Bu Toprağa Canını Verenler

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
CNAH8e.jpg

‘Baba ben şehit oluyorum, hakkını helal et’

Şırnak Uludere’de teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Er Oğuz Parparoğlu’nun cenazesi dün İstanbul’da toprağa verilirken, şehit erin son sözleri yürek dağladı. Amcasının verdiği bilgilere göre, çatışma öncesi babasıyla cep telefonundan görüşen Parparoğlu, “Baba arkadaşlarımın hepsi şehit oldu. Ben de yaralıyım, ölüyorum. Hakkınızı helal edin. Anneme haber verme üzülür.” der. Şehit er daha sonra cep telefonunu elinden düşürür. Babası ise uzun süre telefondan çatışma seslerini dinler. Acılı aile sabaha kadar oğullarından gelecek ‘yaşıyor’ haberini umutla bekler. ‘Belki yaralıdır, konuşamamıştır.’ diyerek teselli bulur. Ancak, sabah saatlerinde gelen askeri erkan, er Oğuz Parparoğlu’nun şehadet haberini verir.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Er Oğuz Parparoğlu dün Levent Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı’nda törenle toprağa verildi. Tören sırasında şehit erin yakınları gözlaşlarını tutamazken, kardeşi Filiz Parparoğlu’nun, ağabeyinin taputuna sarılarak uzun süre ağlaması herkesi duygulandırdı. Şehit yakınlarının gözyaşlarına boğulduğu törende dede İbrahim Parparoğlu da, “Oğlumuz vatana feda olsun.” derken yetkililere seslenerek; “Biz ağlıyoruz; başka anneler, babalar ağlamasın. Bu son olsun.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Jandarma Er Oğuz Parparoğlu’nun çatışma öncesi aradığı babasıyla cep telefonuyla görüştüğü öğrenildi. Amca Halil Parparoğlu, şehit er ile babası arasında geçen konuşmayı Zaman’a şöyle anlattı: ‘Gece saat 10.00 sularında babasıyla annesi işyerinde çalışırken babasını cep telefonundan aramış. Babası telefona bakınca şaşırmış bu saatte Oğuz nasıl arıyor diye. Oğuz, ‘Baba arkadaşlarımın hepsi şehit oldu ben de yaralıyım ölüyorum. Hakkınızı helal edin. Anneme haber verme’ demiş.”Amca Parparoğlu, bu kısa konuşmanın ardından şehit erin telefonunun elinden düştüğünü söyledi. Baba Parparoğlu’nun uzun süre telefondan makineli tüfek ve çatışma seslerini dinlediğini anlatan amca Parparoğlu, “Bizim haberimiz olduktan sonra sabaha kadar ümitle bekledik. Belki yaralıdır konuşamamıştır diye düşündük. Ama sabah saatlerinde askerî erkan gelerek Oğuz’un şehadet haberini verdi.” dedi. Ailenin tek erkek ço-cuğu olan şehit er Oğuz Parparoğlu geçen ay 15 günlük izin kullanmış. Bir hafta önce tekrar birliğine dönen Parparoğlu, izin süresince babasının yerine çalışarak onu dinlendirmiş. Amca Parparoğlu, şöyle konuştu: “Oğuz varlıklı bir ailenin ço-cuğu değil. Babasının bir çorap atölyesi var. İzine geldiği zaman, ‘Baba sen çok yoruldun dinlen, ben çalışırım.’ diyerek 15 gün boyunca çalıştı, babası da dinlendi. İzin süresi dolunca da birliğine döndü. Kısa süre sonra da şehadet haberi geldi.” 12 ay önce askere giden şehit er Parparoğlu’nun terhisine 3 ay kalmıştı. 21 yaşındaki Parparoğlu’nun Elif ve Filiz adında iki kız kardeşi bulunuyor.

Şehit Parparoğlu için Levent Camii’nde düzenlenen cenaze törenine ailesi ve yakınlarının yanı sıra Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Koramiral Emin Murat Bilgel, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Eşref Uğur Yiğit ve askerî yetkililer katıldı. Cenazeye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök çelenk gönderdi.

CN7cMA.jpg

Şehit Yarbay ALİM YILMAZ

Elazığ Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ali Ergülmez ile yardımcısı Yarbay Alim Yılmaz’ın aracı geçerken PKK uzaktan kumandayla mayın patlattı. Yarbay ve 1 er şehit oldu. Albay ve koruması yaralandı.

ELAZIĞ Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ali Ergülmez, yardımcısı Yarbay Alim Yılmaz ile birlikte karakolları denetlemeye giderken Arıcak İlçesi’ne bağlı Erimli Beldesi’nde PKK’nın mayınlı saldırısına uğradı. Araç konvoyu geçerken yola döşenen mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu, Yarbay Alim Yılmaz ile araç sürücüsü er şehit oldu. Albay Ergülmez ve koruması Uzman Çavuş Erkut Kaya ise yaralandı. Albay Ali Ergülmez, Yarbay Alim Yılmaz ile dün Arıcak İlçesi’ne bağlı Erimli Beldesi’ndeki askeri karakolları denetlemek istedi. Askeri araç konvoyu Arıcak İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıktaki Erimli Beldesi Bileç Mahallesi yakınlarındaki yol ayrımından saat 13.00 sıralarında geçerken, PKK’lı teröristler yola döşedikleri mayını uzaktan kumandayla patlattılar.

HASTANEYE YETİŞTİ AMA

Patlama sonucu araç içerisinde bulunan Albay Ali Ergülmez, Yarbay Alim Yılmaz ve bir koruma yaralandı. Araç sürücüsü İstanbullu er Sinan Gümüştaş ise olay yerinde şehit oldu. Yaralı Albay Ergülmez ve Yarbay Yılmaz ile koruması, önce karayoluyla Kovancılar İlçesi’ne gö-türülerek ilk tedavileri yapıldıktan sonra helikopterle Elazığ Askeri Hastanesi’ne sevkedildi. Ancak Yarbay Yılmaz tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Yaralıların tedavisi ise sürüyor. Elazığ Valisi Muammer Muşmal da askeri hastaneye gelerek yaralıları ziyaret edip yetkililerden bilgi aldı. 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Nusret Taşdeler de patlama bölgesine gitti. Saldırının ardından bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

26b1cs.jpg

Van’da bir karakolun silahlı saldırıya uğraması sonucu çıkan çatışma da ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Şehit Polis Memuru Mehmet Tamis (43) için dün Eskişehir Emniyet Müdürlüğünde ve Reşadiye Camii’nde iki ayrı tören düzenlendi. Evli ve iki çocuk babası olan 20 yılık polis memuru Tamtis’in cenaze törenine Vali Vekili Sinan Acar, Garnizon Komutanı Korg. Atalay Efeer, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Milletvekilleri Murat Mercan, Muharrem Tozçöken ve M.Ali Arıkan ile binlerce Eskişehirli katıldı.

Cenaze töreninde şehidimizin 2 evladından, küçüğü olan 12 yaşındaki Kürşat Tamis, cenaze omuzlarda g-ötürülürken babasının Türk Bayrağına sarılı tabutuna sarılıp gözyaşı döktü.

Eskişehirin başarılı ve sevilen Emniyet Müdürü Dr. T. Savaş Yücel törende yaptığı konuşmada, “Aziz Şehidimiz... Siz kalbiniz de ki vatan aşkı ve ruhunuzda eşine ender rastlanılan bir inançla vatan için canınızı seve seve verdiniz. Siz rahat uyuyun.

Bu kutsal mücadeleyi bıraktığınız yerden aynı azim ve inançla , son teröristi de etkisiz hale getirinceye kadar sürdüreceğimizden emin olbilirsiniz. Milletimizin basireti, provakotörlerin hile ve tuzaklarını bertaraf etme noktasında en büyük güvencemizdir.

Bölücü başı ile eşkıya sürüsü bir ölüp bin doğduğumuzu çok iyi bilirler.”dedi. Yücel’in konuşması sırasında göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

Şehit polis memurumuzun cenazesi, Eskişehir Asri mezarlıkta defnedildi.

Rize İkizdere li ŞEHİTLERİMİZ
CN7mws.jpg

CEMİL TURANLI
Harun Oğlu. 1969 yılında Demirkapı köyünde doğdu. 27.01.1991 yılında Van'da şahadete erdi.. Mezarı köyündedir. FAZLI YILMAZ
Hasan Oğlu. 1954 yılında Cevizli köyünde doğdu. 08.08.1975 yılında Kıbrıs'ta şahadete erdi. Mezarı Kıbrıs şehitliğindedir.

ŞENOL YAZICI
Şefik oğlu. 1961 yılında Ihlamur köyünde doğdu. 27.09.1985 yılında Diyarbakır'da şahadete erdi. MAKSUT KÜÇÜK
Aziz oğlu. 1968 yılında Çiçekli köyünde doğdu. 28.10.1992 de Kuzey Irak harekatında şahadete erdi. Mezarı Samsun Şehitliğindedir.

EKREM SOFU
Haydar oğlu. 1956 yılında rüzgarlı köyünde doğdu. 20.09.1997 yılında Çanakkale'de şahadete erdi. Mezarı Maltepede dir. HAYRULLAH EKŞİ
Memiş oğlu.1953 Ayvalık köyünde doğdu. Kıbrıs Barış harekatında şehit düştü. Mezarı Kıbrıs Şehitliğindedir.

SULTAN KAN
Dursun oğlu. 1976 yılında Gölyayla köyünde doğdu. 26.06.1996 yılında Şırnak'ta şahadete erdi. Mezarı köyündedir. MUHARREM EKŞİ
Cemal oğlu. 1972 yılında Demirkapı köyünde doğdu. 28.10.1992 yılında Kuzey Irak harekatında Şahadete ulaştı. Mezarı köyündedir.

OLCAY EYÜPOĞLU
Cemal oğlu.1972 yılında Kirazlı köyünün Güney mahallesinde doğdu. 01.04.1993 yılında Bitlis'te Şahadete ulaştı. HÜSEYİN GÜR
Bayram oğlu. 1973 yılında Ballı köy doğumlu. 16.05.1994 yılında Bingöl'de şahadete ulaştı.

O, Gölyayla dağlarının Sultan'ıydı.
Bayrak olup yücelen mubarek Kan'ıydı.
Feryat olup yeri göğü kaplayan,
Yanan yüreklerin çıkan dumanıydı.

Homeze köyünün dik yamacında,
Bir mezar gördüm bayrak altında,
Adını Muharrem Ekşi verdiler,
Uçarak Cennet'e gitti dediler.

TANK ER SEDAT İNEÇ
1971 Yılında İlçemiz Müsellim köyünde dünyaya gelmiştir.Ağrı ili Doğubeyazıt ilçesi Tendürek Dağında bölücü terör örgütü PKK. ya karşı sürdürülen bir operasyonda çıkan çatışmada şehit edilmiştir.Naaşı Müsellim köyü mezarlığında askeri bir törenle defn edilmiştir.

JANDARMA ER ÖZCAN FİLİZ
1970 Yılında ilçemiz Evrenli köyünde doğmuştur. Siirt ili Eruh ilçesi Tünekpınar Jandarma Karakolunda görevli iken 01.02.1992’de çığ düşmesi sonucu şehit olmuştur.Naaşı Evrenli köyü mezarlığında askeri bir törenle defn edilmiştir.

PİYADE KOMANDO ÇAVUŞ ETHEM YÜKSEK
1967 Yılında İlçemiz Sergen Beldesinde dünyaya gelmiştir. 02.02.1992 tarihinde Şırnak iliGörmeç köyünde birliğin üzerine çığ düşmesi sonucu 66 arkadaşı ile birlikte şehit olmuştur. Naaşı Sergen Beldesi mezarlığında askeri bir törenle defn edilmiştir.

ORDU DONATIM ER AHMET REFİK ALTINTAŞ
1969 Yılında ilçemiz Kışlacık köyünde doğmuştur. Gaziantep’te 03.04.1992 tarihinde bölücü terör örgütü PKK. militanlarına karşı düzenlenen operasyonda çıkan çatışmaya giderken kendi kullanmakta olduğu askeriaraçile trafik kazası yapması sonucu şehit olmuştur.

Naaşı Kışlacık köyü mezarlığında askeri bir törenle defn edilmiştir.

DENİZ RADAR ASTSUBAY BAYRAM TUĞRUL DOĞAN
1969 Yılında ilçemiz Evrenli köyünde doğmuştur.15.07.1993 tarihinde Cengiz Topel askeri hava alanında hareket ettikten sonra helikopterin arızanlanması neticesinde düşmesi ile şehit olmuştur. Naaşı Evrenli köyü mezarlığında askeri bir törenle defn edilmiştir.

LEVAZIM ONBAŞI TARIK KORKMAZ
1966 Yılında ilçemiz Evrenli köyünde doğdu.19.09.1994 Tarihinde askerlik görevinin bitimine bir gün kala askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olmuştur. Naaşı Evrenli köyü mezarlığında askeri bir törenle defn edilmiştir.

JANDARMA ER ERKAN BARAN
1975 Yılında ilçemiz Evrencik köyünde dünyaya geldi. 12.09.1995 tarihinde Şırnak ili Gabar Dağlarında bölücü terör örgütü PKK. militanlarına karşı düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada şehit olmuştur. Naaşı Evrencik köyü mezarlığında askeri bir törenle defn edilmiştir.

KOMANDO ER SERDAR GÖNÜLAL
1974 Yılında ilçemiz Kömürköy köyünde dünyaya geldi.01.09.1997 tarihinde Şırnak’ta bölücü terör örgütü PKK. militanlarına karşı düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada şehit olmuştur. Naaşı Kömürköy köyü mezarlığında askeri bir törenle defn edilmiştir.

JANDARMA ER İLKER AKKAYA
1981 Yılında ilçemiz Gazi Mahallesinde dünyaya geldi. 25.29.2002 tarihinde Ankara’da Jandarma Ordu Ana Depo Komutanlığında mühimmat yüklemesi sırasında meydana gelen patlama sonucu şehit olmuştur. Naaşı ilçemiz Gazi Mahallesindeki mezarlıkta askeri bir törenle defn edilmiştir.

MUHABERE ÇAVUŞ MUSTAFA ORUÇ
1981 Yılında ilçemiz Soğucak köyünde dünyaya geldi .07.01.2003 tarihinde Çanakkale’de vatani görevini yaparken, nöbet devriyesi sırasında nöbetçi tarafından kazen vurularak şehit olmuştur. Naaşı Çerkezköy Belediye mezarlğında askeri bir törenle defn edilmiştir.

Adı Soyadı: Hüseyin YAVUZ (28.07.1967–22.10.1993)
Doğum Yeri: Konya ili Bozkır ilçesi Pabuçlar Beldesi
Baba Adı: Durmuş Ali
Ana Adı: Memnune
Medeni Hali: Bekâr
Mezun Olduğu Okul: Selçuk Üni. fen edebiyat Fak. tarih bölümü mezunu
Görevi: Diyarbakır ili Hazro Dadaşlar Köyü İlköğretim Okulu'nda görev yapmış, henüz 15 günlük öğretmen iken. Üç öğretmen arkadaşı ve köy imamı ile birlikte kaçırılarak 22.10.1993 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Kemal SERT (6.3.1967–16.11.1993)
Doğum Yeri: Konya ili Seydişehir ilçesi
Baba Adı: Ahmet
Ana Adı: Dürdane
Medeni Hali: Gülay hanımla evli, Ahmet adında bir oğlu vardır.
Mezun Olduğu Okul: Gazi Üni. Gazi Eğitim Fak. Resim–İş Bölümü mezunu.
Görevi: Diyarbakır İli Silvan Endüstri Meslek Lisesi Resim–İş öğretmeni iken 16.11.1993 tarihinde şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Halis ŞİŞMAN (2.2.1967–5.1.1995)
Doğum Yeri: Osmaniye İli Kadirli İlçesi
Baba Adı: Süleyman
Ana Adı: Zeliha
Mezun Olduğu Okul: Uludağ Üni. Necatibey Eğitim Fak. Coğrafya Bölümünden mezunu.
Görevi: Bitlis Tatvan Yassıca Köyü İlkokulu öğ¬retmenliğine atanan Halis ŞİŞMAN, 3.1.1993 tarihinde görev yaptığı Yassıca Köyünde şehit edilmiştir.
Adı, Osmaniye ili Kardirli ilçesinde bir mahalleye verilmiştir.

Adı Soyadı: Fatih TEKİN (1.3.1965–25.10.1993)
Doğum Yeri: Çorum
Baba Adı: Recep
Ana Adı: Zülfer
Mezun Olduğu Okul: Fırat Üni. Fen–Edebiyat Fak. Matematik Bölümü mezunu
Görevi: Diyarbakır İli Kulp İlçesi Ağaçlı Nahiyesi'nde öğretmen iken, 25.10.1993 tarihinde dört arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Çorum'da bir çıraklık eğitim merkezine verilmiştir.

Adı Soyadı: Abdullah KARA (1.1.1968–24.5.1993)
Doğum Yeri: Antalya İli Serik İlçesi
Ana Adı: Naciye
Mezun Olduğu Okul: Burdur Eğitim Yüksek Okulu mezunu.
Görevi: Bingöl İli Genç İlçesi Kavaklı Köyü İlkokulu öğretmenliğine atanan Abdullah KARA, 24.5.1993 tarihinde Bingöl–Elazığ Karayolunun Bilâloğlu mevkiinde saat 18.00 sularında 28 er ve 3 siville birlikte şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Abdulvahap YERSİZ (2.2.1968–6.10.1992)
Doğum Yeri: Mardin İli Mazıdağı İlçesi
Baba Adı: Şeyhmus
Ana Adı: Reyhan
Medeni Hali: Zeliha hanımla evli, Hizbullah ve Meryem adlarında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Siirt Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Diyarbakır'da 3 yıl görev yaptıktan sonra Mardin iline atanmıştır. Mardin İli Mazıdağı İlçesi Yukarı Konak Köyü İlkokulu Öğretmeni iken, 6.10.1992 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Abdurrahman Nafiz ÖZBAĞRIAÇIK (1.2.1957–25.10.1993)
Doğum Yeri: Konya İli Taşkent İlçesi
Ana Adı: Hatice
Medeni Hali: Zeyniye hanımla evli. Hatice ve Ahmet adında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Anadolu Üni. Açık öğretim Fak. Coğrafya Bölümü mezunu
Görevi: 1982–1991 yılları arasında İstanbul'da görev yapmış ve Bitlis İli Merkez Yolalan Köyü Ortaokuluna müdür vekili olarak atanmıştır. Bu görevde iken, 25.10.1993 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Bitlis İli Hizan ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Abdurrahman TANER (1.1.1953–29.8.1992)
Doğum Yeri: Mardin ili Nusaybin ilçesi
Baba Adı: İbrahim
Ana Adı: Hazno
Medeni Hali: Gülistan hanımla evli, Mesut, Leyla, Pelşin, Şermin, Nesrin adlarında beş ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Mardin Eğitim Enstitüsü mezunu
Görevi: Kahramanmaraş'ın Merkez ve Göksün, Batman'ın Gercüş, Karaman'ın Ermenek ilçelerinde öğretmen olarak görev yapmış, 29.8.1992 tarihinde Adana'da şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Adnan TUNCA (20.8.1957–23.9.1994)
Doğum Yeri: Kırklareli
Baba Adı: Rasim
Ana Adı: Fikriye
Medeni Hali: Sebahat hanımla evli, Burcu ve Merve adlarında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Edirne Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü mezunu
Görevi: Batman İli Beşiri İlçesi Çevrimova İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 23.9.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Edirne ilinde işitme engelliler ilköğretim okuluna verilmiştir

Adı Soyadı: Ali BULUT (26.1.1967–11.10.1994)
Doğum Yeri: Trabzon İli Of İlçesi
Baba Adı: Cemal
Ana Adı: Gülizar
Mezun Olduğu Okul: Karadeniz Teknik Üni. Giresun Eğitim Fak. Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Erzurum Tekman Taşkesen Köyü stajyer Öğretmeni iken, 11.10.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Trabzon ili Of ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir

Adı Soyadı: Alihan HAN (1951–19.4.1993)
Doğum Yeri: Erzurum İli Tekman İlçesi
Baba Adı: Mürsel
Ana Adı: Feride
Medeni Hali: Hanım hanımla evli, Süheyla, Şule, Serkan, Dilan Deniz adlarında dört ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Fen Bilgisi Bölümü mezunu
Görevi: Öğretmenlik görevine Nisan 1976'da başlayarak sırasıyla Erzurum, Ankara, Diyarbakır illerinde öğretmen ve yöneticilik yapmıştır. Diyarbakır İli Merkez Burhanettin Yıldız Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni ve müdür yardımcısı iken, 19.4.1993 tarihinde şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Ali İhsan ÇETİNKAYA (1965–11.9.1994)
Doğum Yeri: Diyarbakır ili
Baba Adı: Ali
Ana Adı: Hezi
Mezun Olduğu Okul: Dicle Üni. Fen Edebiyat Fak. Fizik Bölümü mezunu.
Görevi: İlk kez Tunceli İli Mazgirt İlçesi Darıkent ilköğretim Okulu öğretmenliğine atanmış, bu görevde iken. 11–9–1994 tarihinde okul lojmanında altı arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Ali İNCEKARA (1945–2.6.1980)
Doğum Yeri: Giresun ili Görele ilçesi
Baba Adı: Hüseyin
Ana Adı: Hasibe
Medeni Hali: Keriman hanımla evli, Sibel, Bilge, Deniz adlarında üç çocuk babası.
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü mezunu.
Görevi: 1963–1969 yılları arasında Rize'de, 1969–1980 yılları arasında da İstanbul'da görev yapmıştır. İstanbul Fatih İlköğretim Müdürlüğü Mü¬dür Yardımcısı iken, 2.6.1980 tarihinde şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Ali KARAOĞLAN (21.10.1964–19.9.1990)
Doğum Yeri: Kütahya İli Simav İlçesi
Baba Adı: Mehmet
Ana Adı: Nazife
Medeni Hali: Zeliha hanımla evli olan Ali KARAOGLAN'ın Çiğdem adında bir kızı vardır.
Mezun Olduğu Okul: Çanakkale Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Kars İli Selim İlçesi Yukarı Damlapınar Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 19.9.1990 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Kütahya ili Simav ilçesinde bir ilköğretim okulu ile İzmir ili Çiğli ilçesinde bir liseye verilmiştir.

Adı Soyadı: Ali Rıza PEKGÖZ (1.1.1960–10.6.1993)
Doğum Yeri: Siirt İli Kurtalan İlçesi
Ana Adı: Perihan
Medeni Hali: Sultan hanımla evli, Gülsen, Perihan, Savaş, Serap adlarında dört ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Ankara Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Nevşehir, Malatya, Diyarbakır ve Batman illerinde görev yapmıştır. Batman İli Beşiri İlçesi Yalınkavak Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 10.6.1993 tarihinde okul lojmanında şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Ali Şahap SALIK (1959–21.9.1993)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Ergani İlçesi
Baba Adı: Selahaddin
Ana Adı: Havva
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümü mezunu.
Görevi: 1982 yılında göreve başlamış, sırasıyla Malatya, Gaziantep ve Diyarbakır illerinde görev yapmıştır. Diyarbakır İli Merkez Ticaret Lisesi Türkçe öğretmeni iken, 21.9.1993 tarihinde şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Ali YILDIRIM (1962–22.10.1993)
Doğum Yeri: Adana İli Kozan İlçesi
Baba Adı: Mustafa
Ana Adı: Kiraz
Mezun Olduğu Okul: Ankara Üni. Dil ve Tarih Coğrafya Fak. mezunu
Görevi: Diyarbakır İli Hazro İlçesi Dadaş Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni iken, Diyarbakır İli Lice İlçesi dağlık bölgesinde 22.10.1993 tarihinde şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Ali YILDIZ (1.8.1969–5.11.1994)
Doğum Yeri: Karaman İli Ermenek İlçesi Adiller Köyü
Baba Adı: Hasan
Ana Adı: Ayşe
Mezun Olduğu Okul: Kastamonu Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü Mezunu.
Görevi: İlk kez Mardin İli Savur İlçesi Başkavak İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 5.11.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Karaman ili Sanveliler ilçesi Adiller köyünde bir ilköğretim okuluna verilmiştir..

Adı Soyadı: Atilla AYDOĞDU (1967–17.9.1994)
Doğum Yeri: Antalya
Ana Adı: Rukiye
Mezun Olduğu Okul: Ankara Üni. Eğitim Bilimleri Fak. Eğitim Yönetimi Planlaması Bölümü mezunu
Görevi: Tunceli İli Nazimiye Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Öğretmeni iken, 17.9.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Malatya merkezde bir anaokuluna verilmiştir

Adı Soyadı: Aydın YILMAZ (5.1.1971–22.4.1996)
Doğum Yeri: Edirne İli Meriç İlçesi
Ana Adı: Zöhre
Mezun Olduğu Okul: Çanakkale Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Kahramanmaraş İli Ekinözü İlçesi Altunyaprak Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 22.4.1990 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Ayhan KURAL (1969–16.9.1993)
Doğum Yeri: Amasya ili Merzifon ilçesi
Ana Adı: Gülbeyaz
Medeni Hali: Güllü hanımla evli.
Mezun Olduğu Okul: Ondokuz Mayıs Üni. Eğitim Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu.
Görevi: İlk kez Tunceli ili Pülümür ilçesi Gazi Lisesi öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken 16.9.1993 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: A. Nurettin SOYER (1964–22.10.1993)
Doğum Yeri: Bartın İli
Ana Adı: Güner Zeliha
Medeni Hali: Öğretmen Nurhayat hanımla evli olan A.Nurettin SOYER'in Gözde adında bir ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Erzurum Atatürk Üni. Fen–Edebiyat Fak. Almanca Bölümü mezunu.
Görevi: Diyarbakır Lice Kutlu Köyü İl¬kokulu öğretmeni iken, 22.10.1993 tarihinde Diyarbakır İli Lice İlçesi Ki¬ralan Köyünde şehit edilmiştir
Adı, Diyarbakır ili Lice ilçesinde bir anaokuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Bayram ALADAĞ (1969–6.10.1993)
Doğum Yeri: Elazığ
Baba Adı: Bedri
Ana Adı: Nushet
Medeni Hali: Kendisi gibi öğretmen olan Nurgül hanımla evlidir.
Mezun Olduğu Okul: Fırat Üni. Fen Edebiyat Fak. Kimya Bölümü mezunu.
Görevi: Siirt Kurtalan Lisesi öğretmeni iken Tunceli İli Ovacık M.Fevzi Çakmak Lisesi Kimya öğretmenliğine atanan Bayram ÂLADAG, 6.10.1993 tarihinde bu görevde iken, eşi ile birlikte kaçırılarak şehit edil¬miştir.
Adı, eşinin ismiyle birlikte Tunceli ili Merkez ilçede bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Bayram TEKİN (18.4.1964–25.10.1993)
Doğum Yeri: Kırşehir İli Çiçekdağı İlçesi
Ana Adı: Fatma
Medeni Hali: Kendisi gibi öğretmen olan Yasemin TEKİN ile evli olup, Betül adında bir kız ****** vardı.
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üni. Kazım Karabekir Eğitim Fak. Biyoloji Bölümü mezunu.
Görevi: Bitlis İli Merkez Düzköy Erikli Köyü İlkokulu öğretmenliğine atanmıştır. Bu okulda görevli iken, 25.10.1993 tarihinde kendisi gibi öğretmen olan eşi Yasemin TEKİN (Aykan) ve tek ****** olan kızı Betül ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, eşinin ismiyle birlikte Bitlis ili Tatvan ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Birol İrfan AŞKAR (8.6.1969–24.5.1993)
Doğum Yeri: Afyon ili Başmakçı ilçesi
Ana Adı: Affe
Mezun Olduğu Okul: Gazi Üni. Eğitim Fak. Fizik Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Bingöl İmam–Hatip Lisesi Fizik öğretmenliğine atanmıştır. Aynı okulda görevli iken, 24.5.1993 tarihinde Bingöl–Elazığ Karayolunun Bilâloğlu mevkiinde saat 18.00 sularında 28 er ve 3 siville birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Afyon ili Basmakçı ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Buminhan TEMİZKAN (1968–11.9.1994)
Doğum Yeri: Mersin İli Tarsus İlçesi
Baba Adı: Necati
Ana Adı: Yeter
Mezun Olduğu Okul: Dicle Üni. Eğitim Fak. Sosyal Bilgiler Eğitimi Tarih Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Tunceli İli Mazgirt İlçesi Darıkent İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmak, bu görevde iken 11.9.1994 tarihinde okul lojmanında altı arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Mersin ili Tarsus ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Çevik Ersin TEMEL (1955–6.9.1989)
Doğum Yeri: Sivas İli Gürün İlçesi
Baba Adı: Şevki
Ana Adı: Münire
Medeni Hali: Nilgün hanımla evli
Mezun Olduğu Okul: -
Görevi: İlköğretim müfettişi olan Çevik Ersin TEMEL, Siirt İlköğretim Müfettişliği görevini sürdürürken 6.9.1989 tarihinde Siirt İli Eruh İlçesi Çağlar Mezrasında şehit edilmiştir.
Adı, Siirt'te bir okula verilmiştir.

Adı Soyadı: Cuma İBİŞ (1.1.1970–1.10.1996)
Doğum Yeri: Şanlıurfa ili Siverek ilçesi
Baba Adı: Sabri
Ana Adı: Saadet
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Ordu İli Ünye İlçesinde görev yaptıktan sonra 14.7.1993 tarihinde Diyarbakır İline atanmıştır. Diyarbakır Merkez Hantepe Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 1.10.1996 tarihinde Hantepe Köyü'nden kaçırılarak, köy dışında dört arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Şanlıurfa ili Merkez ilçede Pansiyonlu bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Durmuş GÜÇLÜ (12.7.1966–6.9.1989)
Doğum Yeri: Manisa İli Kula İlçesi
Baba Adı: Mevlid
Ana Adı: Hanım
Mezun Olduğu Okul: Bolu Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Siirt İli Eruh İlçesi Çetinkaya Köyü öğretmeni iken, 6.9.1989 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Siirt'te bir okula verilmiştir.

Adı Soyadı: Emin AYDIN (1.3.1964–11.11.1992)
Doğum Yeri: Çanakkale İli Çan İlçesi
Baba Adı: Hüseyin Yıldız
Ana Adı: Fethiye
Medeni Hali: Zeynep hanımla evli, Şeyma adında bir ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Bolu Eğitim Yüksek Okulu mezunu
Görevi: Diyarbakır İli Bismil İlçesi Bölümlü Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni iken 11.10.1992 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Çanakkale İli Çan İlçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Engin EKER (19.2.1967–16.9.1992)
Doğum Yeri: Çanakkale İli Çan ilçesi
Baba Adı: Necati
Ana Adı: Feride
Medeni Hali: Arzu hanımla evli.
Mezun Olduğu Okul: Edirne Eğitim Yüksek Okulu mezunu
Görevi: Diyarbakır ili Silvan ilçesi Otluk Köyü Gördük Mezrası ilkokulu öğretmeni iken, 16.9.1992 tarihinde şehit edilmiştir.
Adi, Çanakkale ili Çan ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Ergin KOMUT (7.9.1959–25.10.1993)
Doğum Yeri: Kocaeli
Medeni Hali: Ersin hanımla evli, Elif, Emel, Eda adlarında üç ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Marmara Üni. İlahiyat Fak. mezunu.
Görevi: Bitlis Merkez YolaJan Köyü Ortaokulunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni iken, 25.10.1993 tarihinde görev yaptığı Yolalan Köyünde şehit edilmiştir.
Adı. Bitlis'te bir ilköğretim okuluna verilmiştir

Adı Soyadı: Ergün EROL GÜRSESOĞLU (29.9.1951–5.7.1980)
Doğum Yeri: Rize doğumlu Kayseri ili Pınarbaşı ilçesi Yağlıpınar Köyü nüfusuna kayıtlı.
Baba Adı: Selahattin
Mezun Olduğu Okul: Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümünden mezunu.
Görevi: 4.8.1975 tari¬hinde Adana Ceyhan Mustafabeyli Yatılı Bölge Okuluna, 21.5.1979 tari¬hinde Giresun Bulancak Büyükada Ortaokuluna 10.3.1980 tarihinde Adana Hürriyet Lisesi öğretmenliğine atanmış, aynı okulda, okul müdürü ve matematik öğretmeni iken 5.7.1980 tarihinde şehit edilmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
Adı Soyadı: Erkan AYDIN (1969–23.6.1993)
Doğum Yeri: Samsun ili Terme ilçesi doğumlu, Gümüşhane Şiran Nüfusuna kayıtlıdır.
Baba Adı: Hayri
Ana Adı: Emine
Mezun Olduğu Okul: Bolu Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Tunceli İli Merkez Meşeyolu Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 23.6.1993 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Gümüşhane ili Şiran ilçesin Temle Köyünde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Erkan ÖZCAN (1962–29.5.1994)
Doğum Yeri: İzmir İli Torbalı İlçesi Saipler Köyü
Ana Adı: Zehra
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üni. Fen Edebiyat Fak. Coğrafya Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Batman İli Sason İlçesi Aydınlık Köyü İlkokulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 29.5.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, İzmir ili Konak ilçesinde bir liseye verilmiştir.

Adı Soyadı: Erol ERCAN (2.7.1970–5.11.1994)
Doğum Yeri: Bartın Ulus
Mezun Olduğu Okul: Giresun Eğitim Fak. Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: İlk kez Mardin İli Savur İlçesi Başkavak İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 5.11.1994 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Ersoy YORULMAZ (8.1.1966–11.10.1994)
Doğum Yeri: Muğla İli Datça İlçesi
Baba Adı: Mehmet Dursun
Ana Adı: Nurten
Medeni Hali: Selda hanımla evli.
Mezun Olduğu Okul: Yüzüncü Yıl Üni. Eğitim Fak. Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Erzurum Tekman Susuz Köyü İlkokulu stajyer öğretmeni iken, 11.10.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Muğla ili Datça ilçesinde bir liseye ile Erzurum ili Tekman ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir

Adı Soyadı: Ertan SEVİM (3.2.1966–5.9.1990)
Doğum Yeri: Adana İli Ceyhan İlçesi
Baba Adı: Ekrem
Ana Adı: Mesude
Mezun Olduğu Okul: Çanakkale Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Yaz tatili bitiminde görev yeri olan Muş İli Malazgirt İlçesi Boyundere Köyü İlkokuluna giderken konakladığı il merkezindeki otelin tuvaletine yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda 3.9.1990 tarihinde şehit olmuştur.

Adı Soyadı: Ertuğrul ALPTEKİN (1.1.1968–18.2.1993)
Doğum Yeri: Adana İli Feke İlçesi
Ana Adı: Şerife
Mezun Olduğu Okul: Niğde Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Mardin İli Nusaybin İlçesi Merkez Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 18.2.1993 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Ethem YAŞAR (1959–22.10.1993)
Doğum Yeri: Bursa İli Gemlik İlçesi
Ana Adı: Servet
Medeni Hali: Sevim hanımla evli olan Ethem YASARın Hatice adında bir kızı vardır.
Mezun Olduğu Okul: Erzurum Atatürk Üni. Fen Edebiyat Fak. mezunu
Görevi: Diyarbakır İli Hazro İlçesi Dadaş İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 22.10.1993 tarihinde Diyarbakır İli Lice İlçesi dağlık böl¬gesinde şehit edilmiştir.
Adı, Bursa ili Gemlik ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Fevzi ATEŞ (1953–28.5.1980)
Doğum Yeri: Kars ili Tuzluca ilçesi
Baba Adı: Kerim
Ana Adı: -
Medeni Hali: G. Gülay ile Evli
Mezun Olduğu Okul: Gazi Üni. Eğitim Fak. Sosyal Bilgiler Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Batman Endüstri Meslek Lisesi öğret¬meni olarak atanmış, bu görevde iken, 28.5.1980 tarihinde şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Fevzi KATAR (1960– 7.10.1993)
Ana Adı: M. Müne
Mezun Olduğu Okul: Selçuk Üni. Eğitim Fak. Biyoloji Bölümü mezunu.
Görevi: Tunceli İli Pertek İlçesi Pirinççi İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 7.10.1993 tarihinde üç arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Gürez ŞİMŞEK (1949–29.9.1993)
Doğum Yeri: Ordu İli Fatsa İlçesi
Baba Adı: Abdullah
Ana Adı: Hanife
Medeni Hali: Zarife hanımla evli, Hakan, Orhan, Mehmet, Dilek, Özlem adlarında beş ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Perşembe Öğretmen Okulu mezunu.
Görevi: Konya, Tokat, Ordu İllerinde görev yaptıktan sonra Şanlıurfa İline atanmış, Şanlıurfa İli Halfeti İlçesi Külünçe Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 29.9.1993 tarihinde Birecik Öğretmenler Lokaline yapılan bombalı saldırı sonucunda şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Gürkan ARITÜRK (3.1.1970–50.10.1995)
Doğum Yeri: Konya İli Akşehir İlçesi
Baba Adı: Seyit Ali
Ana Adı: Güler
Mezun Olduğu Okul: İnönü Üni. Fen Edebiyat Fak. Biyoloji Bölümü mezunu.
Görevi: İlk kez Mardin İli Dargeçit Merkez Atatürk İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 30.10.1995 tarihinde Dargeçit İlçesi Bağözü Köyü yakınlarında şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Hacı Ömer SERİN (6.6.1973–22.4.1996)
Doğum Yeri: Mersin İli Erdemli İlçesi
Mezun Olduğu Okul: Uludağ Üni. Eğitim Fak. Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Kahramanmaraş İli Ekinözü İlçesi Ç.Kale Davutlar İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 22.4.1996 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Mersin ili Erdemli ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Halil KANDEMİR (1955–21.11.1993)
Doğum Yeri: Çanakkale İli Yenice İlçesi
Baba Adı: Veli
Görevi: Adana, Çanakkale ve Zonguldak İllerinde görev yaptıktan sonra Tunceli İli Merkez Geyik Suyu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Öğretmenliğine atanmış, bu görevde iken 21.11.1993 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Çanakkale ili Yenice ilçesi Pazarcık köyünde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Hamza ÇETİN (1963–23.6.1993)
Doğum Yeri: Konya İli Karaman İlçesi
Baba Adı: H. Tahsin
Ana Adı: Refika
Mezun Olduğu Okul: Niğde Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Tunceli İli Merkez Meşeyolu Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 23.6.1993 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Karaman ili Merkez ilçede bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Hamza HALİT SÜLÜN (30.5.1966–2.10.1995)
Doğum Yeri: Ankara
Baba Adı: Sami
Ana Adı: Nurten
Mezun Olduğu Okul: Gazi Üni. Beden Eğitimi Bolümü mezunu.
Görevi: İlk kez Zonguldak ili Merkez Beycuma İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken muvazzaf askerliği için silah altına alınmış, 2.10.1995 tarihinde Sırnak Hezil Operasyonunda şehit edilmiştir.
Adı, Zonguldak ili Merkez ilçede bir ilköğretim okulu ile Mamak'ta bir askeri kışlaya verilmiştir.

Adı Soyadı: Hanifi ÇAKALLIOĞLU (20.5.1956–28.3.1990)
Doğum Yeri: Kahramanmaraş
Ana Adı: H.Zidehanımdır
Medeni Hali: Tülay hanımla evli olup, Osman Tahir ve Muhammed Hanifi' adlarında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Ankara Eğitim Enstitüsü Sınıf öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Kars, İsparta, ve Kahramanmaraş illerinde görev yapmış, Kahramanmaraş ili Pazarcık İlçesi Cennetpınarı İlkokulu öğretmeni iken, 28.3.1990 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Hasan AKAN (1958–1.3.1994)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Dicle İlçesi
Medeni Hali: Güllü hanımla evli, Cihan ve Mahin adlarında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Anadolu Üni. Açık öğretim Fak.nin Sosyal Bilgiler Bölümü Lisans Tamamlama Programından mezun
Görevi: Öğretmenlik görevine Şubat 1982'de başlamış, sırasıyla Tekirdağ, Van ve Diyarbakır illerinde çalışmıştır. Diyarbakır ili Merkez Namık Kemal Lisesi Sosyal Bilgiler Öğretmeni iken. 1.5.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, İstanbul ilinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Hayati KAPUKAYA (19.11.1968.8.10.1994)
Doğum Yeri: Bilecik İli Köprü Köyü
Baba Adı: Mehmet Ali
Ana Adı: Şükran
Medeni Hali: Dürdane hanımla evli, Hilâl, Muhammet Bilal ve Zeynep Betül adlarında üç ****** vardır.
Görevi: İlk kez Van İli Çatak İlçesi Cumhuriyet İlkokulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, tarihinde Bingöl Karayolunda şehit edilmiştir.
Adı, Van ili Çatak ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Hüseyin KOCABAŞ (21.11.1962–12.10.1995)
Doğum Yeri: Tokat İli Pazar İlçesi
Baba Adı: Dursun
Ana Adı: Şerife
Medeni Hali: Hatice hanımla evli, Ömer Faruk. Mustafa Raşit ve Abdullah adlarında üç ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Marmara Üni. İlahiyat Fak. mezunu
Görevi: Ankara Dikmen Lisesi ve Tokat Erbaa Bereketli İlköğretim Okulu'nda görev yapmış, daha sonra Tokat Pazar Ticaret Meslek Lisesi Müdür vekilliğine atanmıştır. Bu görevde iken, Sivas İli Kangal İlçesi Gedik Mevkiinde 12.10.1995 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı. Görev yaptığı Pazarcık Ticaret Meslek Lisesine verilmiştir.

Adı Soyadı: İbrahim KIZMAZ (1.1.1956–6.1.1992)
Doğum Yeri: Mardin İli Gercüş İlçesi
Ana Adı: Azize
Medeni Hali: Behiye hanımla evli, Hayrunisa adında bir kızı vardır.
Mezun Olduğu Okul: Anadolu Üni. Açıköğretim Fak. Sınıf Öğretmenliği Önlisans Programı mezunu.
Görevi: 1974–1976 yılları arasında Muş İli emrine, daha sonrada Mardin İli emrine atanmıştır. Nusaybin İlçesi Edip Mungan İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 6.l.1992 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: İlyas ACAR (1967–4.5.1992)
Doğum Yeri: Erzurum ili Olur İlçesi
Baba Adı: Adlan
Ana Adı: İsmînaz
Medeni Hali: Sema hanımla evli, Nurcan adında bir kızı vardır.
Mezun Olduğu Okul: Erzurum Atatürk Üni. Kazım Karabekir Eğitim Fak. Coğrafya Bölümü mezunu
Görevi: Erzurum İli Şenkaya Lisesi Coğrafya öğretmeni iken 4.5.1992 tarihinde Şenkaya'da saat 19.15 sularında şehit edilmiştir.
Adı, Erzurum Olur Aşağı Karacasu'da bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: İsmail ÇELİK (10.5.1956–22.2.1995)
Doğum Yeri: Şanlıurfa
Baba Adı: Reşat
Ana Adı: Havva
Medeni Hali: Zeynep hanımla evli, Bilal, Zuhal, Mehmet Hasbi adlarında üç ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Dokuz Eylül Üni. İlahiyat Fak. mezunu
Görevi: İsmail ÇELİK, bir süre imamlık yaptıktan sonra 1986 yılında Gaziantep İli Kilis İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliğine atanmış, 1990 yılında da Siirt İli Kurtalan İlçesi Kayabağlar Ortaokulu'na tayin olmuştur. Bu görevde iken, 22.2.1995 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Siirt ilinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir

Adı Soyadı: Kemal GÖÇER (1959 –3.6.1994)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Silvan İlçesi
Ana Adı: Nafiye
Medeni Hali: Evli. Dilan ve Helin adlarında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Şanlıurfa Eğitim Enstitüsü mezunu
Görevi: Şubat 1982'de Erzurum İlinde başladığı öğretmenlik görevini Gaziantep ve Diyarbakır illerinde sürdürmüş. Diyarbakır İli Merkez M.Akif Ersoy İlköğretim Okulu Öğretmeni iken. 3.6.1994 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Kemal SERT (6.3.1967–16.11.1993)
Doğum Yeri: Konya ili Seydişehir ilçesi
Ana Adı: Dürdane
Medeni Hali: Gülay hanımla evli, Ahmet adında bir oğlu vardır.
Mezun Olduğu Okul: Gazi Üni. Gazi Eğitim Fak. Resim–İş Bölümü mezunu.
Görevi: Diyarbakır İli Silvan Endüstri Meslek Lisesi Resim–İş öğretmeni iken 16.11.1993 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Lokman ÇEKER (1964–12.4.1988)
Doğum Yeri: İzmir İli Ödemiş İlçesi Kaymakçı Köyü
Baba Adı: Musa
Ana Adı: Akkadın
Mezun Olduğu Okul: Kırşehir Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Tunceli İli Pülümür İlçesi A.Hüseyin Gözeli Köyü Öğretmenliğine atanmış, bu görevde iken, 12.4.1988 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, İzmir ili Ödemiş ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Mahmut ÇATALKAYA (1.4.1964–5.11.1994)
Doğum Yeri: Bursa İli Osmangazi İlçesi
Baba Adı: Memduh
Ana Adı: Hatun
Medeni Hali: Mutlu hanımla evli, Ömer Faruk ve Mahmut Taha adlarında iki oğlu vardır.
Mezun Olduğu Okul: Uludağ Üni. ilahiyat Fak. mezunu.
Görevi: İlk kez Mardin İli Savur İlçesi Baskavak İlköğretim Okulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 5.11.1994 tarihinde Savur Çengi Mezrası yakınında şehit edilmiştir.
Adı, Bursa ilinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: M. Mecit YALÇIN (1.1.1958–5.8.1993)
Doğum Yeri: Mardin İli Savur İlçesi
Baba Adı: Sıtkı
Ana Adı: Nuri
Medeni Hali: Türkan hanımla evli, Cahit, Mehmed, Asım, Nur, Tuğba, Yusuf, Zeynel, Feyzah, Hilal, Zehra adlarında on ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü mezunu.
Görevi: Bitlis, Siirt, Bursa ve Diyarbakır İllerinde öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulunmuş, Diyarbakır İli Çınar ilçe Milli Eğitim Müdürü iken 5.8.1993 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: M. Mehdi ŞANLI (1955–22.11.1992)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Silvan ilçesi
Baba Adı: Zeki
Ana Adı: Hayriye
Medeni Hali: Fatma hanımla evli, Ranay, Ali, Simge adlarında üç ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü mezunu
Görevi: Diyarbakır ve Bursa illerinde görev yapmıştır, ikinci kez atandığı Diyarbakır'da Silvan Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni iken, 22.11.1992 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: M. Ali DURAK (1968–7.4.1994)
Doğum Yeri: Erzincan İlinde doğan ve OSMANİYE Kadirli nüfusuna kayıtlı
Mezun Olduğu Okul: Gazi Üni. Gazi Eğitim Fak. Kimya Bölümü mezunu
Görevi: 29.7.1992 tarihinde Diyarbakır İli Silvan Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğretmenliğine atanmıştır. Bu görevde iken 7.4.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Mehmet BİROL (10.12.1964–24.5.1993)
Doğum Yeri: Edirne İli Havsa İlçesi Arpaç Köyü
Baba Adı: Nail
Ana Adı: Hafize
Mezun Olduğu Okul: Edirne Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Muş ili Malazgirt İlçesi İyikomşu Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 24.5.1993 tarihinde Elazığ–Bingöl Karayolunun Bilâloğlu mevkiinde saat 18.00 sularında 28 er ve 3 siville birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Edirne İli Havsa İlçesinde çok programlı bir liseye ve bir sokağa verilmiştir

Adı Soyadı: Mehmet DAYAN (1.2.1960–29.1.1993)
Doğum Yeri: Diyarbakır ili Çermik ilçesi
Baba Adı: -
Medeni Hali: Aysel hanımla evli
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır İli Merkez İmam–Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenidir.
Görevi: DAYAN görevine giderken 29.12.1993 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Mehmet Emin ÖZDEN (1953–6.12.1992)
Doğum Yeri: Şırnak
Baba Adı: Osman
Ana Adı: Zeynep
Medeni Hali: Zeynep hanımla evli olan M.Emin ÖZDEN'in Belcin, Nefer, Serbes, Serhat adlarında dört ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Siirt İlköğretmen Okulu mezunu.
Görevi: 1975–1981 yılları arasında Siirt'te, 1981–1984 yılları arasında Konya'da, 1984–1988 yılları arasında Gaziantep'te, 1988–1992 yılları arasında Diyarbakır'da görev yapmıştır. Diyarbakır İli Hazro Avcılar Mezrasında 6.12.1992 tarihinde şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Mehmet FİDAN (1971–25.10.1993)
Doğum Yeri: Kütahya İli Simav İlçesi
Baba Adı: Haşim
Ana Adı: Hamide
Mezun Olduğu Okul: Denizli Eğitim Yüksekokulu mezunu
Görevi: Diyarbakır İli Kulp İlçesi Ağaçlı İlköğretim Okulu Öğretmeni iken, 25.10.1993 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Kütahya İli Simav İlçesi Bahtıllı Kasabasında bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Mehmet GEREN (1951–23.3.1992)
Doğum Yeri: Mardin İli Cizre İlçesi
Baba Adı: Abdulcelil
Ana Adı: Meryem
Medeni Hali: Süheyla hanımla evli, Serdar, Şirza, Behsat adlarında üç ****** vardır.
Görevi: 1971 yılında Ağrı İlinde başladığı öğretmenlik görevini Mardin, Siirt, Diyarbakır illerinde sürdürmüştür. Diyarbakır İli Merkez Ali Paşa İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 23.3.1992 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Mehmet GEZER (21.7.1950–7.11.1990)
Doğum Yeri: Kahramanmaraş îli Pazarcık İlçesi
Medeni Hali: Hatice hanımla evli, Kemal, Şule, Sevda, Ayşe adlarında dört ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Erkek İlköğretmen Okulu mezunu
Görevi: Siirt, Batman, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde görev yapmış, Gaziantep İli Araban İlçesi Köklüce Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 7.11.1990 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Mehmet KAPUSUZ (1.1.1966–6.9.1989)
Doğum Yeri: Samsun İli Vezirköprü İlçesi
Baba Adı: Ömer
Ana Adı: Satu
Mezun Olduğu Okul: Gazi Üni. Kastamonu Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Siirt İli Merkez Ekmekçiler Köyü Öğretmeni iken 6.9.1989 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Siirt'te bir okula verilmiştir

Adı Soyadı: M. Nuri DEMİRALP (1946–5.6.1994)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Lice İlçesi
Baba Adı: -
Medeni Hali: Suhbet hanımla evli, Afife, M.Bedi, Selma, Ayşe, Hazine, Büsra. Esra, Abide, Ubclul. Samet, Veysi adlarında onbir ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Bursa İlahiyat Fak. mezunu.
Görevi: Diyarbakır, Ordu ve Antalya İllerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapmıştır. Diyarbakır Merkez Atatürk Lisesi öğretmeni iken 5.6.1994 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: M. Şirin GÖKDERE (1954–15.9.1994)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Lice İlçesi
Baba Adı: Yusuf
Ana Adı: Emine
Medeni Hali: Remziye hanımla evli, Berzan, Nevroz, Leyla, Emine adlarında dört ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Anadolu Üni. Açık öğretim Fak. mezunu
Görevi: Diyarbakır İli, Silvan İlçesi, Çatakköprü Köyü İlkokulu öğretmeni iken. 15.9.1994 tarihinde Silvan Akyol Köyü yolu üzerinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Mehmet Zeki ÖDÜK (1.1.1957–5.11.1994)
Doğum Yeri: Mardin İli Merkez Yeşilli İlçesi
Baba Adı: Musa
Ana Adı: Hanimi
Medeni Hali: Ayhan hanımla evli, Mehmet ve Emrullah adlarında iki oğlu vardır.
Mezun Olduğu Okul: Mardin Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: 1979–1983 yıllarında Erzincan'da,1983–1986 yıllarında Elazığ'da.1986–1991 yıllarında Şanlıurfa İlinde görev yaptıktan sonra Mardin İli Savur İlçesi Baskavak İlköğretim Okuluna atanmış ve bu görevde iken 5.11.1994 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Metin GENÇDAL (1966–20.4.1994)
Doğum Yeri: Şanlıurfa İli Siverek İlçesi
Ana Adı: Gazal
Mezun Olduğu Okul: Dicle Üni. Fen Edebiyat Fak. Kimya Bölümü mezunu.
Görevi: Tunceli İli Ovacık İlçesi Yeşilyazı İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 20.4.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Metin KAYNAR (1905–11.9.1994)
Doğum Yeri: Antalya
Ana Adı: Ümmü
Mezun Olduğu Okul: Selçuk Üni. Fen Edebiyat Fak. mezunu
Görevi: ilk kez Tunceli İli Mazgirt ilçesi Darıkent ilköğretim Okulu öğretmenliğine atanmış, bu görevde iken 11.9.1994 tarihinde okul lojmanında altı arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Mithat EREN (4.12.1966–5.11.1988)
Doğum Yeri: Ordu İli Ulubey İlçesi
Ana Adı: Sara
Mezun Olduğu Okul: Van Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Mardin İli Dargeçit İlçesi Sümer Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 5.11.1988 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Ordu ili Ulubey ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Muhammed YILDIZ (10.5.1964–25.3.1988)
Doğum Yeri: Trabzon İli Sürmene ilçesi
Ana Adı: Gülfidan
Mezun Olduğu Okul: Siirt Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Mardin ili Dargeçit İlçesi Bağözü İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 25.3.1988 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Mustafa BOZ (06.11.1966 – 22.02.1994)
Doğum Yeri: Balıkesir İli Bandırma İlçesi
Baba Adı: İsmail
Ana Adı: Müberra
Medeni Hali: Arzu hanımla evli
Mezun Olduğu Okul: Uludağ Üni. İlahiyat Fak. mezunu
Görevi: İlk kez Şırnak İli Cizre İlçesi İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 22.2.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Balıkesir ili Bandırma ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Mustafa GÜMÜŞ (15.5.1970–23.9.1994)
Doğum Yeri: Giresun İli Espiye İlçesi Hisarcık Köyü
Baba Adı: Abit
Ana Adı: İsmet
Medeni Hali: Ülkü hanımla evli.
Mezun Olduğu Okul: İstanbul Üni. Edebiyat Fak. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Batman İli Beşiri İlçesi Çevrimova İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 23.9.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Mustafa Saadettin KÜÇÜK (5.10.1975–1.10.1996)
Doğum Yeri: Antalya İli Serik İlçesi
Baba Adı: Ramazan
Ana Adı: Naile
Mezun Olduğu Okul: Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Fak. Biyoloji Bölümünü mezunu.
Görevi: 9.9.1994 tarihinde Diyarbakır Merkez Han tepe İlköğretim Okulunda sınıf öğretmenliği görevine başlamıştır. Askerlik görevini tamamladıktan sonra, aynı okuldaki görevine dönen Mustafa Saadettin KÜÇÜK, 1.10.1996 tarihinde Hantepe Köyünden kaçırılarak köy dışında şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Mustafa KARINCA (1962–11.9.1994)
Doğum Yeri: Denizli İli Buldan İlçesi
Medeni Hali: Fatma hanımla evli.
Mezun Olduğu Okul: Dokuz Eylül Üni. İlahiyat Fak. mezunu
Görevi: Tunceli İli Mazgirt İlçesi Darıkent İlköğretim Okulu öğretmenliğine atanmış, bu görevde iken 11.9.1994 tarihinde okul lojmanında altı arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Nahit ERGENE (1955–1.1.1994)
Doğum Yeri: Elazığ İli Maden İlçesi
Baba Adı: Askeri
Ana Adı: Müjgan
Medeni Hali: Ülkü hanımla evli, A.Beyza, V.Ugur adlarında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Bursa Eğitim Enstitüsü Fen Bilgisi Bölümü mezunu
Görevi: Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü iken. 1.1.1994 tarihinde Ergani Maden İlçesi karayolunda şehit edilmiştir.
Adı Elazığ ili Doğukent'te bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Necati ÇİÇEK (1957–26.9.1995)
Doğum Yeri: Diyarbakır
Baba Adı: Mehmet Gazi
Ana Adı: Zehra
Medeni Hali: Kozağ hanımla evli, Emine, Hasan, Necip, Ebru, Gizem adlı beş ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Erzurum Atatürk Üni. İlahiyat Fak. mezunu.
Görevi: Diyarbakır Merkez îmam Hatip Lisesi öğretmeni iken. 26.9.1995 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Nevzat AKDEMİR (11.1.1966–21.6.1993)
Doğum Yeri: Ardahan İli Çıldır İlçesi
Baba Adı: İzzet
Ana Adı: Güllübar
Medeni Hali: Sündüs hanımla evli, Gülen Güneş adında bir ****** vardır.
Görevi: Tunceli ili öğretmeni iken, 21.6.1993 tarihinde Tunceli'de şehit edilmiştir.
Adı, İstanbul ili Maltepe ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Nevzat DEMİRCİ (10.8.1955–7.4.1980)
Doğum Yeri: Kars eli Arpaçay ilçesi
Baba Adı: Bekir
Ana Adı: Hafize
Medeni Hali: Şenay ile evli, Özlem ve Nafiz adında iki çocuk babası.
Mezun Olduğu Okul: Kahramanmaraş Eğitim Enstitüsü
Görevi: Kars İli Tuzluca İlçesi, Kırşehir İli Kaman İlçesinde görev yaptıktan sonra Ağrı İlinin Hamur İlçesi Özdirek Köyü İlkokulu öğretmenliğine atanmış, bu görevde iken 7.4.1980 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Numan KONAKÇI (31.10.1908–26.10.1993)
Doğum Yeri: Denizli ili Tavas İlçesi
Baba Adı: Hasan Hüseyin
Ana Adı: Mahinur
Medeni Hali: Kendisi gibi şehit edilen öğretmen Ayşe hanımla evli, Mahinur adında bir kızı vardır.
Mezun Olduğu Okul: Denizli Eğitim Yüksek Okulu mezunu
Görevi: Diyarbakır İli Bismil İlçesi Babahaki Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 26,10.1993 tarihinde eşi ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Denizli İli Tavas İlçesi Hırka Köy İlkokuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Nurettin ASLAN (1.1.1968–22.4.1996)
Doğum Yeri: Kahramanmaraş İli Andırın İlçesi
Ana Adı: Elife
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Karaman İÜ Merkez Bayır Köyünde görev yaptıktan sonra, Kahramanmaraş İli Ekinözü İlçesi Altmyaprak Sangül İlkokulu öğretmenliğine atanmıştır. Bu görevde iken 22.4.1996 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı. Andırın İlçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Nurgül (KALE) ALADAĞ (1969–6.10.1993)
Ana Adı: Elif
Medeni Hali: Kendisi gibi öğretmen olan Bayram bey ile evlidir.
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üni. Fen Edebiyat Fak. mezunu.
Görevi: Tunceli İli Ovacık Yatılı ilköğretim Bölge Okulu öğretmeni iken, 6.10.1993 tarihinde eşi ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, eşinin ismiyle birlikte Tunceli ili Merkez ilçede bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Nuriye AK (5.4.1968–11.6.1993)
Doğum Yeri: Çanakkale İli Gelibolu ilçesi
Baba Adı: Salim
Ana Adı: Nigar
Mezun Olduğu Okul: Uludağ Üni. Fen Bilimleri Fak. Biyoloji Bölümü mezunu
Görevi: 24 Temmuz 1992 tarihinde Diyarbakır İli Merkez Buçuktepe Köyü İlköğretim Okulu öğretmenliğine atanmıştır. Bu görevde iken, 11.6.1993 tarihinde oturmakta olduğu lojmanda şehit edilmiştir.
Adı, Çanakkale İli Gelibolu İlçesi Bolayır Beldesinde bir ilköğretim okuluna ve Gelibolu İlçesinde bir sokağa verilmiştir.

Adı Soyadı: Nurullah SARAÇ (2.8.1969–1 1.10.1994)
Doğum Yeri: Sinop İli Gerze İlçesi
Baba Adı: Turgut
Ana Adı: Bedriye
Mezun Olduğu Okul: Karadeniz Teknik Üni. Giresun Eğitim Fak. Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Erzurum İli Tekman İlçesi Taşkesen Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 11.10.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Sinop ili Gerze ilçesinde Anadolu lisesine verilmiştir.

Adı Soyadı: Ökkeş KAYA (16.2.1967–30.10.1995)
Doğum Yeri: Gaziantep ili İslâhiye ilçesi
Baba Adı: Kadir
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üni. Fen Edebiyat Fak. Sosyoloji Bölümü mezunu.
Görevi: Mardin İli Dargeçit İlçesi Sakarya ilköğretim Okulu Öğretmeni iken. 30.10.1995 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Orhan BAKIŞ (1966–7.10.1993)
Doğum Yeri: Malatya
Baba Adı: Bayram
Ana Adı: Hanım
Mezun Olduğu Okul: İnönü Üni. Eğitim Fak. Kimya Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: ilk kez Tunceli İli Pertek İlçesi Pirinççi İlköğretim Okulu'na atanmıştır. Bu görevde iken, 7.10.1993 tarihinde üç arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Orhan GÖK (2.4.1967–19.3.1992)
Doğum Yeri: Kahramanmaraş İli Andırın ilçesi
Baba Adı: Müslüm
Mezun Olduğu Okul: Akdeniz Üni. Burdur Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: Mardin İli Kızıltepe İlçesi Küçükayrık Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 19.5.1992 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Adana ili Kadirli ilçesinde bir liseye verilmiştir.

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
Adı Soyadı: Orhan KORKMAZ (1956–20.5.1992)
Doğum Yeri: Diyarbakır îli Kulp İlçesi
Baba Adı: Tahsin
Ana Adı: Raziye
Medeni Hali: Ayşe hanımla evli, Cihad, Sidret ve Rodvan adlarında üç ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır Dicle Öğretmen Okulu mezunu
Görevi: Mardin ve Diyarbakır İllerinde görev yapmıştır. Diyarbakır İli Kulp İlçesi Merkez İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 20.5.1992 tarihinde saat 18.50 sularında şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Osman ÇİÇEK (1.1.1965–7.9.1993)
Doğum Yeri: Adana İli Kozan İlçesi
Baba Adı: Memili
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üni. Kazım Karabekir Eğitim Fak. Matematik Bölümü mezunu.
Görevi: Kars Merkez Aydınalan Köyü Ortaokulu öğretmeni iken, 7.9.1993 tarihinde Diyarbakır İli Silvan İlçesi Darköprü Köyü mevkiinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Ragip KÖSE (7.3.1968– 11.10.1994)
Doğum Yeri: Mersin İli Silifke İlçesi
Baba Adı: Ali Rıza
Ana Adı: Şefika
Medeni Hali: Nilgün hanımla evli, Yiğitcan ve Ragibe Gülcan adlarında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Selçuk Üni. Fen Edebiyat Fak. Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu.
Görevi: Erzurum İli Tekman İlçesi Katranlı Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 11.10.1994 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Mersin ili Silifke ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Ramazan Aydın BİLGE (1964–13.1.1993)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Hazro İlçesi
Baba Adı: Cemal
Ana Adı: Sultan
Medeni Hali: Aişe hanımla evli, Deniz adında bir ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Ağrı Eğitim Yüksek Okulu mezunu.
Görevi: Ağrı ve Diyarbakır İllerinde görev yapmıştır. Diyarbakır İli Merkez Hürriyet İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 13.1.1993 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Recep ÇAKIR (1952–14.1.1980)
Doğum Yeri: Amasya
Ana Adı: Nasibe
Mezun Olduğu Okul: Amasya Eğitim Fak. Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: İstanbul İli Cevrikalfa İlköğretim Okulu öğretmeni iken, 14.1.1980 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Recep OYUR (1955–29.4.1994)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Hazro İlçesi
Baba Adı: M.Sabri
Ana Adı: Belkiza
Medeni Hali: Şükriye hanımla evli, Zozan, Ahmet Arif, Rojda, Leyla, Gülistan, Derya, Kadir Berat. Şirin adlarında sekiz ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Fen Bilgisi Bölümü mezunu
Görevi: Mardin ve Diyarbakır illerinde görev yapmıştır. Diyarbakır ili Merkez Gazi Ortaokulu Öğretmeni iken. 29.4.1994 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Rüstem ŞEN (1965–11.9.1994)
Doğum Yeri: Elazığ İli
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üni. Fen Edebiyat Fak. Biyoloji Bölümü mezunu
Görevi: Tunceli İli Mazgirt İlçesi Darıkent İlköğretim Okulu öğretmenliğine atanmış, bu görevde iken 11.9.1994 tarihinde okul lojmanında altı arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir
Adı, Elazığ ilinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir

Adı Soyadı: Sait KORKMAZ (1.3.1967–28.9.1994)
Doğum Yeri: Muş ili Bulanık ilçesinde doğan ve Adana Yüreğir nüfusuna kayıtlı.
Baba Adı: Derviş
Ana Adı: Hanife
Medeni Hali: Aklime hanımla evli, Aysun adında bir kız ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Hatay Eğitim Yüksek Okulu mezunu.
Görevi: Ağrı Doğubeyazıt Kazan Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 28.9.1994 tarihinde gece saat 24.00 sularında görev yaptığı Kazan Köyü İlkokulunda şehit edilmiştir.
Adı, Adana ili Yüreğir ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Şevki AKGÜN (10.1.1965–29.4.1992)
Doğum Yeri: Konya İli Yunak İlçesi Hacıfakılı Köyü
Baba Adı: Ömer
Mezun Olduğu Okul: Ondokuz Mayıs Üni. Amasya Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez Iğdır İli Aralık İlçesi Kolikent Köyü İlkokulu öğretmenliğine atanmış, bu görevde iken, 29.4.1992 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Iğdır'da bir ilköğretim okuluna verilmiştir

Adı Soyadı: Seydo AYDOĞAN (1960–5.6.1992)
Doğum Yeri: Mardin İli Kızıltepe İlçesi
Ana Adı: Gazali
Medeni Hali: Kızıltepe Merkez İlköğretim Okulu memuru Şükran hanımla evli, Seydo Renas adında bir ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Siirt Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: 1990–1991 yılları arasında Bitlis İlinde görev yaptıktan sonra Mardin İli Kızıltepe İlçesi İstiklal İlkokulu'na atanmış ve bu görevde iken 5.6.1992'de şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Şeyho KURTULMUŞ (5.2.1969–25.5.1995)
Doğum Yeri: Malatya İli Doğanşehir İlçesi
Ana Adı: Sakine
Medeni Hali: Aysel hanımla evli, Meltem ve Muammer adında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: İstanbul Üni. Edebiyat Fak. Eğitim Bilimleri mezunu.
Görevi: İlk kez Batman İli Merkez Zorköy İlköğretim Okulu öğretmeni olarak atanmış, bu görevde iken, 25.5.1995 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Sezgin KEÇECİ (1.1.1967–25,10.1993)
Doğum Yeri: Muğla ili Ula İlçesi
Baba Adı: Servet
Ana Adı: Ummuhan
Medeni Hali: Öğretmen Birsen hanımla evli.
Mezun Olduğu Okul: Selçuk Üni. Eğitim Fak. Coğrafya Bölümü mezunu.
Görevi: Diyarbakır İli Kulp İlçesi Ağaçlı Nahiyesinde öğretmen İken, 25.10,1993 tarihinde dört arkadaşıyla birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Muğla ili Ula ilçesinde çok programlı bir liseye ve bir caddeye verilmiştir.

Adı Soyadı: Tahir CİVİL (18.03.1963–23.3.1990)
Doğum Yeri: Karaman ili Ermenek ilçesi
Mezun Olduğu Okul: Dokuz Eylül Üni. Denizli Eğitim Yüksek Okulu mezunu
Görevi: Diyarbakır ili Lice İlçesi Doralan Köyü İlkokulu öğretmenliğine 4.11.1987 tarihinde başlamış, daha sonra aynı ilçenin Tuzla Köyünde görevlendirilmiştir. Diyarbakır İli Lice İlçesi Tuzla Köyü İlkokulu öğretmeni iken, 23.3.1990 tarihinde şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Taşkın SENGER (1965–7.10.1993)
Doğum Yeri: Kars
Baba Adı: Selahattin
Ana Adı: Selvi
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üni. Fen Edebiyat Fak. Matematik Bölümü mezunu.
Görevi: İlk görev yeri olan Tunceli İli Pertek İlçesi Pirinççi İlköğretim Okulunda görevli iken, 7.10.1993 tarihinde üç arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Zeki ŞENOĞLU (30.9.1955–29.9.1993)
Doğum Yeri: Diyarbakır İli Ergani İlçesi
Baba Adı: Cuma
Ana Adı: Medine
Medeni Hali: Kendisi gibi öğretmen olan Birgül hanımla evli, Okan ve Esra adlarında iki ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü mezunu
Görevi: 1980 yılında Mardin İlinde başladığı öğretmenlik görevini Şanlıurfa Birecik Lisesi'nde sürdürmüştür. 29.9.1993 tarihinde Birecik Öğretmenler Lokaline yapılan bombalı saldırı sonucunda şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Uğur GÖREN (12.12.1970–1.10.1996)
Doğum Yeri: İstanbul
Baba Adı: Nuri
Ana Adı: Nadiye
Mezun Olduğu Okul: Trakya Üni. Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.
Görevi: 25.2.1994–27.5.1996 tarihleri arasında Yozgat'ta görev yaptıktan sonra 9.8.1996 tarihinde Diyarbakır Merkez Hantepe İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmenliğine atandı.
Bu görevde iken 1.10.1996 tarihinde Hantepe Köyünden kaçırılarak, köy dışında dört arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Kırklareli İli Lüleburgaz İlçesi Ahmetbey Kasabasında bir liseye verilmiştir.

Adı Soyadı: Ünal ATLI (1966–7.10.1993)
Doğum Yeri: Afyon ili İhsaniye ilçesi
Baba Adı: Sait
Ana Adı: Sefiye
Mezun Olduğu Okul: İnönü Üni. Eğitim Fak. Resim–İş Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: İlk kez atandığı Tunceli İli Pertek İlçesi Pirinççi İlköğretim Okulunda görevde iken 7.10.1993 tarihinde üç arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir

Adı Soyadı: Vedat İNAN (1969–11.9.1994)
Doğum Yeri: Kars İli
Baba Adı: Ekrem
Ana Adı: Hansenem
Medeni Hali: Sakine hanımla evli, Eda Erdem adında bir ****** vardır.
Mezun Olduğu Okul: Bolu Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu
Görevi: Tunceli İli Mazgirt İlçesi Dankent İlköğretim Okulu öğretmeni iken, okul lojmanında altı arkadaşı ile birlikte şehit edilmiştir.

Adı Soyadı: Vural AKDENİZ (1964–11.11.1992)
Doğum Yeri: Samsun ili
Baba Adı: Salih
Ana Adı: Hürmüz
Mezun Olduğu Okul: Ankara Üni. Eğitim Bilimleri Fak. mezunu
Görevi: Diyarbakır İli Çınar İlçesi Aktepe Köyü İlköğretim Okulu Öğretmeni iken 11.11.1992 tarihinde Çınar'da saat 19.30 sularında şehit edilmiştir.
Adı, Samsun ilindi bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Yasemin TEKİN (29.7.1962–25.10.1993)
Doğum Yeri: Osmaniye ili doğumlu, Kırşehir Çiçekdağı nüfusuna kayıtlı.
Medeni Hali: Kendisi gibi öğretmen olan Bayram TEKİN ile evli olup Betül adında bir kızı vardı.
Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üni. Kazım Karabekir Eğitim Fak. Biyoloji Bölümü mezunu
Görevi: Bitlis İli Merkez Düzköy Erikli Köyü İlkokulu öğretmenliğine atanmıştır. Bu okulda görevli iken 25.10.1993 tarihinde kendisi gibi öğretmen olan eşi Bayram TEKİN ve tek ****** olan kızı Betül ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, eşinin ismiyle birlikte Bitlis ili Tatvan ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Adı Soyadı: Zafer ÖZDENİZ (1964–21.11.1993)
Doğum Yeri: Ordu ili Fatsa ilçesi
Baba Adı: Erol
Ana Adı: Seher
Mezun Olduğu Okul: Karadeniz Teknik Üni. Fatih Eğitim Fak. Matematik Bölümü mezunu.
Görevi: Tunceli İli Geyik Suyu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Matematik öğretmeni iken 21.11.1993 tarihinde şehit edildi.

Adı Soyadı: Zeki SAVRUK (21.4.1970–24.10.1993)
Doğum Yeri: Edirne İli Meriç İlçesi
Görevi: Diyarbakır İli Hazro İlçesi Dadaş İlköğretim Okulu Matematik Öğretmeni iken, Diyarbakır ili Lice ilçesi dağlık bölgesinde silahla tarama sonucu 24.10.1993 tarihinde şehit edilmiştir.
Adı, Edirne ili Meriç ilçesinde bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
62b.jpg
Bu Vatan Kimin
Orhan Şaik Gökyay
Bu vatan toprağın kara bağrında
Sıradağlar gibi duranlarındır.
Bir tarih boyunca onun uğrunda
Kendini tarihe verenlerindir.

Tutuşup kül olan ocaklarından,
Şahlanıp köpüren ırmaklarından,
Hudutta gaza bayraklarından
Alnına ışıklar vuranlarındır.

Ardına bakmadan yollara düşen
Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan
Huduttan hududa yol bulup koşan,
Cepheden cepheyi soranlarındır.

İleri atılıp sellercesine
Göğsünden vurulup tam ercesine,
Bir gül bahçesine girercesine,
Şu kara toprağa girenlerindir.

Tarihin dilinden düşmez bu destan,
Nehirler gazidir, dağlar kahraman,
Her taşı yakut olan bu vatan,
Can verme sırrına erenlerindir.

Gökyay'ım ne yazsan ziyade değil
Bu sevgi bir kuru ifade değil,
Sencileyin hasmı rüyada değil
Topun namlusundan görenlerindir.

31b.jpg

KOMANDO OLMAK ONURUMDUR

Olur ya, bir çatışmada ölürsem,
Arkamdan yas tutmayın.
Bırakın toprağımda rahat içinde yatayım.
Bedenimden komandomu çıkarmayın,
Onlar benim onurumdur,
Ölünce kefenim olacak...
Başımdan mavi beremi çıkarmayın,
O benim şanım,şerefim olacak...
Ayağımdan botlarımı çıkarmayın,
Onlar nice yollar aşacak,
Şehit olursam Sırat köprüsünden geçecek...
Elimden tüfeğimi almayın,
O benim mezarıma sembol olacak...
Yaramın kanını silmeyin,
Ahirette hesabı sorulacak...
Göğsümden kör kurşunu çıkarmayın,
O benim madalyam olacak...

* Bu şiir, Hakkari - Çukurca - Üzümlü Jandarma Sınır Karakolu'nda görevliyken 12 Aralık 1993 günü saat 21.00 sıralarında bölücü eşkiya ile yapılan silahlı çatışmada kahramanca çarpışarak şehit düşen Mustafa oğlu, Sakarya 1972 doğumlu Jandarma Komando Onbaşı Zekeriya Gülyaman'ın (1972/4) şahsi eşyaları içerisinden çıkmıştır.

7b.jpg

Ahmet-Akbay.jpg

Adı Soyadı : Ahmet Akbay

Sınıfı Rütbesi : Piyade Onbaşı

Doğum Yeri-Tarihi : Ödemiş - 10/7/1975

Anne Adı : Fatma

Baba Adı : Hasan

Birliği : Hakkari

Şehit Olduğu Tarih : 11/6/1996

Defin Yeri : Ödemiş Yusufdere

Defin Tarihi : 13/6/1996

Şehitlik Durumu : Terör şehidi

Adem-Dertsiz.jpg

Adı Soyadı : Adem Dertsiz

Sınıfı Rütbesi : Piyade Asteğmen

Doğum Yeri-Tarihi : İzmir - 03/03/1970

Anne Adı : Müzeyyen

Baba Adı : Ali

Birliği : Mardin 3. Komando Tugay Komutanlığı

Şehit Olduğu Yer : Kuzey Irak

Şehit Olduğu Tarih : 30/3/1995

Defin Yeri : Kadifekale

Defin Tarihi : 1/4/1995

Şehitlik Durumu : Terör şehidi

Şehit Asker Ağıdı...

Canım yandı telefonum çalarken
Anlamıştım, komutanım ağlarken.
Yaz sonunda tezkereni beklerken,
Getirdin ömrümün kışını oğul.

Yavrum sana yanmayan can kalmadı,
Ağlamayan hiçbir insan kalmadı.
Dizimde fer, damarımda kan kalmadı
Kuruttun gözümün yaşını oğul.

Kundaklar beledim, beşikler kurdum,
Yirmi yıl seninle avundum durdum.
Yuvamdan uçurdum, yuvanı kurdum,
Ya kime bıraktın eşini oğul?

Takdir-i ilahi böyle dediler,
Taze çiçeğimi erken derdiler,
Çınar teslim ettim tabut verdiler,
Koydular önüme na'şını oğul...

11b.jpg

asilmektup7.jpg

22b1gq.jpg

Adları ile güneşi yükseltenler

Hakkari'nin denizden yüksekliği 1.720 metre.
Kent merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Dağ ve Komando Tugayı'nın bulunduğu yer ise "2.200 metre."
"Kartal yuvası" gibi.
Tugayda bir anıt var:
"Adları ile güneşi yükseltenler anıtı."

Anıtın tepesinde bayrak dalgalanıyor.
Özel olarak yapılmış, dev bir bayrak.
Anıtın aşağılarında bir askeri konvoy görüyoruz.
Mehmetçik, operasyondan dönüyor.

Anıtta "1.233 taş" var.
Biz gidince "2 taş daha" eklendi.
Geçen gün şehit düşen üsteğmen ile asteğmenin adlarının yazılı olduğu 2 taş.
Ve her taşın başında birer çam fidanı.

Bir yanda "Ey bu toprak için toprağa düşmüş asker" yazısı okunuyor.
Bir yanda "Ne mutlu Türk'üm diyene."
Rüzgar püfür püfür şehitliği yalıyor.
Sonra karanlık basıyor.
Gecenin karanlığı, şehitliğin örtüsü oluyor.

976 Bartın doğumlu, Satılmış oğlu Adem Geniş 14.11.1997'de Çukurca-Çocuktepe'de şehit düştü.
Gümüşhaneli Hasan oğlu Murat Akçay 08.11.1997'de Yeşilöz-Elçintepe'de.
Aksaraylı Cumali Çağlar...
Tokatlı Dursun Okçu...
Trabzonlu Cemil Küçük...Ankaralı Hakan Ülgen...
Hakkarili, 74/4 tertip, jandarma er Halil Tatlı...
Çamlıhemşinli Ömer Aktuğ...
Hepsi de yaşamlarının ilkbaharında, bir gül bahçesine girercesine, bu topraklar için toprağın altına giren askerler.

Aksaraylı Süleyman Duru 01.04.1991'de, Şemdinli'de şehit.
İstanbullu Ümit Ucan 17.08.1991'de şehit.
Adıyamanlı Abdurrahman Eraslan, Çukurca'da şehit.

Ey Diyarbakır'ı, Van'ı, Hakkari'yi gezen "insan hakları savunucuları."
Ey "bu bölgeleri" dolaşan yabancı büyükelçiler, AB yetkilileri.
"Adları ile güneşi yükseltenler anıtı"nda sizleri aradık.
Hiçbirinizi göremedik.
Zaten Hakkari dağlarında şehit düşen 1.235 fidan sizin umurunuzda bile değil.

Hakkari'de bayrağın gölgesinde, 1.235 yiğit bir fatiha bekliyor.
Nur içinde yatsınlar.

Yavuz Donat

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
DE16EE683F63034BB39597E4b.jpg

Onbaşı Zekeriya

HAKKARİ Dağ ve Komando Tugayı'ndaki "adları ile güneşi yükseltenler" anıtında bir şiir okuduk. Mermere kazınmış. Şiirin altında "kimin yazdığı" da yine taşa kazılı.

"Bu şiir Hakkari-Çukurca-Üzümlü J. Snr. Krk.'da görevli iken 12 Aralık 1993 günü saat 21.00 sıralarında bölücü eşkıya ile yapılan silahlı çatışmada kahramanca çarpışarak şehit düşen Mustafa oğlu, Sakarya 1972 doğumlu J. Komd. Onb. Zekeriya Gülyaman'ın (1972-4) şahsi eşyaları içerisinden çıkmıştır."

Anıt "şehitlerimizin ruhlarının göğe yükselişini" sembolize ediyor.
İki büyük sütunu var. 11'er metre. Anıttaki "şehidin şiirine" gelince... Aynen şöyle.

Olur ya bir gün çatışmada ölürsem,
Arkamdan yas tutmayın.
Bırakın toprağımda rahat yatayım.
Bedenimden komandomu çıkarmayın,
Onlar benim gururumdur,
Ölünce kefenim olacak.
Başımdan mavi beremi çıkarmayın,
O benim şerefim olacak.
Ayağımdan botlarımı çıkarmayın,
Onlar nice yollar aşacak,
Şehit olursam sırat köprüsünden geçecek.
Elimden tüfeğimi almayın,
O benim mezarıma sembol olacak.
Yaramın kanını silmeyin,
Ahrette hesabı sorulacak.
Göğsümden kör kurşunu çıkarmayın,
O benim madalyam olacak.

Sakaryalı, Mustafa şehit Zekeriya onbaşının fotoğrafına baktık. Aslan gibi bir delikanlıymış.
Mezarında rahat uyu kahraman onbaşı.
Arkadaşların Hakkari'de nöbete devam ediyorlar. Ve seninle gurur duyuyorlar.

29b.jpg

Ben Şehit miyim, hain miyim?.

1972 doğumluyum...

Şehidim, 1992''den beri....

Komando er olarak Diyarbakır''in Kulp ilçesinde görev yapıyordum.

Devriyeden dönüyorduk.

Ansızın üzerimize el bombaları fırlattılar; kurşun yağdırdılar. Karşılık verdik...

Teröristler kaçtılar...

Baktım ki teğmenim yaralanmış..

Gittim onu kucağıma aldım ve askeri cipe doğru ***ürmeye başladım.

Ansızın dünyam karardı...

Bir kurşun, kafamin sağından girip solundan çıktı...

Kucağımda teğmenim, yola devrildim...

Kanım toprağa yayıldı...

Ben ne suç işledim?

Ben Şükrü Eraslan...

Tokat'ın Reşadiye ilçesine bağlı Büsürüm Beldesi'ndenim...

Ailem ve akrabalarım düğün dernek ederek yolladılar beni askere...

Milletim ve vatanım için...

Diyarbakır'ın kırsalında bir suikast silahı ile beynimi parçaladılar...

Soruyorum şimdi size: Suçum neydi benim?

Soruyorum Başbakanıma, dışişleri bakanıma:

Ben şehit miyim, hain miyim?

Ben şehit isem beni vuranlar neci?

Millet de sorsun bunu …

Güneydoğu'da yolu kesilen, pusuya düşürülen, saldırıya uğrayan ve bu nedenle can veren askerler suçlu mudur?

Onlar, oralara gidip bu ülke uğruna canlarini vermekle hainlik mi etmişlerdir?

Sakın, bu nasıl soru demeyin...

Bakın iki günde beş arkadaşımı daha vurdular...

Vuranlar mı doğru vurulanlar mı?

Cevabını başbakanımız versin...

Çünkü, bizi hatırlayan yok...

Bütün övgüler, bütün televizyonlar, bütün gazeteler çetecilere...

Öyle değil mi ey halkım, öyle değil mi?

Bize vuranlara devlet töreni düzenleniyor…

Ben Şükrü Eraslan...

Büsürüm Beldesi''nden...

Taşı sıksam suyunu çıkartırdım.

Bu vatan uğruna bin canım olsa binini de verirdim...

Çünkü, biliyordum ki ölürsem şehit olacağım...

Gel gör ki şimdi şaşkınım...

Çünkü, beni Kanas tüfeğiyle vurduranlar; devletimizi yönetenler tarafından neredeyse törenle kabul ediliyorlar...

Bütün övgüler onlara...

Suikastçinin akıl hocalarının siyasi hakkı, kültürel hakkı...

Soruyorum başbakanıma:

Ya benim yaşama hakkım...

Bundan büyük hak olur mu?

Neden kimse onu savunmaz?

Neredesin komutanim?

Ben Şükrü Eraslan! Komando er...

Tokatlı...

Isparta'da eğitimde iken bana ne demiştin komutanım?

Siz bu milletin göz bebeğisiniz.

Ölürseniz şehit, yaşarsanız gazi olacaksınız....

Öyle mi komutanim?

Beni vuranlara, şimdi en üst yöneticiler gülücükler yolluyor...

Kanas silahını kullanan, neredeyse kahraman ilan edilecek...

Herkes onların kültürel haklarının peşinde...

Benim yaşama hakkımı düşünen bile yok.

Neden bizi kandırdınız kumandanim?

Ve neredesiniz?

Resmim size yadigar

Ben Tokatlı komando er Şükrü Eraslan!

Bir nisan günü Kulp'ta, pusuda kaldım...

Şu an o kurşun yarasından daha derin bir yaram var.

Kendimi fena halde aldatılmış hissediyorum.

Binlerce arkadaşım adına...

Kanı ile yeri sulayan; arkasından ağıtlar yakılan

Türk bayrağına sarılı tabutları ile giden arkadaşlarım adına...

Diyorum ki resmime bakın, bir karar verin:

Ben Şehit miyim, hain miyim?.

77F48EB68A8102409D3DD526b.jpg

1D841534BABBF8418E1C8F3Eb.jpg

'İçime doğuyor şehit olacağım'

Tunceli'de PKK ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit düşen 5 askerin ailesi yasa boğuldu. Şehitlerin evinde gözyaşı dinmiyor.

Tunceli'deki operasyonlar sırasında şehit olan 5 erin evlerine ateş düştü. Şehit erlerden 5.5 aylık asker Melih Tuncer'in (20), 13 Ağustos'ta dağıtımda verildiği Tunceli'ye gitmeden önce Bursa'nın İnegöl ilçesi Osmaniye köyünde yaşayan annesi Gülten Tuncer'e, "Anneciğim içime doğuyor, ben burada şehit olacağım, sakın ağlama" dediği ortaya çıktı. Annesi ve iki kız kardeşlerinin gözyaşlarına boğulduğu şehit erin ağabeyi Mahir Tuncer ise kardeşinin gözüpek ve cesur bir delikanlı olduğunu belirterek, "Vatan sağ olsun, kaderinde şehit olmak varmış" dedi. Bu arada Melih Tuncer'in izine geldiğinde evin bahçesindeki duvara yazdığı"Şafak 450" yazısı görenleri gözyaşlarına boğdu.

TERHİSİNE 1 AY VARDI
Operasyonda şehit olanlardan Erhan Öz'ün (19) Denizli'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Apa Köyü'ndeki evinde de yas vardı. Terhisine 1 ay kala şehit olan komando erin annesi Ülkü Öz sürekli gözyaşı dökerken babası Bekir Öz oğlunun geçen hafta kendisini aradığını ve "Baba, buralar çok karışık, sağ salim yanınıza dönersem kurban kesip dağıtalım, sen ben dönene kadar bir kuzu al besle" dediğini söyledi. Baba Öz "Ben de dün pazara gittim ama kurbanlık kuzuyu almadan geri geldim. Bugün oğlumunşehit olduğu haberi geldi. Başımız sağ olsun, vatan sağ olsun, vatana helal olsun. Geride 4 oğlum var, hepsi de vatana feda olsun" diye konuştu. Öz ailesini ziyaret eden Acıpayam Kaymakamı Özyiğit de teröre bu güne kadar çok şehit verdiğimizi ancak terörün de kökünün kazınacağını söyledi.

BAYRAMI GÖREMEDİ
Şehit erlerden 5 aylık asker Şener Karadere'nin (20), Ordu'nun Çamaş ilçesine bağlı Akköy'deki evinde de gözyaşı dinmiyor. Köyde fındık işi ile uğraşan şehit erin babası Cemil Karadere, oğlu ile daha önce konuştuklarında para göndermek istediğini söyleyerek, "Oğlum bendenpara istemedi. Bana Babacığım burada bize maaş veriyorlar. Sen kardeşlerime iyi bak. Van'da üniversitede okuyan Cengiz ağabeyimi harçlıksız bırakma ona daha çok lazım olur' dediğini belirtti. Oğluyla son olarak geçen hafta görüştüklerini söyleyen baba Karadere "Terör olayları onu da tedirgin ediyordu. Ancak annesi ağlamasın diye 'buralar rahat bir şey olmaz' diyordu. Lanet kurşun oğlumu bizden aldı" diye konuştu. Anne Pervin Karadere ise PKK terörüne lanet yağdırarak, "Oğlum bayramda izine gelmek istiyordu. Ancak komutanıyla henüz görüşmemişti. Bu mübarek ayda oğlumuzu bizden aldılar" diye konuştu.

VATANA FEDAOLSUN
Şehit olan çavuş Halit Toprak'ın (29) Mardin'de yaşayan ailesi ise oğullarının şehit olduğunu eve gelen jandarma ekiplerinden öğrendi. Ölüm haberini alan Toprak'ın annesi Müzeyyen Toprak ile babası Veysel Toprak ve 6 kardeşi, gözyaşlarına boğuldu. Şehidin Teker Mahallesi Muhtarı olan amcası Veysi Toprak, teröristlere lanet yağdırarak, "Halit peygamber mertebesine ulaştı. Vatan sağ olsun" dedi. Terör örgütü PKK'yı lanetleyen amca Toprak, vatan yolunda değil bir Halit, binlerce Halit vermeye hazır olduklarını söyledi. Şehit olan diğer askerlerden onbaşı Oğuz Balıkçı da (20) Sivas'ta toprağa verilecek.

13b.jpg

24.JPG

HENDEK ŞEHİTLER ALBÜMÜ

1.gif

Adı - Soyadı : Ahmet Yaşar ERSOY
Rütbesi : Hv.Plt.Ütğm.
Baba Adı : Orhan
Şehitlik Yeri : Hendek Şehitliği

Adresi : Yeşiller Mah. Yeşiller Cd. No:71/1
54300 Hendek
Vukuat : 29 Eylül 1986 tarihinde İzmir /Torbalı bölgesinde uçağının
düşmesi sonucu şehit olmuştur.
2.gif

Adı - Soyadı : İmdat ARSLAN
Rütbesi : P.Kom.Er.
Baba Adı : İlyas
Adresi : 62 Evler Mah. Ş.İmdat Arslan Sok. No:14
54300 Hendek
Vukuat : 01 Şubat 1992 tarihinde Şırnak ili Seslice bölgesinde çığ düşmesi
sonucu şehit olmuştur.
3.gif

Adı - Soyadı : Abdülbaki AKSAYAN
Rütbesi : J. Kom. Er.
Baba Adı : Hamza
Adresi : Başpınar Mah. Ş. Abdulbaki Aksayan Sok.
No: 10 54300 Hendek
Vukuat : 23 Mayıs 1997 tarihinde Çekiç Harekatı sırasında Malatya
bölgesinde teröristlerle girişilen çatışmada şehit olmuştur
4.gif

Adı - Soyadı : Ziya Korkmaz
Rütbesi : J.Er.
Baba Adı : Ali
Adresi : Mahmutbey Mah. Ş. Ziya Korkmaz Cad.
No : 7 54300 Hendek
Vukuat : 03 Ağustos 1995 tarihinde Van ili Başkale ilçesi Esenyamaç köyü
civarında teröristlerle girilen çatışmada şehit olmuştur
5.gif

Adı - Soyadı : Turabi YILMAZ
Rütbesi : P.Çvş.
Baba Adı : Mustafa
Adresi : Yarıca Köyü
54300 Hendek
Vukuat : 31 Temmuz 1996 tarihinde Hakkari ili Şemdinli ilçesi Bayraktepe
6.gif

Adı - Soyadı : Ali SOYKAN
Rütbesi : J.Komd.Er.
Adresi : Cıp Cıp (Yeşilköy) Köyü
54300 Hendek
Vukuat : 06 Eylül 1988 tarihinde Kemah/Alp Jan .Krk. yakınında
teröristlerle girilen çatışmada şehit olmuştur.
7.gif

Adı - Soyadı : Kemal YANIK
Rütbesi : J. Er.
Baba Adı : Ali Kerim
Şehitlik Yeri : Süleymaniye Köyü Mezarlığı
Telefon : -
Adresi : Süleymaniye Köyü
54300 Hendek
Vukuat : 29 Ocak 1985 tarihinde Kilis ili Martavan/Çerçili karakolu

8.gif

Adı - Soyadı : Zekeriya GÖZYUMAN
Rütbesi : J.Komd.Onb.
Şehitlik Yeri : Aksu Köyü Mezarlığı
Adresi : Aksu Köyü
54300 Hendek
Vukuat : 29 Ocak 1995 tarihinde Hakkari ili Çukurca/Üzümlü karakolu
bölgesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit olmuştur
9.gif

Adı - Soyadı : Bekir ÖZTÜRK
Rütbesi : P.Tğm.
Baba Adı : Necmettin
Şehitlik Yeri : Bünyan Şehitliği
Adresi : Belediye Blokları 5/B Blk.
No: 12 54300 Hendek
Vukuat : 10 Haziran 1995 tarihinde Bingöl ili Genç ilçesi Sırveren Aslantepe
bölgesinde teröristlerle girişilen çatışmada şehit olmuştur.
10.gif

Adı - Soyadı : Ahmet AKYOL
Rütbesi : P.Er.
Baba Adı : Nizamettin
Şehitlik Yeri : Yorgalan Şehitliği
Adresi : Mithatpaşa Mah. 8. sokak no :16
54000 Sakarya
Vukuat : 11 Eylül 1994 tarihinde Siirt eruh şeytan tepesi bölgesinde
teröristlerle girilen çatışmada şehit olmuştur
11.gif

Adı - Soyadı : Mehmet BAYKARA
Rütbesi : P.Er.
Baba Adı : Cemil
Adresi : Başpınar Mah. Sıtmapınar Yolu
No: 44 54300 Hendek
Vukuat : 05 Mayıs 1999 tarihinde Bingöl ili Yayladere bölgesinde
teröristlerle girişilen çatışmada şehit olmuştur.
12.gif

Adı - Soyadı : Erol SUNMAN
Rütbesi : Dz.Komd. Onb.
Baba Adı : İzzet
Şehitlik Yeri : Hendek Şehitliği Adresi : Kadifekale Köyü
54000 Sakarya
Vukuat : 25 Ağustos 1996 tarihinde Şırnak ili kırsalında teröristlerle
girilen çatışmada şehit olmuştur.
15.jpg

Adı - Soyadı : Gökhan Yaşartürk
Rütbesi : Lv.Teğmen
Baba Adı : Hacı Ahmet
Adresi : Çevre yolu üzeri hisar ap no:19
54300 Hendek/Sakarya
Vukuat : 28 Ocak 2005 tarihinde Şırnak İli Avine Tilki Tepe tröristlerle
girilen çatışmada şehit olmuştur.
yusuf.jpg

Adı - Soyadı :Yusuf Köstereli
Rütbesi : P.Er
Baba Adı : Sultan
Adresi : Servetiye Köyü
54300 Hendek
Vukuat : 6 Haziran 1988 tarihinde Gaziler/Kars'ta zarpane mevkiinde
kullandığı ambulansın devrilmesi sonucu şehit olmuştur.

canayakin.jpg

Adı - Soyadı : Canayakın Doğru
Rütbesi : J.Komd.Onb.
Baba Adı : Bahri
Adresi : Akyazı Dokurcun Köyü
54300 Hendek
Vukuat : 6 mart 1998 tarihinde Bingöl ili Yedisu İlçesi kırsalından
terüristlerle girişilen çatışmada şehit olmuştur
burhan.jpg

Adı - Soyadı : Burhan Bedir
Rütbesi : P.komd.Çvş.
Baba Adı : Mehmet
Adresi : Gümüşova dededüzü köyü
54300 Hendek
Vukuat : 10Eylül 1996 tarihinde Sivas ili Hafik ilçesi Aktaş köyü
civarında teröristlerle girişilen çatışmada şehit olmuştur.

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
12b.jpg

Her taraf kan kan Her taraf şehit yası
Ya bir ana ya bir dul ya da yetim ağlaması
İşte bu Türkiye'nin bugünkü manzarası
Yetmez mi akan kanlar? Yetmez mi sönen ocak
Ya bu kanı durdurun, ya millet durduracak.

Devletin kaderini elinde tutan beyler,
Şehitlerin ardından bol nutuk atan beyler
Artık lafı bırakın yanıyor vatan beyler
Bu yangını, vahşeti kim sona erdirecek
Ya bu kanı durdurun, ya millet durduracak

Boş lafa doyduk beyler! Soyunuz söndü mü hiç?
Hiç evlat verdiniz mi? Bağrınız yandı mı hiç?
Askerdeki oğlunuz tabutta döndü mü hiç beyler?
Hiç acı çektiniz mi yürekler yardıracak?

Buna terör demeyin, diyene şaşıyoruz
Terör derken taa baştan hataya düşüyoruz
Ne terörü efendim, bir savaş yaşıyoruz
Savaş! Evet savaş bu PKK bir oyuncak.

Bu savaşı görmeyen gözleri suçluyoruz,
Eşkiya, terör gibi sözleri suçluyoruz,
Devleti değil amma sizleri, suçluyoruz
Sizsiniz toparlayıp, derleyip, derdirecek.

Saysam şimdi bitmez ki yaptığınız gafları
Pkk' ya çok özel çıkartılan afları
Kiminizin ağzında federasyon lafları
Bu laflar başınıza çok çorap örecek

İşte böyle hepiniz ayrı telden çalarsa
Polisin tuttuğunu mahkemeler salarsa
Mahkum ceza evini tünel açip delerse,
Bu yarayi başka kim saracak, sardıracak.

Demokratik çözümmüs, CMUK'mus, falan, filan
Demokratik yollarla savas mi olur ulan?
Artik lafi birakin plan yapilmis plan.
El alem yurdumuza baska yurt kurduracak.
Ya bu kani durdurun, ya millet durduracak.

Iki yol var efendim iki yol tartilmali.
Ya verip kurtulmali, ya vurup kurtulmali.
Hiç vatan verilir mi? bu vatan Türk'ün mali.
O zaman tek yol kaldi hasmi olan vuracak.

Ne yapıyor bu itler? sınırı geçiyorlar,
Askerin yeri belli vuruyor, kaçıyorlar,
Girdikleri bir in var göğe mi uçuyorlar?
Bulunmalı bunlara açılan kahpe kucak.

Kapatin o bölgeyi Allah kulu girmesin.
Ne yerli ne yabanci basin yayın görmesin.
Dizi gibi her akşam televizyon vermesin.
Gayet sessiz, sedasız, kazınsın köse bucak.

Aynı dilden konuşun PKK kalleşine,
Dağlarin zirvesinde tankın, topun işi ne?
Özel tim ve komondo takilsin bak peşine,
Ondan sonra görelim kim kimi kirdiracak.

Ama bati bozarmis ağzinızın tadını,
Bozmuş zaten bırakın şu batının adını,
Yahu vatan gidiyor batının avradını,
Batı elbet ipe un serecek, serdirecek.

Amerika, Avrupa körüklüyor bak işte,
İran, Irak, Suriye hepsi aynı bok işte,
Müslüman Türk'ün dostu yok gardaşım yok işte,
Düşmanın vazifesi kıracak, kırdıracak,

Dikkat edin milletin ayranı kabarmasin,
Temennimiz netice su noktaya varmasin;
Kehanete luzum yok eger bu kan durmasin,
Bu defteri bu millet kendisi dürdürecek.

Türk Milleti bu işe el korsa arkadaşlar,
Ne Tendürek Dagi'ndan ne de Cudi'den başlar,
Millet önce meclisi, önce sizleri haşlar.
Tutumunuz bu işi kötüye vardıracak.

Kürdü. Lazi, Çerkezi, bir ağacın dallari,
Bu ağacin adı Türk, daha çoktur kolları.
Ağaca balta vuran Ermeni'nin dölleri.
Kürt ARIF'in gardaşı, bu gardaşlık duracak.

Manisa'da şehit için hazin tören
Hakkari Çukurca’da mayına basarak şehit düşen Jandarma Başçavuş Timuçin Aladağ, memleketi Manisa'da ailesi, yakınları ve silah arkadaşlarının katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.
31192.jpg

Şehit Jandarma Başçavuş Timuçin Aladağ'ın naaşı bugün saat 14.30 sıralarında Manisa'ya geldi. Şehit naaşı, askeri kışlada yapılan törenin ardından merkez Hatuniye Camii'ne getirildi.

Cami avlusunda bekleyen baba emekli polis Recep Aladağ, erlerin omuzunda cami avlusuna taşınan Şehit Başçavuş Timuçin Aladağ'ın tabutuna ve fotoğrafına sarılarak ağladı. Babanın ve astsubay olan küçük oğlu Metin'in gözyaşları yürek parçalarken, baba ve oğulu subaylar teselli etmeye çalıştı.

Cenaze törenine Vali Refik Arslan Öztürk, 1.Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Sami Demirel, askeri ve sivil erkan, bir grup gazi ile çok sayıda vatandaş katıldı. İkindi namazına mütakip Müftü Namık Hisar'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından omuzlara alınan Şehit Jandarma Başçavuş Timuçin Aladağ'ın naaşı camiden alındıktan sonra askeri kortej eşliğinde Mustafa Kemal Paşa Caddesi'nde yürüyüş yapıldı. Yüzlerce vatandaş ve bir grup ülkücü gencin katıldığı yürüyüşte teröre lanet yağdırıldı. Bu arada yürüyüş sırasında apartman balkonlarından vatandaşlar şehit naaşına güller attı.

Manisa'nın Saruhanlı İlçesi doğumlu olan Şehit Jandarma Başçavuş Timuçin Aladağ'ın naaşı, daha sonra askeri bir araçla Garnizon Şehitliği'ne ***ürülerek burada gözyaşları arasında toprağa verildi.

Şehit eri 15 bin kişi uğurladı
Şırnak'ta PKK teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen Piyade Komando Er Mustafa Coruk'un cenazesi, bugün memleketi Nevşehir'in Derinkuyu İlçesi Yazıhöyük Beldesi'nde düzenlenen törenin ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.
31258.jpg

Sinir krizi geçiren şehit Coruk'un nişanlısı Fadime Cemaloğlu, nişan yüzüğünü göstererek, “Bak çıkarmadım, çıkartmayacağım da” dedi. Şehidin kardeşi Şaban Coruk ise “Bu kan yerde kalmayacak” diyerek intikam yemini etti.
Terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyon sırasında girdiği çatışmada şehit olan 4 askerden Piyade Komando Er Mustafa Coruk'un cenazesi, Derikuyu ilçe merkezinden törenin düzenlendiği Yazıhöyük Beldesi'ne kadar, yaklaşık 3 kilometrelik konvoy eşliğinde getirildi. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı yürüyüşte şehidin yakınları sinir krizleri geçirdi, bayınlar oldu. Bayılanlara da yakınları müdahale etti. Büyük Türk bayraklarının taşındığı yürüyüş sırasında teröre lanet okundu, ‘Kahrolsun PKK’ sloganları atıldı. Beldedeki bütün evlere Türk bayrağı Atatürk posteri asıldı. Törene asker ve sivil çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin kardeşi Şaban Coruk, ağabeyinin Türk bayrağına sarılı tabutu başında, “Bu kan yerde kalmayacak” diye intikam yemin etti. Baba Hüseyin Coruk da gözyaşına boğularak uzun süre tabutunun başından ayrılmadı. Şehit erin annesi Rukiye Coruk'un ise 2 yıl önce öldüğü belirtildi.

Sinir krizi geçiren şehit Coruk'un nişanlısı Fadime Cemaloğlu, nişan yüzüğünü göstererek, “Bak çıkarmadım, çıkartmayacağım da” diyerek gözyaşı dökerken yürekleri dağladı. Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra şehit Coruk'un cenazesi belde mazarlığında toprağa verildi.

Şehit eri 15 bin kişi uğurladı
Şırnak'ta PKK teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen Piyade Komando Er Mustafa Coruk'un cenazesi, bugün memleketi Nevşehir'in Derinkuyu İlçesi Yazıhöyük Beldesi'nde düzenlenen törenin ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.
31258.jpg

Sinir krizi geçiren şehit Coruk'un nişanlısı Fadime Cemaloğlu, nişan yüzüğünü göstererek, “Bak çıkarmadım, çıkartmayacağım da” dedi. Şehidin kardeşi Şaban Coruk ise “Bu kan yerde kalmayacak” diyerek intikam yemini etti.
Terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyon sırasında girdiği çatışmada şehit olan 4 askerden Piyade Komando Er Mustafa Coruk'un cenazesi, Derikuyu ilçe merkezinden törenin düzenlendiği Yazıhöyük Beldesi'ne kadar, yaklaşık 3 kilometrelik konvoy eşliğinde getirildi. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı yürüyüşte şehidin yakınları sinir krizleri geçirdi, bayınlar oldu. Bayılanlara da yakınları müdahale etti. Büyük Türk bayraklarının taşındığı yürüyüş sırasında teröre lanet okundu, ‘Kahrolsun PKK’ sloganları atıldı. Beldedeki bütün evlere Türk bayrağı Atatürk posteri asıldı. Törene asker ve sivil çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin kardeşi Şaban Coruk, ağabeyinin Türk bayrağına sarılı tabutu başında, “Bu kan yerde kalmayacak” diye intikam yemin etti. Baba Hüseyin Coruk da gözyaşına boğularak uzun süre tabutunun başından ayrılmadı. Şehit erin annesi Rukiye Coruk'un ise 2 yıl önce öldüğü belirtildi.

Sinir krizi geçiren şehit Coruk'un nişanlısı Fadime Cemaloğlu, nişan yüzüğünü göstererek, “Bak çıkarmadım, çıkartmayacağım da” diyerek gözyaşı dökerken yürekleri dağladı. Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra şehit Coruk'un cenazesi belde mazarlığında toprağa verildi.

Şehitler Vurulunca Değil, Unutulunca Ölürler !

Arkadaşım her yazdığımın arkasındayım, orayı yaşayan bilir. Oraya ilk giden

askerler olarak çok iyi bilirim orayı. Bu bir masal değil yaşanmış bir hayat.

Dedim ya ilk gidenlerdendim oraya, Eruh baskınından tam 3 gün sonra

oradaydık nereye gitdiğimizi bilmeden çıktık Bolu Komando Tugayı'ndan.

Hele birde evliysen, hele yüzünü dahi görmediğin çoçuğun varsa yandın.

İnanın neresinden başlayayım bilmiyorum, bu yazıya ? Neresinden bakarsan bak yaşanmış bir hayat yada dıram, yada (ŞEREFİYLE VE LAYIKIYLA YAPILMIŞ BİR ASKERLİK) orada olacaksınki o görmediğin çoçuğun rahat etsin, ailen rahat uyusun, yatağında...

Benim bir yüzbaşım vardı Serdar AKYAZAN, derdi ki ;

" Komando Bittiği Yerde Güç Toplayan Askerdir. "

Haklıydıda bizi öyle motive etmiştiki orada ölmek neydi ki bize ? Hiçti... Vatan için o an akan kan helaldi.

Bırak aksın, akan kan olsun. Kim akıtmadıki bu vatan için kanını seve seve ?

Biz akıtmayalım ?

Vatan Sana Bir Değil Bin Canım Olsa Feda.

Sizin kucağınıza yüzü olmayan bi çocuk verildi mi ? Hiç rüyanızda bir sabah kendi evladınızın acısıyla uyandınız mı ? Öyle zamanlarda bile görevimizi tam yapmanın haklı gururuyla şimdi geziyorum.

Sirtde, Şırnak'ta Hakkari'de, Cizre'de, Mardin'de

Bolu KOMANDOSU her yerde adım adım her yerdeydi. Bize ne gece vardı, ne de gündüz ?

Şu an 7 bin şehit vermişiz, 35 bin insanımız ölmüş ne için ? Ben bunu sorarım şimdi ? Ne İçin ? Kim yıkmayı başarmış ki bu vatanı onlar başarsın ?

Zor nedir ?

Ben 8 saat durmadan dağ tırmanmayı, 36 saat silah başında nöbet tutmayı, gırtlağıma kadar suyun içinde silah başında gelen mermilerden korunmayı, patlayan ayaklarla saatlerce yürümeyi, arkadaşımın yorulduğu zaman onun yardımına koşmayı kolay bildim, ama zordu.

KOMANDO olmak zor iş herkese kısmet olmaz .

Çelik gibi sinir, zorluklardan yılmayan bi beden ister.

Ölen Şehitlerimize Allah'tan Rahmet, Ailelerine Sabır Dilerim....

Onlar bu vatanın sonsuz sahipleridir.

Şehitler vurulunca değil unutulunca ölürler...

Dilerim devletimiz onları, her zaman saygıyla anar.

Kurudu göze pınarlar
Canım içre canım gitti
Devrildi iri çınarlar
Nice gül fidanım gitti

Bölünmesin diye millet
Bâki kalsın diye devlet
Dağlar gibi kemikle et
Seller gibi kanım gitti

Paramparça idi ruhum
Ellerinde bir güruhun
Tufanı bu mudur Nuh'un
Diye arşa ünüm gitti

Ey yakınlar uzaklar
Bekler pusular tuzaklar
Tayfuna dönsün sazaklar
Gözışığım günüm gitti

Yetim kaldı körpe çağa
Feryadımı nice boğa
Gün doğmak üzere ağa
Gün batarken inim gitti

Bu bir nesildir süreklli
Gözü pek, çatal yürekli
Zor günlerimde gerekli
Tuğ gibi beş binim gitti

Sakarya nesli yiğitler
Bağrı kan süslü yiğitler
Süphan göğüslü yiğitler
Gittiyse benim gitti

Bu ülke ki gaziler, şehitler diyarıdır,
Bütünüyle bizlere cedlerin armağanıdır.
Cennetleri andıran bağ ve bahçeleriyle,
Ovası obası zümrütten tepeleriyle;
Muhteşem geçmişin değerli yâdigârıdır.

Nice firuze sütunlar üstünde kubbeler,
Dört bir yanda şaha kalkmış gibi minareler;
Hiç eskimeyen bir mânâ ile hâlâ süzgün,
Gökte yıldızlarla mahyalaşan o şanlı dün
Ki sönük bir rüyadır yanında efsaneler.

Ne şarklı İsfendiyâr, ne garbın İskender'i,
Hayal edememişti bu dünyayı hiç biri.
Âlem henüz karanlıklar içinde yüzerken,
Ermiştik uhrevi aydınlılara çok erken;
Seyrediyorduk hep bu dünyadan öteleri.

Şimdi hazana yenilmiş bu lâlezârda biz,
Ümit ve inkisarla yutkunuyoruz sessiz.
Hülyalarımızda bir yeni şafaklar çağı,
Her gün bir kitap gibi okuyarak varlığı;
İhtimal ki bir gün bizler de dirileceğiz.

Mardin şehidine ağladı
Kıbrıs'ta vatani görevini yaparken elinde lav mermisinin patlaması sonucu şehit olan 82- 2 tertip P. Onbaşı Nurullah Amak'ın cenazesi memleketi olan Mardin'e getirildi.
30209.jpg

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güzelyurt'ta vatani görevini yaparken tatbikat esnasında bulduğu lav mermisini kurcalarken merminin patlaması sonucu şehit düşen P. Onbaşı Nurullah Amak'ın cenazesi Mardin'de düzenlenen askeri törenle kılınan namazdan sonra aile mezarlığında toprağa verildi.

Mezarlıkta düzenlenen törene Kurmay Başkanı Albay Halit Yenice, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı M. Ali Tutaşı ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Tören esnasında oğlunun tabutunun üzerinde bulunan resmine sarılan Nurullah Amak gözyaşlarına boğulurken Amak'ı Kurmay Albay Halit Yenice teselli etti.

Tören sonunda şehit er için askeri manga 3 kez havaya ateş açtı.

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı törende taziyeleri kabul eden baba Nurullah Amak'a Kurmay Albay Halit Yenice tabutun üzerinde bulunan Türk bayrağını babası Ferhan Amak'a teslim etti.

GÜVENLİK KUVVETLERİ İLE TERÖRİSTLER ÇATIŞTI: 1 KORUCU ŞEHİT OLDU

MARDİN (İHA) - Mardin'in Nusaybin İlçesi yakınlarında bulunan Bagok Dağı'nda güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 1 korucunun şehit olduğu bildirildi.

Edinilen ilk bilgilere göre, bugün akşam saatlerinde Bagok Dağı'nda operasyon düzenleyen güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çatışma yaşandı. Yaşanan çatışma sonucu geçici köy korucusu Selahattin Akıncı (38) şehit oldu. Şehit olan korucunun cenazesi Midyat Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Bölgede operasyonların devam ettiği öğrenildi.

Ne mutlu, ne mutlu sana
Oglun şehit olmuş gözleri yaşlı ana
Aglama artık, bırak Allah aşkına!
Toprak dardır, gökler dardır şehit olup yatana

Mehmed'in al kanıyla çag aştı, çag kapadı
Elde kılıç- yay, kalkan; kale aştı, dag aştı
Hilal'in zaferine kudurmuş haçlı şaştı
Peki ana hala bagrın yanık, gözün yaşlı?

Ana, senin oglundu düşmana gögüs geren
O kanlı gecelerde yıldızı yere seren
Bu şanlı milletin bayragına renk veren,
Sıradan biri degil, Kahraman bir ALPEREN!

Bu vatan toprağın kara bağrında
Sıra sıra dağlar gibi duranlarındır
Bir tarih boyunca onun uğrunda
Kendini tarihe verenlerindir...

Tutuşup kül olan ocaklarında
Şahlanıp köpüren ırmaklarında
Bulutlarda gaza bayraklarında
Alnına ışıklar vuranlarındır...

İleri atılıp sellercesine
Göğsünden vurulup tam ercesine
Bir gül bahçesine girercesine
Şu kara toprağa girenlerindir...

Binbaşı yazık oldu evlatlarıma diye mırıldandı Hepside arkadan vurulmuşlar Beşide yan yana yatırıldı mehmetçiklerin dördünün üzerine kurşun delikleri ile parçalanmış bir battaniye açıkta kalanın üzerine ise Tendürek daglarının güneşinden kavrulmuş bir gazete örttüler Komutan okunan Fatiha'nın Amini bahane ederek gözyaşlarını sildikten sonra beşinci askeri gösterip "En yamanları buydu!" dedi Çatışmadan önce onu abdest alırken görüp saçlarını okşamıştım Bütün bakışlar genç şehide yöneldi Delikanlının sırtından giren kurşunlardan biri kalbini digeri ise cigerini parçalamış ve üzerini örten gazetenin o kısımlarında kandan halkacıklar oluşturmuştu Binbaşı Mehmet in saçlarını okşamak için tekrar egildiginde gözleri o halkacıklar içindeki yazılara takıldı Yazılardan birinde teröristlerle çarpışan askerlere çelik yelek giydirilmesi 50 milyar gerektigi yazıyordu Diger sutundaki yazıda ise meşhur işadamının kızına ait 50 milyarlık dügünde kırmızı şarapların su gibi akıtıldıgı

Emekli olamadan şehit düştü
Diyarbakır'ın Lice ilçesi Çavundur mevkiinde, teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Başçavuş Şerafettin Şengören'in emekliliğine 2 ay kaldığı öğrenildi.
27187.jpg

29 Mayıs 2006

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Çavundur mevkiinde, teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Başçavuş Şerafettin Şengören'in (41) cenazesi yarın doğum yeri olan Ayvacık ilçesine bağlı Paşaköy'de toprağa
verilecek.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, emekliliğine 2 ay kaldığı
öğrenilen şehit astsubayın köyde yaşayan babası Selahattin (76) ve
annesi İfade Şengören (76), oğullarının ölüm haberiyle adeta yıkıldı.
Kalp hastası olduğu öğrenilen anne İfade Şengören, oğlunun şehit
olduğu haberini almasının ardından rahatsızlanarak, Ayvacık Devlet
Hastanesine kaldırıldı. Acılı anne burada tamamlanan tedavisinin
ardından taburcu edildi.
Büyük üzüntü yaşayan ve ''oğluma doyamadım'' diyen baba Selahattin
Şengören ise oğlunun emekliliğine 2 ay kaldığını söyledi. Köyünde çok
sevilen şehit astsubay için, adeta yas ilan edildi. Köy sakinleri
Şengören ailesini yalnız bırakmadı.
Bu arada Ayvacık Belediye Başkanı Ünal Şahin ile İl Jandarma
Komutanlığından bazı askeri yetkililer, aileyi ziyaret ederek,
başsağlığı diledi. Evli ve 2 çocuk babası olan şehit astsubay için
yarın Ayvacık'ta askeri tören düzenleneceği ve Şengören'in cenazesinin
Paşaköy'de toprağa verileceği bildirildi.
Diyarbakır'ın Lice İlçesi Çavundur köyü yakınlarında terör örgütü
mensuplarınca açılan ateş sonucu, Hazro Jandarma Asayiş Komando
Bölüğünde görevli Jandarma Başçavuş Şerafettin Şengören şehit olmuştu.

32515.jpg

Şehit er Ünye'de toprağa verildi
Şırnak'ta güvenlik güçleriyle terör örgütü üyeleri arasında çıkan çatışmada şehit olan piyade er Adem Çiçek, memleketi Ordu'nun Ünye ilçesinde toprağa verildi.
04 Haziran 2006 15:15

Ünye ilçesine getirilen şehit er için ilçeye bağlı Yenikent beldesi Ekincili Mahallesi Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törende, şehit erin babası Ahmet, annesi Muteber Erer ile kardeşlerinin ayakta durmakta güçlük çektiği gözlendi.

Şehit erin annesi Muteber Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğluyla en son geçen pazar günü telefonda görüştüğünü belirterek, “10 yıldır oğlum İstanbul'da gurbette çalışıyor. Askerliğe gitmeden önce İstanbul'dan bir ev almıştık. Bu nedenle çok borcumuz vardı. Telefon açtığında hep borçları soruyordu. Kendi sıkıntılarını düşünmüyordu. Sadece borçları düşünüyordu. Evde iğne oyası yapıp satarak, oğlumun 2 ay dışardan sigortasını ödedim. Paramız olmadığı için daha ödeyemedim” dedi.

Oğlunun askerden geldikten sonra evlenmeyi düşündüğünü de kaydeden Muteber Çiçek, “Ne yapalım, vatan sağ olsun. Allah milletimize güç, kuvvet versin, koç gibi bir oğlum daha yetişiyor” dedi. Bu arada, törende ellerinde Türk bayrağı bulanan bir grup genç, terör örgütü PKK alehine slogan attı.

Törene, şehit erin yakınları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler, Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl, AK Parti Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa, AK Parti Milletvekili Hamit Taşcı, İl Jandarma Komutanı Jan. Kd. Albay Nevzat Yıldız, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Ekincili Mahallesi Camii'nde kılınan namazın ardından şehit erin cenazesi, cami yanındaki mahalle mezarlığında toprağa verildi. Güvenlik güçlerince, 2 gün önce Cudi, Gabar ve Bestler-Dereler bölgelerinde yürütülen operasyonlar sırasında, Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde teröristlerle sıcak temas sağlanmış, çıkan çatışmada piyade er Adem Çiçek şehit olmuştu.

Bingöl'de saldırı: 1 şehit

Bingöl'de askeri birliğe teröristlerin saldırısında, 1 asker şehit oldu, 8 asker yaralandı.

Bingöl-Elazığ karayolunda seyreden askeri birliğe, karayolunun 15. kilometredeki Atapark mevkiinde saat 22.00 sıralarında terör
örgütü PKK tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. İlk ateş ve çıkan çatışmada, 1 askerin şehit olduğu, 8 askerin yaralandığı bildirildi.

Yaralı askerler Bingöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, kaçan teröristlerin yakalanması için bölgedeki operasyonun sürdürüldüğü kaydedildi. Bu arada, Devlet
Hastanesi'ne gelen Bingöl Valisi Vehbi Avuç, yaralı askerleri ziyaret ettikten sonra hastane çıkışında yaptığı açıklamada, ''Askeri birliğimize saldırı düzenlendi, 1 şehit 8 yaralı askerimiz var. Gereken yapılıyor'' dedi.

Tezkeresine 20 gün kala şehit oldu

15:2005 Haziran 2006 / Pazartesi

Tezkeresine 20 gün kala şehit oldu

Ferah IŞIK- Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

DENİZLİ'ye şehit acısı düştü. Teröristlerin, Bingöl- Elazığ Karayolu'nda
seyir halindeki askeri araca düzenlediği saldırıda, tezkere almasına 20
gün kala şehit olan piyade er Ömer Yankayış'ın ailesi yasa boğuldu.
Dün saat 22.00 sıralarında, Bingöl- Elazığ Karayolu'nun 15'nci
kilometresinde seyir halinde olan askeri araca teröristler saldırı
düzenledi. Saldırıda 8 asker yaralanırken, Denizlili piyade er Ömer
Yankayış şehit oldu. Tezkeresine 20 gün kala şehit düşen Ömer Yankayış'ın ölüm haberi, ailesine bu sabah verildi.
Tavas İlçesi'ne bağlı Yukarıboğaz Köyü'nde oturan Ömer Yankayış'ın
ailesi şehit olduğunu öğrenince gözyaşlarına boğuldu. Dokuz çocuk annesi
Huri Yankayış, dün saat 22.00 sıralarında oğluyla telefonla konuşmak
istediğini, ancak birliğinin telefonunun sürekli meşgul çalması üzerine
görüşme yapamadığını belirterek, “Oğlum 20 gün sonra terhis olacaktı.
Kahrolsun PKK. Oğluma ve askerlerimize kurşun atanların Allah cezasını
verecek'' diye konuştu.
Şehit er Ömer Yankayış'ın ağabeyi Ramazan Yankayış da babaları Ali
Yankayış'ın 7 ay önce felç geçirip öldüğünü, kardeşi Ömer'in izin yapmayı
düşünmezken, babasının vefatı üzerine 25 gün izin kullandığını anlattı,
“Babam ölmeseydi kardeşim de şehit olmayacaktı. Ömer, izne gelmeseydi,iki gün önce terhis olup köye dönmüş olacaktı. Bize, terhise gelen arkadaşlar ile fotoğraflarını göndermişti'' dedi.
Şehit erin ablası Hacer Yankayış ise 7 ay önce izne gelen
kardeşinin, “Bizim oralar karıştı, şehit olabilirim, sakın ağlamayın''
dediğini söyleyerek gözyaşı döktü. Ömer Yankayış'ın şehit olduğu haberini
alan köylüler ailenin evine akın etti. Ömer Yankayış'ın cenazesi yarın
sabah Denizli'ye getirelecek, Yeni Cami'de öğleyin kılınacak cenaze
namazının ardından köyünde toprağa verilecek.

Hakkari'de hain pusu
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yaya olarak devriye görevi yapan askeri birliğe, terör örgütü PKK üyelerince ateş açılması sonucu 2 er şehit oldu, 2 er yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin Irak sınırına yakın bir bölgesinde yaya olarak devriye görevi yapan askeri birliğe terör örgütü PKK üyelerince ateş açıldı.

İlk ateşte ismi henüz belirlenemeyen 1 er şehit olurken, 3 er de yaralandı. Yaralılardan biri Hakkari Asker Hastanesine kaldırıldığı sırada yaşamını yitirdi. Diğer 2 yaralı hastanede tedavi altına alındı.

Güvenlik güçlerinin olaydan sonra kaçan teröristlerin yakalanması için bölgeye takviye kuvvet gönderdiği ve operasyonların sürdürüldüğü belirtildi.

KİMLİKLER BELİRLENDİ

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yaya olarak devriye görevi yapan askeri birliğe, terör örgütü PKK üyelerince ateş açılması sonucu şehit olan ve yaralanan erlerin kimliği belirlendi.

Hakkari Valiliğinden alınan bilgiye göre, Şemdinli ilçesinin Irak sınırına yakın bir bölgesinde yaya olarak devriye görevi yapan askeri birliğe, terör örgütü PKK üyelerince ateş açılması sonucu, Şemdinli Taktik Sınır Alay Komutanlığına bağlı İç Güvenlik Piyade Tabur Komutanlığı Yeşilova Karakolunda görev yapan Aksaray nüfusuna kayıtlı piyade er Orhan Koçak (21) ile Bitlis nüfusuna kayıtlı piyade er Abdurrahim Zençir (21) şehit oldu.

Olayda, Şemdinli Derecik nüfusuna kayıtlı piyade er Haşim Tekin (21) ile Mardin nüfusuna kayıtlı piyade er Ahmet Yüksek yaralandı. Yaralılar Van Askeri Hastanesinde tedavi altına alındı.

Şehit askerlerin cenazesi, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında düzenlenen törenin ardından memleketlerine gönderildi.

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
1638765.jpg

Bingöl'de teröristlerin askeri birliğe düzenlediği saldırıda şehit olan piyade er Ömer Yankayış (21) için Denizli'de tören düzenlendi.

Şehit er Yankayış için Delikliçınar Meydanı'ndaki Yeni Camii'de tören düzenledi. Yankayış'ın cenazesi camiye getirildiğinde tabutu gören anne Huri Yankayış, fenalık geçirdi. Gözyaşını tutamayan anne Yankayış, yakınlarının desteğiyle ayakta durabildi.

Şehit erin kardeşleri Hüseyin, Mehmet ve Ramazan Yankayış ise cenaze töreni boyunca tabutun başından ayrılmadı. Sürekli ağlayan Yankayış kardeşler, terör örgütüne lanet yağdırdı.

Törene katılan vatandaşlar da terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Balkonlara çıkan Denizlililerin de ağladıkları görüldü.

Denizli Müftüsü Mahmut Gündüz'ün kıldırdığı cenaze namazından sonra, bir süre omuzlarda ve ardından top arabasında taşınan Yankayış'ın cenazesi, toprağa verilmek üzere doğum yeri olan Tavas'ın Yukarı Boğaz köyüne ***ürüldü.

Cenaze törenine şehidin ailesi, Denizli Valisi Gazi Şimşek, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, subaylar ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Bingöl-Elazığ karayolunda seyreden askeri birliğe, teröristler tarafından açılan ilk ateş ve çıkan çatışmada 1 asker şehit olmuş, 8 asker yaralanmıştı.

Şehit er Zençir toprağa verildi
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü PKK üyelerince ateş açılması sonucu şehit olan piyade er Abdurrahim Zençir'in (21) cenazesi, Gaziantep'te toprağa verildi.
07 Haziran 2006 14:22
28817.jpg

Şehit er Zençir için öğlen namazının ardından Ulu Camii'de tören düzenlendi. Cenaze törenine şehit erin ailesi, yakınları ile Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOB
cool.gif
Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Necdet Sezginer, İl Jandarma Komutanı Albay Süleyman Yüksel ve vatandaşlar katıldı.

Şehit er Abdurrahim Zençir'in cenazesi camiye getirildiği sırada, Türk bayrakları açan vatandaşlar, tekbirler getirerek, ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar attı.

Cenaze namazı öncesinde bakanların, protokolün ve askeri erkanın taziyelerini kabul eden şehit er Zençir'in babası Lezgin Zençir, ''Vatanım sağ olsun paşam, devletim sağ olsun. Artık ben şehit babasıyım'' karşılığını verdi.

Şehit er Abdurrahim Zençir'in annesi Saime Zençir ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun yaklaşık iki ay sonra terhis olacağını ve oğlu ile iki gün önce telefonda görüştüklerini belirterek, ''İstanbul'a gitmiştim, iki gün önce oğlum beni aradı ve ''Anneciğim beni merak etme. Karakolda kalıyorum, yerim rahat. Ben iyiyim' dedi. Ben de askerden geldiğinde kendisini evlendirmek istediğimi kız beğendiğimi söyledim. Bana, ''Sen bilirsin anacığım, her şeyin hayırlısı olsun'' dedi. Ama oğlumun cenazesi geldi. Vatan sağ olsun'' dedi.

Cenaze namazı sırasında sürekli fenalaşan ve sinir krizleri geçiren şehit erin yakınları, terör örgütüne lanetler yağdırırken, Kürtçe ağıt yaktıkları görüldü. Gaziantep Müftüsü İsmail Canpolat'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından askeri bando eşliğinde bir süre askerlerin omzunda taşınan şehit er Abdurrahim Zençir'in cenazesi, Yeşilkent Şehitliği'nde toprağa verildi.

Şehit er Koçak toprağa verildi
Aksaray'da toprağa verildi. Aksaray Devlet Hastanesi morgundan alınan şehit Koçak'ın cenazesi, önce Küçük Bölcek Mahallesi Koca Sinan Camisi yanındaki evine getirildi.
07 Haziran 2006 15:53
15797.jpg

Bir süre evinin önünde bekletilen cenaze, daha sonra törenin yapılacağı Ulu Camii'ye ***ürüldü.

Burada kılınan cenaze namazının ardından düzenlenen törene, şehit er Koçak'ın ailesi, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Harun Ocaklı, Aksaray Valisi Sebati Buyuran, milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, Ramazan Toprak, Ahmet Yaşar, Belediye Başkanı Nevzat Palta ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tören boyunca sık sık oğlunun tabutuna sarılan şehit er Koçak'ın annesi Meryem Koçak sinir krizleri geçirdi.

Jandarma Yüzbaşı Hakan Başakçı, törende yaptığı konuşmada, ''Şehidimizin ayrılığı sadece beden ayrılığıdır, ruhları ve hatıraları her an bizimle beraber olacaktır. Onların saçtıkları nurlu ışıklar biz silah arkadaşlarının yolunu aydınlatan kuvvetli bir ışık ve bir destan olmaya devam edecektir. İçte ve dışta hain saldırılar düzenleyenlerle mücadelemiz devam edecektir. Bu vatan hainlerinin yaptıkları cezasız kalmayacaktır'' dedi.

''Şehitler ölmez, vatan bölünmez, kahrolsun PKK'' gibi sloganların atıldığı, tekbirlerin getirildiği törenin ardından omuzlara alınan şehit cenazesi, Aksaray Ervah Kabristanlığı Şehitliği'nde defnedildi. Şehit er Koçak'ın cenazesi toprağa verildikten sonra, Tuğgeneral Harun Ocaklı, tabutun üzerine sarılan Türk Bayrağı ile askerlerin taşıdığı Şehit Koçak'ın fotoğrafını, baba Hüseyin Koçak'a teslim etti.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin Irak sınırına yakın bölgesinde dün yaya olarak devriye görevi yapan askeri birliğe, terör örgütü PKK üyelerince ateş açılması sonucu, Şemdinli Taktik Sınır Alay Komutanlığına bağlı İç Güvenlik Piyade Tabur Komutanlığı Yeşilova karakolunda görev yapan piyade er Orhan Koçak (21) ile piyade er Abdurrahim Zençir (21) şehit olmuştu.

Tunceli'de hain pusu: 2 şehit

Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)

Tunceli'de, PKK'lı teröristlerin askeri konvoya düzenlediği saldırıda 2 asker şehit oldu, 5'i asker 7 kişi de yaralandı.

Tunceli merkeze bağlı Geyiksuyu beldesine bağlı Sin Köyü kırsal kesiminde operasyona çıkan askeri birliğe bugün saat 13.00 sıralarında bir grup PKK’lı terörist tarafından uzun namlulu silah ve roketatarlarla saldırı düzenlendi.

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada, olayda 2 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 5 güvenlik görevlisi ve konvoyda bulunan 2 vatandaş olmak üzere toplam 7 kişinin yaralandığı belirtildi. Açıklamada, yaralanan 5 güvenlik görevlisinin Elazığ Asker Hastanesine sevk edildiği, 2 vatandaşın ise Tunceli Devlet Hastanesinde tedavilerinin sürdüğü bildirildi.

Saldırının ardından çok sayıda Skorsky helikopteri çatışma bölgesine özel eğitimli jandarma timlerini indirdi. Çatışmaların Geyiksuyu bölgesinde halen yer yer devam ettiği belirtilirken, sık ağaçların yer aldığı ormanlık alana doğru kaçan PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için, operasyona Cobra helikopterlerinin de destek verdiği bildirildi.

Şehit evinde gözyaşı sel olup aktı
Tunceli'nde askeri konvoya teröristler tarafından açılan ateş sonucu şehit düşen Jandarma Er Fatih Soydan (21)'ın Mersin'deki evinde göz yaşları sel olup aktı.
12 Haziran 2006 11:53
32898.jpg

Acı haberi alan ailesi göz yaşlarına boğlurken, fenalık geçiren yakınlarına 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti.
32899.jpg

Mersin'in Mezitli Beldesi'nde oturan Fatih Soydan'ın ailesi, evlatlarının şehit olduğu haberini dün akşam saatlerinde aldı. Acı haber üzerine yıkılan aile, gözyaşlarına boğuldu. Tam bir yas havasının yaşandığı evde, göz yaşlarına boğulan anne Teslime Soydan oğlu Bekir Soydan'a sarılıp " Allah'ım sabır ver. Ciğerim yanıyor" diye feryat ederken, yakınlarının acı dolu ağıtları yürekleri dağladı.

Şehidin büyük ağabeyi Mehmet Soydan ise fenalık geçirerek, olduğu yere yığılıp kaldı. Ağlamaktan göz pınarları kuruyan baba Mehmet Ali Soydan'da " Vay benim canım. Vay Allah'ım vay.Vay ciğerim benim, vay yiğidim benim" diyerek, vatan için şehit verdiği evladının ardından göz yaşı döktü.

Terhisine 40 gün kala şehit düşen Jandarma Er Fatih Soydan'ın fenalık geçiren yakınlarına 112 Acil Servis ekipleri müdahele etti. Bu arada şehidin amcasının oğlu Ahmet Soydan, şehit er Fatih Soydan ile son olarak dün akşam üzeri telefonla görüştüklerini belirterek " Bana kesinlikle beni ara demişti.

Sanki bana bir şeyler söylemek istiyordu. Arayamadım" dedi. Şehit Jandarma Er Fatih Soydan için yarın Muğdat Camii'nde tören düzenleneceği belirtildi.

Kuvvet komutanları şehitin cenazesinde
Tunceli'de şehit düşen jandarma er Dursun Altıntop, gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı.
13 Haziran 2006 15:17
2493.jpg

Cenaze namazına Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yener Karahan da katıldı.
Şehitin cenaze namazında kardeşi Emrah Altıntop fenalık geçirdi. Tabutun arkasından ''vatan sağolsun'' diye haykıran şehit yakınını askerler teselli etti. Şehitin kız kardeşi de ağabeyini son yolculuğuna uğurlarken cenaze arabasının arkasından gitmeye çalıştı.

Kocatepe Camii'nde öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazına er Altıntop'un yakınlarının yanısıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yener Karahan da katıldı.

Komando Er Küçük toprağa verildi
Tunceli'de şehit olan Jandarma Komando Er Çağrı Küçük, Çanakkale'de düzenlenen askeri törenin ardından, doğum yeri olan İntepe beldesinde toprağa verildi.
24 Haziran 2006 15:41
30404.jpg

Şehit erin cenazesi askeri ambulansla Necip Paşa Camii'ne getirildiği sırada, annesi Nurhayat, babası Vahit ve kız kardeşi Nilay sinir krizi geçirdi. Yakınlarının destekleriyle ayakta güçlükle duran acılı aile, tabuta sarılıp gözyaşı döktü. Uzun süre tabutun başından ayrılmak istemeyen Nurhayat ve Nilay Küçük'ü, yakınları sakinleştirmede zorluk yaşadı. Bu arada, İntepe ile Çanakkale'den camiye ellerindeki Türk bayraklarıyla gelen yaklaşık 2 bin kişi, sık sık terörü lanetleyen sloganlar attı. Çanakkale Müftü Yardımcısı Ahmet Hamdi Başpınar'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından, şehit erin özgeçmişi okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına konuşma yapan Jandarma Binbaşı Nuri Öztürk, Çağrı Küçük'ün terörle mücadele sırasında şehit olduğunu hatırlatarak, ''Hepimiz vatan, Cumhuriyet ve vazife uğruna gerektiğinde ölmek için yemin ettik. Şehidimiz de bu yemini etmiş, rütbelerin en büyüğü olan şahadet mertebesine erişmiştir'' dedi. Bölücü terör örgütünün Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını, bütünlüğünü ortadan kaldırmak amacıyla, birincil insan hakkı olan yaşama hakkını dahi acımasızca yok ederek, her türlü sinsiliğe ve insanlık dışı yönteme başvurduğunu belirten Binbaşı Öztürk, yapılan bu saldırıların kendilerini asla yıldırmayacağını, Türkiye Cumhuriyeti'ni parçalamaya çalışan her türlü teşebbüsün, geçmişte olduğu gibi bugünde, gelecekte de sarsılmaz azim ve irade karşısında daima hüsrana uğrayacağını kaydetti.

Konuşmanın ardından, askerlerin omuzlarında top arabasına konan şehit erin cenazesi, askeri kortej eşliğinde Çanakkale Valiliği önüne getirildiği sırada, çevrede bulunan vatandaşlar Küçük'ü gözyaşları ve alkışlar arasında uğurladı. Valilik binası önünde tekrar ambulansa konan Küçük'ün cenazesi, doğum yeri olan İntepe beldesinde toprağa verildi. Cenaze törenine, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Veysel Kösele, AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş ile daire amirleri, askeri yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Çukurca'da çatışma: 1 er şehit

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada, 1 er şehit oldu.

Hakkari Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Irak sınırındaki Işıklı köyü Kartepe bölgesinde operasyonlarını sürdüren Jandarma Komutanlığına bağlı sınır birliğine, gece 03.00'te terör örgütü PKK üyelerince saldırı düzenlendiği belirtildi.

Saldırıda, Jandarma Er Mevlüt Tekiroğlu'nun (20) (Giresun) şehit olduğu, güvenlik güçlerinin karşı ateşi sonucu terör örgütü üyelerinin Irak topraklarına kaçtığı ve operasyonların devam ettiği bildirildi

Şehit Üstçavuş bayrak sallayarak uğurlandı
Bitlis'te askeri aracın teröristlerce yola döşenen mayına basması sonucu şehit olan Jandarma Kıdemli Üstçavuş Hakan Toydemir'in (30) cenazesi memleketi Beypazarı'nda, er Ramazan Okur'un da cenazesi Bursa'da toprağa verildi...

Beypazarı Devlet Hastanesi morgundan alınan Toydemir'in cenazesi Kırbaşı Beldesindeki evine getirildi. Burada Toydemir için dua edildi ve Fatiha okundu. Toydemir'in annesi Safiye Toydemir ile eşi Saniye Toydemir şehit astsubayın Türk bayrağına sarılı naaşına sarılarak, gözyaşı döktüler. Cenazenin evden ***ürülüşü sırasında fenalaşan Toydemir'in annesi Safiye Toydemir'e sağlık ekibi müdahale etti.

-CAMİDEKİ TÖREN-

Toydemir'in cenazesinin askeri manganın omuzlarında Merkez Camiine ***ürülüşü sırasında törene katılanlar yol boyunca terör örgütünü lanetleyen sloganların yanı sıra ''Askere uzanan eller kırılsın'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' ve ''Şehidim hakkını helal et bize'' şeklinde slogan attılar, tekbir getirdiler. Camide, cenaze namazı öncesi tören düzenlendi.

Törene Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Genelkurmay Karargahından çok sayıda general, subay ve astsubay ile Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, ATO Başkanı Sinan Aygün ile Toydemir'in ailesi, yakınları ve silah arkadaşları katıldı.

Komutanlar törene gelişleri sırasında Toydemir'in babası Necip Toydemir ile eşi Saniye Toydemir'e başsağlığı dileklerini ilettiler. Törende, Toydemir için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı ile Toydemir'in özgeçmişi okundu. Ankara İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Vahdettin Bereceli törende yaptığı konuşmada, şehit astsubayın vatanı bölmek isteyenlere karşı sürdürülen kararlı mücadelede görevini kahramanca yerine getirdiğini, ''erkekçe'' çarpışmayı göze alamayan teröristlerin yola döşedikleri mayınlarla şehit edildiğini söyledi.

Toydemir'in vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna, bedeli ölüm dahi olsa kahramanca mücadele verdiğini ifade eden Bereceli, Toydemir'in yeminine sadık kalarak, ''şahadet'' mertebesine eriştiğini dile getirdi. Şehit Toydemir'in anısını yaşatmanın kendileri için ''namus borcu'' olduğunu kaydeden Bereceli, ''Türk Silahlı Kuvvetleri adına ant içiyoruz ki şehitlerin kanı yerde kalmayacak ve intikamı alınacak'' dedi.

Tören boyunca Toydemir'in çocukları 2.5 yaşındaki Alperen Yavuz ve 1.5 yaşındaki Melik annesi ve dedesinin kucağında oturdu. Öğle namazı sonrası Toydemir için cenaze namazı kılındı. Komutanların da saf tuttuğu namazın ardından Toydemir'in cenazesi Kırbaşı Mezarlığında toprağa verildi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Büyükanıt, şehit astsubayın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından naaşın üzerine örtülen Türk bayrağı ile Toydemir'in fotoğrafını babası Necip Toydemir'e teslim etti..

Şehit yakınları, cenaze töreninde terör örgütüne ve liderine lanet yağdırdı

Bitlis'te PKK tarafından yola döşenen mayının havaya uçurduğu askeri araçta şehit düşen 5 aylık asker Ramazan Okur'ın cenazesi Bursa Ulucami'de kılınan namazın ardından toprağa verildi. Şehit yakınlarının gözyaşlarının sel olduğu cenaze namazında, terör örgütü PKK'ya lanetler yağdı.
Öğle namazına müteakip Ulucami'ye getirilen şehit cenazesi için cami avlusunda binlerce vatandaş toplandı. Bursa Valisi Nihat Canpolat ve askeri erkanın hazır bulunduğu cenaze namazında şehit annesi Hanife ve babası Murat Okur'la çocuklarının tabutlarına sarılarak ağladı. Fenalaşan anne Hanife Okur, baygınlık geçirince ambulansa alınarak müdahale edildi. Şehit Ramazan'ın 5 yaşındaki kız kardeşi Ezgi, anne ve babasına sarılarak ağlarken, abisini elindeki çiçeklerle uğurladı. Şehit'in amcasını oğlu olan ve Van-Erciş'te askerliğini yapan Barış Okur da, amcasının oğlunun tabutuna sarılarak, ağladı. Barış Okur, PKK'yı lanetleyen konuşmalar yaptı.

Cenaze namazına katılan binlerce vatandaş PKK aleyhine slogan atarak Apo'yu lanetledi. Cenaze, Atatürk Caddesi'nde oluşturulan kortej eşliğinde uzun süre taşındı. Korteje katılan Bursalılar, gözyaşlarına hakim olamadı. Baba Murat Okur'un koluna giren Bursa Valisi Nihat Canpolat'ında bir ara gözlerinin dolduğu gözlendi. Tabutun başında bekleyen askerlerin yanı sıra, şehit cenazesini tayışan askerlerinde ağladığı görüldü.

Şehit Cenazesi, binlerce Bursalı'nın katılımıyla kılınan cenaze namazının ardından Pınarbaşı Şehitliği'nde toprağa verildi.

35510.jpg

35509.jpg

Şehit'in cenazesinde teröre lanet yağdı
Bitlis'te PKK tarafından yola döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan er Ramazan Okur'un cenazesi Bursa'da toprağa verildi.Cenazede şehit yakınları teröre lanet yağdırdı...
35436.jpg

Bitlis'te PKK tarafından yola döşenen mayının havaya uçurduğu askeri araçta şehit düşen 5 aylık asker Ramazan Okur'ın cenazesi Bursa Ulucami'de kılınan namazın ardından toprağa verildi. Şehit yakınlarının gözyaşlarının sel olduğu cenaze namazında, terör örgütü PKK'ya lanetler yağdı.

Öğle namazına müteakip Ulucami'ye getirilen şehit cenazesi için cami avlusunda binlerce vatandaş toplandı. Bursa Valisi Nihat Canpolat ve askeri erkanın hazır bulunduğu cenaze namazında şehit annesi Hanife ve babası Murat Okur'la çocuklarının tabutlarına sarılarak ağladı. Fenalaşan anne Hanife Okur, baygınlık geçirince ambulansa alınarak müdahale edildi. Şehit Ramazan'ın 5 yaşındaki kız kardeşi Ezgi, anne ve babasına sarılarak ağlarken, abisini elindeki çiçeklerle uğurladı. Şehit'in amcasını oğlu olan ve Van-Erciş'te askerliğini yapan Barış Okur da, amcasının oğlunun tabutuna sarılarak, ağladı. Barış Okur, PKK'yı lanetleyen konuşmalar yaptı.

Cenaze namazına katılan binlerce vatandaş PKK aleyhine slogan atarak Apo'yu lanetledi. Cenaze, Atatürk Caddesi'nde oluşturulan kortej eşliğinde uzun süre taşındı. Korteje katılan Bursalılar, gözyaşlarına hakim olamadı. Baba Murat Okur'un koluna giren Bursa Valisi Nihat Canpolat'ında bir ara gözlerinin dolduğu gözlendi. Tabutun başında bekleyen askerlerin yanı sıra, şehit cenazesini tayışan askerlerinde ağladığı görüldü.

Şehit Cenazesi, binlerce Bursalı'nın katılımıyla kılınan cenaze namazının ardından Pınarbaşı Şehitliği'nde toprağa verildi.

'Ben şehit anasıyım ağlamayacağım'
Bitlis'te şehit olan Jandarma Komando Er Nurdoğan Zorgün, memleketi Kahramanmaraş'ta toprağa verildi. Acılı anne Hatice Zorgün, "Ben şehit anasıyım. Ağlayamayacağım" diyerek ağlayan yakınlarını teselli etti.

Bitlis merkeze bağlı İçgeçit köyü yakınlarında terör örgütü tarafından yola döşenen mayının askeri aracın geçişi sırasında patlaması sonucu şehit olan Jandarma Komando Er Nurdoğan Zorgün, memleketi Kahramanmaraş'ta toprağa verildi. Saat 11.00 suların şehit cenazesi Devlet Hastanesi morgundan alınarak cenaze aracı ile evine getirildi. Burada şehit erin yakınları kız kardeşleri fenalık geçirdi. Bu arada açılı anne Hatice Zorgün, "Ben şehit anası ağlamayacağım." dedi. Şehit annesi oğlu Şaban, kızları Meryem, Fatma, Elif, Nurcan ve Melek'i ağlamamaları konusunda uyararak onları teselli etti.

Daha sonra cenaze kalabalık bir konvoyla Hazreti Yunus Camii'ne getirildi. Burada düzenlenen törende aile bir araya gelerek şehit oğullarına resimlerine bakarak ağlamayacaklarını ifade ettiler. Bu arada ağabey Şaban Zorgün, fenalık geçirdi. Şehit cenazesine gelenlerin çok olması nedeniyle cami almadı. Vatandaşlar, trafiğin kapalı olduğu yol ve kaldırımda saf tuttu. Şehit erin cenazesinin çıkışı sırasında Türk bayrakları açan vatandaşlar, tekbirler getirerek, terör örgütü PKK aleyhine ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar attı.

TERÖRÜN KÖKÜNÜ KAZIMAK İÇİN YENİ YASA ÇIKARILMALI

Cenaze namazı öncesinde bakanların, protokolün ve askeri erkanın taziyelerini kabul eden şehit erin babası Salman Zorgün, ''Vatanım sağ olsun, devletim sağ olsun. Artık ben şehit babasıyım. Ama bunu biri durdurmalı. Bunları kökten temizlemek için yeni yasa çıkarılmalı." dedi.

Şehit Zorgün'ün, cenazesi öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Şeyh Adil mezarlığı şehitliğine def edildi.

Törene şehit yakınları ve askeri erkanın yanı sıra Vali Yardımcıları Ahmet okur, Abdullah Şahin, Belediye Başkan vekili Nedim Tepebaşı, Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, daire amirleri çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehit babası bayıldı
Bitlis merkeze bağlı İçgeçit Köyü yakınlarında askeri aracın mayına çarpması sonucu şehit olan Samsunlu Jandarma Komando Er Ramazan Okur, Bursa'da törenle toprağa verildi.
5 çocuklu Okur ailesinin tek erkek evladı olan inşaat işçisi 21 yaşındaki Ramazan Okur'un Türk bayrağına sarılı naşı, askeri kortej eşliğinde Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi'ne bağlı Emek Mahallesi'ndeki evine getirildi. Cenaze aracındaki Ramazan Okur'un naşını çok sayıda mahalleli sloganlar eşliğinde karşıladı. Evladının Türk bayrağına sarılı tabutunu gören baba Murat Okur, evinin önünde fenalık geçirip bayıldı.

Şehit Ramazan Okur'un halen Van Erciş'te asker olan amcasının oğlu Barış Okur, kuzeninin tabutuna sarılıp ağlayarak, "Hainler mayın koymasınlar, yürekleri yetiyorsa bire bir çatışsınlar. Bizim kimseden korkumuz yok. Bir Okur ölür yerine diğeri geçer. Hain PKK, gel ben Erciş 2 nolu kuledeyim. Yeter ki gel, mayın koyma karşıma çık" diye konuştu.

Kalabalık eşliğinde Mudanya Yolu'ndaki Emek Beldesi'ndeki evine getirilen Komando Er Ramazan Okur'un cenazesi daha sonra Ulu Camii'ne ***ürüldü. Buradaki törene Okur'un ailesi ve yakınlarının yanı sıra Bursa Valisi Nihat Canpolat, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Tunay Bilgen, Emniyet Müdürü Tahsin Demir, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende, baba Mehmet ve anne Hanife Okur yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilirken, kortej yürüyüşü sırasında fenalık geçirip bayılan anne Hanife Okur ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kortej yürüyüşüne katılan Gazi Vali Nihat Canpolat'ın da zaman zaman gözyaşı döktüğü gözlendi. Şehit Okur'un cenazesi kılınan namazın ardından Pınarbaşı Şehitliği'nde toprağa verildi.
Bu arada, Ulu Camii'ndeki tören ve Atatürk Caddesi'ndeki yürüyüş sırasında vatandaşlar ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Her şey vatan için'', ''İmralı Apo'ya mezar olacak'', ''Bayrağa uzanan eller kırılsın'' sloganları attı.

Teröre lanet yağdı
Bitlis'teki hain saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Hayrettin Karabıyık, memleketi Balıkesir'de toprağa verildi.
Zağnos Paşa Camii'ndeki törene Vali Selahattin Hatipoğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Saffet Kaya, CHP Balıkesir Milletvekili Ali Kemal Deveciler, 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mehmet Şanver, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Alaattin Katı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Akif Okur, çok sayıda sivil ve askeri erkan ile şehit yakınları katıldı.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Hayrettin Karabıyık, öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından düzenlenen askeri törenle memleketi olan Balıkesir merkeze bağlı Yaylacık Köyü'nde toprağa verildi.
Balıkesir'deki cenaze töreninde, terör örgütü PKK'ya lanet yağdı. Namazdan önce cami avlusunda toplanan şehidin eşi ve 3 ******yla diğer yakınları gözyaşına boğuldu. Şehit naşının camiye getirilmesiyle beraber kalabalığın öfkesi de arttı. Alkışlarla slogan atan kalabalık terörü lanetlerken, hükümete de tepki gösterdi.

Törene katılan Vali Selahattin Hatipoğlu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Saffet Kaya, şehidin eşi ve çocuklarıyla şehit annesine başsağlığı dileyip aileyi teselli etti. Yetim kalan 3 kızına sarılan anne Seval Karabıyık güçlükle ayakta dururken, çocukları da babalarının ardından sürekli ağladı. Camiye getirilen bayrağa sarılı tabutun etrafına toplanıp sarılarak gözyaşı akıtan kalabalığın ağıtları nöbet tutan askerin de gözlerinin yaşla dolmasına sebep oldu. Cenaze namazının ardından düzenlenen askeri törende bir süre top arabasında taşınan şehidin naşı, daha sonra cenaze aracına nakledilerek Yaylacık Köyü'ne ***ürüldü. Camide yaşanan izdiham, askerlerin yoğun çabasıyla infiale dönüşmeden yatıştırıldı.
Törenin sonunda şehidi taşıyan askeri cenaze aracı Vali, Garnizon Komutanı ve diğer protokol üyeleri tarafından selamlanarak uğurlandı. Bu arada, bir anda caddeyi dolduran şehit yakınları, alkış tutup sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Başbakan'a tepki gösterip, terör örgütüne de lanet okuyan kalabalık, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK", "Vatan sana canım feda" şeklinde sloganlar attıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

Siirt Eruh'ta PKK saldırısı: 8 şehit

Turan KOYUNCU/SİİRT, (DHA)

Siirt'in Eruh ilçesinde meydana gelen PKK saldırısında 7 asker bir korucu şehit oldu.
1872652.jpg

Siirt’in Eruh ilçesi kırsal kesiminde dün gece güvenlik kuvvetleriyle PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada 7’si asker, 1’i korucu 8 güvenlik görevlisi şehit oldu. Bölgede operasyonlar devam ediyor.

Eruh ilçesine bağlı Dağdöşü köyü kırsal kesiminde arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri, dün saat 22.00 sıralarında kalabalık bir grup teröristle sıcak temas sağladı. Burada çıkan çatışmada 7’si asker, 1’i korucu 8 güvenlik görevlisi şehit oldu. Karanlıktan yararlanarak dağlık kesime doğru kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla operasyon bölgesine Şirvan, Eruh, Pervari ve Siirt’ten de takviye askeri timler sevkedildi.

Havanın aydınlanmasıyla birlikte Kobra helikopterleri PKK’lıların kaçtıkları yöne doğru olan alanı yoğun biçimde bombaladı. Sikorsky helikopterleri de, teröristlerin kaçış güzergahlarını kesmek amacıyla stratejik bazı noktalara özel eğitimli komando timleri indirdi. Çok sayıda korucunun da katıldığı operasyon aralıksız sürüyor.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ

3. Tugay Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz 2006 günü Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Dağdüşü köyü Yassıdağ bölgesinde terör örgütü mensuplarıyla yaşanan çatışmada 7 er ve erbaş ile 1 korucunun şehit olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Çatışmada, Mersin doğumlu jandarma komando çavuş Yalçın Duman, İzmir-Ödemiş doğumlu jandarma komando onbaşı Kamil Alkan, Konya doğumlu jandarma komando er Orçun Yaldır, Tekirdağ-Şarköy doğumlu jandarma komando er Emrah Öztürk, İzmir-Kemalpaşa doğumlu jandarma komando er Mustafa Akmansoy, Tunceli doğumlu jandarma komando er Erdal Güneş, Ankara-Polatlı doğumlu piyade komando er Sedat Akça ve Siirt doğumlu geçici köy korucusu Osman Sarın şehit olmuştur.”

ŞEHİTLERN İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Siirt'te şehit olan 7 er ve erbaş ile 1 geçici köy korucu için tören düzenlendi. Törene Vali Vekili Aytekin Yılmaz, Belediye Başkanı Mervan Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile askeri erkan katıldı.

Törenin ardından şehit olan 7 er ve erbaşın cenazelerinin memleketlerine gönderiliyor.

Törene, basın mensupları alınmadı.

AYNI AİLEDEN BAŞKA ŞEHİTLER

Terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit olan Konyalı jandarma komando er Orçun Yaldır'ın amcasının oğlunun 11 yıl önce Şırnak'ta, 6 yıl önce de dayısının Mardin'de şehit olduğu öğrenildi.
Şehit Yaldır'ın üvey kardeşi İbrahim Sualp, yaptığı açıklamada, bugün kapıları çalındığında, evlerinin önünde Jandarma İl Komutanlığından askerleri görünce kardeşinin şehit olduğunu anladığını söyledi.

Yaldır'ın şehit düştüğü haberini aldığında olduğu yere çöktüğünü belirten Sualp, annelerinin de fenalık geçirdiğini kaydetti. Yaldır'ı acemi birliğini bitirmesinden sonraki yemin töreninden itibaren hiç görmediklerini dile getiren Sualp, “Orçun Yaldır'ın amcasının oğlu 11 yıl önce Şırnak'ta yine bir çatışmada şehit olmuştu. 6 yıl önce de dayımızı Mardin'de şehit verdik. Annem bir kardeşini bir de oğlunu kaybetmenin acısını yaşıyor. Vatan sağ olsun. Türk askeri kardeşimin kanını yerde bırakmayacaktır” diye konuştu.

ŞEHİTLER MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLİYOR

Siirt'te, terör örgütü PKK mensuplarıyla çıkan çatışmada şehit olan 7 erden Tunceli doğumlu jandarma komando er Erdal Güneş'in cenazesi karayoluyla Tunceli'ye gönderildi.

Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Dağdüşü köyünün Yassıdağ bölgesinde güvenlik güçleri ile terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit olan 7 er ve erbaş için Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığında düzenlenen törenin ardından, jandarma komando er Erdal Güneş'in cenazesi karayoluyla Tunceli'ye ***ürüldü.

Çatışmada şehit olan Mersin doğumlu jandarma komando çavuş Yalçın Duman, İzmir-Ödemiş doğumlu jandarma komando onbaşı Kamil Alkan, Konya doğumlu jandarma komando er Orçun Yaldır, Tekirdağ-Şarköy doğumlu jandarma komando er Emrah Öztürk, İzmir-Kemalpaşa doğumlu jandarma komando er Mustafa Akmansoy, Ankara Polatlı doğumlu piyade komando er Sedat Akça'nın cenazeleri helikopterle Diyarbakır'a gönderildi.

Şehitlerin cenazelerinin bu akşam Diyarbakır'dan memleketlerine gönderilecekleri öğrenildi.

EVLİLİK YILDÖNÜMÜNDE ŞEHİT DÜŞTÜ

Siirt'in Eruh ilçesinde güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit olan jandarma komando er Mustafa Akmansoy'un, evlilik yıldönümünde şehit düştüğü öğrenildi.

Er Akmansoy'un, İzmir'in Kemalpaşa ilçesi Ulucak beldesindeki evinde büyük bir hüzün yaşanıyor.

6 aylık asker olan Mustafa Akmansoy'un eşi Zeliha Akmansoy, 16 Temmuzun, evliliklerinin birinci yıldönümü olduğunu söyledi.

Zeliha Akmansoy, eşiyle son olarak geçen hafta cuma günü görüştüğünü ve kendisine 3 günlük göreve gittiğini söylediğini anlattı.

Baba Veli Akmansoy ise “Oğlumuzu şehit verdik, vatan sağ olsun” dedi.

Şehit er Mustafa Akmansoy'un cenazesinin yarın, Kemalpaşa'nın Ulucak beldesinde öğleyin kılınacak namazının ardından defnedileceği bildirildi.

Öte yandan, aynı çatışmada şehit düşen jandarma komando onbaşı Kamil Alkan'ın cenazesinin, memleketi Ödemiş'in Konaklı beldesinde yarın düzenlenecek törenle toprağa verileceği öğrenildi.

Bir Yolcuya

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğüm bu tümsek, Anadolu’nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğuldu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, haşrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

NECMETTİN HALİL ONAN

Piyade Binbaşı Ömer AKTUĞ

1949 yılında Rize-Çamlıhemşin 'de dünyaya gelen Ömer AKTUĞ, İlk ve Orta öğrenimini Şavşat 'ta yaptıktan sonra Erzincan Askeri Lisesi'ni kazandı. 1966 yılında Erzincan Askeri Lisesi'ni bitirerek Kara Harp Okulu'na girdi.
1966-67 ve 1967-68 yıllarında Harp Okulu'nu "iyi" derece ile tamamladıktan sonra 1969 yılında 22. dönem Subay Kursu'nu başarı ile bitirerek Sivas Er Eğitim Tugayı'nda Teğmen olarak göreve başladı.
Daha sonra Kars-Sarıkamış 'ta görev yaptı. Bu sürede Isparta-Eğridir de komando eğitimi, Ankara 'da paraşüt kursu ve İstanbul da dalış eğitim kurslarına katıldı.
1974 Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra Kıbrıs-Lefkoşa 'da görev yaptı. Bu görevini tamamladıktan sonra İstanbul - Çekmeköy ve daha sonra Kırklareli-Vize ' de görev yaptı.
En son görev yeri Hakkari-Şemdinli 'de binbaşı rütbesi ile görev yapmaktayken 1987 yılında bölücü teröristlerle girişilen silahlı çatışmada şehit oldu. Mezarı İstanbul-Edirnekapı Şehitliği'ndedir.
Evli ve iki erkek çocuk babası olan Şehit Ömer AKTUĞ 'a Allah 'tan Rahmet diliyoruz.

Jandarma Çavuş Resul AKSOY

Mehmet ve Hatice AKSOY 'un 5. ****** olarak 1965 yılında Rize 'de doğdu. İlk ve Ortaokulu Kalkandere 'de okudu. Askere gidene kadar serbest çalıştı.
Hakkari İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 30.09.1986 tarihinde Yüksekova 'dan Şemdinli 'ye giderken pusuya düşürülmesi sonucu şehit olmuştur.

Bekar olarak şehit olan Resul AKSOY 'e Allah 'tan Rahmet diliyoruz.

Jandarma Er Orhan BAYNAZOĞLU

Şehit Jandarma Eri Orhan BAYNAZOĞLU Rize ili Pazar ilçesi Irmak Köyü'nde 12 Temmuz 1966 tarihinde doğdu. Baba adı Hasan, ana adı Havva 'dır.
Şehit Jandarma Eri Orhan BAYNAZOĞLU 06 Aralık 1987 tarihinde Mardin-Derim Kellek mevkiinde yasadışı unsurlarla çıkan çatışmada şehit olmuştur. Mezarı Irmak köyü'ndedir.
Şehidimiz evli olup, 11 yaşında Elif isminde bir kız çocuk babasıydı.
Kendisine Allah'tan Rahmet diliyoruz.

Kazım ve Fatma KÖROĞLU'nun tek ****** olarak 07.12.1967 tarihinde Rize-Fındıklı'nın Kıyıcık Köyü'nde dünyaya geldi. İlkokulu Kıyıcık İlkokulu'nda okudu. Fındıklı Ortaokulu'ndan ayrıldı. Askere gidinceye kadar serbest çalıştı.
Tunceli il Jandarma Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 25.10.1988 tarihinde Çemişkezek-Toros Köyü'nde çıkan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.
Allah Rahmet eylesin.

Jandarma Er Cumalı AYÇİÇEK

Hasan ve Safiye AYÇİÇEK 'in ****** olarak Rize'nin Ardeşen ilçesinde 16.05.1970 tarihinde doğdu. İlkokulu Ardeşen Cumhuriyet İlkokulunda okudu. Askere gidene kadar serbest çalıştı.
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 11.04.1991 tarihinde Bingöl-Yaylıdere-Kalkan Mezrası mevkiinde çıkan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı
Allah rahmet eylesin.

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
Jandarma Er İdris DEMİRBAŞ

İshak ve Emine DEMİRBAŞ 'in çocukları olarak 1971 yılında Rize'nin Çayeli ilçesinde doğdu. İlkokul mezunudur. 26.02.1991 tarihinde askerlik hizmetini yapmak üzere Diyarbakır-Silvan 10. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı emrine sevk edilmiştir. Burada temel eğitimini tamamladıktan sonra Hakkari-Çukurca 3/118 Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı emrine dağıtım olmuştur. Çayırlı Sınır Tabur Komutanlığı emrinde görevli iken 25.10.1991 tarihinde teröristlerle yapılan çatışma sonucunda şehit olmuştur. Mezarı Çayeli'nin Yeşiltepe Köyündedir. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Çavuş Nedim KÜÇÜK

Yusuf ve Emine KÜÇÜK 'ün oğulları olarak 1971 yılında Rize'nin Çayeli ilçesinde doğdu. Ortaokul mezunudur.
27 Şubat 1991 tarihinde askerlik görevini yapmak üzere Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı emrine sevk edilmiş olup, temel eğitimini tamamladıktan sonra Eruh ilçesi Jandarma komutanlığı emrine dağıtım olmuştur. Burada askerlik görevini yapmakta iken 01.02.1992 tarihinde Eruh Tünekpınar Jandarma Karakol Komutanlığı'nın kuzeydoğusunda bulunan Kürsitepe 'den yuvarlanan çığın Tünekpınar Jandarma Karakol hizmet binasına düşmesi sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı İzmit'in Derince ilçesindedir.
Allah Rahmet eylesin.

Jandarma Er Halil SADIKOĞLU

1971 yılında Rize de doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Melahat'tır
Siirt il Jandarma Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 01.02.1992 tarihinde Şirnak-Tünekpınar Jandarma Karakoluna çığ düşmesi sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı Rize'nin Sütlüce Köyündedir.

Jandarma Onbaşı Muhammet ŞEREMET

Ali ve Fatma ŞEREMET'in oğulları olarak Rize'nin Ardeşen ilçesinde 1971 yılında doğdu. Liseyi bitirmeden ayrıldı.
Silopi-Şirnak 2. Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 18.02.1992 tarihinde Şirnak-Silopi Akteke Karakolu yakınlarında erzak ***üren aracın mayına çarpması sonucunda şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Piyade Er Nurettin KADIOĞLU

Şehit Piyade Er Nurettin KADIOĞLU, Rize ili Pazar ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde 15.04.1971 tarihinde doğdu. Baba adı Mehmet, Anne adı Gülizar. İlk okulu Pazar Cengiz Topel İlkokulu'nda okudu.
Şehit Piyade Er Nurettin KADIOĞLU 02.07.1992 tarihinde Şirnak ili, Güçlükonak ilçesi, Taşkonak mevkiinde çıkan çatışma sonucu şehit olmuştur. Bekar olarak şehit olan Nurettin KADIOĞLU 'nun mezarı Cumhuriyet Mahallesi'ndedir..

Jandarma Er Hızır KARAOSMAN

Rize ili, Güneysu ilçesi, Selamet köyü'nde 07.09.1971 tarihinde Necati ve Fatma KARAOSMAN 'in beşinci ****** olarak dünyaya geldi. İlkokulu Selamet Köyü İlkokulunda, Ortaokulu Rize Merkez Zihni Derin Orta okulunda bitirdi. Rize Lisesi 2. sınıfından ayrıldı. Askere gidene kadar serbest çalıştı ve nişanlandı.
1991 yılında askere gitti. Hakkari-Şemdinli 1/118 Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı'nda jandarma eri olarak görev yaparken 30 Ağustos 1992 tarihinde Alan Jandarma Sınır Komutanlığı bölgesinde çıkan silahlı çatışma sonucu şehit oldu. Kendisine Allah'tan Rahmet diliyoruz

Piyade Er Yakup BIYIK

Aslan Cabir ve Emine BIYIK'ın dördüncü ****** olarak 15.03.1971 tarihinde Rize ili Güneysu ilçesinin Güneyli Köyü'nde doğdu. İlkokulu Güneyli Köyü İlkokulu'nda bitirdi. Güneysu Ortaokulunun 2. sınıfından ayrıldı. Askere gidene kadar serbest çalıştı.
Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 29 Eylül 1992 tarihinde Şemdinli-Derecik Köyü bölgesinde çıkan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.
Kendisine Allah'tan Rahmet diliyoruz

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
Jandarma Komando Er Aziz YILDIZ

Rize ili Güneysu ilçesinin Adacami Köyü'nde 23.10.1971 tarihinde Mehmet ve Mihriban YILDIZ'ın onuncu ****** olarak dünyaya geldi. İlkokulu Adacami İlkokulu'nda okudu. Askere gidinceye kadar çay fabrikalarında işçi olarak çalıştı.
1971/4 tertip olarak acemi eğitimini yapmak üzere Manisa Kırkağaç Komando Taburu'na gitti. Şirnak ilinde Fındık 6. Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda Jandarma Komando eri olarak askerliğini yaparken 22 Ekim 1992 tarihinde Fındık 'ta çıkan silahlı çatışma sonucu şehit oldu. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Komando Er Muharrem EKŞİ

Cemal ve Fatma EKŞİ'nin 7. ****** olarak Rize'nin İkizdere ilçesi Demirkapı Köyü'nde 15.08.1972 tarihinde doğdu. İlkokulu kendi köyünde bitirdi. Askere gidene kadar inşaat işçisi olarak İstanbul 'da çalıştı.
1972/1 tertiple acemi eğitimi için Manisa Kırkağaç Komando Taburu'na gitti. Elazığ Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 28.10.1992 tarihinde sınır ötesi harekata katıldı. Kuzey Irak'ın Pirbela bölgesinin kuzeyinde çıkan silahlı çatışma sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Kendisine Allah'tan Rahmet diliyoruz

Jandarma Er Alaattin KÖSEOĞLU

22.05.1970 tarihinde Rize ili Pazar ilçesi Subaşı Köyü'nde doğdu. Babasının adı Muhsin, annesinin adı Sebahat'tır. İlkokulu Pazar ilçesinin Subaşı köyü'nde okudu.
1972/2 tertip Jandarma eri olarak askere gitti. Tunceli ili'nin Nazimiye ilçe Jandarma Komutanlığı emrinde görevli iken 02 Kasım 1992 tarihinde izinden dönerken Taht köprüsü mevkiinde teröristlerin yol kesmesi neticesinde otobüsten indirilerek şehit edilmiştir. Şehit olduğunda bekardı.

Piyade Komando Er Hızır SANDALLI

İsmail ve Hacere SANDALLI'nın 3. ****** olarak 01.09.1971 tarihinde Rize'nin Merkez Kırklartepe Köyü'nde doğdu. İlkokulu kendi köyünde, Ortaokulu Yiğitler Köyü Taşköprü Atatürk İlköğretim Okulu'nda bitirdi. Liseyi Tevfik İleri Endüstri Meslek Lisesi'nde okudu. Askere gidene kadar serbest olarak çalıştı.
1971/4 tertiple acemi eğitimi için Hendek-Adapazarı'na gitti. Midyat 2. Jandarma Komando Alay Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 13.10.1992 tarihinde sınır ötesi harekatta Kuzey Irak Şhive bölgesinde çıkan silahlı çatışma sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Er Yüksel ÇAKAR

01.04.1971 tarihinde Rize ili Pazar ilçesi Kesikköprü Köyü'nde doğdu. Babasının adı Yaşar, annesinin adı Naciye'dır. İlkokulunu Pazar ilçesinin Kesikköprü Köyü'nde okumuştur.
1971/4 tertip jandarma eri olarak 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı, Devrek-Zonguldak 'a acemi birliğine gitti. Acemi eğitimi'nden sonra Mardin il Jandarma Komutanlığı'na bağlı Dallıağaç Jandarma Karakol Komutanlığı'nda vatanı görevini yaparken 01 Şubat 1993 tarihinde saat 15:30 da terhisi nedeni ile Karakol 'dan alınıp, konvoy halinde Nusaybin ilçe merkezine getirilirken Yandere köyü mevkiinde yasadışı PKK örgüt mensuplarınca konvoy 'un pusuya düşürülmesi ile şehit olmuştur.

Jandarma Onbaşı Doğan DAĞCI

Yusuf Ziya ve Emine DAĞCI'nın ****** olarak Rize'nin Çayeli ilçesinde 1972 yılında doğdu. Lise Mezunudur.
26 Ağustos 1992 tarihinde askerlik hizmetini yapmak üzere Çanakkale 116. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı emrine sevk edilmiştir. Burada temel eğitimini tamamladıktan sonra Diyarbakır-Lice Jandarma Komutanlığı emrine dağıtım olmuştur. 24 Haziran 1993 günü Lice'nin üçdamar Köyü'nde PKK terör örgüt mensuplarıyla girilen silahlı çatışma sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı Aşıklar Köyü'ndedir.

Piyade Er Erol ŞAFAK

Rize ilinin merkez Sütlüce köyü'nde 1972 yılında İbrahim ve Hatice ŞAFAK'ın birinci ****** olarak dünyaya geldi. İlkokulu Zincirliköprü Köyü İlkokulu'nda okudu. Fındıklı Ortaokulu'ndan ayrıldı. Askere gidene kadar serbest olarak çalıştı.
Dargeçit-Çelik Jandarma Karakol Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 2 Temmuz 1993 tarihinde bu bölgede çıkan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Komando Er Muhammet YÜCE

İbrahim ve Seyyare YÜCE'nin çocukları olarak 1972 yılında Rize'nin Çayeli ilçesinde doğdu. İlkokul mezunudur.
26.08.1992 tarihinde askerlik hizmetini yapmak üzere Manisa-Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alay Komutanlığı emrine sevk edilmiştir. Burada temel eğitimini tamamladıktan sonra Diyarbakır-Ergani Jandarma Komando Taburu 3. Bölük Komutanlığı emrine dağıtım olmuştur.17.08.1993 tarihinde Dicle İlçesi'nin İsmail Boğazı mevkiinde arazı taraması operasyonu sırasında teröristlerle çıkan çatışma sonucunda şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı Çayeli'nin Karaağaç Köyü'ndedir.

Jandarma Er Mürsel BASA

12.05.1972 tarihinde Rize ili Pazar ilçesi Akmescit Köyü'nde doğdu. Babasının adı Sami, annesinin adı Lilifer'dir. İlkokulu Akmescit Köyü'nde, Ortaokulu 'da Pazar Ortaokulu'nda bitirmiştir.
05.06.1993 tarihinde 1973/2 tertip jandarma eri olarak 2nci Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Bornova/İzmir 'e, acemi birliğine gitti. Acemi eğitiminden sonra Bingöl il Jandarma Komutanlığı Yayladere ilçesi Güneşli Jandarma Karakol Komutanlığı emrinde görev yaparken 10 Eylül 1993 tarihinde teröristlerle çıkan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Komando Er Hilmi BOZDİ

Fevzi ve Mine BOZDİ'nin oğulları olarak Rize'nin Pazar ilçesinde 30.09.1972 tarihinde doğdu.
Bingöl il Jandarma Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken Bingöl-Adaklı ilçesi yakınlarında içinde bulunduğu aracın pusuya düşürülmesi sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda evliydi...

AYRICA RESIMLERI YAYINLAYAN SITEYE GELEN E-MAIL AYNEN SOYLE:

İsmim Fatih AKDOĞAN Yozgat Akdağmadeni'liyim 72/4 tertip olarak Adaklıda askerlik yaptım. Öncelikle size teşekkür ediyorum çünkü Hilmi'yi hala içinizde yaşattığınız için.. Hilmi BOZDİL benim.arkadaşımdı. Size onla ilgili üzücü bir bir olayımı anlatayım. Timler hazırlandı tam arabaya binmek üzerken elinde bir kaç hobi çikolata ile geldi. Al devrem Fatih dedi, yeğenin olmuş bunu ye dedi. Bende dedim ki, oğlum senin her gün ******n mu oluyor bu ne kadar çikolata dedim. Oda olsun olsun sen ye dedi ve arabaya bindi, gittiler. Hatta dün'de onunla aynı anda pusuya düşen bir asker arkadaşımız geldi. Oda oradaki olayları anlattı. En son ruhunu teslim etmeden önce o koca vücudu titreyerek siz korkmayın diyor ve mermiler üzerine yağarken GTT yi (PKK) üzerlerine doğrultuyor, patlatıyor ve titreye titreye ruhunu teslim ediyor. Ona tekrar Allah'tan Rahmet diliyorum. Ruhu şad olsun. Her ana böyle bir genç doğuramaz. O ananın elinden ayağından öperim.

Piyade Er Ali İSLAMOĞLU

1972 yılında Rize 'de doğdu. Babasının adı Hamdı, annesinin adı Mahmure'dir.
Midyat 2. Komando Alayı, 1. Komando Tabur Komutanlığı'nda askerliğini yaparken, 16 Ekim 1993 tarihinde Şenyayla-Esenlik bölgesinde çıkan silahlı çatışma sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı Rize'nin Kurtuluş Köyü'ndedir.

Jandarma Komando Er Oktay TÜRÜT

Rize ili Merkez Ambarlık köyünde 1972 yılında Halim ve Hatice TÜRÜT 'ün üçüncü ****** olarak dünyaya geldi. İlkokulu Ambarlık İlkokulunda okudu. Ortaokulun birinci sınıfından ayrıldı. Askere gidene kadar marangoz olarak çalıştı.
Diyarbakır-Silvan Jandarma Komando Bölük Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 28.01.1994 tarihinde Diyarbakır-Kulp ilçesi Naygültepe mevkiinde çıkan çatışma sonucu şehit oldu.
Bekar olarak şehit olan Oktay TÜRÜT'e Allah'tan Rahmet diliyoruz

Yedek Subay Öğrenci Ekrem OKUTAN

Cevdet ve Vasfiye OKUTAN'ın oğulları olarak 23.04.1962 tarihinde Rize'nin Ardeşen ilçesinde doğdu. Merkez İlkokulu, Fatih Ortaokulu ve Ardeşen Lisesi'ni bitirdikten sonra Yüksek öğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nin Matematik bölümünde bitirdi.
235. dönem olarak askere gitti. Tuzla Piyade Okulu'nda yedek subay adayı iken 12.02.1994 tarihinde Tuzla tren istasyonuna konulan bombanın patlaması sonucunda şehit olmuştur. Şehit olduğunda evliydi ve bir kız ****** vardı.
Kendisine Allah 'tan Rahmet diliyoruz.

Jandarma Mekanize Komando Er Ersin GÜNER

Cemal ve Şadiye Güner 'in dördüncü ****** olarak 1973 yılında Rize 'de doğdu. İlkokulu İstanbul-Beykoz Çubuklu İlkokulunda bitirdi. Askere gidene kadar serbest olarak çalıştı.
Siirt-Eruh ilçe Jandarma komutanlığı 'da askerliğini yaparken 30 Nisan 1994 tarihinde operasyona giden birliklere erzak ikmali için giderken Erenkaya-Beyaz Kapı mevkiinde aracın yola yerleştirilmiş mayına çarpması sonucu şehit oldu. Şehit olduğunda bekardı.

Piyade Er Kadir SUAL

Recep Ali ve Şükriye SUAL'ın oğulları olarak Rize'nin Ardeşen ilçesinde 01.01.1972 tarihinde dünyaya geldi. İlkokulu Bayırcık İlkokulunda okudu.
1972/4 tertip askere gitti. Sarıkamış 9. Piyade Tümeni 57. Komando Tabur Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 12.05.1994 tarihinde Ağrı-Tendürek Dağı'nda icra edilen operasyon sırasında çıkan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.
Allah rahmet eylesin.

Jandarma Komando Onbaşı Hüseyin GÜR

Bayram ve Güllü GÜR 'ün 8. ****** olarak 07.01.1973 tarihinde Rize'nin İkizdere ilçesi Ballı Köyü'nde doğdu. İlkokulu Trabzon 'un Of ilçesi Pınaraltı Köyü'nde bitirdi. Askere gidene kadar Rize'nin Atmeydanı Mahallesi Ortaalan Camisi'nde müezzin olarak çalıştı.
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 16.05.1994 tarihinde Bingöl-Yedisu ilçesi kırsal kesimde çıkan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Topçu Çavuş Bekir ALTUNBAŞ

Mehmet ve Hamdiye ALTUNBAŞ 'ın çocukları olarak 1971 yılında Rize'nin Çayeli ilçesinde doğdu.
28 Şubat 1993 tarihinde askerlik görevini yapmak üzere İzmir-Bornova 57. Topçu Er Eğitim Tugay Komutanlığı emrine sevk edilmiştir. Burada temel eğitimini tamamladıktan sonra Diyarbakır-Bilgekışlası 16. Zırhlı Tugay Topçu Taburu 1. Bölük Komutanlığı emrine dağıtım olmuştur. 27.05.1994 tarihinde saat 19:50 'de 16. Zırhlı Tugay Topçu Taburu 1. K/M OBÜS bataryasında görevli iken Layayran mezrası yakınında Bedir Ezan Tepe de yasa dışı örgüt mensuplarının açtığı ilk ateş sonucu ağır yaralanmış olup, hastaneye kaldırılırken yolda şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekar olan Bekir ALTUNBAŞ 'ın mezarı Büyük Caferpaşa Mahallesi'ndedir.

Jandarma Komando Er Aydın BODUR

Hikmet ve Sevim BODUR 'un oğulları olarak Rize'nin Ardeşen ilçesinde 26.02.1973 tarihinde doğdu.
Siirt-Eruh 3/3 Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 03.06.1994 tarihinde Siirt-Eruh-Kevarasusin mevkiinde çıkan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.
Kendisine Allah 'tan Rahmet

Piyade Er Cemal TÜFEKÇİOĞLU

Ahmet ve Lütfiye TÜFEKÇİOĞLU'nun 2.****** olarak 01.01.1971 tarihinde Rize'nin Kalkandere ilçesinde doğdu. İlkokulu Rize Kurtuluş ilkokulu'nda bitirdi. Ortaokulu İstanbul Acıbadem Ortaokulu'nda okudu. Askere gidene kadar serbest çalıştı.
Kars Çakmakkışla 14. Mekanize Piyade Tugayı 1. Mekanize Piyade Taburu 1. Bölükte askerlik görevini yaparken 13.06.1994 tarihinde Kars-Kağızman Kuloğlu bölgesinde çıkan silahlı çatışma sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda nişanlıydı.
Kendisine Allah 'tan Rahmet diliyoruz

Piyade Er İbrahim MERAL

Rize ili Merkez Kurtuluş Köyü'nde Eyüp ve Nihal MERAL'ın dördüncü ****** olarak 1973 yılında doğdu. İlkokulu Kurtuluş Köyü İlkokulu'nda okudu. Askere gidene kadar serbest çalıştı.
Kağızman 7. Mekanize piyade tugay Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 12 Temmuz 1994 tarihinde Kars-Kağızman-Değirmendere bölgesinde çıkan silahlı çatışma sonucu şehit oldu. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Komando Er Kemal İSMAİL

1974 yılında Rize 'de doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Fatma 'dır.
İstanbul Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda askerliğini yaparken 11.08.1994 tarihinde Iğdır-Aralık ilçesi Adetli Köyü'nde pusu ve tıkama görevi icra ederken roketli saldırı sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı Rize'nin Ambarlık Köyü'ndedir.

Jandarma Komando Er Murat ÇALIŞKANER

Rize ili Merkez Yiğitler köyünde Niyazi ve Neriman KABİL 'in birinci ****** olarak 1974 yılında dünyaya geldi. İlkokulu Yiğitler köyü ilkokulu'nda, ortaokulu Taşköprü Atatürk Ortaokulu'nda okudu. Askere gidene kadar ticaretle meşgul oldu.
1974/1 tertiple acemi eğitimi için Manisa-Kırkağaç'a gitti. Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda askerliğini yaparken 11 Ağustos 1994 tarihinde Iğdır ili Aralık ilçesi Adetli köyünde PKK terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada şehit oldu. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Er Sefer Emre METE

İsmail ve Gülcemal METE'nin 4.****** olarak 1972 yılında İstanbul-Erenköy de doğdu. İlkokulu Faik Reşat Onat İlkokulu'nda, Ortaokulu Göztepe Ortaokulu'nda Liseyi Kadıköy Ticaret Meslek Lisesi'nde okudu. Askere gidene kadar serbest çalıştı.
Hakkari İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 13.08.1994 tarihinde Hakkari Jandarma Komutanlığı Örnek Karakolu'nda silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı İstanbul-Göztepe 'dedir.

Jandarma Komando Er M. Ali YILMAZ

Hulusi ve Asiye YILMAZ 'ın tek ****** olarak 1973 yılında Kalkandere'nin Kızıltoprak Mahallesi'nde doğdu. İlkokulu Cevizlik mahallesi'ndeki Cumhuriyet ilkokulu'nda okudu. Ortaokulu KAlkandere Lisesi'nin Orta bölümünde bitirdi, Lise birinci sınıftan ayrıldı. Askere gidene kadar Gebze'de alüninyum döküm işçiliğinde çalıştı.
Beytuşşebap 5. Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 5 Eylül 1994 tarihinde Beytuşşebap ilçesi Kelmehmet dağı mevkiinde PKK terör örgütü ile çıkan çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda evli olup bir erkek çocuk babası idi.

Jandarma Er Ahmet YAZICI

Ali ve Nazmiye YAZICI 'nın dördüncü ****** olarak 1974 yılında Rize'nin Güneysu ilçesi Bulutlu Mahallesi'nde doğdu. İlkokulu Bulutlu Mahallesi'ndeki 60. Yıl İlkokulu'nda bitirdi. Ortaokula gitmedi. Askere gidinceye kadar serbest çalıştı.
Çukurca/Hakkari Pirinçeken Jandarma Sınır Bölük Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 12 Ekim 1994 tarihinde Pirinçeken Jandarma Sınır bölgesinde saldırı teşebbüsünde bulunan bölücü eşkıya ile girişilen silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Piyade Onbaşı Azim ÖZDEMİR

Mehmet Ali ve Fatma ÖZDEMİR 'in ****** olarak Rize'nin Kendirli Beldesi, Orta Mahalle'de 1974 yılında doğdu. İlkokulu İstanbul Kadıköy Muhsin Adil BİNAL İlkokulu'nda okudu. Ortaokulu ve Liseyi Kenan EVREN Lisesi'nde bitirdi. Askere gidinceye kadar serbest çalıştı.
Tekirdağ-Malkara 95'inci Zırhlı Tugay 1'inci İç Güvenlik Piyade Tabur Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 17 Kasım 1994 tarihinde Siirt-Merkez Palamutlu Köyü yakınlarında PKK terör örgütüyle girişilen silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Piyade Onbaşı Hasan AKSU

Rize ili Merkez Kömürcüler Köyü'nde 1974 yılında Rıza ve Hanife AKSU 'nun 4'uncu ****** olarak dünyaya geldi. İlkokul tahsilini doğduğu yer olan Kömürcüler İlkokulu'nda, Orta tahsilini Merkez Mehmet Akif Ortaokulu'nda, Lise tahsilini ise Rize Lisesi'nin 2nci sınıfından ayrılarak yarıda bırakmıştır. Bir müddet serbest olarak çalıştı.
1994 yılında acemi birliğini yapmak üzere 74/1 tertip olarak Isparta Dağ Komando Tugayına gitti. Acemi birliği bitmeden Amasya Çavuş Talimgahına gönderildi. Aynı yerde bir ay özel tim eğitimi görerek Kars ili 19. Mekanize Tugay Komutanlığı emrine, oradan da gönüllü olarak geçici görevle Tunceli ili Nazimiye İlçesine gönderildi.
5 ay görev yaptığı birliğin katıldığı operasyonda teröristlerle girişilen çatışma esnasında 14.12.1994 tarihinde şehit düşmüştür. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Ulaştırma Er Bülent BESLER

Memiş ve Basriye BESLER 'in üçüncü ****** olarak 1974 yılında Rize'de doğdu. İlkokulu Gülbahar İlkokulu'nda bitirdi. Askere gidinceye kadar serbest çalıştı.
Tunceli İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 18 Mart 1995 tarihinde Tunceli ili Merkez Babaocağı mevkiinde PKK terör örgütü mensuplarınca çıkarılan çatışmada şehit oldu. Şehit olduğunda bekardı.

Piyade Onbaşı Mustafa KÖSE

Dursun ve Emine KÖSE'nin oğulları olarak 1974 yılında Rize'nin Çayeli ilçesinde doğdu. İlkokul mezunudur.
26 Mayıs 1994 tarihinde askerlik görevini yapmak üzere Manisa 1. Piyade er eğitim Tugayı 8. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı emrine sevk edilmiştir. Burada temel eğitimini tamamladıktan sonra Kars 3. Mekanize Piyade Taburu 8. Mekanize Piyade bölük Komutanlığı'nca icra edilen görev esnasında Tunceli-Nizamiye Türbetepe pusu mevkiinde 24 Temmuz 1995 günü PKK terör örgütü ile çıkan silahlı çatışma sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı Çayeli'nin İncesırt Köyü'ndedir.

Piyade Er Hüseyin BÜYÜK

Tabir ve Fatma BÜYÜK 'ün 4.****** olarak 1975 yılında Derepazarı ilçesinin Esentepe Köyü'nde dünyaya geldi.İlkokulu Esentepe İlkokulu'nda, Ortaokulu ve Liseyi Rize İmam Hatip Lisesi'nde bitirdi. Askere gitmeden önce Gündoğdu Yenikale Mahallesi'nde imamlık yaptı.
1975/1 tertip ile acemi eğitimi yapmak üzere Manisa-Kırkağaç 'a gitti. Van-Erciş 10'uncu Piyade Tugayı 2'nci Piyade Tabur Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 31 Temmuz 1995 tarihinde operasyon hazırlığı esnasında askeri aracın çarpması sonucu yaralanmış ve kaldırıldığı Erzurum Mareşal Çakmak Askeri Hastanesi'nde 1 Ağustos 1995 tarihinde şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Piyade Er Turgay BAL

12 Ekim 1972 tarihinde Şakır ve Müzeyyen BAL'ın çocukları olarak Pazar ilçesinin Sessizdere Köyü'nde dünyaya geldi. İlkokulu Sessizdere Köyü'nde, Ortaokulu Pazar ilçesinde, Liseyi yine Pazar ilçesi Endüstri Meslek Lisesi'nde okudu.
06 Şubat 1996 tarihinde Şirnak ili Taşkonak mevkii Vatan Tepesinde el bombasının patlaması sonucu şehit olmuştur. Mezarı Sessizdere Köyü'ndedir. Şehidimiz bekardır.

Piyade Er Sultan KAR

1976 yılında Rize de doğdu. Baba adı Dursun, ana adı Hesna dır.
Şirnak - Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugayı'nda askerliğini yaparken 26.06.1996 tarihinde Çakırsöğüt bölgesinde teröristlerle çıkan silahlı çatışma sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı İkizdere ilçesinin Gölyayla köyü'ndedir.

Jandarma Komando Er Mustafa YAZICI

Yaşar ve Fatma YAZICI 'nın çocukları olarak Rize'nin Çayeli İlçesinde 1976 yılında doğdu. İlkokul mezunudur.
21.05.1996 tarihinde askerlik görevini yapmak üzere Manisa 6. Jandarma Komando er Eğitim Alay Komutanlığı emrine sevk edilmiştir. Burada temel eğitimini tamamladıktan sonra Batman - Hasankeyf Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı emrine dağıtım olmuştur. 19.10.1996 tarihinde Hasankeyf Şahit sırtları mevkiinde PKK 'li teröristlerce çıkarılan silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı Gürgenli Köyü'ndedir.

Jandarma Komando Er Erkan ŞAHİN

Suat ve Saime ŞAHİN 'in ikinci ****** olarak 25.10.1976 tarihinde Rize de doğdu. İlkokulu Derepazarı ilkokulu'nda bitirdi. Liseyi Tevfik İleri Meslek Lisesi'nde bitirdikten sonra askere gidene kadar serbest çalıştı.
Şirnak - Çakırsöğüt 4. Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda askerliğini yaparken 31.12.1996 tarihinde Şirnak - Sınat bölgesinde çıkan çatışma sonucu şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Piyade Er Selçuk UZUN

1975 yılında Rize de doğdu. Babasının adı Hüseyin, Annesinin adı İbsane 'dir.
Trabzon 2.piyade Tabur Komutanlığı'nda askerliğini yaparken 27.02.1997 tarihinde Erzincan-Kemaliye-Dutluca girişinde askeri aracın devrilmesi sonucu yaralanmış, tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak 2 Mart 1997 tarihinde şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. mezarı Çayeli ilçesinin Aktaş Mahallesi'ndedir.

Piyade Er Yaşar KUŞ

Rize-Çamlihemşin Dikkaya Köyü'nden, Emine ve Osman KUŞ 'un dördüncü ****** olarak 20.01.1976 tarihinde Yalova'da doğdu. İlkokulu Yalova da Öğretmen Yusuf Ziya İlkokulu'nda ortaokul ve Liseyi Yalova İmam Hatip Lisesi'nde bitirdi. Askere gidinceye kadar serbest çalıştı.
Milli-Şirnak 1/8 'inci İç güvenlik Piyade tabur Komutanlığı'nda askerlik görevini yaparken 07.05.1997 tarihinde Bestabaş sırtları bölgesinde bölücü terör örgüt mensuplarıyla girişilen silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı.

Jandarma Asteğmen Coşkun TELCİ

1972 yılında Rize'de doğdu. Babasının adı Rıfat, annesinin adı Raziye 'dir. 9 Eylül Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu mezunudur.
Mardin-Savur Jandarma Komando Bölük Komutanlığı'nda Jandarma Asteğmen rütbesiyle askerliğini yaparken 10.11.1997 tarihinde Mardin-Savur karakolu Topluvelitepe mevkiinde bölücü terör örgüt mensuplarıyla girişilen silahlı çatışmada şehit olmuştur. Şehit olduğunda bekardı. Mezarı Rize'nin Halatçılar Mahalle'sindedir.

Sehitlere olu demeyin,onları olu mu sanırsınız,kazdagı aglattın beni saolasın untmayalım unutturmayalım,yesil sermayenin kurtlus savasında yaptıklarını,cerkez ayaklaanmalarını,kürt ayaklanmalarını unutmayalım simdi bazılarından ses cıkmıyor ama her an cıkmayanalardan da cıkabilir nasıl ki işgal zamanı gazeteciler birden cerkez oldugunu,rum oldugunu,kürt vs. oldugunu hatırladıgıını unutmayalım,
ya oyle bi sey olmus karadenizli adama sor hepsi Türküm diyor tv.de hala patır patır laz deyip karadenizlerle bi de dalaga geciyorlar ....

12538zf2.jpg

Şehit Binbaşı Adil Karagöz

Bingöl'ün Genç İlçesi Yazkonağı kırsalında teröristlerce döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Jandarma Özel Harekat Taburu Komutanı Binbaşı Adil Karagöz'ün cenazesi, düzenlenen törenin ardından memleketi Osmaniye'ye gönderildi.Evli ve 2 cocuk babasiydi, Allah gani gani rahmet eylesin , sevenlerine sabir versin . Türk halkına sabir versin

241053.jpg

Vatanı korumak gibi kutsal bir görev uğrunda ölen tüm şehitlerimize Allahtan Rahmet yakınlarına sabır diliyorum.Gazilerimizin de Allah yardımcısı olsun.

İçimizde ki vatan sevgisi ve iman gibi hislerin azalmadan devam etmesi dileğiyle aşağıdaki fotoğrafları paylaşıyorum, şüphesiz fazla söze gerek yok.

7ji8.jpg

2ks6.jpg

1oo6.jpg

3uu3.jpg

6ze2.jpg

3uz7.jpg

sehit_cocuk.jpg

Gümüşhane Anadolu Lisesi'nin orta bölümünü iftiharla geçerek bitirdikten sonra sırasıyla Kuleli Askeri Lisesi bitirdi ve ardından Kara Harp Okulu'ndan sekizinci sırada mezun olan 25 yaşındaki Teğmen Tuna Kara, iki yıl İstanbul'da Jandarma Teğmen olarak görev yaptı.

...ve sadece 25 günlük evliydiler...

...ve o sadece 25 yaşında idi...

...19 Temmuz 2005...

bLoOdLusT1912

Kadim Üye
1 Ağu 2007
5,470
41
Karanlık gecede kara sudan zap suyuna giden yol,
Dolunay azaplığında vatanımın,
Ay örgüsü saçlarına vurgun düşmüşüm,
Alın yazımıza vatan ve bayrak, şehitlik yazılmış

En güzel türküyü kurşun söyler özüme,
Ola ki Tendürek ağıdı Cudi, Havar türkülerinde,
Muhabbeti bulurum bir zaman,
Şahadetse aslanların savaşında,

Ölümsüzlük, şehitlik, bayrak hilalinde,
Can veren, kan veren yiğitler,
Yar gönlümüze düşende, çıktık dağların başına
Karanlık gecede el uzattık hilale,
Vurgun yedik seher rüzgarında,
Gurbet türküleriyle selam ettik yar diyarına,
Savaş türkülerinde kendimizi bulduk,
Vatan türküsüyle huy eyledik her zaman

Kürşat baskınlarında şahadetime destur verilirken,
Tekbir-i ilahi ki bayrağımdaki iman,
Yıldız yüceliğinde vatan olası gönül,
Neylerim, neylerim sensiz acep?

Seninle gezerim Şavşat’ı, Kars’ı,
Seninle inerim Bingöl’den Van’a,
Muş’tan el ederim Adıyaman’a,
Ben deli sevdalar yaşar uykusu geçerken,
Keleş sesinde yas tutarım,
Ölen şehitlerin ardından,

Mimarisi olduğum Anadolu’yu gezerken,
Nasibim bir kurşun olup da, düşersem toprağa,
Eğer, eğer toprak bana asmışsa bağrını,
Damla damla düşüyorsa toprağa kan,
Bayraklara sarılıyorsa tabutlar,
Analar, analar ağlıyorsa yitik erlerinin ardı sıra,
Gelinler, gelinler yas tutuyorsa yiğit erlerinin ardından
Ki Türk devleti öksüz kalacaksa eğer,

Koyuver şahin misali saldırsın İbrahim’in delilerini,
Mehmetçesine, çakal sürüsüne,

Ay gökte kaldıkça,
Ulu kocaların, ak sakalların duası
Üstüne olsun.

75b.jpg

76b.jpg

78b.jpg

81b.jpg

85b.jpg

86b.jpg

88b.jpg

91b.jpg

92b.jpg

100b.jpg

93b.jpg

94b.jpg

229b.jpg

222b.jpg

239b.jpg

237b.jpg

TÜRK ASKERİ GELİYOR
Ulu dağlar yol verin bu cengaver yiğide,
Yere göğe sığmayan demir gibi yüreğe,
Sarılmış bayrağına sanki düğüne gidiyor,
Vakur bir tebessümle Türk Askeri geliyor! ..

Her adımıyla gurur duyan kalpler adına,
Kılıcını çekti mi koyar mı hiç kınına,
Vatanına göz diken düşmanının yanına,
Allah Allah diyerek zemzemlenip gidiyor! ..

Kurşun nasıl parlaksa işte öyledir canı,
Başta gürcedir sesi,hasmınadır inadı,
Her ne kadar sertse de yumuşaktır rüzgarı,
Cephede destanlaşan dostluğuyla geliyor! ..

Binbir kraldan cesurdur Mehmetçik adıyla,
Tanrıçalara emsaldir asilce kanıyla,
Canı ile tuttuğu göz yaşartan andıyla,
Toprağını kanıyla vatan yapıp geliyor! ..

Sarsın alemi emsali görülmemiş değer,
Sancağını dik tutan tüm dikbaşları eğer,
Yüz kiloluk mermileri kaldıran bu eller,
Ölmeden sancağını dimdik çakıp geliyor! ..

İlker ÜNLÜ
Hv.Plt.Tğm
16 Mayıs 2006

MEHMET'İM SANA NASIL KIYDILAR?

Kömür karasıydı rüzgarda dalgalanan saçların,
Bir ok gibi bağırları delerdi güzel bakışların,
Kızdın mı aniden çatılırdı keman kaşların,
Mehmet’im sana, gençliğine nasıl kıydılar?

Fidan misali boyunla yirmi yaşındaydın
Hayatının en güzel mevsimi baharındaydın
Benim büyümeyen yavrum ana koynundaydın

Gelince askerlik çağın mutluluktan coştun,
Güzel haberi vermek için yavukluna koştun,
Gurur dolu yüreğinle başın dik dolaştın,

Hazırladım zevkle mutlulukla bütün eşyalarını,
Üşümesin ayakların diye ördüm yün çoraplarını,
Ellerine saçlarına yaktım damatlık kınalarını,

Elleri açtık semaya dualarla yolladık kapıdan,
Düğün kurduk davul zurna çaldık ardından,
Gözümde yaşlarla uğurladım seni yuvadan

Ana sütünü helal et vatan borcu gidiyorum dedin,
Baba duanı esirgeme namus borcu gidiyorum dedin,
Kardeşlerini öptün, yavukluna hasretle güldün,

Aylar sonra acı haberin geldi uzak diyarlardan,
Kahbe kurşun yemişsin imanlı temiz bağrından,
Canını, kanını vermişsin geçmemişsin vatanından,

Baba ocağına getirdiler al bayrak kefeninle,
Uğurladık seni ebedi hayata cennete tekbirlerle,
Şehit anası oldun dediler Allah şefaatine nail eyleye,

ZERRİN ÖZGÜR
MEHMETÇİK

Esaret zincirini kanlarla kıran Mehmet,
Hürmetle eğilmede huzurunda bu millet,
Kan verdin şu toprağa ebedi şan aldın sen.

Öldünde savaşlarda yaşatmak için yurdunu,
Çoştunda savaşlarda azgın düşmanlar durdu.
Bütün dünya milleti o azgın düşmanlar ki,
Memleketi istila edeceklerdi sanki.

Düşündüler mi onlar üç kıtanın fethini,
Düşündüler mi onlar şanlı tarihini.
Çoştun da bir zamanlar atlamıştın Tuna'yı,
Ezmiştin hasımları sarmıştın Viyana'yı.

Avrupa ortasında yıllarca at oynattın,
Dillere destan olan kahramanlar yarattın.
Saçtın oralarda binbir dehşetle korku,
Sinerek düşmanların Türk geliyor diyordu.

Unutulmuştu demek o istila günleri,
Tarihe nam saldığı Türk'ün şanlı günleri.
Hatırladın sen o şerefli anları,
Çanakkale önünde boğarak düşmanları.

Çarpışarak orada bulmak için hakkını,
Durdurdun imanınla,çoşup gelen akını.
Bir kere daha geçti şanlı tarihe ismin,
Sen bizim kalbimizde ölmez ve ebedisin.

E.kıdemli Alb. Celalettin Alıcı
15 Şubat 2006

13 Ağu 2007
60
0
Abi işte yani insanın geçmişini böyle bilmesi lazım. Nasıl buralara geldiğini. Gerçekten çoook güzel paylaşım teşekkürler.

turkerahiskali

Yeni üye
12 Eyl 2007
5
0
39
DOĞU TÜRKİSTAN
EVET BU VATAN 30 KUPONA ALINMADI
BU ŞEHİTLERİN KUTSAL KANLARIYLA ALINDI
ŞEHİTLERİM SİZ RAHAT OLUN YERİNİZDE
ASİL TÜRK ASKERLERİ ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAKTIR

blueagle

Yeni üye
29 Ağu 2006
21
0
Bu vatan tüm aziz şehitlerimize minnettardır.Hepsinin toprağı bol olsun.Paylaşım için teşekkürler...

Bu arada birileri ilk yurtiçi gezisine VAN ilimizden başladı.Buna bir lafım yok.Ama burada amaç önemli.Van'dan başlamanın amacı neydi sizce?Birilerine şirin gözükmek.Yalan mı?Böyle bir geziye 20 yıl önce Van'dan başlansaydı bir lafım olamazdı.Ama şimdi çok iyi biliYorum ki;bu PKK itlerini (gerçek itler kusura bakmasın) daha da şımartacak.Bakın yazmadı demeyin.Umarım yanılırım.Ama bu gezi PKK itini daha da şımartacak.Çünkü onlar böyle yaptıkça prim ve ödün kazandıklarını görüyorlar.Bu nedenle daha fazlasını almak için daha ileri gidecekler.Umarım daha fazla şehit vermeyiz.Umarım ben yanılırım.
Benim doğu ve güneydoğu halkıyla bir problemim yok,olamaz da...Benim problemim PKK ve yandaşları ile.Ama bir geziye sen hangi niyetle o bölgeden başlarsan,karşı taraf ta aynı niyetle algılar.Bu eşyanın tabiatında var.
Bu iddialarımı neden yapıyorum.Çünkü karşımda iyiniyet görmüyorum.Soracağım sadece bir soru var.Hadi önceden birileri haklarımızı savunamıyoruz diyorlardı.Ama şimdi hem mecliste iddia ettikleri sözde demokratik haklarını savunacak bir partileri ve onlara her bakımdan sıcak bakan,destek vaadeden,hatta onların sayesinde iktidara gelen bir parti var.
Peki şimdi dertleri ne?Hani ülkenin bölünmesini filan istemiyorlardı?Asıl dertleri sadece sözde demokratik haklarıydı?Şu an tamamen onların lehine olan bir meclis ve hükümet varken ne arıyorlar dağlarda?Ne istiyorlar vatanı için bedenini kalkan eden Mehmetçik'ten?Neden şu an onların lehine olan hükümet ve meclisin onlar için neler yapacaklarını beklemeyip yine yollara mayın tuzakları kuruyorlar?
Sorularımın yanıtını yine ben söyleyeyim.Çünkü karşınızdakiler samimi değiller.Çünkü onların niyetleri başka.PKK ve arkasındaki güçler,aldıkça daha fazlasını alabileceklerini düşünüyorlar.Bir adım,bir adım daha derken sizi uçurumun kenarına itiverirler.Onların size doğru ilerlediği her adıma izin verdiğiniz takdirde,bir de bakarsınız ki arkanızda gidecek yeriniz kalmamış.Uçurumun kenarında sıkışıp kalmışsınız.Verecek taviziniz kalmamıştır.Çünkü hepsini daha önce vermişsinizdir.Gerçek budur arkadaşlar.Arkalarında ABD,İsrail ve AB olduğu sürece ve onlara gaz verdiği sürece hiçbirşey sona ermeyecektir.Büyük İsrail Devleti kuruluncaya kadar Ortadoğu'da her türlü oyun oynanmaya devam edilecektir.
Doğu ve Güneydoğu halkına gerçekten yararlı bir şeyler yapılmak isteniyorsa,önce PKK itine destek veren ülkeler uyarılıp,Talabani ve Barzani denen köpeklere hadleri bildirilmelidir.Hatta Barzani ailesinin Türkiyede'ki (bildiğim kadarıyla 180) şirketinin faaliyetlerine derhal son verilmelidir.Daha sonra orada terörü kışkırtan ve kim oldukları devlet tarafından çok iyi bilinen kişiler bir an önce yargılanmalı ve o şehirlerimize de acilen hizmet ve istihdam yatırımı yapılmalıdır.Bunların haricinde yapılacak her şey bize sadece zaman ve Mehmetçik kaybettirir.
Hem şehit resimlerimize bakarken,hem de bu mesajı yazarken gözlerimden yaşlar boşaldı.Türk halkı bunu hiç haketmedi.Çünkü Atatürk'ün evlatları ne başka bir ülkenin bayrağını,ne de başka bir ülkenin topraklarını hiç bir zaman ayaklarının altında çiğnemedi.
Şunu herkes çok iyi bilmeli ki;
BİZ DE ÇİĞNETMEYİZ!...
Herkese saygılar...

Son düzenleme:

wsa

Yeni üye
12 Eyl 2007
46
1
elıne saglık kardesım ıste bu vatan boyle kurtuldu okurken bıle urperdım

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.