Domain Name System yani dns hack hakkında

GÖKBERX

Uzman üye
4 Ara 2006
1,195
40
öncelikle döküman alıntıdır ama okudum onayladım!

Selam , dns hakkında birşey karalamak istedim .
Hergün tarayıcılarımıza onlarca adres yazıp internette geziniyoruz.Ama işin arka tarafını hiç düşünmüyoruz yada aklımıza gelmiyor .Gezdiğimiz sitenin IP sini bilmyoruz , bilsek bile unutuyoruz . Ben tarayıcıma netkabus.com diye yazıorum çünkü benim aklımdaki adres bu.
89.149.214.82 bu adres akılda tutulmaz , peki ben tarayıcıma netkabus.com yazdığımda bunu IP adresine çeviren nedir ? işte bunun adı DNS ’dir .
Domain Name System ( DNS ) günümüz teknolojisinde isim çözümleme sistemi için kullanılır. Her bir makinenin numeric olarak bir ismi vardır ama akılda kalması zor olduğu için alphanumeric isimleri biliriz genelde. Örnek vermek gerekirse netkabus.com alanın numeric ismi 89.149.214.82 olduğunu varsayarsak hangisinin aklımızda daha uzun kalacağını siz düşünün. Domain Name System bu noktada bize alphanumeric isimleri bilerek numeric isimlere ulaşmamamızı sağlar.
Özet olarak ; alphanumeric isimleri numeric isimlere çevirmesidir.Bu numeric ve alphanumeric adresler hosts dosyasında yer alır .
Network üzerindeki alet edevatın DNS’sine hostname denir.Network üzerinde bulunan bilgisayarlar hostname ile iletişim kurarlar ,ve bu hostname karşılık gelen IP adresleri bulunur .

doruk.net.tr den örnek verecek olursak ;
dns2.doruk.net.tr (212.58.3.2) buradaki DNS2 hostname’dir . doruk.net.tr de sufix gibi bişey oluyor . Hostnameler en fazla ASCII 255 adet olur . Dns server üzerindeki bi hostname 2 adet farklı Ip de yazılabilinir .
Kendinizdeki hostname ’ yi görmek için Başlat - Çalıştır’a ipconfig /all yazabilirsiniz

38272773zx5.jpg

( Bende winserv kurulu değil , ölesine koydum . Güzel gözüküo )

hostname ‘in Ip adresine dönüştürülmesinde belli bir sıra izlenir .

1. Host dosyası
2. DNS
3. Netbios
4. wins
5. Broadcast
6. Lmhost

14734907ol2.jpg

Host dosyasını hemen hemen herkes bilir , dns sorgularının yapıldıgı ilk yer burasıdır . Bir IP ve karşına bir adres yazarsak sorgulama için ilk buraya bakılır ve gerekli cevabı tarayıcıya döker.
" DNS HACKİNG " kavramı buradan gelmekte . Örneğin kendi PC nizde google , yahoo , maykrosoft gibi adresleri hacklenmiş olarak görmek istiyorsanız paint dışında çevrimiçi görebileceğiniz bir aptallaştırma yöntemidir
Örneğin google.com karşısına kendi sunucu IP sinizi yazarsanız google.com a girince sizin sunucu acılır . dediğim gibi aptallaştırma yöntemi
bu hosts dosyası içindekileri görmek için Başlat-Çalıştır’a ipconfig /displaydns yazabilirsiniz .
hosts dosyasını notdefteri gibi basit bir editor ile editleyebilirsiniz.
Makina içindeki yeri system32\\drivers\\etc

39264309tq5.jpg

DNS kayıtlarını ipconfig /flushdns komutu ile silebilirsiniz .
kaba taslak böle bişe...

bu olayda ve godaddy nın olayıda bu anlatıma uygundur oda dns le alakalı panellerınden acılan sub ıle godaddy sunucularındakı 3500 sıteye ındex atılmıs gıbı gosterebılıyorsun.Yanı olay sız ıp ye kendı ıp numaranızı yolluyorsunuz oda ornek olarak soyle
Ornek
Godaddy’ Barınan bir site : 90.110.11.111
Godaddy’de barınan diger site : 90.111.34.35

Sımdı 90.110.11.111 ip numaralı site kendı panelınden bir subdomaın actı ip bunu soyle algılar;

https://tik.lat/5fXhz

Dnslerim Cozumlenmesi ile godaddy deki diger sitede’de

https://tik.lat/jum8Y

Olarak cıkıp hacklenmis susu verılebılıyor.
Bu anlattıklarımda Linux makınelerde gecerli ama windowslardada %90 olur.

bence yazdırılıp okunmaya değer birşey.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.