Format sonrası kurulacak programlar [Bash Programing]

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,137
833
Forumda ilgi çekmesi,insanların işini kolaylaştırması adına bir konu yazmaya karar verdim ve aklıma bash script geldi.
bu scripti kendim için yazmıştım iş yerinde veya kendi evim de pc ye format attıktan sonra tek tek elle indirme yapmaya dayanamıyorum.

ovulnts.png

Bash:
 #!/bin/bash

for programlar in "wget" "curl" "gcc" "opera" "google-chrome-stable" "python3"; do #yüklenecekler için for döngüsü
dpkg -s "${programlar}" &> /dev/null 

if [ $? -ne 0 ]

then
            echo "${programlar}"+" Yüklü değil Yükleme başlatılıyor..." 
            sudo apt-get update
            sudo apt-get install "${programlar}"

else
            echo   "${programlar} " + "Yüklü"
    fi

done

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,137
833
Not: bu script fedora,opensuse,redhat da çalışmayacaktır.
command not found you did mean "XXXXX" hatası alabilirsiniz..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.