Facebook Silinmeli mi? / SessizKalpler

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
23
.
Facebook Silinmeli mi? / SessizKalpler

kOdvPr.jpg

Merhaba arkadaşlar ben SessizKalpler bu konu çerçevesinde son günlerde oldukça dikkat çeken #DeleteFacebook akımı hakkında elle tutulur bir şekilde sizlere bilgilendirme yapmaya çalışacağım. Şimdi önceliğimiz olarak sizin de kafanız da inanılmaz derece merak uyandıran faktörümüz; İnsanlar neden Delete Facebook şeklinde heştekler açarak Facebook’un silinmesini istiyor? Bunun cevabını tek bir cümle ile vermek aslında mümkün olası değil çünkü bunun birden çok sebebi birbirleri ile bağlantılı bir çok ilişkisi bulunmakta. Arkadaşlar Sosyal medya bizim önde gelen ihtiyaçlarımızdan biri arkadaşlarımızla iletişim kurabiliyor, birbirilerimizin fotoğraflarını beğenebiliyor yorumlarımızı görüşlerimizi paylaşabiliyoruz, hatta sosyal medya ile birlikte gündemi, medyayı takip ediyoruz tabi sosyal medya faktörünün buna benzer daha bir çok faydasını saymakla bitiremeyiz. Buna bağlı olarak da aslında Sosyal Medya deyince aklımıza gelen bu işin ilki ve en iyisi olan platform Facebook’dur. Facebook bize oldukça fayda sağlamıştır, Ancak fayda sağlayan her şeyin bir şekilde zararı da olmaktadır. Facebook’un bize katkıları ile birlikte elbette kendi çıkarlarına yönelik hareketleri de olmuştur. Bu çıkara yönelik hareketleri medyaya, basına ve kullanıcılarına bir şekilde yansımış ki insanların Facebook hesaplarını kapatmaya ve Facebook’tan soğumalarına sebep verdi. Yazımın devamında bu çıkarsal hareketlere örneklendirmeler yaparak konuyu daha iyi sindirmenizi sağlayayım.

763vGa.jpg

Bir Web şirketinin Çıkarı deyince aklımıza kuşkusuz ilk olarak Reklamcılık gelir Facebook da bu reklamcılık politikasını biraz aşırıya kaçarak yaptığı davranışlardan biri Mobil uygulaması sayesinde kullanıcılarını dinleyerek özel hayatlarında ağızlardan geçirdikleri kelimeleri, kurdukları sohbetleri, muhabbetleri mikrofon vasıtasıyla baz alarak ona yönelik reklamlar çıkartmaya başladı. Bir çok kullanıcı bunu evlerinde deneyerek gerçek olduğunu bir rivayet olmadığını anladı, Örnek veriyorum A kullanıcısı sürekli A markasından bahsetti ve ertesi sabah karşısına çıkan markalar A markası oldu.

9mZLBO.jpg

Böylelikle Facebook bir kez daha kullanıcıların güvenlerini kırmış oldu. Aslında bu olay pekte güncel değil hatta yeniden Facebook’un yaptığı çıkarsal fiiller ortaya çıkmasa unutulduğunu bile söyleyebilirdim. Daha sonraki zamanda başka bir olay ile parlak verdi bu seferki aslında unutulacak bir olay değildi. Kullanıcılarının verilerini izinsiz bir şekilde toplayarak özel veritabanı havuzlarında biriktirdiği ortaya çıktı buda halkın inanılmaz derece de tepkisini çekti ki haklıydı ancak Facebook savunmasını nasıl yaptı derseniz bunu kullanıcı sözleşmesinde belirttiğini kullanıcıların sözleşmeyi iyi okumadıkların söyleyerek kendini haklı buldu. Sonrasında bu verileri Facebook’un sebepsiz öylesine toplamadığını algoritmasının kişileri analiz ettiği ve zamanı geldiğinde kişiyi küçük düşürmek kişisel bilgilerini tehdit etmek amacı ile kullanmak için bekletildiği söylendi. Hatta istihbarat şirketlerine satarak para kazandığı dahi ortaya çıktı e, tabi ki ateş olmayan yerden de duman çıkmak bu ithamların bir çoğu kendi objektifimde bence doğru mesela Facebook’un kişileri takip ettiği, etmesine eder ben çünkü amacı reklam stratejisi başka bir meselede istihbarat şirketlerini veri satması bana kalırsa bununda doğruluk payı oldukça yüksek çünkü istihbarat şirketlerinin hem baskısından korktuğu hem de alacağı paranın Facebook gibi bir şirketi tatmin edeceği düşünürsek oldukça mantıklı arkadaşlar bazılarımız koskoca Facebook’un istihbarat şirketlerinin parasına ihtiyacımı var diyor olabilirler ancak bu istihbarat kuruluşları devlet ile ilişkisi olduğu için devletin eli bükülmez bunu da Facebook büyük ölçüde biliyordur.

qGOBzV.png

Yazımızın devamında Facebook’un topladığı verilerin sadece kişisel bilgiler olmadığını Mobil uygulama yüklediğiniz zaman telefonunuzda bulunan bir çok veri olduğu da insanları son derece sarstı bu veriler içerisinden zaten gündeme taşıyan faktör Rehberinizde ki kişileri Veritabanların çektiği oldu aynı şekilde birkaç gün önce bir rehber uygulaması da böyle bir aktivite yaparak bir çok kullanıcıyı havuza dahil etmişti ki o başka bir mevzu ona girmeyelim. Arkadaşlar Facebook sadece veri hırsızlığı yapsa yaptığı bu hırsızlıkları çeşitli faktörlerde değerlendiriyor bu değerlendirmelerden en önemlisine örnek verirsek, Trump seçimlerinde Facebook kendini siyasal güç alanında göstererek elde ettiği analiz ve kişisel verilere dayanarak oy verme konusunda kararsız kalan kullanıcıları tespit ederek Trump’a oy vermesine dayalı olarak göndermeler, algılar yaratmıştı. Böylelikle Facebook’un nasıl büyük bir tehlike olduğunu görmüş olduk. Elinde ki gücü kullanarak insanları Psikolojik olarak kararlarını değiştirmesi Facebook için büyük bir başarı olabilir ancak insanların tepkisini bu ve buna benzer yaptığı bir çok çıkarsal aktivite ile çekmeyi başardı ve insanları kendinden soğutuyor.

D7gJay.jpg

Evet arkadaşlar insanların Facebook hesaplarını neden kapatmak istediklerini neden kullanıcıların tepkisini bu kadar çektiğini sanırım şimdi siz anlamışsınızdır. Bazı arkadaşlar Facebook ve tüm şirketi kapatılsın gibi düşünceler ile sosyal medyayı sarsıyor ancak Facebook şirketi ile birlikte tek kayıp Facebook olmayacak Whatsapp, İnstagram, Mesenger ve daha fazlası ek olarak Facebook’un alt uygulamaları da Facebook ile aynı niyet içerisinde ise bir çok sosyal medya çeşidini tek seferde gözden çıkarmamız gerekebilir buda insanlar için bir süre yıkım olur. O yüzden bana sorarsanız sosyal medya kullanıp kullanmama konusunu arkadaşlar Eğer ben İnternet dünyası ile bağlantımı kesmem diyorsanız bazı şeyleri yutmanız gerekebilir ancak ben kendimi güvende hissetmek istiyorum derseniz bazı platformlardan uzak kalmanız gerekebilir. Bir konunun daha sonuna geldik başka bir konumuzda görüşmek üzere hayattan hep zevk almanız dileğiyle iyi günler iyi forumlar dilerim.

R3X

Katılımcı Üye
15 Mar 2018
462
27
HAKLI
Hocam kapatılırsa bazı insanların ekmek tekneleri batar mesela smm'ciler :D

'TÜRKÇÜ

Kıdemli Üye
3 Haz 2017
2,059
2
Öncelikle ,elinize emeğinize sağlık Hocam :)
Bir video izledim YouTubede ve haklı olduğunu düşünüyorum çünkü aynı şekilde Bendede oldu Facebook bizimi dinliyor ?
Başlığı altında biz ne konuşuyorsak o reklamlar çıkıyor :)
Tekrardan elinize sağlık Hocam :)

rareg

Katılımcı Üye
22 Mar 2018
661
0
🆁
Öncelikle yazının her hecesini okudum.Yazı mükemmel olmuş.Eğer sen yazdıysan işin içinde gerçekten çok emek var eline sağlık :)

Theinvisible1x

Katılımcı Üye
15 Mar 2018
790
0
"NİĞDE"
Hocam Bir Yandan İşe Yarıyor İnstagram Şifre Unutunca Falan
Ama Eğer Ortam Dinleme Falan Oluyorsa Kapatılmalı Bence Hatta Dava Açılmalı

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Kapatılamaz bence çünkü Facebook'a bağlı birçok platform var.

Elinize sağlık bu arada.

LazDereli

Yeni üye
25 Mar 2018
49
0
istanbul
facebook bilgileri satma mevzusu var fakat bunlar yıllar öncesinden yapılan şeylerdi bu aralar patlak verdi onun için tedbirini almayan klasik birinin çoğu bilgisi zaten onlarda

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.