C++ Arkaplan ve Yazı Renkleri

AviRa

Üye
12 Eki 2011
230
0
-
Selamün Aleyküm Arkadaşlar;

C++'ta arkaplan ve yazı renklerini nasıl değiştirebiliriz, şimdi bu dersimizde bunu öğreneceğiz...

Daha önce anlatmış olduğum bir kaç derste uygulamalardaki arkaplan ve yazı renkleri hakkında ufak bir bilgi vermiştim ,fakat daha ayrıntılı bir ders hazırlayıp bunu sizlere sunmak istedim.

Uygulamalarımızda system("color xy"); kodunu kullanarak yazı rengini ve arkaplan rengini değiştirebiliriz. Koddaki x ve y değişken olucaktır yani aşağıda verdiğim renklere göre değiştirebileceksiniz. Uygulamalarımızda 2 haneli renkler olacaktır, bunların birinci hanesi arkaplan rengini, ikinci hanesi ise yazı rengini belirliyecektir.

Yani;
x=Arkaplan Rengi
y=Yazı Rengi

Eğer ben bu kodu yazmak istemiyorum dersenizde orjinal olan siyah zemin üzerine gri yazımız uygulnacaktır.

0=Siyah
1=Mavi
2=Yeşil
3=Deniz Mavisi
4=Kırmızı
5=Mor
6=Sarı
7=Beyaz
8=Gri
9=Açık Mavi

A=Açık Yeşil
B=Açık Deniz Mavisi
C=Açık Kırmızı
D=Açık Mor
E=Açık Sarı
F=Parlak Beyaz

Evet, yukarıda renkleri verdim örneğin kırmızı zemin üzerine beyaz yazı yazdırmak istiyoruz bunun için system("color c7"); yazmamız yeterli olacaktır.

Birkaç tane hazırladığım örneğin resmine bakabilirsiniz siz daha fazla renk üretebilirsiniz...

sanalkurs_7.jpg

Kolay Gelsin...

PcChoLik

Uzman üye
18 Tem 2011
1,587
0
İstanbul
komut dosyasında rengi değiştirirken yaptığımızın aynısı :)
kolaylıkla yapılabilir..
emeğe saygı kardeşim..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.