Facebook Sayfası Oluşturma Rehberi

Arslan'

O Şimdi Asker!
7 Nis 2020
2,262
3,434
Merhaba değerli arkadaşlar bu konumuzda Facebook sayfası nasıl oluşturulur ve nelere dikkat edilmelidir detaylı bir şekilde anlatacağım. Bu konu Facebook sayfalarını merak eden arkadaşlar için rehber niteliğindedir, dilerseniz başlayalım.

Facebook Sayfası Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?
Bir işletmeniz, markanız, kitleniz varsa veya ünlü biriyseniz Facebook sayfası ücretsiz bir alternatifiniz olacaktır. Sayfanızı milyonlarca kişi görüntüleyecek ve yeni kitleleri beraberinde getirecektir ve işletmenizin tanıtımını kolaylaştıracaktır.

Avantajları
- Basit ve Ücretsiz: Facebook sayfaları ücretsizdir. Hızlı bir şekilde sayfa oluşturabilir, ek bir eğitim almadan sayfayı kolayca yönetebilirsiniz.

- Çok Yönlü: İşletmenize göre yardımcı olabilecek ücretsiz araçlar bulunur.

- Müşteri İletişimi: Müşteriler işletme sayfanızdan sizinle iletişim kurabilir. Müşterilerin merak ettiği konularda sizden hızlıca yardım alması size yeni müşteriler kazandıracaktır.

- Reklam Yayınlayabilirsiniz: Facebook'da reklam yayınlayabilmek için sayfanız olması gereklidir. Reklamlar markanızı ve kitlenizi büyütecektir. stratejik planınızı yapmanız ve bütçenizi ayarlamak için araçları kullanabilirsiniz.

Sayfaların Başlıca Özellikleri
İşletme Bilgileri: Sayfa'da işletmenizin adresi, telefon numarası, mesai saatleri, kategorileriniz ve kullanıcı adınız gibi bilgileriniz yer alır.

Gönderi Paylaşımı: Bilgi paylaşmanın en basit yolu gönderi oluşturmak olacaktır. Kullanıcılarda merak uyandıran dikkat çeken paylaşımlar ve kampanyalar oldukça işinize yarayacaktır.

Mesajlaşma: Facebook, İnstagram ve Messenger'daki kişilerle mesajlaşmanızı sağlayan bir gelen kutunuz bulunmaktadır. Organize mesajlaşma ve otomatik yanıtlama gibi araçlarda bulunmaktadır.

İstatistikler: Kişilerin beğeni, yorum, paylaşma gibi eylemlerini detaylı istatiksel olarak görüntüleyebilirsiniz.

Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?
k9rqap1.png

Kişisel hesabınıza giriş yapın ardından adınızın yanında bulunan menü bölümüne tıklayın. Oluştur bölümünü göreceksiniz, buradan gönderi, hikaye, oda, sayfa, reklam, grup, etkinlik ve çeşitli ilanlar oluşturmanız mümkündür. Biz sayfa oluşturacağımız için "Sayfa" bölümüne tıklıyoruz.

tr06szi.png

Akabinde karşımıza sayfa oluşturma ve önizleme gelecektir. Buradan sayfa adını, kategorisini ve açıklamasını oluşturmanız mümkündür. Ben nakliye şirketi oluşturacağım, adını "Beyazsaray Taşımacılık" olarak seçtim, tabi ki siz istediğiniz adı verebilirsiniz. Bu zorunlu bölümleri doldurduktan sonra "Sayfa oluştur" butonu aktif olacaktır.
Butona tıkladıktan sonra sayfa oluşturulacak profil ve kapak fotoğrafı seçebileceksiniz.

3ts3rgv.png

Sayfam için logo oluşturdum ve profil resmi olarak seçtim, profil resminizin sade, net ve özgün olması gereklidir. Kapak fotoğrafınızda sloganınıza yer verebilirsiniz, müşterilerinizin misyonununuzu ilk bakışta görmesi size artı olarak yansıyacaktır. Ben nakliye şirketimi "Hızlı, Güvenli, Kaliteli Hizmet" şeklinde bir slogan yaptım. Seçtiğiniz kategoriye kullanıcıların aradığı ve tercih ettiği kriterlere göre bir slogan oluşturabilirsiniz. Görsellerin çözünürlüğü çok önemlidir, kapak fotoğrafınız 1640 x 664 ölçeğinde net bir görsel olmalıdır. Ben sadece gösterim amaçlı yaptığım için bunu dikkate almadım.

71p77oh.png

Görseller seçildikten sonra kaydettiğiniz zaman sayfa yayınlanır ve akabinde kullanıcıların sizinle iletişim kurabilmesi için numara bölümü gelir. Numaranızı girdiğiniz zaman kullanıcılar size Whatsapp üzerinden ulaşabilir.

1lc8w3p.png

Sayfamız oluşturuldu, şuan yayında ve hizmetine hazır. Sayfaya kolayca ulaşmak için, anasayfa'dan "sayfalar" bölümüne tıklayın, "Yönettiğiniz Sayfalar" bölümünden oluşturduğunuz sayfaları görebilirsiniz. Sayfaya girdiğiniz zaman "Sayfayı Yönet" Bölümünden, Haber Kaynağı, Mağaza Yönetimi, Mesaj Kutusu, Podcast, İşletme Uygulamaları, Araçlar, İlanlar, Bildirimler, İstatistikler gibi birçok tercihe buradan ulaşabilirsiniz. En aşağıdan, sayfa bilgileri düzenlenebilir, ayarlar bölümünden sayfa ayarları ve tercihler yapılabilir.

Sayfa Ayarları

Genel;

i03z6a5.png

Ayarlar bölümüne geldiğimizde birçok seçenekle karşılaşıyoruz.

"Sayfanın Görünürlüğü" Buradan sayfanızın yayınını aktif yada pasif yapabilirsiniz.

"Ziyaretçi Gönderileri" Sayfada kimin gönderi paylaşabileceği konusunda tercih yapabilirsiniz.
Tavsiyem onaylı sistemi seçin, sizin bilginiz dışında paylaşım yapılmasın.

"Gönderi ve Hikaye Paylaşımı" Paylaştığınız hikaye ve postları kullanıcıların paylaşmasına izin verebilirsiniz.

"Mesajlar" Kullanıcıların sizinle özel iletişim kurabilmesini sağlar, isteğinize göre bunu devre dışı yapabilirsiniz.

"Bu Sayfayı Etiketleyen Başkaları" Sayfanızı başka kullanıcıların etiketleyebilmesi izni bu bölümde yer alır.

"Ülke Kısıtlamaları" Sayfanızın seçtiğiniz ülkelerde yayınlanmasını tercih edebilirsiniz. Veya ülke engelleyebilirsiniz.

"Yaş Kısıtlamaları" Sayfanızın gösterimini yaşa göre seçebilirsiniz. Sayfanızda şiddet, korku vb içerikler varsa, küçük kullanıcıları etkilememesi için engelleyebilirsiniz.

"Sayfa Moderasyonu" İstediğiniz sözcüğü, sembolü ve emojiyi buradan gizleyebilirsiniz.

"Küfür Filtresi" Sayfanızda kullanılan argo kelimeleri ve küfürleri buradan engelleyebilirsiniz.
Temiz bir sayfa için bu adım önemlidir.

"Benzer Sayfa Önerileri" Başka bir sayfanın zaman tünelinde, kullanıcıların ilgisine göre tavsiye edilen sayfalarda yer alması için sayfanızı dahil edebilirsiniz.

"Sayfa Güncellemeleri" Profil, kapak fotoğrafı veya bilgilerinizi değiştirdiğiniz zaman otomatik olarak gönderi paylaşımı yapılır, bunu tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

"Birden Fazla Dilde Gönderi Yaz" Gönderileriniz birden fazla dilde yazılabilir, bu sayfanızın farklı ülkelere hitap edebilmesi için önemli bir adımdır. Etkinleştirdiğinizde sayfa yöneticileri darklı dilde paylaşım yapabilir.

"Otomatik Olarak Çevir" Gönderileriniz tercüme edilebilir hale gelir, aynı şekilde farklı ülkede yer alan kişiler için oldukça önemlidir.

"Yorum Sıralaması" Gönderilerinizde ki yorumların sıralama tercihini buradan yapabilirsiniz.
Örnek olarak, en çok beğeni alan yorum en başta olabilir.

"İçerik Dağıtımı" Yüklemiş olduğunuz videoları kullanıcılar indirebilir. Bunu buradan devre dışı yapmanız mümkündür. İçeriklerinizin çalınmaması için önemli bir adım olabilir.

"Sayfayı İndir" Sayfada bulunan gönderileri, fotoğrafları, videoları ve bilgilerin kopyasını buradan indirebilirsiniz.

"Sayfaları Birleştir" Diyelim ki benzer iki tane sayfanız var kategorisi birbirine yakın, bu iki sayfayı birleştirebilirsiniz. Sayfa beğenenleri tek bir çatı altında toplanmış olur.

"Sayfayı Kaldır" Buradan sayfanızı kalıcı bir şekilde silebilirsiniz.

Sayfa Bilgileri
Buradan sayfa bilgilerini değiştirebilirsiniz ve detay ekleyebilirsiniz.

Genel;

6bda73p.png

Sayfa adını ve açıklamayı buradan değiştirebilirsiniz. İsterseniz kullanıcı adı oluşturabilirsiniz.

Kategoriler;
2xhpxdo.png

Sayfanız ile alakalı kategorileri buradan seçebilir veya kaldırabilirsiniz. Ben lojistik firması oluşturduğum için, kargo ve ulaşım ile alakalı kategoriler
tercih ettim. Kategoriler kullanıcıların sayfanızı bulmasını kolaylaştıracaktır.

İletişim;
8sfeugr.png

Kullanıcıların size ulaşabilmesi için çeşitli iletişim yollarını ekleyebilirsiniz. Telefon numarası, WhatsApp telefon numarası, E-posta, İnternet sitesi gibi bir çok seçenek mevcuttur.

Konum;
52iejxf.png

Sayfanın konum tercihi adres, şehir, posta kodu olmak üzere buradan detaylı olarak yapılabilir.
Bulunduğunuz şehirde hizmet arayan kullanıcılar için konum önemlidir.

Çalışma Saatleri;
isjf5r9.png

Eğer işletmeniz varsa mesai saatlerini bu bölümden kullanıcılara sunabilirsiniz.
Bilgi yok, Sürekli açık, kapanmış, Belirli saatler olmak üzere tercih yapabilirsiniz. Kullanıcılar
işletmenizi ziyaret etmek isteyebilir, mesai saatleri bu nedenle önemlidir.

Daha Fazla
Buradan Gizlilik ilkesi, Künye, Ürünler, İlave Bilgiler eklenebilir. Kullanıcılarınıza karşı güven ortamı oluşturabilmek için gizlilik ilkesi oldukça önemlidir.
Künye bölümüne firmanız hakkında kim tarafında ne zaman kurulduğu gibi içerikler yazabilirsiniz.

Şablonlar ve Sekmeler

Şablonlar;

ipf15on.png

Sayfanıza göre hazırlanmış şablonlardır, hepsinin ayrı özellikleri vardır. Hizmetler, İşletme, Mekanlar, Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş, Siyasetçiler, Tanınmış Kişiler, Restoranlar ve Kafeler, Alışveriş, Video Sayfası gibi seçenekleriniz olacaktır. Sayfanıza uygun seçeneği seçebilirsiniz,
ben lojistik firmam için "Hizmetler" şablonunu seçtim.

Sekmeler;
jd6pw65.png

Kullanıcıların aradığına hızlıca erişmesi için tasarlanmıştır. Sürükleyerek sıralamasını değiştirebilir, ihtiyacınız olanı aktif edebilirsiniz.

Bildirimler
Sayfa Bildirim Ayarları;

Bu bölümde sayfanızda hangi eylemlerden bildirim alacağınızı seçebilirsiniz. Kullanıcıların tepkileri, yorumlar, beğeniler, mesajlar, moderatörlerin eylemleri
gibi oldukça seçeneğe sahip bildirim ayarları bulunmaktadır.

Sayfa Görevleri;
ok0g6b2.png

Sayfada görevli yönetici ve moderatörlerin görevleri ve yetkileri buradan
detaylı bir şekilde düzenlenebilir. Yönetici eklenebilir veya çıkartılabilir.

Kişiler ve Diğer Sayfalar;
Sayfanızı beğenen kullanıcıları isterseniz beğeniden alabilir veya çark butonuna tıklayarak engelleyebilirsiniz. Engellenen kullanıcı gönderi paylaşamaz, mesaj gönderemez, yorum paylaşamaz.

Sayfa Yönetimi Geçmişi ve Hareketler Dökümü;
Yönetim Geçmişi görevlendirmiş olduğunuz yönetici ve moderatörlerin yapmış olduğu
eylemler burada yer alır. Böylece görevini kötüye kullanan yöneticiler kontrol edilebilir.
Hareketler Dökümü sayfada yapılan eylemleri ve gönderileri tarihiyle beraber gösterir.

Artık Sayfa Açabiliriz;
Artık Facebook sayfası açmak için hazırız, kurulum ve ayarlardan sonra en önemli unsur kitleyi kendimize çekmek olacaktır. Özgün bir kitle oluşturabilmek için kaliteli paylaşımlarda bulunun, eğer bir işletmeniz varsa gerçeğin dışına çıkmayın yalancı söylemlerden kaçının, doğru kategoriyi tercih edin. Reklamlar yayınlayın ve sayfanızın tanıtımını yapın. Kullanıcıların size ulaşabilmesi ve soru sorduğunda hızlıca cevap alabilmesi çok önemli, bu nedenle kullanıcılara hızlı dönüş yapın.

Sayfanın kurumsal ve ciddi olması sayfanın kalitesini arttıracaktır. Kurumsal markalar için
sadece Facebook sayfası yetersiz kalacaktır, internet sayfası mutlaka olmalıdır, bu kullanıcıya güven aşılayacaktır.

Değerli okurlarımız, bugün Facebook sayfası nedir, Nasıl Açılır, Nelere Dikkat Edilmelidir şeklinde bir konu hazırladım. Yorumlarınız benim için değerlidir, okuduğunuz için teşekkür ediyorum, esen kalın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Arslan'

O Şimdi Asker!
7 Nis 2020
2,262
3,434
Ellerine Sağlık 🙂
Eline koluna sağlık. :)
Eline Sağlık Çok Güzel >> Sabitt Aldım
Sabite Yakışır Konu
Eline sağlık kardeşim
Elinize sağlık hocam
Çok teşekkür ederim, sağolunuz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.