Deep Web 6. Katmanda Kullanılan Programlama Dİlleri

rdeniz55

Üye
2 Ağu 2009
102
0
print $^V;
Ada

Ada, yapısal, statik tipli, zorunlu, geniş spektrumlu ve nesne yönelimli bir üst düzey bilgisayar programlama dilidir.
İngiliz şairi Lord Byron'ın 1834'te ilk bilgisayar makinesi sayılacak Charles Babbage'in analitik makinesini destekleyen kızı Lady Ada Lovelace (1815-1852)'ın ismini taşır. Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından 1975-1983 yılları arasında bir ekibe sipariş ettirilmiştir. Ordudaki çeşitli donanımları çalıştıracak ortak bir yazılım olarak düşünülmüştür. Temel alınan diller arasında ALGOL, Pascal ve PL/1 vardı ama C yoktu. 1995'te revize edilen Ada'ya nesne yönelimli nitelik kazandırıldı.

Ada çok gelişmiş yazılım sistemlerinin gelişimi için oluşturulmuştur. Ada paketleri ayrı ayrı derlenebilir ve dahası, tutarlılık kontrolü için yürütme olmadan Ada paket tayini ayrı ayrı derlenebilir. Bu, yürütme başlamadan önce kurulum safhasındaki problemlerin bulunmasına imkân sağlar. Derleme zamanındaki kontroller, farklı dillerdeki oluşabilecek fark edilmeyen hataları azaltmak için desteklendi.

D

D programlama dili, C++ dilinden daha yüksek seviyede ve hedef alınan işletim sistemiyle donanımlara göre uygulama yazılmasını kolaylaştıran bir "sistem ve uygulama" dilidir.
D, C gibi sistem programlama dili olmasına karşın birçok üst düzey dilden (Python, Ruby, Lisp, Java, C#, vb.) özellikler almış olan kod okunabilirliği yüksek bir dildir. Üst düzey olanaklarına karşın C ve C++ kadar hızlı çalışan programlar üretir.
D'nin artık D1 diye anılan eski sürümünün desteği 31 Aralık 2012'de sona ermiştir. D2 olarak da adlandırılan D'nin tasarımı sona ermiş, bütün olanaklarının derleyiciler tarafından desteklenmesi beklenmektedir. Andrei Alexandrescu'nun "Neden D" adlı makalesinde D2'nin pek çok özelliği belirtilmektedir.[5]

Lisp

Lisp, kullanımda olan en eski ve en güçlü programlama dillerinden biridir. John McCarthy'in 1958'de icat ettiği dilden türetilmiş birçok dile verilen genel ad olmakla birlikte, günümüzde çoğunlukla ANSI Common Lisp'in kısa adı olarak kullanılır. Diğer yaygın lehçeleri Emacs Lisp (elisp), Scheme, ve AutoCAD'in Autolisp'idir.
Lisp lehçesi Scheme, bir dönem MIT'de lisans öğrencilerine ilk programlama dersi olarak öğretilmekteydi. Bu derste Bilgisayar Programlarının Yapısı ve Yorumlanması (Structure and Interpretation of Computer Programs) kitabı kullanılmaktaydı. Dersin başında öğrencilere geometri ile coğrafya arasında nasıl bir ilişki varsa, programlama ile bilgisayar arasında da böyle bir ilişki olduğu anlatılmaktaydı. Ancak son yıllarda bu ders artık Python ile işlenmeye devam etmektedir.

Go

Go (diğer adıyla golang), Google'da 2007 yılından itibaren geliştirilmeye başlayan açık kaynak programlama dilidir.[4] Daha çok sistem programlama için tasarlanmış olup, derlenmiş ve statik tipli bir dildir. Kasım 2009'da çıkmıştır. Go derleyicisi "gc", açık kaynak yazılım olarak, Linux, OS X, Windows, bazı BSD ve Unix versiyonları, ve ayrıca 2015'ten itibaren akıllı telefonlar için geliştirilmiştir.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,055
388
Ankara
Deep Web X. katmanda kullanılan programlama dilleri: php, jsp, asp.net, asp.net core, django, node.js, vs.vs...

D'nin optimizasyonu halen berbat. Tamam kabul, yazılmış bir kaç kodu inceledim, gençlerin en azından denediği bir dil, çok kolay ve hızlı yazmanı sağlıyor ama, aynı haltı C#, Java ve Python da sağlıyorken ancak bir trend olabilir. Genelgeçer desteği veya avantajı yok.

ADA kullanan yer kaldı mı yahu? Embarcadero satın aldığından beri Delphi, Pascal türü program yazan bütün programcıları çekti. Onlar da zaten azınlık.

Go dediğimiz de C ile C# arasında kalmış, ne çok kolay, ne de çok yetkin bir dil...

Lisp? Gene senelerdir adını duymadığım bir programlama dili. Fortran for Engineering daha çok kullanılıyor günümüzde yahu...

Bunların hiç birinin ne networking için bir avantajı var, ne web programlama için. Deep Web için neden kullanılsınlar?

Bu arada benim Deep Web 7. seviye sitemi ziyaret ettiniz mi?

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=TDqOF22uvBM[/ame]

Angel of savior

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
848
8
Germany
Deep Web X. katmanda kullanılan programlama dilleri: php, jsp, asp.net, asp.net core, django, node.js, vs.vs...

D'nin optimizasyonu halen berbat. Tamam kabul, yazılmış bir kaç kodu inceledim, gençlerin en azından denediği bir dil, çok kolay ve hızlı yazmanı sağlıyor ama, aynı haltı C#, Java ve Python da sağlıyorken ancak bir trend olabilir. Genelgeçer desteği veya avantajı yok.

ADA kullanan yer kaldı mı yahu? Embarcadero satın aldığından beri Delphi, Pascal türü program yazan bütün programcıları çekti. Onlar da zaten azınlık.

Go dediğimiz de C ile C# arasında kalmış, ne çok kolay, ne de çok yetkin bir dil...

Lisp? Gene senelerdir adını duymadığım bir programlama dili. Fortran for Engineering daha çok kullanılıyor günümüzde yahu...

Bunların hiç birinin ne networking için bir avantajı var, ne web programlama için. Deep Web için neden kullanılsınlar?

https://www.youtube.com/watch?v=TDqOF22uvBM
ağzınıza sağlık hocam çok güzel konuşmuşsunuz
bide hocam şu rdosun çakmasını nasıl yaptınız ya:D:D:D
zztri

@zztri Baba, Şu Dediğin Dilleri Hayatımda İlk Defa Duyuyorum. Ben Yıllardır Perl İle Web Servisler Yazıyorum Onion Ve WWW Ağda.
knk o diller çok eskide kaldı diye biliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,055
388
Ankara
@zztri Baba, Şu Dediğin Dilleri Hayatımda İlk Defa Duyuyorum. Ben Yıllardır Perl İle Web Servisler Yazıyorum Onion Ve WWW Ağda.

Saygılar o zaman.. Yani tamam CGI ilk göz ağrımızdır, 1990'larda CGI kullanamayana adam demezlerdi de.... Yıl 2021 ve perl web konusunda dominasyon amaçlı bir dil değil. Hani sadece adını duydum, "Dancer" filan diye yeni framework çıkmış Perl için ama uzun zamandır ufak scriptler harici Perl kullanmadım. Dancer da React for Web'in çakması zaten... Başka web'i target eden bir iki framework'ü daha varmış ama incelemedim.

PHP'yi duymamış olman inanılmaz derecede garip yani... Hani Wordpress desem, içinde bulunduğumuz forum da dahil bilinen neredeyse bütün forum framework'leri desem, yahu elini sallasan php'ye çarpar. Geçtiğimiz on yıl değil de ondan önceki on yılda yazılan web applikasyonlarının en az yüzde yetmiş beşi PHP ile yazılmıştır. Hala da geliştirilen bir dil, .NET'ten önce union type'ları eklediler.. Ölmedi yani...

.NET? Microsoft'u da duymamış olman daha garip. Yani içinde "micro" geçiyor ama adam gibi, kağnı hızında olmayan ilk ORM mantığını getiren firma, ismi mutlaka kulağına çarpmıştır. Hani .NET Core öldü. .NET Native yaşıyor. Elemanlar her trende atlamak yerine zaten uzmanı oldukları konuda ilerleseler 10 kat iyi olacaklar ama, yine de epey pazar payı var.

JSP - Java Server Pages, Java işte... Bildiğin tag içinde anam babam Java kodu yazabildiğin bir script dili.. Canın isterse JSF var, biraz daha yapısal..

Django Phython'ın web framework'ü... Bunu duymaman normal. Ben de paytın'a gıcık gidiyorum. Duymazdan geliyorum. Yine de arada bir zorla kullandırtıyor kendini ama yüz vermiyorum.

Node.js'ten de nefret ediyorum. O başka mesele. Zorunlu başkaları kullanınca kullanıyoruz. Javascript işte. Benim kullanacağım dil strict-type olmalı, compile time error check olmalı. Yazdığım kod ilk seferde sağlam deploy edilmeli. Test sunucusunun başında ömür tüketecek yaşı geçtim.

Üstad bak arada başka dillere.. Sen bu dilleri duymamışsın ama, Perl her geçen sene ölüme bir adım daha yaklaşıyor.

rdeniz55

Üye
2 Ağu 2009
102
0
print $^V;
Saygılar o zaman.. Yani tamam CGI ilk göz ağrımızdır, 1990'larda CGI kullanamayana adam demezlerdi de.... Yıl 2021 ve perl web konusunda dominasyon amaçlı bir dil değil. Hani sadece adını duydum, "Dancer" filan diye yeni framework çıkmış Perl için ama uzun zamandır ufak scriptler harici Perl kullanmadım. Dancer da React for Web'in çakması zaten... Başka web'i target eden bir iki framework'ü daha varmış ama incelemedim.

PHP'yi duymamış olman inanılmaz derecede garip yani... Hani Wordpress desem, içinde bulunduğumuz forum da dahil bilinen neredeyse bütün forum framework'leri desem, yahu elini sallasan php'ye çarpar. Geçtiğimiz on yıl değil de ondan önceki on yılda yazılan web applikasyonlarının en az yüzde yetmiş beşi PHP ile yazılmıştır. Hala da geliştirilen bir dil, .NET'ten önce union type'ları eklediler.. Ölmedi yani...

.NET? Microsoft'u da duymamış olman daha garip. Yani içinde "micro" geçiyor ama adam gibi, kağnı hızında olmayan ilk ORM mantığını getiren firma, ismi mutlaka kulağına çarpmıştır. Hani .NET Core öldü. .NET Native yaşıyor. Elemanlar her trende atlamak yerine zaten uzmanı oldukları konuda ilerleseler 10 kat iyi olacaklar ama, yine de epey pazar payı var.

JSP - Java Server Pages, Java işte... Bildiğin tag içinde anam babam Java kodu yazabildiğin bir script dili.. Canın isterse JSF var, biraz daha yapısal..

Django Phython'ın web framework'ü... Bunu duymaman normal. Ben de paytın'a gıcık gidiyorum. Duymazdan geliyorum. Yine de arada bir zorla kullandırtıyor kendini ama yüz vermiyorum.

Node.js'ten de nefret ediyorum. O başka mesele. Zorunlu başkaları kullanınca kullanıyoruz. Javascript işte. Benim kullanacağım dil strict-type olmalı, compile time error check olmalı. Yazdığım kod ilk seferde sağlam deploy edilmeli. Test sunucusunun başında ömür tüketecek yaşı geçtim.

Üstad bak arada başka dillere.. Sen bu dilleri duymamışsın ama, Perl her geçen sene ölüme bir adım daha yaklaşıyor.

Nasıl troll'ledim ama zztri

Paradox84

Uzman üye
23 Eyl 2016
1,043
1

https://www.youtube.com/watch?v=TDqOF22uvBM

7. seviye çok iyiymiş. zztri tarafından 1 kere trollenme hakkımızı ne zaman kullanabiliriz :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.