CryEngine Oyun Motoru//Oyun Tasarım ve Geliştirme Kulübü

H4DR0N

Katılımcı Üye
2 Ara 2018
318
1
Herkese öncelikle merhabalar size bugün CryEngine adında bir programı tanıtmak üzere bu konumu paylaşıyorum.Araştırmalarımda ilgimi çeken CryEngine programı Crytek isimli bir şirketin geliştirmiş olduğu ilk oyun motoru olduğunu gördüm.Açıklamalarını okuduğumda ilgimi çeken bu oyun motorunu sizlere de tanıtmak istedim.

CryEngine 1999 yılında Almanya'da doğmuş ve büyümüş Türk kardeşlerin ortaya yer ettiği bir oyun motorudur. Bu oyun motorunu 3 kardeş olan Cevat YERLİ,Avni YERLİ ve Faruk YERLİ'nin ortaya koyduğunu araştırmalarımızda gördük.

Sırada CryEngine motorumuzun üretim zamanlarına dönelim;

Crytek adlı şirketimiz CryEngine ile 16 Kasım 2007 tarihinde ilk oyunu "Crysis" ile yıla damga vurmuştur.Crysis gerek grafik ile olsun gerek içerik olarak inanılmaz bir kitle kazanmıştır. Ben de bir Crysis serisi hayranı olarak şunu söylemeliyim ki gerçekten CryEngine , biz oyunculara ciddi bir detay sunuyor. Ve oyunu çekici hale getiriyor.

Resimde de gördüğümüz gibi grafikleri olağanüstü ve düşük sistem isteyen bir oyun üretebilmek ciddi anlamda çaba gerektirir ve bunun üstesinden gelen bu 3 kardeş CryEngine ile yaptıkları harikulade oyun ile zirvelerde yer almaktadır. Başka bir konumuz ise CryEngine ile neler yapabildiklerimizdir.

CryEngine, bir oyun motoru olduğundan az çok tahmin edebiliyoruz ki oyun içi kodlamaları,objeleri vb. materyalleri ayarlayarak bir Dünya ya da bir mekan üretmemizi, ve o mekanda yapılabilecek eylemleri gerçekleştirmemizi sağlayan bir oyun motoru olduğunu düşünebiliriz.

Yapabileceğimiz oyun sıralamalarında ise 3D , MMOFPS , FPS , RPG , MMORPG ... Gibi sayabileceğimiz yüzlerce oyun yapabiliriz aslında önemli olan içerik olarak bakımdan kaliteli olmasıdır.

Konumu siz sıkılmayasınız diye kısa bitirmeyi yeğliyorum. Eğer ilgi konusunda artış olur ise bu programın içeriği dahil çeşitli bilgiler de inşallah sunacağım. Anlatabildiysem ne mutlu bana okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mamilost

Katılımcı Üye
19 May 2018
539
7

Yapabileceğimiz oyun sıralamalarında ise 3D , MMOFPS , FPS , RPG , MMORPG ... Gibi sayabileceğimiz yüzlerce oyun yapabiliriz aslında önemli olan içerik olarak bakımdan kaliteli olmasıdır.
.

Ellerine sağlık hocam :bekliyorum bu alıntı kısmı nı gördüm içimden bu oyun motorunun kodlamasını öğrenmek geliyor..

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
95
İstanbul
Keşke hangi kodlama diliyle yazılır? Hangi sistemlerde çalışır diye ekleseydiniz onun dışında anlatım iyi olmuş diğer motorları tanıtırken bunları eklerseniz güzel olur :)
Eline Sağlık

H4DR0N

Katılımcı Üye
2 Ara 2018
318
1
Ellerine sağlık hocam :bekliyorum bu alıntı kısmı nı gördüm içimden bu oyun motorunun kodlamasını öğrenmek geliyor..

Araştırınca bir çok şey konusunda fikir elde edebiliyorsun aslında, her ne kadar alıntı gibi gözüksede konu tamamen özgün bir biçimde ben tarafından yazıldı.

Merak iyidir ama sabır olmadan öğrenmek pek bir yarar sağlamayabilir bilgine...

Oyun Tasarım ve Geliştirme kulübünün ilk konusu hayırlı olsun.

teşekkürler inşallah son olmayacak

Keşke hangi kodlama diliyle yazılır? Hangi sistemlerde çalışır diye ekleseydiniz onun dışında anlatım iyi olmuş diğer motorları tanıtırken bunları eklerseniz güzel olur :)
Eline Sağlık

Eleştirinizden dolayı minnettarım. İlk konum olduğu için acemiliğime vermenizi dilerim. İnşallah diğer konularımda detaydan kaçmayacağıma emin olabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.