C# Ortadan İleriye #3 - Switch-Case (Birlikte Öğrenelim)

bubinick

Üye
3 Haz 2023
54
23
22
Bursa
Önsöz:
Merhaba bu konuda yine bir koşullu ifadeyle devam ediyoruz. If-Else bazen kafa karıştırıcı olabiliyor mesela klavyeye girilen tuşu tespit edip hangi aya tekabül ettiğini çıktı olarak veren bir programda teker teker bunları yazmak yığın oluşturur ve kodun okunması zorlaşır. Switch-Case sayesinde bu gibi işlemleri tek satıra sığdırıp daha okunaklı ve az zahmet isteyen bir hale çevirebiliyoruz.

Şimdi basit bir örnekle göstereyim.

C#:
int sayi = Convert.ToInt32(textBox1.Text); //sayi değişkeni oluşturup içine textbox1'e girilen değeri atadım.

switch (sayi) //Burada switch için referans noktasını oluşturduğum değişken olarak ayarlıyorum.
            {
                case 1: label1.Text = "pazartesi"; break; //Case'den sonraki rakam koşuldur. Eğer 1'e tıklanırsa label1'e "pazartesi" değeri verilsin diyorum. Break koşul gerçekleştiğinde döngüden çıkmak için her case'nin sonuna eklenir.
                case 2: label1.Text = "salı"; break;
                case 3: label1.Text = "çarşamba"; break;
                case 4: label1.Text = "perşembe"; break;
                case 5: label1.Text = "cuma"; break;
                case 6: label1.Text = "cumartesi"; break;
                case 7: label1.Text = "pazar"; break;
                default: label1.Text = "geçersiz değer!"; break; //Else ile aynı işi yapar girilen sayı 1-7 arası değilse hata mesajı döndürür.
            }

Switch-Case kısaca böyle kullanılır. Örnekler tabi ki çoğaltılabilir ama bunu sizin hayal gücünüze bırakıyorum dilerseniz yorumlarda basit örneklerinizi paylaşabilirsiniz.

Gelecek derste For döngüsüyle beraber Foreach, Do-While, While ve break, contine komutları aynı konuda işlenecektir. Arayı kapatıp hızlı ilerlemek istiyorum Diziler,metotlar,fonksiyonları vs'de aynı konuda işleyebilirim emin değilim. İlerleyen zamanlarda ortak projeler geliştirip çözüme ulaşabiliriz daha eğlenceli ve eğitici olur.

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
959
1,332
Önsöz:
Merhaba bu konuda yine bir koşullu ifadeyle devam ediyoruz. If-Else bazen kafa karıştırıcı olabiliyor mesela klavyeye girilen tuşu tespit edip hangi aya tekabül ettiğini çıktı olarak veren bir programda teker teker bunları yazmak yığın oluşturur ve kodun okunması zorlaşır. Switch-Case sayesinde bu gibi işlemleri tek satıra sığdırıp daha okunaklı ve az zahmet isteyen bir hale çevirebiliyoruz.

C#:
int sayi = Convert.ToInt32(textBox1.Text); //sayi değişkeni oluşturup içine textbox1'e girilen değeri atadım.

switch (sayi) //Burada switch için referans noktasını oluşturduğum değişken olarak ayarlıyorum.
            {
                case 1: label1.Text = "pazartesi"; break; //Case'den sonraki rakam koşuldur. Eğer 1'e tıklanırsa label1'e "pazartesi" değeri verilsin diyorum. Break koşul gerçekleştiğinde döngüden çıkmak için her case'nin sonuna eklenir.
                default: label1.Text = "geçersiz değer!"; break; //Else ile aynı işi yapar girilen sayı 1-7 arası değilse hata mesajı döndürür.
            }

Switch-Case kısaca böyle kullanılır. Örnekler tabi ki çoğaltılabilir ama bunu sizin hayal gücünüze bırakıyorum dilerseniz yorumlarda basit örneklerinizi paylaşabilirsiniz.
Eline sağlık

ACE Veen

Uzman üye
4 Şub 2023
1,105
559
Belirsiz
Önsöz:

C#:

{
            }

eline sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.