Flutter dersleri #1 Temel bilgiler!

Rumexus

Kıdemli Üye
26 Ocak 2016
2,157
322
Merhabalar değerli dostlar, sizlerle flutter dersi işleyeceğiz.
Bir aksilik çıkmadığı sürece umarım derslerimizi devamlı şekilde paylaşmaya özen göstereceğim. Lafı uzatmadan temel bilgilere geçelim.

Nedir bu flutter?

Flutter, yüksek performanslı ve kaliteli uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir çeşit açık kaynaklı frameworktür.
Mobil sistemlerde yani Ios ve Androidlerde kullanılmaktadır. Google'nin mobil uygulama dili olan dart'ı kullanmak için gayet basit ve sağlam SDK sunar. Gelin sizlerle flutter'in temel özelliklerini sıralayalım:

> Dart dili kullanılır. Anlaması basit bir dildir.

> Şık ve bir o kadar akıcı arayüze sahiptir.

> Çok geniş çaplı bir widget kataloğuna sahip.

> Çoklu platformlar için aynı UI değerlerine eş değerdir.

Peki bu flutter'in bize avantajı nedir?

Bir kaç madde ile sıralamak gerekirse:

> Dart yüksek yazılım veri bulundurma paketlerine sahiptir bu da uygulama kapasitesinin genişlemesini sağlar.

> Yazılım geliştiricileri için çoğu uygulama çeşidi için sadece tek bir kod yapısı yazmaya ihtiyaç duyar, böylece kaliteli bir avantaja sahip oluyoruz.

> Flutter çok az teste gereksinim duymaktadır çünkü tekil kod yapısı, eğer otomatikleştirilmiş testler 2 platformdada yazılırsa kâfidir.

> Yazılımcılar widgetler üzerinde tamamen kontrol oluşturabilirler.

Peki dezavantajları nelerdir bizim için?​

> Dart dili ile kullanılan bu dilin öğrenmesi basit olduğu gibi kullanılması da uğraş gerektiren bir durumdur.

> Framework etkileşimleri ve kullanıcı arayüzünü fazlasıyla karşılaştırır ama flutter'da UI ve kullanıcı etkileşimleri karıştırılmıştır. Akıllı kodlama ve yüksek modüller kullanarak bunun üstesinden gelebiliriz.

> Anlayacağımız üzete flutter başka bir yazılım geliştirme aracıdır. Geliştiriciler geliştirme araçları seçerken zorluklar yaşayabilirler.

Evet arkadaşlar ilk dersimiz böyleydi. Umarım bu dil sizin için yeni bir başlangıç olur yeni bir dil öğrenirsiniz.​
Unutmayınız;Yazılımcılar geleceğin sihirbazlarıdırlar !

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,620
904
ZYZZ
Elinize sağlık resimler olabilirdi biraz. Benim göz zevkim mesela başlıklar 5 normal yazı içerikleri 4 yapıyorum hoş görünüyor tavsiye ederim

quespy

Kıdemli Üye
24 Şub 2014
2,318
2
Bursa
Düzelteyim, Flutter sadece mobil uygulama gelişitirmek için kullanılmaz hali hazırda beta versiyonunda flutter ile web - windows - mac gibi ortamlarda exeler alınabiliyor. Eline sağlık :)

Gauloran

Kıdemli Moderatör
7 Tem 2013
8,096
585
local
vay vay flutter ve dart ile ilgilenen birilerini görmek çok hoş :), devamını getirmen dileğiyle. eline sağlık.

Ellie

Yeni üye
17 Eki 2020
5
0
elinize sağlık flutter geliştiricisiyim bende ileriki dönemlerde konumu çok iyi yerlere gelecek o yüzden kesinlikle öğrenin derim..

Rumexus

Kıdemli Üye
26 Ocak 2016
2,157
322
Elinize sağlık resimler olabilirdi biraz. Benim göz zevkim mesela başlıklar 5 normal yazı içerikleri 4 yapıyorum hoş görünüyor tavsiye ederim

Evet görsellerle daha iyi hâle getirilebilir, bunun için birazaraştıracağım. Başlıklar 5, normal yazılar 4 maddeleri ise küçük yaptım :))

Tam Flutter'a başlamayı düşünürken gelen bu konu. Kalbim mi temiz ne ?

Galiba öyle :))

Düzelteyim, Flutter sadece mobil uygulama gelişitirmek için kullanılmaz hali hazırda beta versiyonunda flutter ile web - windows - mac gibi ortamlarda exeler alınabiliyor. Eline sağlık :)

Evet öyle fakat şuanda bu derse başlayacaklar için yeterli bilgileri vermek istedim, kafaları karışmasın :)

vay vay flutter ve dart ile ilgilenen birilerini görmek çok hoş :), devamını getirmen dileğiyle. eline sağlık.

Güzel yorumlarınız için teşekkürler :))

Güzel anlatım için teşekkürler devamını bekliyorum :)

Bir kaç güne inşallah 2. Ders gelicek :))

elinize sağlık flutter geliştiricisiyim bende ileriki dönemlerde konumu çok iyi yerlere gelecek o yüzden kesinlikle öğrenin derim..

Beğendiyseniz ne mutlu bana :))

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.