Fotoğraftan Adres Tespiti Yapma

Wixstra

Katılımcı Üye
10 Mar 2021
311
184
Google
Merhaba Değerli Tht Üyeleri,

bu konumda sizlere çekilen bir fotoğraftan adres tespit etmeyi göstereceğim.

Önemli olarak şunu söyleyeyim. Her telefonda çekilen fotoğrafın GPS kaydını tutan bir ayar vardır. Eğer ki bu ayar izin verilmişse fotoğraftaki adresi öğrenebiliriz.(Dijital fotoğraf makineleri ve akıllı cep telefonlarından çektiğiniz her fotoğrafa, o resmin nerede çekildiğine dair çok detaylı olarak coğrafi konum koordinatları eklenmektedir. Bu fotoğrafları sanal dünyada paylaştığınız andan itibaren, coğrafi konum bilgileriniz de internette otomatik olarak yerini alıyor. Sosyal medya hesabınızdan resminizi indiren kullanıcı çeşitli programlar vasıtasıyla adres tespitini yapabilmekte.)
Aksi halde iş GPS bilgisini öğrenemeyiz.

Bize bunun için bir tool lazım. Exiftool. Exif fotoğraflar hakkında bize bilgi sağlar konum, cihaz bilgisi, çekilen tarih gibi.(Not:Eğer Toolda Sorun Yaşarsanız Yaza Bilirsiniz ve ya googlede kücük araştırmayla bu işlemi yapan cok fazla uyg, tool bula bilirsiniz)
(ExifCleaner yazılımı GPS sistemlerinde kullanılan ücretli satılan ve özellikle kamu kuruluşları tarafından kullanılan bir programdır)
Bu Programı tafsiye ederim.

İndirelim. Terminali açın

apt-get install exiftool

Tool başarıyla indikten sonra adres bilgisini öğrenmek istediğimiz fotoğrafı indiriyoruz ve fotoğrafın olduğu klasöre giriyoruz terminal aracılığı ile. Daha sonra

exiftool fotoğraf_adı Şekinde komutumuzu yazıyoruz. Fotoğrafınızın adı ne ise onu yazın. Eğer fotoğraf yukarıda bahsettiğim ayar açık olan bir cihazdan çekilmiş ise GPS kaydı ve daha bir çok bilgi listelenecektir.

gps position : xxxxxxxxxxxxxx

Burda cıkan kordinatları google maps te aratırsanız nokta atışı yer tespiti yapa bilirsiniz.

Herkese İyi Günler dilerim Değerli Tht Üyeleri.

Kaynak: İnternette Paylaştığınız Fotoğraflardan Adres Tespiti Yapılıyor.! | DMZ Bilişim Teknolojileri Blog (Sadece 1 cümle)

Adanalıtrojan

Kıdemli Üye
25 Haz 2021
2,026
1,057
17
Konya Ovası Askeri Tesislerinde

Önemli olarak şunu söyleyeyim. Her telefonda çekilen fotoğrafın GPS kaydını tutan bir ayar vardır. Eğer ki bu ayar izin verilmişse fotoğraftaki adresi öğrenebiliriz.(Dijital fotoğraf makineleri ve akıllı cep telefonlarından çektiğiniz her fotoğrafa, o resmin nerede çekildiğine dair çok detaylı olarak coğrafi konum koordinatları eklenmektedir. Bu fotoğrafları sanal dünyada paylaştığınız andan itibaren, coğrafi konum bilgileriniz de internette otomatik olarak yerini alıyor. Sosyal medya hesabınızdan resminizi indiren kullanıcı çeşitli programlar vasıtasıyla adres tespitini yapabilmekte.)

Bize bunun için bir tool lazım. Exiftool. Exif fotoğraflar hakkında bize bilgi sağlar konum, cihaz bilgisi, çekilen tarih gibi.(Not:Eğer Toolda Sorun Yaşarsanız Yaza Bilirsiniz ve ya googlede kücük araştırmayla bu işlemi yapan cok fazla uyg, tool bula bilirsiniz)
(ExifCleaner yazılımı GPS sistemlerinde kullanılan ücretli satılan ve özellikle kamu kuruluşları tarafından kullanılan bir programdır)

apt-get install exiftool

Tool başarıyla indikten sonra adres bilgisini öğrenmek istediğimiz fotoğrafı indiriyoruz ve fotoğrafın olduğu klasöre giriyoruz terminal aracılığı ile. Daha sonra

exiftool fotoğraf_adı Şekinde komutumuzu yazıyoruz. Fotoğrafınızın adı ne ise onu yazın. Eğer fotoğraf yukarıda bahsettiğim ayar açık olan bir cihazdan çekilmiş ise GPS kaydı ve daha bir çok bilgi listelenecektir.

Burda cıkan kordinatları google maps te aratırsanız nokta atışı yer tespiti yapa bilirsiniz.

Kaynak: İnternette Paylaştığınız Fotoğraflardan Adres Tespiti Yapılıyor.! | DMZ Bilişim Teknolojileri Blog (Sadece 1 cümle)
Ama eğer fotoğraf SS yani ekran fotoğrafı alınırsa gerçek adresi kayboluyor yani bu paket SS alınmamıs fotoğraflar için birebir.
Eline sağlık

Wixstra

Katılımcı Üye
10 Mar 2021
311
184
Google

K3D

Katılımcı Üye
1 Mar 2021
629
555
30
root
Eline sağlık dostum, fakat resimli anlatım yaparsan daha açıklayıcı olabilir.

Mysorfilox

Üye
17 Ocak 2019
168
28
Ankara

apt-get install exiftool

test ettim kendi gps ayarlarımı açıp fotoğraf çektim ve denedim ne yazıkki çalışmadı emin olmak için bir kaç fotoğraf daha denedim malesef sadece saat ve tarih gibi bilgiler gösterdi. ama yinede eline sağlık.

Wixstra

Katılımcı Üye
10 Mar 2021
311
184
Google
test ettim kendi gps ayarlarımı açıp fotoğraf çektim ve denedim ne yazıkki çalışmadı emin olmak için bir kaç fotoğraf daha denedim malesef sadece saat ve tarih gibi bilgiler gösterdi. ama yinede eline sağlık.
Teşekkürler dostum tool sadece deneme amaclı bilgi vermek için konuyu actım tool tanıtmak için degil. Googlede araştırmayla sorunsuz calışan tool ve ya uygulama bulabilirsin. iyi formlar dilerim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.