Delphi/(String) İnto Type (Double)//Cem Adrian

BÖKE

Yaşayan Forum Efsanesi
20 Ağu 2016
8,754
411
Delphi’de comboya veritabanından kayıt doldurunca belli alanlara göre süzme yapacağımdan combo.editvalue’yu kullandım her zamanki gibi ama bu ilginç hatayla karşılaştım bu hatanın çözümünüde bu konumda bulabilirsiniz.

Kod:
comboSablonAdi.Properties.Items := 
Tablo.imgComboboxInit('SELECT ID, SABLONADI FROM MAILSABLON WHERE MODULID='
+comboModul.EditValue).Items;

Kullanmaya çalıştığım ve hata aldığım kod yukarıda bulunan kodda bulunan where ifadesinden sonraki comboModul.EditValue ile yaşanan hatadır bu hatanın sebebi gelen veriyi variant’dan kullanmak istediğimiz veri türüne çevirmemizden kaynaklanmaktadır çoğu zaman bu hatayı almayabilirsiniz ben ilk defa alıyorum ama kullanmamız gereken güvenli yöntem variant değerinin taşıdığı asıl tipi belirtmekten geçiyor böylelikle aşağıdaki koda VarToStr() metodunu kullanarak Variant veri türünü string türe çevirerek sorunu çözmüş oluyoruz.

Kod:
comboSablonAdi.Properties.Items := 
Tablo.imgComboboxInit('SELECT ID, SABLONADI FROM MAILSABLON WHERE MODULID='
+VarToStr(comboModul.EditValue)).Items;

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.