En basit haliyle transistör ve çalışma prensibi

17 Eyl 2021
122
52
Merhaba! Bugün sizlere transistörler hakkında bilgi vermek için bu konuyu açtım. Şunu belirtmek istiyorum ki olabildiğince basite indirgeyerek birçok insanın da bildiği mantıktan anlatmaya çalıştım! Müsaadenizle başlıyorum.

Öncelikle, Transistör nedir?
Transistör, en sade ve anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse elektronik devreler üzerinde musluk görevi gören bir elemandır. NPN ve PNP olarak 2 ana çeşide sahiptir. 3 adet bacak yani bölgeye sahipler. Bu bölge isimleri, en yaygın transistör çeşidi olan 'BJT ve FET' transistörler arasında farklıdır.

Transistor bölümleri;
BJT : Emitter, Base, Collector
FET : Drain, Gate, Source

Açılımlar;
BJT : Bipolar Jonksiyon Transistör (Çift Kutuplu Jonksiyon Transistör)
FET : Field Effect Transistor (Alan Etkili Transistör)

Musluk örneğinden devam edecek olursak transistör üzerinde bulunan Base(veya Gate)'i musluğun başı, Collector(veya Source)'ü suyun geldiği yer, Emitter(veya Drain)'i ise suyun çıkış bölümü olarak düşünebiliriz.
Base(Gate)'e uyguladığımız işleme göre Collector'den geçip Emitter'den çıkacak suyun miktarını belirliyoruz. İşte Transistör'ün çalışma prensibi bu kadar basit bir mantıkla kavranabilir. Transistörler elektroniğin her alanında kullanılır. Çoğunlukla anahtarlama görevi için kullanılsa da yükselteç olarak da kullanılıyor.

Herkese iyi forumlar!

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.