Çin çilesi!

17 Eyl 2021
122
52
Merhaba THT ailesi

Bu konuyu açmamın sebebi biraz bilgi, biraz sitem, biraz keder maalesef.

1676888069948.jpg

Evet karşınızda Çin'de en güvenilir diye aklıma kazıdığım firmadan sipariş ettiğim %100 orijinal transistorler (!)

Dünyanın pek bir yerinde bulamadığımız malzemeleri, neredeyse her şeyi bulabileceğimiz Çin'den sipariş etmek zorundalığı ayrı bir derttir.
Yanlış biliyorsam ustalarım düzeltsin, ödediğin para miktarına göre alacağın kaliteli malzeme farkı = uçurumdur bu piyasada.
Bazen en ucuz malzeme tıkır tıkır çalışırken, bazen pahalı olsun garanti olsun da elimizde patlamasın diye düşündüğün ve patates çıkan
malzemeler dengesizliği kafayı biraz kırdırmıyor değil hani. Direnç, diyot, transistor, entegre...
Bu malzemelerin Çin'de pirinçten daha çok üretildiğine yemin bile edebilirim!
Yapı olarak birbirine çok benzeyen parçaların üzerinin silinip, satabilecekleri en yüksek modelleri yazarak satmaları da ayrı bir dert.
Güven kazanmak için ilk siparişlerde kaliteli malzeme gönderip, güveni kazandıktan sonra patates yedirmeleri de ayrı bir dert.
Sipariş ettiğim 2 farklı malzemenin parasını ödeyip 2 hafta bekledikten sonra gelen paketi açtığımda malzemelerin yarısının olmayışı bir çile!
Adamlara mesaj atıyorsun, geri ödeme alın diyorlar. Diyorum ki önemli olan para değildi, malzeme bana lazım neden göndermediniz diyorum
elimizde yoktu diyorlar. 2 Hafta boyunca malzeme gelecek diye beklerken elimizde yoktu denmesi bardağı taşıran son nokta oluyor...
Not: Bu satırdan itibaren göreceğiniz görseller alıntıdır.

Pekala.
Gelelim Çinli firmaların sahtecilik oyununa. Bu yeni bir şey mi? Hayır. Ne kadar güvenilir olursa olsun sürekli başımıza gelebilecek bir durum.
Burada siyaset yapıp ekonomi ya da alım gücüyle ilgili bir şeyler söylemeyi kesinlikle istemiyorum. Söylemek istediğim tek şey;

counterfeit-capacitor-sahte-kondansator-sahte-malzeme.jpg

Başımıza böyle şeyler neden geliyor?

Parça geliyor, bazen dikkat etmiyorsun cihaza takıyorsun patlıyor. Kendinin patladığı neyse devre üzerinde başka parçalar da bozuluyor.
Bir transistor sipariş ediyorum. Geliyor. Test ediyorum, aldığım veriler normal gözüküyor. Ama takıyorsun patlıyor ya da hiç çalışmıyor.
Elinde patlayana mı yanarsın, gümrüğe takılana mı yanarsın, beklediğin günlere mi yanarsın... Patates patates patates.

mje8502.jpg

Paket halinde aldığım parçalar geldiği an birkaç tanesini kırıp bakıyorum bazen. İç yapılarını takip ediyorum. Yapıldığı malzemeleri inceliyorum.
Osiloskop ile testler falan derken her şey normal gözükmesine rağmen çalışmıyor.
Orijinal olmayan her parça ne kadar kaliteli olursa olsun çoğunlukla çalışmıyor... Sahte sandığın parça orijinal gibi çalışırken, kaliteli görünen parça elinde patlıyor. Orta bir yolu da yok :)
Çareyi aracı Türk firmalarında arıyorum, onların anlaştığı firmaların kaliteli malzeme göndereceğini düşünerekten.
Üslubumu bozmak istemiyorum,
ülkemizdeki bazı aracı firmalar da bu işin kurnazlığını yapıyor...
Bazen çok lazım olan ve kolay bulunmayan bir parçayı bir Türk firmasından sipariş etmek istiyorum, stokta görüyorum, sipariş veriyorum, göndermiyorlar!
Rağbet ve dolar arttıkça ellerinde bekletiyorlar ki kazanacakları para artsın...

~Kapanış~

Ustalarım, benim elektronik konusunda bir iddiam yoktur, isyanım vardır. Baba mesleğidir.
Ben elektroniği sevdiğim için kendimi geliştirmeye çalıştığım bir mecra.
Bir yanlışım varsa sizin tarafınızdan düzeltilmekten gocunmam.
Bu konuda sizin deneyimlerinizi, bilgilerinizi dinlemek isterim.
Hepinize teşekkür ederim, iyi forumlar!

Yeni Kullanıcıyım Ben

Katılımcı Üye
11 Ara 2022
795
301
Matrix
Evet genellikle çin en kaliteli kendilerine üretip (bana göre benim düşüncem) bize patates gönderiyorlar.Ben hiç böyle bir şey yaşamadım ama cidden görüncede aşırı sinir bozan bir şey.

Başarıların Daim Olsun.

17 Eyl 2021
122
52
Evet genellikle çin en kaliteli kendilerine üretip (bana göre benim düşüncem) bize patates gönderiyorlar.Ben hiç böyle bir şey yaşamadım ama cidden görüncede aşırı sinir bozan bir şey.

Başarıların Daim Olsun.
Değerli arkadaşım cevabın için teşekkürler. Böyle devam ederse bizzat Çin'e gidip kaliteli malzemeleri kendimiz toplamaya çalışacağız :)
Size de başarılar ve iyi çalışmalar dilerim.

Babam eskiden Çinli bir elektirik şirketinde çalışıyordu.Bana anlatığına göre çin ekonomisinin tarihi ile ilgili olduğunu onlarda bir para hırsı oluşturmuş Amerikayı ekonomik olarak geçmek için sahte ürün üretiğini söyleye bilirim kolaylıkla.Peki diğeceksiniz bazıları niye sahte ürün üretiyo ? çok kolay daha az masraf yapıp daha fazla para kazanmak için kusura bakmayın çok söylemek istedim teşekürler.

17 Eyl 2021
122
52
Babam eskiden Çinli bir elektirik şirketinde çalışıyordu.Bana anlatığına göre çin ekonomisinin tarihi ile ilgili olduğunu onlarda bir para hırsı oluşturmuş Amerikayı ekonomik olarak geçmek için sahte ürün üretiğini söyleye bilirim kolaylıkla.Peki diğeceksiniz bazıları niye sahte ürün üretiyo ? çok kolay daha az masraf yapıp daha fazla para kazanmak için kusura bakmayın çok söylemek istedim teşekürler.
Cevabınız için teşekkür ederim değerli arkadaşım :) Ve sanırım artık dünyanın her tarafındaki firmalar kendi imal edecekleri cihazların da parçalarını Çin'e yaptırıyor. Çünkü aradığım parçayı sadece Çin'de bulabiliyorum. Gelecek malzeme de ne kadar kaliteli olur o biraz da onların insiyatifinde maalesef.

0M42

Üye
8 Şub 2015
98
33
Puanı yüksek satıcılara yakın durmakta fayda var. Türkler bu konuda çok sıkıntılı çinlinin çalışıyor ama güvenilmez deyip hurdaya ayırdığı parçaları bizim Türkler gidip kürekle çuvala dolduruyor kilo işi satın alıp buraya getiriyor yüksek kalite diye satıyorlar. Ha bu adamlar öyle kimseler ki oraya gidince asla domuz eti yemezler çünkü haramdır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.