Electron nedir? Basit bir Hello world yazalım -Phoique 7 Ar-Ge Kulübü

Phoique 7

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
505
1
Manisa
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere javascriptin gücünü anlatacağım. Electron bir npm paketidir. Masaüstü uygulamalar yapmanıza yarar. Hemen diyeceksin ki oo C# var java var banane bundan? Acele etmeyin. Yapılan büyük projeleri bir bakın isterseniz. Skype, GitHub Desktop, Discord, Slack, Visual Studio Code, Atom ve daha niceleri. İsterseniz kendiniz bakın gerçekten electron ile geliştirilmiş projeler. https://electronjs.org

Electron web projesi yapar gibi masaüstü uygulama yazmaya yarayan html, css ile kullanıcıya görünen kısmını javascript ile arka planını yazmanızı sağlayan bir npm paketidir. Windows, mac, linux ayırmaksızn çalışmaktadır. Yazdığınız projeler Chromium tarayıcı üzerinde açılarak sizlere gösterir.

Electron eğer tercih edecekseniz veya tercih eden kişileri sorarsanız. Ben javascript çok iyi biliyorum bir masaüstü uygulamasına ihtiyacım var C# bilmiyorum öğrenmek ise bana zor geliyor diyenler için geliştirilmiştir. Javascriptin gücüne bak web için nodejs, masaüstü için electron, mobil için react-native.

Gelelim kurulumuna Öncelikle bilgisayarınızda nodejs bulunması gerekir. https://nodejs.org/en/ Şu adressden nodejs indirin içinde otomatik olarak npm paket yöneticisi de gelecektir. Cmd açıp:

Kod:
[COLOR="DeepSkyBlue"]npm install electron -g[/COLOR]

Ben global olarak kuruyorum sürekli proje proje kurmak istemediğim için isteyen -g silipte --save diye kurabilir. Şimdi bir klasor açalım ve içine index.html, main.js oluşturalım. Şimdi cmd tekrar açıp package.json oluşturacağız burada bizim proje adı, sürümü, projemizin içine kurulan paketler vs tutulacak.

Ben package.json oluşturması zor geldiği için electron klasörüne cmd ile girip

Kod:
[COLOR="DeepSkyBlue"]npm init -y[/COLOR]

İle bir package.json oluşturuyorum. Şimdi açıp o package.json içine şunları ekleyelim.

Kod:
[COLOR="DeepSkyBlue"]{
  "name": "hello-world",
  "version": "1.0.0",
  "description": "",
  "main": "[COLOR="Red"]main[/COLOR].js",
  "scripts": {
    [COLOR="Red"]"start": "electron .",[/COLOR]
    "test": "echo \"Error: no test specified\" && exit 1"
  },
  "keywords": [],
  "author": "",
  "license": "ISC",
  "devDependencies": {
    "electron": "^2.0.2"
  }
}[/COLOR]

main.js yazdığımız kısım electron kodların burada bulunduğunu gösteren kısım. start ise her seferinde electron . yazmak yerine böyle bir kısayol atadık.

Şimdi main.js açalım. Ve şu kodları yazalım.

Kod:
[COLOR="DeepSkyBlue"][COLOR="SeaGreen"]// Electron burada çağırdık.[/COLOR]
const {
    app,
    BrowserWindow
} = require('electron');

[COLOR="seagreen"]// Burada pencere objesini global referans olarak tutuyoruz. Eğer bunu yapmaz isek pencere otomatik olarak kapanacak.[/COLOR]
let pencere;

function createWindow() {
   [COLOR="seagreen"] // Tarayıcı penceresini oluştur.[/COLOR]
    pencere = new BrowserWindow({
        width: 800,
        height: 600
    });

[COLOR="seagreen"]// ve uygulamanın index.html'sini yükle.[/COLOR]
    pencere.loadFile('index.html');

[COLOR="seagreen"]// Pencere kapatıldığında uygulama kapanır.[/COLOR]
    pencere.on('closed', () => {
        win = null
    });
}

[COLOR="seagreen"]// Bu yöntem, Electron başlatmayı tamamladığında
// ve tarayıcı pencereleri oluşturmaya hazır olduğunda çağrılır. Tarayıcı penceresi oluşturur.[/COLOR]
app.on('ready', createWindow)

[COLOR="seagreen"]// Bütün pencereler kapatıldığında çıkış yap.[/COLOR]
app.on('window-all-closed', () => {
    app.quit()
});[/COLOR]

Şimdi ise index.html açıp şunları yazalım.

Kod:
[COLOR="DeepSkyBlue"]<!DOCTYPE html>
<html>

<head>
    <m e t a charset="UTF-8">
    <title>Hello World!</title>
</head>

<body>
    <h1>Hello World!</h1>
</body>

</html>[/COLOR]

Şimdi ise cmd üzerinde proje dizininde iken şunu yazalım.

Kod:
[COLOR="DeepSkyBlue"]npm start[/COLOR]

Artık ilk electron projemizi yazmış bulunmaktayız.

X6ybX5.png

Yararlandığım kaynaklar:
https://electronjs.org/docs/tutorial/first-app
Electron.io nedir?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.