C++ Programlama Dili

Ego1st

Uzman üye
15 Mar 2018
1,112
25
C++

ISO_C%2B%2B_Logo.svg

C++ Programlama Dili

C++ ilk olarak Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılında geliştirilmeye başlandı. C++, ilk olarak Sınıflarla C (C with classes) olarak anılmıştır. 1984'te ilk çıkışı ile beraber ismi C++ olarak değiştirilmiştir. Bir C++ derleyicisi ile C kodunu derleyebilirsiniz fakat bir C++ kodunu C ile derleyemezsiniz. C++'ı C'den ayıran temel şey, nesne odaklı olmasıdır. Obje odaklı olması sayesiyle yeni bir nesne (veri türü) oluşturabilir, olan nesneden yeni bir nesne türetebilirsiniz. C++ statik bir programlama dilidir yani bir değişken tanımlarken hangi veri tipinde olacağını yazıldığı an karar verilir. Dinamik dillerde ise belirtilmesine gerek yoktur. Örnek olarak Python'da a = 0 şeklinde bir tanımlama yapılırken C++'da bu int a = 0; şeklindedir.

C++ biliyorsanız mutlaka geliştirecek bir şeyler bulursunuz. C++ ile; cross platform aplikasyonlar, masaüstü uygulamaları, mobil uygulama kod sınıfları, oyun motorları ve dahasını geliştirebilirsiniz.

C++ Tarihçesi

1979: Sınıflarla C ilk kez denendi.

1984: C++ ismiyle ilk defa yayınlandı

1989: C++ 2.0'ın yayınlanması

1997: C++ 98 ISO'su yayınlandı

1998: C++'ın 3. sürümü yayınlandı

2003: C++ 03, 98'deki büyük bug'ların düzeltilmesiyle yayınlandı

2009: C++ OX yayınlandı

2011: Büyük bir versiyon olan C++ 11 yayınlandı

2014: C++ 11'e kıyasla daha küçük bir versiyon olan C++ 14 yayınlandı

2017: Büyük revizyonlarla beraber C++ 17 yayınlandı

2018: C++20 geliştiriliyor

2020: C++20 yayınlandı

Şu an kararlı sürüm olarak C++17 kullanılmakta

C++ Frameworkler

qt.png

Qt: Çapraz platformlu(çoklu platform destekleyen) bir GUI (Grafiksel Kullanıcı Arayüzü) geliştirme frameworküdür. Bu framework ile sürükle bırak ile GUI tasarlayabilirsiniz

title-small.png

wxWidgets: Tam olarak bir framework değildir, kütüphanedir. Qt gibi GUI geliştirmeye amaçlar. Ancak QT'nin aksine sürükle bırak yerine grafiksel özellikler, objelerin konumları vs. kod satırlarında belirtilir

C++ Nerede Kullanılır ?

• İşletim Sistemleri: Orta seviyeli kodu sayesinde donanım tarafına yeterince yakın ve verimli olması C++'ı işletim sistemi geliştirme için en uygun dillerden biri yapıyor.

• Gömülü Sistemler: Akıllı saatler, otonom araçlar gibi makinelerin gömülü yazılımlarının çoğu C++ ile yazılmıştır

• Oyun Motorları ve Oyunlar: C++'ın yüksek performanslı olması sebebiyke oyun motorları ve oyunlar içinde bir numaralı tercih haline gelmiştir. Şu anda en popüler oyun motorları olan Unity ve Unreal Engine, C++ ile geliştirilmiştir.

• Finansal Sistemler

C++'ın kullanıldığı bazı popüler aplikasyonlar

YouTube
Spotify
Amazon.com
Windows OS
Firefox

C++ İçin Yararlı Linkler

https://www.cplusplus.com
https://www.w3schools.com/cpp/
https://isocpp.org
https://en.wikipedia.org/wiki/C%2B%2B

NeodRa

Üye
12 Kas 2019
56
13
Bu dil hakkında konu oluşturduğunuz için teşekkürler. C++ günümüzde hala aktif olarak kullanılan dillerden biri ve diğer dillere kıyasla çok güçlü bir yapısı var. Ancak gözlemlediğim kadarıyla ülkemizde biraz pasif kalmış. Umarım ileride değeri anlaşılır.

Ego1st

Uzman üye
15 Mar 2018
1,112
25
Bu dil hakkında konu oluşturduğunuz için teşekkürler. C++ günümüzde hala aktif olarak kullanılan dillerden biri ve diğer dillere kıyasla çok güçlü bir yapısı var. Ancak gözlemlediğim kadarıyla ülkemizde biraz pasif kalmış. Umarım ileride değeri anlaşılır.

Asıl ben teşekkür ederim :)) Evet C++ çok güçlü ve performanslı bir dildir ülkemizde kullanılmasının daha fazla yaygınlaşması görüşündeyim ben de. C++ ile başlamıştım öğrenmeye.

maj344

Katılımcı Üye
25 Şub 2019
277
2
Asıl ben teşekkür ederim :)) Evet C++ çok güçlü ve performanslı bir dildir ülkemizde kullanılmasının daha fazla yaygınlaşması görüşündeyim ben de. C++ ile başlamıştım öğrenmeye.

Hocam C++ projelerinizin olduğu bir GitHub hesabınız var mı? Açıkçası biraz kötüyüm C++'ta öğrenmem lazım. Siz sanırım Türkçe kod yazıyorsunuz okuması daha kolay olur. Kendimi geliştirmek için kod okumak istiyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.