Chromium Nedir? //'Conqueror

The Coηq

Uzman üye
30 Tem 2019
1,791
45
Merhaba TürkHackTeam Ailesi

Bugün sizlere Chromium Nedir? bundan bahsedeceğim.

Açıklama

Google Chrome’a ​​çok benzeyen Chromium, öncelikle 2008’de Chromium Project tarafından yayını yapılan açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır.

Chromium ve Chrome Farkı

Google’ın web tarayıcısı Chrome, Chromium’un açık kaynak kodunun üzerine inşa edilmiştir yani iskeletleri ortaktır!

Bu sebeple Chrome’un otomatik güncelleme, tarayıcı veri izleme ve Flash için yerel destek gibi bazı ekstra özellikleri vardır.

Dileyen herkes Chromium’un kaynak kodunu değiştirebilir veya güncelleyebilir, hatta kendi kodunu ekleyebilir.

Chrome ve Chromium’un Farkları

Güncellemeler: Geliştiriciler kaynak kodunu sürekli değiştirdiğinden Chromium sık sık güncellenir. Kendi başına güncellenmeyeceği için tarayıcıyı manuel olarak güncellemeniz gerekir. Ancak güncellemelerden hoşlanmayanlar için bu iyi haber olabilir!

Öte yandan Chrome, otomatik olarak güncellenir. Ancak Chromium kadar sık ​​güncellenmez.

Mahremiyet Kaygısı: Chrome’un kullanımı çok kolaydır ancak Chrome sayesinde Google bilgilerinizi izleyecektir. Chromium bunu yapmaz!

Codec (kod ve kod çözme kombinasyonu); büyük dosya biçimlerini sıkıştırıp daraltarak analog ve dijital ses arasında dönüştürme yapan bir bilgisayar programıdır. Müzik ve video dosyaları çok büyük olduğundan, bu dosyaları kodlamak, küçültmek ve daha sonra görüntülemek için Netflix gibi platformlarda kullanılır. Chrome yerleşik medya kodeklerine (AAC, H.264 ve MP3 gibi) sahiptir. Ancak Chromium için bu codec bileşenlerini manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Uzantı – Eklenti: Chrome’da bir uzantı indirmek için, bunu sadece Google Play Store’dan (Mac ve Windows’ta) yapabilirsiniz. Google, Chrome Web Mağazası’nda bulunmayan uzantıları devre dışı bırakır. Chromium’u kullanıyorsanız, istediğiniz uzantıları alabilirsiniz.

Sanal Alan Güvenlik Modu (Security Sandbox Mode): Chrome’da eklentiler kullanırken tarayıcı; işlevlerini sadece indirdiğiniz işlevi gerçekleştirebilmek için sınırlar. Ancak Chromium, daima bu modu etkinleştirmez.

Chromium Virüsü Nedir?

Chromium yasal bir tarayıcı olsa da, açık kaynak kodlu olması onu virüsleri yaymak isteyenler için hedef haline getirmiştir.

Chromium virüsü, Chromium kodu kullanılarak oluşturulan kötü amaçlı bir web tarayıcısıdır.

Chrome tarayıcısının üzerine yazabilir ve orijinal kısayolları sahte olanlarla değiştirebilir!

Sahte sponsorlu arama sonuçlarına yönlendirilmeniz için tarayıcınızdaki arama motoru varsayılanını değiştirebilir ve ayrıca uygulamalarınızı, temalarınızı ve uzantılarınızı kontrol altına alabilir.

Chromium Virüsü Nasıl Bulaşır?

Chromium virüsü;

Kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ettikten sonra yazılımınızı veya web tarayıcınızı güncellemenizi isteyen sahte bir uyarı;
Gizlice paketlenmiş bedava dağıttığı veya shareware programlarının indirilmesi;
Kötü amaçlı bir e-posta eki gibi yollarla sisteminize yerleşebilir.

Bilgisayarınızda Chromium Virüsünün Bulunduğunun Belirtileri

Tarayıcınızın varsayılan ana sayfası farklıysa,

“Yeni sekme” seçildiğinde arama portalı sayfası değiştiriliyorsa,

Web’de gezinme deneyiminiz alakasız arama sonuçlarıyla dolduruluyorsa,

Reklamlarda artış var ise,

Bilgisayarınız yavaşlamışsa ve CPU kullanımı yüksekse,

Yüklü uygulamaları ve programları kullanmanız kısıtlanmışsa bilgisayarınıza Chromium virüsü yerleşmiş olabilir.

Chromium Nasıl Kaldırılır?

Chromium kaldırma işlemini manuel olarak bir kaç tıklama ile gerçekleştirebilirsiniz. Chromium virüsünü ise ister bir virüsten koruma programıyla dilerseniz manuel olarak sisteminizden kaldırabilirsiniz.

Chromium’u Windows 7, Windows 8 veya Windows 10’dan Kaldırma

1. Adım: “Başlat” logosunun (masaüstünün sol alt köşesindeki pencere logosu) yanındaki büyüteçi tıklayın ve “Denetim Masası” yazın.

2. Adım: Programlar > Programlar ve Özellikler’i tıklayın, açılan listeyi tarihe göre sıralayın. Chromium’u veya yakın zamanda yüklenmiş olan şüpheli uygulamaları kaldırın (uninstall).

Mac OSX’den Chromium Kaldırma

1. Adım: Ekranınızın sol alt kısmındaki “Finder” ı tıklayın.

2. Adım: Sol menüden “Uygulamalar” ı seçin. Arama işlevini kullanarak Chromium’u bulun.

3. Adım: Uygulamayı ekranınızın sağ alt tarafındaki çöp kutusuna sürükleyin. Çöp kutusunu sağ tıklayın ve “Çöp Kutusunu Boşalt” ı seçin.

Chromium virüsü cihazınızdan kaldırılsa bile, indirmeyle birlikte gelen başka kötü amaçlı yazılımlar veya reklam yazılımları hala varlığını sürdürüyor olabilir.

Chromium ile gelen kötü amaçlı yazılımları Internet Explorer’dan kaldırma

1. Adım: Internet Explorer ekranının sağ üst köşesindeki ayarlar simgesini tıklayın.

2. Adım: “Eklentileri Yönet” i seçin.

3. Adım: Şüpheli görünen, yakın zamanda eklenen uzantıları bulun ve “Kaldır” ı tıklayın.

Chromium ile Gelen Kötü Amaçlı Yazılımları Google Chrome’dan Kaldırma

1. Adım: Chrome’daki menü simgesini tıklayın (sağ üst köşedeki üç nokta).

2. Adım: “Diğer Araçlar” ı seçin ve “Uzantılar” ı tıklayın.

3. Adım: Şüpheli görünen tarayıcı eklentilerini bulun ve kaldırın.

Chromium ile Gelen Kötü Amaçlı Yazılımları Mozilla Firefox’dan Kaldırma

1. Adım: Ekranın sağ üst köşesindeki Firefox menüsünü tıklayın

2. Adım: “Eklentiler” i (Add-ons) seçin.

3. Adım: “Uzantılar” ı seçin ve yeni yüklenen şüpheli eklentileri kaldırın.

Chromium ile Gelen Kötü Amaçlı Yazılımları Safari’den Kaldırma

1. Adım: Safari tarayıcınızı açın ve ekranınızın sol üst köşesinde “Safari” etiketli menüden “Tercihler” i seçin.

2. Adım: “Uzantılar” ı seçin ve yeni yüklenen şüpheli eklentileri kaldırın.

Saygılarımla 'Conqueror

Son düzenleme:

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
837
Semerkant
Cevap: Chromium Nedir? //therealbugra

Konunuz güzel olmuş ellerinize sağlık yalnız tek chrome chromium tabanlı değil :)

SP

Deneyimli Moderatör
29 Eki 2018
2,749
632

Chromium yüzünden bir ara bilgisayara format atmıştım

semihaozmen

Yeni üye
31 Tem 2016
34
0
istanbul

bende crackli bir programı indirirken musallat oldu, facebook hesabıma girilip reklam açılmış kendimce kaldırdım, sonra win 10 orjinal lisansım olmasına rağmen güncelleme sonrası bilgisayarım siyah ekran verdi

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.