CMD ile Virüs Silme!

ZiksthemW

Haftanın Asistanı
28 Mar 2020
1,064
149
Pécs
Merhaba değerli https://www.turkhackteam.orgTHT ailesi, Bu konuda CMD üzerinden Virüs nasıl silinir onu göreceğiz

computer-virus.png

Bazen yanlışlıkla virüs indirebiliyoruz ve hemen anti-virüs programımız bulup siliyor değil mi? fakat bir düşünün, eğer ki o dosya cryptlenmişse ve silemiyorsanız? işte tam bu sorunun çözümü burada! fakat öncelikle virüslerin bilgisayarımıza neler yapabildiğini açıklayalım;

bir bilgisayar Virüsü nedir?

Bilgisayar Virüslerinin bir sürü türü vardır ve tabii ki onları bilgisayarınıza bulaştırmanın da bir sürü yolu vardır, bu virüsler bilgisayarınızın istemediğiniz şeyler yapmasına yol açar örnek olarak; önemli dosyaları silme, yaptıklarınızı izleme veyahutta "hacker"lara bilgisayarınıza erişim sağlamaları... bir virüs gerçekten büyük bir sıkıntıdır. Bazı virüsler mesela Locky Virus ve CryptoLocker "RansomWare" olarak bilinirler yaptıkları şey ise dosyalarınızı şifrelemek, silmektir hatta dosyalarınızın uzantısını .locky ve .crypt olarak bile değiştirebilirler diğer virüsler çoğunlukla gizlenir ve bilgisayarın sahibine orada olduğunu farkettirmez bile.

virüsler çoğunlukla bulduğunuzda silmek isteyeceğiniz şeylerdir çoğu seçeneğe karşın bazı bilgisayar kullanıcıları virüsleri CMD aracılığı ile silmeyi seçer.

Neden Virüsleri CMD'den Silebiliyorsunuz?

Aslında, komut satırlarını kullanmak bilgisayarınız veya harici depolama aygıtınızdaki virüsleri doğrudan denetlemez ve kaldırmaz. CMD, bir bölüm veya sürücüdeki gizli virüsleri göstererek virüsleri kaldırma hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur. Daha sonra, şüpheli dosyaları silebilirsiniz. Virüsler her zaman kendilerini gizlediğinden, virüslerin görünmesini ve ardından virüs dosyalarını silmeniz gerekir. O zaman CMD kullanarak potansiyel olarak gizli virüs dosyalarını görebilmek için tek ihtiyacınız olan attrib komutudur.

Attrib komutu, seçilen konumdaki dosya veya klasörlerin niteliklerini görüntülemek, ayarlamak veya kaldırmak için kullanılan bir Komut İstemi komutudur. Virüsün "gizli" özniteliğini iptal ederek klasörde göründüğünü görebilirsiniz bu sayede sonrasında onu nerede bulacağınızı ve kaldıracağınızı bilirsiniz.

Peki, Hadi Virüsü silelim!

CMD kullanarak bilgisayarınızdan veya depolama aygıtınızdan virüsleri silmek için aşağıdaki adımları dikkatlice izleyin.

Adım 1-) Başlat tuşuna basın ardından CMD yazın, Sağ tıklayın ve "Yönetici Olarak Çalıştır"a basın

Adım 2-) Virüsün bulunduğu diski seçin örnek olarak F: yazın ve ENTER'a basın (Virüsün bulunduğu klasör virüsü indirip açtığınız disktir yani eğer indirme klasörünüz C: ise C: yazınız)

Adım 3-) attrib -s -h -r /s /d *.* yazın ve ENTER'a basın

Adım 4-) dir yazın ve Enter'a basın virüsün uygulamasını bulun ve ardından "del dosyaadi.uzanti" yazın, Virüsün adını eğer bilmiyorsanız CTRL + ALT + DELETE ile görev yöneticisini açıp adını görebilirsiniz. Çoğunlukla virüslerin adı "autorun" oluyor ve uzantısı da ".inf" oluyor.

Evet, Başardınız! bilgisayarınızdan o lanet virüsü kaldırdınız. artık rahatça internette dolaşabilirsiniz :siritan

Beğen butonuna basmayı unutmayınız lütfen.

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
Her zararlı yazılıma virüs denmez, anlattığınız şey virüs değil.

A computer virus is a type of computer program that, when executed, replicates itself by modifying other computer programs and inserting its own code. When this replication succeeds, the affected areas are then said to be "infected" with a computer virus.

Ayrıca anlattığınız şey, gizli olan dosyaları görünür yapıp silmek. Biz nereden bilelim hangi dosya zararlı kod içeriyor? Ayrıca eğer o dosya çalıştırılabilir ise ve çalışıyor ise, arkaplanda çalıştığı için işletim sistemi buna izin vermeyecektir.

Çoğunlukla virüslerin adı "autorun" oluyor ve uzantısı da ".inf" oluyor.

Bu anlattığınız olay USB ve CD'lerde geçerli olur, Windows XP döneminden sonra autorun desteği kalktı.
...

Elinize sağlık.

ZiksthemW

Haftanın Asistanı
28 Mar 2020
1,064
149
Pécs
Her zararlı yazılıma virüs denmez, anlattığınız şey virüs değil.

Ayrıca anlattığınız şey, gizli olan dosyaları görünür yapıp silmek. Biz nereden bilelim hangi dosya zararlı kod içeriyor? Ayrıca eğer o dosya çalıştırılabilir ise ve çalışıyor ise, arkaplanda çalıştığı için işletim sistemi buna izin vermeyecektir.

Bu anlattığınız olay USB ve CD'lerde geçerli olur, Windows XP döneminden sonra autorun desteği kalktı.
...

Elinize sağlık.

Merhaba,

Öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim, Konuda bahsettiğim şu yazıyı görmemişsiniz sanırsam

Virüsün adını eğer bilmiyorsanız CTRL + ALT + DELETE ile görev yöneticisini açıp adını görebilirsiniz.

Autorun desteği kalkmış olabilir fakat eklemekten bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum ve editleyip kaldırmak yerine hâlâ durmasından hoşnutum

ve sanırsam konuyu tam okumamışsınız keşke Neden Virüsleri CMD'den Silebiliyorsunuz? kısmını da okusaydınız.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.