CPU TPU ve QPU Nedir

"Elif

Katılımcı Üye
8 Ara 2018
507
44
26
CPU TPU ve QPU Nedir

NN1VUI.gif

CPU Nedir

Merkezi işlem birimi, bir bilgisayarın bilgi işlem çekirdeği ve kontrol çekirdeği olan çok büyük ölçekli bir entegre devredir. İşlevi esas olarak bilgisayar talimatlarını yorumlamak ve bilgisayar yazılımındaki verileri işlemektir.

Merkezi işlem birimi (CPU), bir elektronik bilgisayarın ana ekipmanlarından biridir ve bilgisayardaki temel bir aksesuardır. İşlevi esas olarak bilgisayar talimatlarını yorumlamak ve bilgisayar yazılımındaki verileri işlemektir. CPU, talimatların okunması, kodlarının çözülmesi ve yürütülmesinden sorumlu bilgisayarın temel bileşenidir.

NN1RO1.jpg

Merkezi işlem birimi temel olarak iki bölümden oluşur; denetleyici ve aritmetik birim, aynı zamanda yüksek hızlı tampon bellek ve aralarındaki bağlantının veri ve kontrolünü gerçekleştiren veriyolu da içerir. Elektronik bir bilgisayarın üç temel bileşeni CPU, dahili bellek ve giriş / çıkış aygıtlarıdır. Merkezi işlem biriminin işlevleri esas olarak talimatları işlemek, işlemleri gerçekleştirmek, zamanı kontrol etmek ve verileri işlemektir.

Bilgisayar mimarisinde CPU, bilgisayarın tüm donanım kaynaklarını (bellek, giriş ve çıkış birimleri gibi) kontrol eden ve genel işlemleri gerçekleştiren çekirdek donanım birimidir. CPU, bilgisayarın hesaplama ve kontrol merkezidir. Bilgisayar sistemindeki tüm yazılım katmanlarının çalışması, en sonunda komut seti aracılığıyla CPU'nun çalışmasına eşlenecektir.

gzJ4hy.png

TPU Nedir

Tensor Processing Unit (TPU), Google tarafından makine öğrenimi için geliştirilmiş özel bir işlemcidir. TPU ilk olarak 2016 Google I / O yıllık toplantısında duyuruldu, ancak ondan önce Google Street View hizmeti ve dünya satranç kralı AlphaGo ve diğer tanınmış uygulamalar ve araştırmalar TPU kullandı.

TPU'nun doğuşu gibi görevleri daha verimli bir şekilde yerine getirme,

Mevcut makine öğrenimi çağında, konuşma tanıma hizmetleri gibi Google'ın hizmetlerinin çoğunun, görevleri işleme yeteneğini öğrenmek için büyük miktarda veriyi analiz etmesi gerekir, ancak bu kadar büyük miktarda veriyi, daha büyük veya daha güçlü bir şekilde işlemek için servo gerekli. Tamamlamak için. Bu nedenle, bu özelleştirilmiş makine öğrenimi işleme çipi doğdu. TPU, makine öğrenimini işlemede yüksek hızlı bilgi işlem yeteneğine sahip olmasının yanı sıra, artan sunucu maliyetleri ikilemini de çözdü.

Çok sayıda görevin geleneksel paralel işlemesinde, grafik işleme birimini (GPU) düşüneceğiz. GPU ile karşılaştırıldığında TPU, birim maliyet başına yüksek hızlı bilgi işlem avantajına sahiptir, çünkü TPU Her bir bilgi işlem adımı ve kullanım için gerekli bilgi işlem birimleri Özel olarak tasarlanmış dizi işlemi, güç tüketimini yaklaşık 28-40 watt'a kadar kontrol edebilir, böylece güç tüketimini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca özel mimarinin tasarımı sayesinde, özel veri öğrenme görevleriyle uğraşırken hesaplamayı etkili bir şekilde hızlandırabilir.

NNKOk1.png

Veri öğrenimi için çok sayıda bilgi işlem işlemcisi, yalnızca Google bu talebe dikkat etmekle kalmıyor, birçok tanınmış şirket de kendi özel uygulamalarını karşılayan bağımsız öğrenme bilgi işlem çipleri geliştirdi. Yapay zeka şu anda şiddetle tartışılıyor ve geliştiriliyor.

Öğrenme hesaplamalarını hızlandıran bu tür işlemcilerin ileride akıllı telefonlar ve otomobiller gibi diğer alanlarda da kullanılacağına inanılıyor. Birçok tanımlama fonksiyonu veya büyük miktarda dahili veri kullanacağız. Hesaplama, TPU gibi özel bir işleme çipi aracılığıyla hızlandırılabilir. Yukarıdakilere dayanarak, bu tür özel işlemcinin gelecekte belirli yapay zeka (AI) görevlerini hesaplama trendi haline gelmesi muhtemeldir!

gzJ4hy.png

QPU Nedir

Quantum Processing Unit, yüksek hızlı matematiksel ve mantıksal işlemler kuantum bilgisinin depolanması ve işlenmesi için kuantum mekaniği yasalarını takip eden bir tür fiziksel cihazdır.

Bir cihaz kuantum bilgisini işleyip hesapladığında ve kuantum algoritmalarını çalıştırdığında, bu bir kuantum bilgisayardır. Kuantum bilgisayar kavramı, tersinir bilgisayarlar üzerine yapılan çalışmalardan doğmuştur. Tersinir bilgisayarları incelemenin amacı, bilgisayardaki enerji tüketimi sorununu çözmektir. Kuantum bilgisayar işlemcisi, kuantum bilgisayarın temel bileşenidir ve kuantum bilgisayar, yüksek hızlı işlemler gerçekleştirmek ve kuantum bilgilerini işlemek için ona güvenir.

NNKsZs.jpg

Şu anda, genel amaçlı bilgisayar mimarisinin tasarımı her zaman 1945'te ana akım olarak önerilen "von Newman tipi mimariye" dayanmaktadır ve bilgisayar işlemlerinin ikili sistemi de kurulmuştur. Bilgisayarları kuantum problemleriyle baş etmek için kullanırken, mevcut bilgisayar mimarisi çok fazla veriyle karşı karşıyadır ve işlem süresi astronomik sayılara yakındır.

Kuantum alt sisteminden oluşan bir bilgisayar kuantum olaylarını işleyebilirse, işlem süresi büyük ölçüde azaltılabilir ve kuantum bilgisayar kavramı doğmuş olur. Bu nedenle, kuantum bilgisayarların incelenmesi için önemli bir başlangıç ​​noktasının, genel amaçlı bilgisayarların hesaplama sınırlarını keşfetmek olduğu söylenebilir.

Genel amaçlı bilgisayarların işlemleri, 0/1 entegre devrelerin kontrolüne dayanırken, kuantum bilgisayarların işlemleri, atomların ve moleküllerin kuantum durumlarının kontrolüne dayanır; bu temel fark, kuantum bilgisayarların bazı durumlarda güçlü hesaplama yeteneklerini göstermesini sağlar. Kuantumun ne olduğunu anlamadan, Feynman bir sözünde şöyle demiştir: "Rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç kimse kuantum mekaniğini anlamamaktadır.."

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.