba sanayi,tershaneler açmamız lazım.
bir tarım ülkesi olarak,tarım için elimizden geleni yapmıyoruz.Her şeyi ithal eder olduk.Bu ülkede mühendiste var işçide var o zaman sıkıntı ne ? niye bekliyoruz? yerli araba dediler 2023 de çıkıcak.1923 den beri milli bir arabamız bile yok.amerikaya bakın apple,ford,burger king,mcdonalds ve sayamıyacağım onca marka ama bizim neredeyse cumhuriyetin kuruluşundan 100 yıla yakın zaman geçmekteyken bir markamız yok!

NEDENMİ??

Siyasiler bu ülkeyi sadece idare ettiler,geliştirmediler,dedilerki bi şekilde geçinelim gerisi önemli değil ,sürekli yerimizde saydık,bunu fırsat bilen ülkeler kendi içimizde bizi Türk-Kürt diye ayırmaya başladı bize dedilerki; biz telefonu sizin yerinize üretiriz size satarız,siz silah üretemezsiniz bizimkiler çok güçlü bunları alın, Türk halkı medya ile manipüle ettiler, o televizyonlarda izlediğiniz saçma salak aşk dizileri,kültürümüze ters düşen dizileri gençlere seve seve izlettirdiler, halkın içinde sağcı solcu diye kutuplarştırdılar,sonuç olarak: bize dayatılan diziler,batı kültürü yemekler,kültürümüze ters düşen her şeyi seve seve yaptık, şimdide kafamızı vuruyoruz,neden üretmiyoruz diye.

MrZsasZ

Katılımcı Üye
17 May 2018
269
0
İstanbul
bence olmaz çünki ülkeden çıkan bayağı bi dolar var işadamları paralarını yurtdışına çıkarttığı için dolar arttı diye düşünüyorum yanlışda olabilirim.

ferhat end

Üye
28 Haz 2016
71
10
Çok basitçe ve aptalca olabilir ulke ekonomisi hakkında yeteri kadar bilgim olmadigi icin boyle bir mantık sunuyorum cocuk gibi de oldu biraz aciklama benim tarzjm boyle takmayin :D neyse mantık şu

İnternet uzerinden kazançlarımızı yabancı siteler uzerinden saglayip dolar ile odeme alip tl'ye cevirmek ulke ekonomisini kalkindirir ve doları dusurur mu?

Ya da tamamen Türk sirketlerle calisip gelir elde etmek dolari dusurur ve ulkemizi kalkindirir mi?
Türkiye’nin siyasi ağırlığı, aktif diplomasisi, dinamik ekonomisi ve artan teknik kapasitesi gibi unsurlardan güç kazanan uluslararası alandaki yükselen profili, en somut yansımalarından birini ülkemizin uluslararası kalkınma faaliyetlerinde ön plana çıkan rolünde bulmaktadır.Yani senin bir şey yapmana gerek yok bu ülkeyi kalkındıranlar sağ olsun biz de elimizden geleni fazlasıyla yapalım.
Saygılarımla

Lederheld

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
922
4
Üretmemiz lazım !
Almanya 2. dünya savaşında yaptıkları tanklara bakın bide bizim yaptıklarımıza(!)
Ülkenin fabrikalara,uçak sanayi,araba sanayi,tershaneler açmamız lazım.
bir tarım ülkesi olarak,tarım için elimizden geleni yapmıyoruz.Her şeyi ithal eder olduk.Bu ülkede mühendiste var işçide var o zaman sıkıntı ne ? niye bekliyoruz? yerli araba dediler 2023 de çıkıcak.1923 den beri milli bir arabamız bile yok.amerikaya bakın apple,ford,burger king,mcdonalds ve sayamıyacağım onca marka ama bizim neredeyse cumhuriyetin kuruluşundan 100 yıla yakın zaman geçmekteyken bir markamız yok!

NEDENMİ??

Siyasiler bu ülkeyi sadece idare ettiler,geliştirmediler,dedilerki bi şekilde geçinelim gerisi önemli değil ,sürekli yerimizde saydık,bunu fırsat bilen ülkeler kendi içimizde bizi Türk-Kürt diye ayırmaya başladı bize dedilerki; biz telefonu sizin yerinize üretiriz size satarız,siz silah üretemezsiniz bizimkiler çok güçlü bunları alın, Türk halkı medya ile manipüle ettiler, o televizyonlarda izlediğiniz saçma salak aşk dizileri,kültürümüze ters düşen dizileri gençlere seve seve izlettirdiler, halkın içinde sağcı solcu diye kutuplarştırdılar,sonuç olarak: bize dayatılan diziler,batı kültürü yemekler,kültürümüze ters düşen her şeyi seve seve yaptık, şimdide kafamızı vuruyoruz,neden üretmiyoruz diye.

Bence artik maymun gozunu acti hersey rayina oturuyor yavas yavas Türkiye son 10 yılda 50 yıldan fazla yol kat etti. Ustelik burger king TAB gida'ya ait Türk Ata Burger :) bilgin olsun

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
32
-
Dolar tek bir sebepten yükselmiyor. Dünyanın en büyük firmaları ABD’de ayrıca o kadar ülke sömürdüler. Siz düşmesini bırakın daha çıkmaması için dua edin.

Preceptinn

Katılımcı Üye
30 Tem 2016
346
0
-İnferno
Bence artik maymun gozunu acti hersey rayina oturuyor yavas yavas Türkiye son 10 yılda 50 yıldan fazla yol kat etti. Ustelik burger king TAB gida'ya ait Türk Ata Burger :) bilgin olsun

burger king için kb ama

israilin filistindeki müslümanları katletmesine karşılık Türk diplomatlar kınamaktan öteye gidemiyor işte bu halen yeteri kadar söz sahibi olmadıgımızın kanıtıdır.Darbeler darbeler sürekli zaman geriye akıyor,gelişiyoruz ama kaplumbağa hızında,merak ettiğim şu 2. dünya savaşında almanlar o kadar hızlı ekonomiyi güçlendirdiler kendi tankını ,uçağını ,silahını, arabasını yapar hale geldide Türkiye neden 100 yıldır bunları yapamadı?

ferhat end

Üye
28 Haz 2016
71
10

Dolar tek bir sebepten yükselmiyor. Dünyanın en büyük firmaları ABD’de ayrıca o kadar ülke sömürdüler. Siz düşmesini bırakın daha çıkmaması için dua edin.
bir şey yapmayıp sadece dua edecek olsaydık camiiden çıkmazdık,biz kalkındırmayı güçlendirmeye yardımcı olmak için burdayız.

Anonim6

Yeni üye
29 Şub 2012
0
5
Bu ülkenin durumu iyi değil ben "amerigaya" gaçıyom... (!)

Tamam tamam da tek kişi yaparsa ne faydası olacak ki ?
Biliyorsun bizim millete de laf anlatmak zor.
O yüzden "amerigaya" gaçmak en iyisi.

"ameriga (...)" yazman iyi olmuş dostum güzel gönderme olmuş, inceyi görmüşsün

Lederheld

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
922
4
burger king için kb ama

israilin filistindeki müslümanları katletmesine karşılık Türk diplomatlar kınamaktan öteye gidemiyor işte bu halen yeteri kadar söz sahibi olmadıgımızın kanıtıdır.Darbeler darbeler sürekli zaman geriye akıyor,gelişiyoruz ama kaplumbağa hızında,merak ettiğim şu 2. dünya savaşında almanlar o kadar hızlı ekonomiyi güçlendirdiler kendi tankını ,uçağını ,silahını, arabasını yapar hale geldide Türkiye neden 100 yıldır bunları yapamadı?

Son 10 yıldir, tankimiz olsun tufegimiz olsun, fuzesidir falan uretmeye basladik. İsrail icin gelince de yeteri kadar soz almamamizin en buyuk sebeplerinden amerika gibi avrupa devletlerinin muslumanlari sevmemesi biz kinamaktan otesi savasa giderisek dunya savasi cikacagindan herkes emin olabilir yeteri gucu elde etmedik henuz en kisa surede tamamlamak umidiyle ve ki savas sadece bir devleti degil tuk dunyayi geri goturecektir bunu da kimse istemez hele musluman olan bizler masum insanlara zarar vermeme konusunda cok hassasiz bizim kendi icimizde de sınırlarımız bulunmakta bunu engel olarak gorebilirsiniz ama emin olalim ki Allah bizimle beraber :)

Lederheld

Katılımcı Üye
14 Şub 2016
922
4
bir şey yapmayıp sadece dua edecek olsaydık camiiden çıkmazdık,biz kalkındırmayı güçlendirmeye yardımcı olmak için burdayız.

Aynen sadece dua ile olacak seyler degil bazi seyler.ornek vermek gerekirse sen sinava calismiyorsun Allahim sinavi geceyim boyle birsey olmaz elbette sen yeteri kadar calistiktan sonra sinavi kazanabilirsin Allah'tan ise hayirlisini isteyebilirsin :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.